Заіржавілий метал
Останнім часом «Металіст» став чи не найголовнішим ньюзмейкером українського футболу. Тільки новини, котрі надходять із стану харків’ян, мають негативний, скоріше — навіть скандальний характер. Значна заборгованість по заробітній платні, бойкот 14 футболістів, часта зміна менеджменту — це лише верхівка того скандального айсберга, котрий постійно мусолиться в ЗМІ. Тому «УФ» спробував розібратися, чи зблисне для слобожан світло в кінці тунелю, а якщо й так, то де «жовто-синім» його шукати?
Зворотний відлік
Після Революції Гідності справи «Металіста» різко пішли вниз. Один із найліпших друзів Олександра Януковича (більше відомого як Сашко Стоматолог) Сергій Курченко разом із своїм поплічником іммігрував до Росії, при цьому зберігши свої активи в Україні. Одним із таких активів став футбольний клуб «Металіст», який постійно вимагає значних фінансових уливань. Певна річ, керувати клубом без грошей та ще й з Москви дуже складно, відтак «жовто-сині» перетворилися з престижного іміджевого проекту в зайвий багаж. Після стрімкого падіння Курченку на деякий час удалося стабілізувати ситуацію, але весною «корозія металу» набула загрозливих масштабів. Розуміючи всю безвихідь і безперспективність ситуації, один за одним харківський колектив почали залишати топ-менеджери — Арнесен, Пивоваров, Волік, Комардін, Нотченко, інші, а за останніми даними і фінансовий директор Погорілий із першим віце-президентом Володимиром Карпенком. Не чекали кращої долі й легіонери слобожан, які, немов ті щури на кораблі, що потопає, розбіглися, хто куди. Весною пакувати валізи стали і футболісти з українськими паспортами, як тільки зрозуміли, що їх просто кинули. Після повернення з останнього навчально-тренувального збору більшість гравців «Металіста» поставили перед фактом, що їхні контракти «порізали» вдвічі, запропонувавши їм нові умови співпраці. Миритися з таким свавіллям не захотіли 14 гравців, котрі, вимагаючи справедливості та гідного ставлення до себе, почали бойкотувати матчі харків’ян. Натомість новий заступник генерального директора зі спортивної роботи Олександр Бойцан змікшував ситуацію за рахунок власних резервів, новачків і орендованих виконавців. У футболі незамінних немає, і цю аксіому яскраво підтвердив «Металіст». Ігор Рахаєв фактично за тиждень сколотив цілком боєздатний колектив, який небезуспішно виступає в другому колі чемпіонату, продовжуючи боротьбу за зону єврокубків. «Хід конем» Бойцана змусив футболістів переглянути своє ставлення, й дехто з бунтівників вирішив повернутися до роботи (мова йде про Кулакова, Болбата та Горяїнова), дехто змінив клуб (Шарпар і Шуст перейшли у «Волинь», а Кобін — до солігорського «Шахтаря»), а дехто взагалі завершив кар’єру (Березовчук тепер слухач тренерських курсів категорії «А»), однак більшість гравців і досі стоять на своєму (бойкот продовжують Едмар, Гоменюк, Пшеничних, Красноперов, Ребенок, Давидов і Костюк).
Ігри з вогнем
Певна річ, такий прецедент змушує хвилюватися за своє майбутнє й новачків «жовто-синіх», котрі, наскільки відомо, наразі заробітної платні ще не отримували, й грають на чесному слові. Те, що Курченко вже неспроможний бодай чимось допомогти клубові, — очевидний факт. Відтак для «Металіста» вбачається дуже неприємний розвиток подій, який цілком може призвести до ще більшої стагнації, можливо, навіть — до розпаду клубу. Отож, щоби дізнатися про майбутні перспективи харків’ян, «УФ» зв’язався з екс-гравцем «Металіста» Ігорем Шуховцевим, який свого часу вже пережив щось подібне: «Я постійно спілкуюся із хлопцями, тож можу сказати, що ситуація в клубі непроста. Знаю точно, що Едмар, Красноперов і Пшеничних до «Металіста» не повернуться. Кулаков і Горяїнов погодилися на нові умови, й до літа точно залишаться у Харкові. Щодо інших гравців — питання відкрите. Ніхто не хоче втрачати свої кошти, відтак вдаються до всіх можливих протестів. Зрештою, ні для кого не секрет, що клуб має значні фінансові заборгованості, тож цілком можна очікувати штрафних санкцій від ФФУ. Це може бути як відмова у видачі ліцензії на наступний сезон, так і зняття очок. Ясно лише одне — довго так тривати не може! Курченко повинен або продати, або відати «Металіст» тій людині, котра буде зацікавлена в розвитку харківського клубу. Інакше, враховуючи серйозні фінансові проблеми слобожан, Харків узагалі може залишитися без «Металіста». І це не жарти. Клуб однією ногою вже в прірві, щоби повністю туди загриміти, залишилося зробити зовсім трохи. Гадаю, для харків’ян час «Х» настане влітку, коли й вирішиться — бути «Металісту» чи не бути», — зазначив колишній кіпер слобожан.
Роман КИРІЄНКО.