Супер-придбання Шахтаря, яке так за нього й не заграло: 3 березня — цей день в історії українського футболу

Переглядів 2724
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
5 голосів
Супер-придбання Шахтаря, яке так за нього й не заграло: 3 березня — цей день в історії українського футболу
Давід Нерес, фото: ФК Шахтар Донецьк
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

3 березня 1948 року в Тулі народився Ігор Надєїн – майбутній радянський нападник і півзахисник, а також український тренер з футболу. Надєїн до 29 років грав за тульський Металург і кишинівський Ністру, але остаточно кинув якір саме в Україні. 

Із нікопольським Колосом він став срібним призером другої зони Другої союзної ліги, загалом в 101 матчі за команду колгоспу-мільйонника забив 20 м'ячів. А в ветеранському віці ще й отримав шанс побігати за Дніпро (за два неповних роки – 24 матчі, 2 голи). Після завершення виступів колишній нападник став тренером.

Надєїн очолював запорізькі Металург і Торпедо, Кривбас, молдавський Конструкторул, харківський Геліос і житомирські Житичі. Ставав бронзовим призером Першої союзної ліги із запорізьким Металургом, срібним призером і фіналістом Кубка Молдови – з Конструкторулом. Серед найбільших його успіхів – вихід Металурга в Вищу союзну лігу 1991 року та перемога в Групі «В» Другої ліги 2005 року з Геліосом у роки великих грошей у вітчизняному футболі. 

Спочив Ігор Олександрович 24 грудня 2014 року в Запоріжжі у 66-літньому віці. За підготовку низки талановитих футболістів, успіхи в роботі зі своїми командами здобув звання «заслуженого тренера України».

3 березня 1972 року в місті Косів, це Івано-Франківська область, народився майбутній український футболіст і тренер Володимир Ковалюк. На позиціях оборонця та півзахисника він пограв за низку вітчизняних і зарубіжних клубів – Карпати (Львів), Карпати (Кам'янка-Бузька), Скала (Стрий), Прикарпаття (Івано-Франківськ), Дніпро (Дніпропетровськ), Уралан (Еліста Росія), Динамо (Київ), Шахтар (Донецьк), Енергетик (Бурштин), Кубань (Краснодар Росія), Лукор (Калуш), Кривбас (Кривий Ріг), Борисфен (Бориспіль), Волинь (Луцьк), Дніпро (Черкаси)…

Володимир Ковалюк, фото: з відкритих джерел

Як вам списочок?! І це ж ми не рахуємо численних аматорських команд, у яких ще й після завершення активних виступів встигав пограти в вільний від роботи час наш іменинник…

А між тим у 2012 році Ковалюк розпочав тренерську роботу, очолював бурштинський Енергетик і Прикарпаття з обласного центру, а також відзначився плідною роботою в аматорському футболі (передовсім тут говоримо за яремченські Карпати). Останнім часом був головним тренером народного клубу Пробій (Городенка), а також директором центрального міського стадіону Івано-Франківська під урочистою назвою "Рух".

3 березня 1996 року в місті Арциз, що на Одещині, народився півзахисник Данило Книш. Здібний юний вінгер пройшов академію Динамо, а також пробився в першу команду Сталі в пізні роки виступів кам'янчан у Прем'єр-Лізі (15 матчів). Надалі грав за ФК Калуш, ФК Минай, Металіст, львівські Карпати та бузівську Ниву. У 2024 році перейшов у Буковину. 

Незважаючи на виступи, переважно, в скромних клубах, у Книша хороше резюме. Він – переможець молодіжного чемпіонату України в складі Динамо, чемпіон Першої ліги 2020 року та півфіналіст Кубка України 2020 року з Минаєм. Біля 10 матчів провів за юнацькі та молодіжну збірні України, а в 2017 році в складі студентської збірної взяв участь у Всесвітній Універсіаді. 

У Брюсселі з ним грали такі футболісти, як Курко (нині Верес), Дуць (Рух-2), Безуглий (Металіст 1925) і багато інших. А в 2013 році неабияк перспективний юний вінгер Книш був учасником юнацького чемпіонату Європи U-17. У команді під керівництвом Олександра Головка на той час грали Зінченко, Циганков і низка інших "зірочок".

Данило Книш, фото: ФК Карпати Львів

3 березня 1997 року в місті Сан-Паулу однойменного штату Бразилії народився Давід Нерес – вінгер Бенфіки та збірної Бразилії. Уже в 19 років був гравцем основи рідного Сан-Паулу (11 матчів, 3 голи), звідки був за 12 млн. євро проданий у Аякс. 

За амстердамців відіграв шість сезонів – 180 матчів, 47 голів. Травма та відхід топових одноклубників завадили Давіду сподіватися в Амстердамі на щось більше, ніж два титули чемпіона та володаря Кубка Нідерландів, а також один голландський кубок. 14 січня 2022 року Аякс "відбив" свої 12 мільйонів євро продажем Нереса в Шахтар, але повномасштане вторгнення орків завадило талановитому бразильцеві повною мірою проявити себе в складі "гірників". Та, що там! Він жодного офіційного матчу за них не зіграв, хоча на зборах виглядав здорово. 

В підсумку Бенфіка за суму, еквівалентну 15,3 млн. євро, гравця викупила Бенфіка, втім, з урахуванням взаєморозрахунків клубів за Педріньо, "гірники" отримали лише біля 300 тисяч. У Бенфіці Нерес цілком переконливий (69 матчів, 16 голів, 5 асистів за цей час). До того ж, провів 8 матчів (1 гол) за збірну Бразилії, вигравши з нею Копа Америка 2019 року.

Одноклубник Нереса Анатолій Трубін в ексклюзивному інтерв’ю «УФ» віддав належне наявності знайомого обличчя в Бенфіці: «Спілкуємося з Давідом, згадували про Шахтар – яка прекрасна команда в нас вимальовувалася й як Нерес би посилив донеччан. Він, до речі, й зараз підтримує зв’язок із бразильцями Шахтаря, спілкується з деякими хлопцями до цих пір. Мені приємно, що Давід – мій одноклубник. Ми з ним можемо поспілкуватися й спонтанно, знайоме обличчя в новому колективі – це чудово».

Давід Нерес, фото: ФК Шахтар Донецьк

3 березня 1998 року в селі Лівчиці Львівської області народився Володимир Якімець – захисник Кривбасу, який в минулому викликався в юнацькі та молодіжну збірні України. Юний талант ФК Львів побував також в академії "гірників", у ті роки регулярно граючи за юнацькі збірні (7 матчів загалом), але пробитися в першу команду "гірників" шансів не мав. 

У 2019-20 роках швидкісний фланговий оборонець проявив себе в Карпатах (Якімець зіграв за "левів" 8 матчів УПЛ), а потім провів 36 матчів (один гол і один асист) за ФК Львів. Ще 5 матчів у ті роки Володимир відбігав за молодіжну збірну України. 

В 2022 році став гравцем Кривбасу, проте через травми зіграв не так багато – 19 матчів за весь час (одна гольова передача).