VAR у футболі: революція чи еволюція?

Переглядів 66
Аватар Олександр Озірний Олександр Озірний
4 голоси
VAR у футболі: революція чи еволюція?
Арбітр переглядає систему VAR, Photograph: Simon Hofmann/Fifa via Getty Images
Дізнайтеся все про VAR у футболі: як це працює, які переваги і недоліки має, як впливає на гру та український футбол. Чи є VAR майбутнім футболу?

VAR у футболі: революція чи еволюція?

Поява системи VAR стала наслідком еволюційного та багаторічного процесу протидії суперечливим суддівським рішенням. Футбольне суспільство готувалось до таких інновацій, але впровадження системи відеоповторів стало революційним, адже кардинально змінило природу прийняття рішень арбітрами під час гри.  

Що таке VAR і як він працює?

VAR (Video Assistant Referee) – це технологія у футболі, яка за допомогою відеоповторів допомагає арбітрам приймати рішення у спірних моментах матчу. 

Головною фігурою всієї системи залишається арбітр. До складу команди VAR входять суддя VAR, помічник VAR та оператор повторів, які забезпечені необхідним обладнганням. Перевірка суперечливих моментів триває від 30 секунд до хвилини, а у де-яких випадках дещо довше. Арбітр в полі отримує підказки від команди VAR, а у разі необхідності особисто переглядає повтор потрібного епізоду на спеціальному монітору поблизу поля. 

Історія появи VAR: від експериментів до інтеграції в офіційні матчі

Вперше про необхідність впровадження системи перегляду відеоповторів у футболі заговорили ще в 90-х роках минулого століття, але серйозне підґрунтя у цих розмов з’явилось лише на початку 2000-х років. Тим паче, в інших ігрових видах спорту ці технології доволі безболісно втілились у життя. 

Перші експерименти із VAR проводились в Австралії ще у 2008 році, у змаганнях, які важко навіть назвати напівпрофесійними, але справжнього використання тоді система не отримала. Натомість у сезоні 2011/2012 голландська Ередивізія провела серйозні випробування і залишилась задоволена результатами, а вже у 2014 році місцева федерація футболу звернулась до Міжнародної ради футбольних асоціацій (IFAB) з проханням внести зміни до правил гри і дозволити масштабне використання відеоповторів під час гри. 

Лише у 2016 році відповідні інновації у правила гри були впроваджені. Така затримка пов’язана із категоричною позицією тодішнього очільника ФІФА Зеппа Блаттера, який був проти впровадження VAR. Лише після відставки скандального швейцарця процес отримав значний поштовх. У режимі лайв система дебютувала в липні 2016 року, у товариському матчі ПСВ – Ейндховен, а в офіційному матчі – 12 серпня у поєдинку резервних складів чемпіонату МЛС Орландо - Нью-Йорк Ред Бул. Того ж року VAR вперше відпрацювала і на міжнародній арені, під час товариського матчу між французами та італійцями. 

Технологічний аспект VAR: камери, програмне забезпечення, комунікація між арбітрами

Для функціонування системи використовують усі камери телевізійного сигналу, які наявні на стадіоні, а також додаткові, які призначені виключно для технології VAR. Зазвичай, мова йде про застосування від 12 до 30 камер, але на топових міжнародних турнірах може застосовуватись і більша кількість. Наприклад, під час ЄВРО 2024 на деяких матчах оснащення VAR досягало 42 камер, у тому числі для повільної та надсповільненої зйомки, з високою роздільною здатністю, а також камери для новітньої системи фіксації офсайду SAOT.

Авжеж, життєдіяльність VAR забезпечується відповідним програмним забезпеченням, яке дозволяє обробляти відеоматеріали, аналізувати різні моменти матчу, виділяти певні кадри завдяки відео високої роздільної здатності. Також до програмного забезпечення інтегровані алгоритми автоматичної лінії офсайду, які «малюють» лінію за допомогою камер з різних ракурсів і технології Hawk-Eye, яка використовується для аналізу положення м’яча на полі.

Але система VAR не працюватиме повноцінно без ефективної комунікації. У даному контексті основною ланкою є головний арбітр, який за допомогою спеціальних бездротових мікрофонів та навушників має прямий зв'язок із групою VAR, отримує підтвердження своїх рішень чи інформацію на базі вже переглянутих моментів гри. У разі необхідності, якщо має місце спірна ситуація, рефері самотужки переглядає відповідний епізод на спеціальному екрані біля поля, запитуючи повтори з різних камер 

Ситуації, в яких використовується VAR: голи, пенальті, червоні картки, помилкова ідентифікація гравців

Допомога VAR залучається для перегляду чотирьох видів спірних моментів: 

  1. порушення правил при забитих м’ячах, коли перевіряється епізод на предмет фолу зі сторони атакуючої команди перед взяттям воріт, чи була гра рукою або положення поза грою, порушення при виконанні пенальті тощо;
  2. пенальті або відміна пенальті, адже на рішення арбітру може вплинути місце контакту, порушення зі сторони атакуючої команди і положення поза грою;
  3. епізоди із червоними картками, тобто аналізують порушення правил, які можуть привести до прямого вилучення (грубий фол, небезпечна гра, неспортивна поведінка чи нецензурні жести). Моменти з другою жовтою карткою не розглядаються;
  4. моменти з помилковою ідентифікацією гравців, а саме допомога у визначенні гравця, який порушив правила і має бути покараний.

Переваги введення VAR

Довгі роки прихильники системи відеоповторів у футболі наводили переваги, і більшість їх тез втілились у життя. Навіть злісні критики можуть відмітити позитивні фактори впровадження цієї технологія, адже зросла довіра до арбітрів, зменшилась кількість скандальних епізодів, які раніше впливали на хід гри. Також емоційний та людський фактори вже не є визначальними при прийнятті рішень на полі, що загалом дисциплінує гравців. 

Підвищення справедливості: зменшення кількості помилкових рішень

Введення технології VAR значно знизило кількість помилок рефері, що пропорційно підвищило фактор справедливості. Тобто система дозволяє уникати несправедливих результатів саме через помилки арбітрів. Рішення суддів стали виваженішими. Відповідно створюються однакові умови для команд, які визначають переможців виключно за спортивним принципом. 

Збільшення прозорості: можливість перегляду спірних моментів

Одне із основних завдань VAR - допомога арбітру у прийнятті рішень. Система дозволяє переглядати суперечливі моменти, рефері може покладатися на фахову думку своїх колег із кімнати відеоповторів, а сам арбітраж став прозорим для глядачів. Відтепер фанати у більшості своїй розуміють мотиви суддів у тій чи іншій ситуації, адже сам процес перевірки під час трансляцій дозволяє бачити, як приймається остаточне рішення. 

Дисциплінування гравців: менше симуляцій та грубих порушень

Дисципліна на полі – одне із основних завдань, які стоять перед арбітрами на полі та навіть перед головними тренерами команд. Варто зазначити, що VAR у цьому їм суттєво допомагає, і ряд позитивних зрушень тому є підтвердженням:

  • зменшилась кількість суперечок з арбітрами;
  • довіра гравців до арбітрів;
  • покращення психологічного фону;
  • викорінення симуляції у футболі;
  • зменшення агресії на полі.

Критика VAR і його недоліки

По сьогоднішній день не вщухають розмови про доцільність радикальних інновацій у футболі, як впровадження технології VAR. Такі відомі футбольні тренери як Жозе Моурінью, Карло Анчелотті та Зінедін Зідан не один раз публічно піддавали сумніву всю користь від системи відеоповторів, наголошуючи на негативних сторонах. Не залишились осторонь і вболівальники. Соціологічні опитування доводять, що близько 40 відсотків вболівальників у провідних чемпіонатах Європи досі не вбачають позитиву від сучасних технологій відеоповторів під час гри.  

Затягування гри: вплив на динаміку матчу

Перегляд спірного епізоду дійсно займає певний час, особливо якщо головний арбітр особисто направляється для спеціального монітору біля поля і на власні очі аналізує момент. Авжеж, це впливає на ритм гри, змушуючи нервувати і гравців, і тренерів. Так, у деякій мірі такі зупинки впливають і на налаштування футболістів, їх динаміку і настрій змінити хід матчу, а вимушена перевірка забитого м’яча ще й нівелює всю радість від взяття воріт суперника. 

Суб'єктивність рішень: різні інтерпретації правил

Незважаючи на всю технологічність інновацій, наявність повторів із різних ракурсів та спеціального програмного забезпечення, приймають рішення все ще люди. Людський фактор залишає простір для суб’єктивності, одні й ті ж самі ситуації можуть трактуватися по-різному, у тому числі виникають розбіжності навіть між головним арбітром та його VAR-помічниками. Авжеж, такі ситуації викликають деяке нерозуміння, особливо коли це стосується різної інтерпретації правил футболу та принципу вибірковості порушень. 

Емоційний вплив на вболівальників: зниження емоційності моменту

Часто від вболівальників доводиться чути, що VAR вбиває дух гри, перетворюючи футбол на комерційний вид спорту, на кшталт NBA чи NHL. За їх словами, такі новітні та складні технології прямо впливають на природній перебіг подій на полі. Втрачається ефект спонтанності та непередбачуваності, тоді як паузи сприймаються штучними. В моменти перевірок живі емоції вболівальників витісняються відчуттями невизначеності, які переростають в розчарування, адже з кожним роком футбол стає все більше технологічним. 

Вплив VAR на український футбол

Майже ні один тур УПЛ не обходився без суддівських скандалів, ця тема була чи не основною після матчів, а результативні помилки арбітрів ще довго обговорювались в ЗМІ. Тому поява VAR була вкрай необхідна в українському футболі. Українська асоціація футболу забарилась із впровадженням системи відеоповторів і лише на початку 2019 року почала знайомити арбітрів із новітньою системою. 

Впровадження VAR в УПЛ: терміни, особливості

Виконком УАФ затвердив впровадження VAR в липні 2019 року. Для початку система працювала в тестовому варіанті, в офлайн форматі або без зв’язку із головним арбітром. Офіційний і повноцінний дебют відбувся 1 листопада 2019 року у матчі юнацьких команд київського Динамо та Карпат. 22 лютого 2020 року система вперше відпрацювала на матчі УПЛ у протистоянні Динамо та Ворскли.

На початковому етапі в Україні функціонував лише один фургон з обладнанням VAR, що було зумовлено суттєвими витратами на його закупівлю, і це створювало певні труднощі при виборі матчів.  Згодом УАФ придбала ще два фургона, а купівлю трьох спонсорували Шахтар та Полісся. Відповідно, наразі в Україні є шість повноцінних комплексів VAR.

Реакція українських фанатів, тренерів, гравців

Як і у всьому світі в Україні вистачало прихильників впровадження VAR, так і критиків. Особливо на фоні того, що на початку система діяла лише на окремих матчах, а підготовка арбітрів залишала бажати кращого. 

Колишній капітан збірної України Андрій Ярмоленко загалом позитивно описував перспективи VAR, але зазначав, що різке втручання технологій «вбиває» емоції та атмосферу гри. Ще одна легенда збірної України Євген Коноплянка наголошував на тривалих паузах в грі і ускладненні футболу, яке стало результатом впровадження системи відеоповторів. 

Підтримували появу системи VAR, відомі українські тренери Мирон Маркевич та Олександр Петраков. А ось Юрій Вернидуб та Віктор Скрипник мали свою думку на цей рахунок, адже переживали за різну інтерпретацію суперечливих епізодів арбітрами та тривалі паузи у грі. 

Аналіз конкретних епізодів: позитивні і негативні приклади

23 лютого 2020 року перше в українському футболі скасували гол за допомогою VAR. Сталося це у матчі Шахтаря проти Десни, коли при рахунку 0:0 було переглянуто взяття воріт гірників і зафіксовано справедливий офсайд у форварда гостей Олександра Філіппова. 

Але були і не зовсім однозначні рішення VAR. Наприклад, у сезоні 2023/2024 головний арбітр матчу Рух – Шахтар Віталій Романов, за підтримки суддів VAR Ярослава Козика та Дениса Марченко, скасував гол Євгена Пастуха у ворота донецької команди через офсайд, але після матчу виникло багато запитань щодо побудови лінію офсайду і трактування положення поза грою. 

Вплив VAR на тактику і стратегію гри

При всіх своїх позитивних та негативних сторонах впровадження системи VAR еволюційно вплинуло на розвиток сучасного футболу, тактичні схеми та задумки тренерів. Якщо узагальнити, футбол став більш прагматичним і виваженим, передбачуваним та логічним. 

Зміна поведінки гравців: менше симуляцій, більш обережна гра

Завдяки системі перегляду відеоповторів кількість призначених пенальті в останні роки збільшилась. Це змушує гравців більш обережно діяти в обороні, уникати фолів у власному карному майданчику, особливо це стосується гри рукою. Але сучасні тенденції вимагають і зміни поведінки гравців під час атаки, вони намагаються проявити свої індивідуальні якості і заробити пенальті. У той же час акторська майстерність та симуляції поступово зникають як явище у футболі під впливом VAR, що не може не радувати. 

Нові тактичні схеми: адаптація до правил VAR

Після впровадження VAR тренери почали оперативно підлаштовуватись під виклики часу. Нові технології змінили підхід тренерів до гри та змусили переосмислити тактичні установки для гравців. Сучасні тактичні схеми будуються на ігровій дисципліні та уважності до деталей, а особливо це стосується захисної лінії. Велику увагу тренери також приділяють синхронізації футболістів при створенні положення поза грою. Прискіпливішим став і аналіз стандартів, адже саме після розіграшів кутових чи штрафних стало більше переглядів суперечливих ситуації. Авжеж, тактичні схеми адаптуються і під можливий перебіг подій на полі. Тренери готуються до можливих санкцій VAR, маючи в запасі тактичні варіанти на випадок чисельної нерівноваги на полі. 

Соціальний аспект VAR

VAR органічно вписався не тільки у футбол, але і в масову культуру. Деякі країни, зазвичай розвинені, більш раціонально сприйняли технологічні нововведення у спорт номер один, тоді як інші довше долали емоційний фактор таких інновацій. Але популяризація  VAR через медіа створила необхідне підґрунтя для остаточного закріплення системи у змаганнях кращих команд, фактично «легалізувала» зміни до правил гри. 

Роль соцмереж у обговоренні рішень VAR

Основним майданчиком для обговорення переваг чи недоліків VAR безперечно стали соціальні мережі. Саме в соціальних мережах і формується громадська думка щодо суперечливих рішень, одразу після його перевірки. Тобто, вболівальники, експерти чи просто відомі особистості мають можливість поділитися своїми емоціями та думками в режимі live, без втрати актуальності. Формується поляризація думок, що підсилює інтерес до того чи іншого матчу. Це має також і освітній ефект, адже такий обмін думками сприяє вдосконаленню знань про правила футболу. Щоправда, соцмережі формують і негативний аспект у збільшенні тиску на арбітрів.

Вплив на рейтинг телепередач

Соціальні мережі створюють вплив і на рейтинг телепередач, адже моменти з VAR стають предметом активних дискусій і залучають нову аудиторію до трансляцій, до спеціалізованих телепередач.  Все залежить і від сприйняття нових технологій. Наприклад, молодша вікова група позитивно сприймає використання технологій, тоді як старші вболівальники є прихильниками класичного футболу, що має вплив на формування цільової аудиторії каналів. Кваліфіковані дискусії щодо суперечливих моментів також залучають нових глядачів, які потребують «розжовування» трактувань та рішень VAR.   

Висновок

  • Підсумки: VAR як двосічний меч.

Впровадження системи VAR має як переваги, так і недоліки. Завдяки новітнім технологіям принципи справедливості і чесної гри вийшли на перший план, знизився тиск на арбітрів. Щоправда, затримки у грі та людський фактор при прийнятті рішень, певні технічні обмеження та втрата емоційності поки не дають можливості говорити про повну інтеграцію системи відеоповторів. Наразі VAR поки ще в пошуках балансу. 

  • Перспективи: подальший розвиток технології.

Система безперечно потребує вдосконалення, і саме у цьому полягає її розвиток у найближчі роки. Для балансу між об'єктивністю і емоційною насиченістю гри потрібно пришвидшити ухвалення рішень, налаштувати чітку комунікацію для прозорості та перевіряти лише по-справжньому важливі моменти, які можуть вплинути на хід гри. 

  • Запитання для роздумів: чи потрібні такі радикальні зміни у футболі?

Футбол не відстає від технологічного прогресу. У даному випадку це еволюційний процес, хоча впровадження VAR стало дійсно справжньою революцією. Та дороги назад вже немає, і це не просто футбольне сьогодення, а майбутнє найпопулярнішої гри у світі. Головне, аби такі радикальні зміни не знищили автентичність гри через надмірну технологізацію.