Авторські матеріали

Бендера, Ленін-Ульянов і Крупський: політика дістала й український футбол. Розповідаємо про історичних героїв і поганців

972
Олександр Щербатих
3 голоси
Колаж: «Український футбол»
«УФ» вирішив дослідити те, наскільки заполітизованими є прізвища українських гравців. Прикладів у нашому футболі знайшлось чимало, але їх не потрібно сприймати надто серйозно.

Людей з гучними історичними чи політичними прізвищами на світових полях ми бачимо нерідко. У Європі найвідомішим таким персонажем є 21-річний правий (символічно) захисник Романо Флоріані Муссоліні, який належить Лаціо та на правах оренди виступає з Юве Стабія у Серії Б. 

Тут не збіг. Юнак зібрав своєрідний джекпот із генеалогічного дерева, адже він правнук італійського диктатора, а його мати Алессандра Муссоліні є племінницею Софі Лорен. До речі, самій Алессандрі статус внучки головного фашиста ХХ ст. не завадив збудувати кар’єру й вона протягом 2014-2019 рр. входила до Європарламенту. 

Однак родинні зв’язки дійсно відомих політиків та футболістів – рідкість. Наприклад, нічого не відомо про споріднення боснійського півзахисника Карвіни (Чехія) Андрія Ражнатовича та сербського політика й військового злочинця епохи 90-х Желько «Аркана» Ражнатовича. Подібними випадковостями в Україні цікавився сайт «Український футбол».  

Владлен Юрченко (Металіст 1925) / Віталій Юрченко (полковник КДБ)

Потішне ім’я Владлен – утворене із двох слів (ВЛАДімір ЛЄНін). Коли в Україні розпочався процес декомунізації, найвідомішого футбольного носія архаїчного словесного новоутворення дражнили не інакше як «недекомунізованим». У вітчизняному футболі грали 46 Владленів і одна Владлена, проте ви теж, мабуть, згадали одного й конкретного футболіста – Юрченка.

Найбільшу кар’єру в цьому списку збудував, напевно, ексгравець Баєра Владлен Юрченко. Десять років тому півзахисник Шахтаря-3 несподівано перейшов у стан «фармацевтів». Те, що адаптація тоді 20-річного українця затягується, не дивувало нікого. Однак у березні квітні 2016-го Юрченко отримав довгоочікувану ігрову практику та забив перший гол за німецький клуб.

Кар’єру цього півзахисника в Бундеслізі зруйнували травми. Спочатку пошкодження коліна, а у вересні того ж 2016-го – перелом ноги отриманий під час зіткнення з Євгеном Селезньовим на тренуванні національної збірної 

Згодом Владлен грав в Україні за Ворсклу, Зорю та Десну, а зараз захищає кольори Металіста 1925. В теперішньому розіграші Першої ліги Юрченко «відзначився» ось таким промахом, після чого забивав чотири тури підряд.

У 80-х це прізвище було відомим за особою полковника КДБ Віталія Юрченка, який вчинив втечу Спочатку з СРСР у США, а потім – у зворотному напрямку. В липні 1985-го його відправили у відрядження в Рим. Там Юрченко через посольство США здався американській владі та невдовзі був перевезений у Вашингтон. 

Уже в листопаді того ж року КДБіст попрямував у посольство радянське звідки зміг повернутись до Москви. У СРСР його не покарали, тож залишається здогадуватись, навіщо цей перфоманс був тодішній московській владі.  

Владлен Юрченко. Фото: ФК Металіст 1925

Ульянови (футболісти багатьох українських команд)

Ще до того, як, за версією нинішнього російського диктатора, Ленін придумав Україну, у наших лігах відзначилися виступами виконавці з прізвищем головного комуніста в історії – Ульянов. А саме воно було справжнім в біографії Леніна.

Під №33 у сумській Вікторії грає захисник Дмитро Ульянов. У поточному сезоні 30-річний гравець з’являвся на полі в усіх п’яти поєдинках команди Анатолія Безсмертного. Дивізіоном нижче, у Другій лізі, перебуває 26-річний захисник Анатолій Ульянов. Він поки не з’являвся в офіційних поєдинках за Вільхівці, адже фактично допомагає головному тренеру.  

До речі, найбільше комбо зі подібних перетинів (хоча, це найімовірніше, не збіг) зібрав бразильський вінгер Маркс Ленін. Але він ніколи не мав відношення до України та грає на рівні чемпіонату штату Байа. 

А як же дружина Ульянова-Леніна, полум’яна вдова лєгєнди – Надєжда Крупская? Є в українському футболі й така.

Ілля Крупський (Ворскла)/ Іван Крупський (радянський льотчик, генерал-майор)

19-річний правий захисник Ворскли Ілля Крупський зіграв у поточному сезоні УПЛ чотири матчі, у яких оформив асист. Влітку футболіст брав участь в Олімпійських іграх, а зараз отримав від Унаї Мельгоси виклик на вересневі матчі відбору до Євро-2025 (U21).

Під час Другої світової війни помітну кар’єру в російській авіації будував Іван Крупський, який був уродженцем Миргородщини. В офіційній характеристиці льотчика йшлося:

«Під час Курської битви та Білоруської стратегічної наступальної операції Крупський І. В. «... зумів правильно організувати бойову роботу штурмовиків, у наслідку чого було завдано великої шкоди живій силі і техніці противника, особливо в період боїв за місто Ніжин…».

Дожив Іван Крупський не лише до закінчення Другої світової війни, а й до 87-річного віку. Помер на Московщині, проте символічно, що військовими здобутками у Курській області і тоді, і зараз відзначились саме українці.

Віктор Путін

Якщо зазвичай такі випадковості не заважають жити гравцям, то от мати прізвище головного негідника сучасності буває небезпечно.

У Третій лізі Польщі (четвертий щабель місцевого футболу) виступає уродженець Херсонщини Віктор Путін. Півзахисник є вихованцем Динамо, але грає у польських клубах протягом усієї кар’єри. І якщо до 24 лютого 2022 року він із цим проблем не мав, то уже у травні позатого року були прецеденти: 

«Стало більше агресивних звернень та розмов. Раніше було більше жартів та підколів на цю тему. З одного боку, я розумію людей. Навіть сам, коли чую це прізвище, то мені не дуже комфортно. Але з іншого боку, хочеться, щоб люди розуміли, що я не винен в тому, що у мене таке прізвище. Багато хто це усвідомлює.

Коли в останньому матчі йшов з поля і диктор сказав моє прізвище, то вболівальники підхопили і почали скандувати: «Ruska ku**a». Я розумію їх і не звертаю уваги. Я б і сам так кричав. Зараз це прізвище не дуже хороше», – розповідав гравець у журналістам порталу Tribuna.

Мороз, Кравчук та БЕндера – футболісти Епіцентру

Набагато миролюбнішою є атмосфера у Кам’янці-Подільському, оскільки там немає «прототипів» настільки негативних персонажів. Але тамтешній Епіцентр має чи не найбільш політичний склад в усьому українському футболі. 

Найкращим бомбардиром цієї команди (три голи у трьох матчах кампанії 2024/25) у поточному сезоні є вихованець Ворскли та однофамілець першого президента Незалежної України Данило Кравчук. Його Transfermarkt оцінює у 250 тисяч євро.

В півзахисті партнера підтримують Владислав Мороз (прізвище точно як у одного зі спікерів Верховної Ради – соціаліста Олександра Мороза) та Іван Бендера. Останній хоч і не є однофамільцем Степана Андрійовича, але це не заважає відвідувачам Центрального міського стадіону у Кам’янці-Подільському зітхати: «Ех, сюди б для балансу ще Шухевича або Стефанчука».