Дніпро-1 вийшов у ЛЧ, Ворскла увірвалась в єврокубки, Верес та Інгулець потрапили в стикові матчі. Підсумки 30-го туру УПЛ
Останній тур української Прем’єр-ліги остаточно дав відповіді на всі запитання. Дніпро-1 захистив своє друге місце та вийшов до кваліфікації Ліги чемпіонів, але Артем Довбик не зміг хоча б повторити рекорд Генріха Мхітаряна за кількістю голів в одному сезоні. Олександрія не змогла обіграти Рух та втратила місце в Лізі конференцій, яке посіла Ворскла завдяки перемозі над експериментальним складом чемпіонського Шахтаря. Верес та Інгулець зіграють в перехідних матчах за місце в елітному дивізіоні з командами Першої ліги.
Сайт «Український футбол» розбирає головні події та факти 30-го туру української Прем’єр-ліги.
Срібло туру: Дніпро-1 обіграв Кривбас, зайняв друге місце та вийшов до кваліфікації Ліги чемпіонів
Головний тренер дніпрян Олександр Кучер зіштовхнувся із серйозними кадровими проблемами перед вирішальним матчем за срібні медалі проти Кривбасу, який зберігав теоретичні шанси на п'яте єврокубкове місце.
В результаті масової бійки в поєдинку минулого туру проти Шахтаря три основні гравці Дніпра-1 отримали червоні картки та пропускали матч на ужгородському стадіоні «Авангард» через дискваліфікацію – Пеглоу, Олексій Гуцуляк та Рональд Матарріта.
Один із лідерів дніпровської команди Олександр Піхальонок вийшов у стартовому складі з мікротравмою та не запам'ятався ефективними діями, тому був замінений на початку другого тайму.
Кучер знову вирішив здійснити ротацію на позиції голкіпера – Владислав Рибак, який невдало зіграв проти Шахтаря, залишився на лаві запасних, а місце у старті зайняв бразилець Макс Валеф.
Фото: СК Дніпро-1
У першому таймі гра давалася Дніпру-1 непросто. Кучер у перерві зробив тактичну заміну – Володимир Адамюк вийшов замість В'ячеслава Танковського та зайняв позицію у центрі оборони, а Едуард Сарапій піднявся в опорну зону. У середині другого тайму тренер вирішив зробити потрійну заміну, щоб пожвавити гру.
Кривбас вдало захищався протягом усього матчу, але не відсиджувався на своїй половині поля, а активно ходив уперед. В одному з моментів дніпряни спіймали суперника на контратаці та забили переможний гол.
Відзначимо асист Ігоря Когута, який вийшов на заміну та вивів на ударну позицію аргентинця Домінго Бланко. Варто виділити також участь у гольовій атаці Артема Довбика, який так і не зміг повторити рекорд Генріха Мхітаряна за кількістю м'ячів в одному сезоні УПЛ, але допоміг своїй команді вийти у кваліфікацію Ліги чемпіонів.
Довбик став найкращим бомбардиром чемпіонату з показником 24 голи. Форварду, який не зміг забити в останніх трьох матчах, не вистачило одного м'яча, щоб наздогнати Мхітаряна.
Кривбас посів сьоме місце у першому сезоні після повернення до української Прем'єр-ліги. Юрій Вернидуб може занести цей результат собі до активу.
Казус туру: Зоря розгромила Минай, але може отримати технічну поразку
Зоря вела заочну боротьбу з Дніпром-1 за друге місце і грала по сусідству з конкурентом – в гостях у Минаю, який мав теоретичні шанси опуститися до зони перехідних матчів. Луганцям потрібно було перемагати і сподіватися на втрату очок дніпрянами.
Патрік ван Леувен знову не міг розраховувати на основного форварда Едуардо Герреро. Півзахисник Олексій Хахльов вперше вийшов у стартовому складі луганців у матчі проти своєї колишньої команди, а місце у центрі нападу зайняв Русин.
Саме Назарій, натхненний викликом до національної збірної України замість травмованого Романа Яремчука, став героєм зустрічі. Нападник оформив дубль, хоча міг зробити навіть хет-трик, але не реалізував пенальті. 20-річний голкіпер закарпатців Олександр Кемкін вперше вийшов у стартовому складі на матч УПЛ замість досвідченого Олександра Бандури і відбив удар Русина. Ще один гол на рахунку центрбека Арсенія Батагова, який забив свій дебютний м'яч в сезоні.
Назарій Русин. Фото: ФК Зоря
Минай грав з високою лінією захисту, що було зручно швидкісним луганцям, які постійно користалися вільним простором за спинами гравців суперника.
Зоря забезпечила собі комфортну перевагу в рахунку вже до середини першого тайму та могла стежити за подіями, що відбуваються у сусідньому Ужгороді.
На жаль для команди Патріка ван Леувена, Дніпро-1 не втратив друге місце, але луганці заслуговують на подяку за другу частину сезону, під час якої вони здобули 13 перемог у 15 матчах. І це за всіх кадрових проблем – у другому колі не грали Олег Данченко, Ігор Кірюханцев, Дмитро Мацапура, майже не виходили на поле Денис Нагнойний та В'ячеслав Чурко.
Ван Леувен не боявся експериментувати з позиціями гравців та розкрив Володимира Бражка та Сергія Булецу, які влітку вирушать на збір із Динамо. Відмінну результативність продемонстрував Русин, який забив 13 голів та поділив з ворсклянином Сефері друге місце у списку бомбардирів. Безперечним лідером у центрі поля став Євген Шахов, впевнену гру у воротах показав молодий Олександр Сапутін.
Не вдалось завантажити відео.
Зоря у всіх матчах демонструвала яскраву атакувальну гру. У 14-ти поєдинках сезону із 30 луганці забивали мінімум по три голи.
Минай, незважаючи на поразку, впевнено зберіг прописку в УПЛ. Команда Володимира Шарана навіть потрапила до десятки, що можна назвати успіхом для міцної закарпатської команди.
У другому таймі матчу з Минаєм на заміну в складі луганців вийшов хавбек Дмитро Мишньов, якого помилково не внесли в заявку на гру. Через це Зорі загрожує технічна поразка, яка ніяк не позначиться на підсумковому місці луганців, а от закарпатці можуть піднятися до верхньої частини турнірної таблиці.
Єврокубкові невдахи туру: Олександрія в останній момент втратила місце в Лізі конференцій
Інтрига у боротьбі за п'яте єврокубкове місце, що дає право стартувати у кваліфікації Ліги конференцій, народилася перед останнім туром несподівано.
Олександрія утримувала п'яту сходинку у турнірній таблиці протягом усього другого кола, але в останніх турах втратила свою перевагу над конкурентами і була змушена грати на перемогу у виїзному поєдинку з львівським Рухом, який бився за непотрапляння до зони стикових матчів.
Команда Віталія Пономарьова була ослаблена відсутністю дискваліфікованих Таллеса та Романа Дідика. Однак господарі самовіддано захищалися і не дозволили Олександрії, яка володіла м'ячем та перевагою, створити велику кількість моментів біля своїх воріт.
Наприкінці зустрічі, коли Олександрія вже опустилася в онлайн-таблиці на шосте місце, команда Ротаня перейшла на навалу, але ця тактика теж не принесла успіху.
Руслан Ротань. Фото: ФК Олександрія
У вирішальний момент далася взнаки коротка лава і відсутність лідерів – Максим Третьяков надовго вибув через травму, а Андрій Цуріков вийшов на заміну і зіграв вперше з кінця квітня.
Олександрія при Ротані звела внічию 11 матчів із 17 і набрала лише два очки в останніх чотирьох поєдинках, що коштувало їй місця у єврокубках. Напевно, не про такий результат мріяли керівники клубу, коли відправили у відставку Юрія Гуру з посади головного тренера минулої зими.
А ось зміна наставника у Руху пішла клубу на користь. Команда Пономарьова завершила сезон чотириматчевою безпрограшною серією та зберегла місце в УПЛ, а львівська молодь здобула безцінний досвід у битвах за виживання та наступного сезону може поборотися за більш високі місця.
Єврокубкова розв’язка туру: Ворскла обіграла Шахтар та вийшла до Ліги конференцій
Ворскла в останній момент випередила Олександрію та посіла п'яте місце, обігравши у заключному турі Шахтар, який приїхав до Полтави у статусі чемпіона.
Матч розпочався з 20-хвилинною затримкою через повітряну тривогу, завдяки чому господарі могли стежити за розвитком подій у поєдинку конкурента.
Вирішальним фактором для команди Віктора Скрипника виявилося повернення до стартового складу Тауляна Сефері та Євгена Павлюка, які пропускали матч минулого туру через дискваліфікацію. Владлен Юрченко цього разу залишився на лаві запасних, але полтавці впоралися і без нього.
Ігор Йовічевич виставив експериментальний склад, але «гірники» не збиралися віддавати перемогу супернику без боротьби. Дебютний матч за Шахтар провели 19-річні центрбек Мар'ян Фарина та півзахисник Антон Глущенко, який вийшов на заміну.
Досвідчений голкіпер Андрій П'ятов, контракт якого із Шахтарем закінчується у червні, вийшов у стартовому складі вперше з листопада та провів свій другий матч у сезоні. Можливо, ця гра стала для легендарного воротаря останньою у його професійній кар'єрі. Символічно, що відбулася вона саме у Полтаві, звідки розпочинався шлях гравця в українській Прем'єр-лізі 20 років тому.
Багато лідерів Шахтаря отримали відпочинок після напруженої кінцівки сезону та перед червневими матчами національної та молодіжної збірних України – Микола Матвієнко, Юхим Конопля, Тарас Степаненко, Георгій Судаков, Данило Сікан та Анатолій Трубін, який відбував дискваліфікацію.
Вилучення захисника Ігоря Пердути у другому таймі могло позбавити Ворсклу місця у єврокубках. Артем Бондаренко знову продемонстрував свій майстерний удар з-за меж карного майданчика та забив у третьому матчі поспіль. Проте голкіпер полтавців Павло Ісенко врятував свою команду у компенсований час після небезпечного удару Кевіна Келсі та дозволив їй пробитися до єврокубків.
Не вдалось завантажити відео.
Ворскла, яка тривалий час посідала місце в середині турнірної таблиці, видала ударну кінцівку сезону, здобула п'ять перемог у п'яти останніх матчах і в останній момент вирвала путівку в єврокубки.
Битва за виживання туру: Верес обіграв Інгулець, але обидві команди зіграють в стикових матчах
На рівненському стадіоні «Авангард» зустрічалися прямі конкуренти у боротьбі за непотрапляння до зони стикових матчів – Верес та Інгулець. Обидві команди вийшли на поєдинок у складах, які можна вважати близькими до оптимальних.
Важливість результату далася взнаки на видовищності гри – на полі було більше боротьби, ніж яскравих гольових моментів. Головною зброєю обох команд були дальні удари та стандартні положення.
Господарі володіли невеликою перевагою, яку реалізували завдяки точному удару майже з 30 метрів у виконанні центрбека Семена Вовченка та невпевненій грі голкіпера гостей Олексія Паламарчука.
Не вдалось завантажити відео.
Однак ця перемога не допомогла Вересу врятуватися від потрапляння у перехідні матчі. Рівняни не дочекалися допомоги від Динамо, яке не змогло обіграти Металіст 1925.
Верес зіграє у стиках із запорізьким Металургом, а Інгулець – з черкаським ЛНЗ.
Несподіванка туру: Металіст 1925 зіграв внічию з Динамо та уникнув стикових матчів
Металіст 1925 перед останнім туром опинився у незручному становищі – щоб убезпечити себе від стикових матчів, харків'янам обов'язково необхідно було набирати очки у матчі з Динамо, яке набрало непогану форму і виграло три останні поєдинки з великим рахунком.
Ситуація для харків'ян ускладнилася після того, як форвард киян Ерік Рамірес реалізував пенальті та забив у другому турі поспіль.
Однак Динамо власноруч подарувало супернику надію на порятунок – центрбек Максим Дячук отримав пряму червону картку за необов'язковий фол на Владиславі Островському, після чого 18-річний форвард Металіста 1925 зручно викотив м'яч під дальній постріл капітану Артему Габелку.
Динамо не мало турнірної мотивації, тому у другому таймі не прагнуло будь-якою ціною вирвати перемогу у меншості. Наприкінці зустрічі 35-річний голкіпер Денис Бойко замінив Георгія Бущана та провів свій останній матч у складі киян.
Денис Бойко. Фото: ФК Динамо
Динамівці провели вісім поєдинків під керівництвом виконувача обов'язків головного тренера Олександра Шовковського та набрали 19 очок, що можна вважати прийнятним результатом.
Перед стартом наступного сезону до роботи з командою, найімовірніше, повернеться Мірча Луческу, який був присутній на київському НТК імені Баннікова під час матчу з Металістом 1925.
Не вдалось завантажити відео.
Нічиї харків'янам вистачило для того, щоб виконати головне завдання щодо збереження місця в українській Прем'єр-лізі на наступний сезон. Однак Металісту 1925 влітку необхідно замислитися про підсилення, щоб не перетворитися на постійного борця за виживання.
Прогнозовані результати туру: Чорноморець та Колос впевнено обіграли аутсайдерів
Чорноморець та Колос перед початком туру були серед семи команд, які мали теоретичні шанси опуститися в зону перехідних матчів. Одесити та ковалівці мали невеликий очковий запас перед конкурентами, але головне – обидві команди грали проти невмотивованих аутсайдерів, які достроково втратили шанси зберегти прописку в українській Прем'єр-лізі.
Чорноморець проводив номінально гостьовий матч проти Металіста в Одесі. Справа в тому, що ужгородський стадіон «Авангард», на якому харків'яни приймали своїх суперників в цьому сезоні, був зайнятий важливим поєдинком між Дніпром-1 та Кривбасом.
Команда Романа Григорчука довго не могла відкрити рахунок, але наприкінці зустрічі таки забила три м'ячі. Героєм матчу став форвард Дмитро Юсов, який оформив дубль.
У складі Металіста дебютували 17-річні Олександр Цвіренко та Данило Приходько. Швидше за все, наступного сезону склад харків'ян у матчах Першої ліги складатиметься саме з молодих футболістів.
Матч Колос – ФК Львів міг взагалі не відбутися. Львівський клуб, який змирився з достроковим вильотом із УПЛ, розглядав можливість не відправляти свою команду до Ковалівки на поєдинок заключного туру через складну фінансову ситуацію.
Команда Анатолія Безсмертного таки приїхала на зустріч до Київської області. За відсутності досвідчених футболістів, що пішли з клубу, наставник дозволив проявити себе кільком юним дебютантам. Вперше у стартовому складі вийшов 20-річний захисник Максим Мудрий, а на заміну з'явилися ще молодші Владислав Мендрук, Ярослав Шандра, Денис Довбецький та Іван Бокало.
Переможний гол Колоса забив вихованець київського Динамо Владислав Велетень, для якого цей м'яч став дебютним в українській Прем'єр-лізі.
Не вдалось завантажити відео.
Команда Ярослава Вишняка провалила кінцівку сезону, вигравши лише у двох матчах з останніх дев'яти, але врятувалася завдяки вдалим результатам першого кола.
ФК Львів програв усі 12 поєдинків під керівництвом Безсмертного. Майбутнє львівського клубу поки що залишається невідомим.
Герой туру: Назарій Русин (Зоря)
Нападник луганців забив два голи у матчі проти закарпатського Минаю та поїде до лав національної збірної України у чудовій формі.
Гол туру: Артем Габелок (Металіст 1925) у матчі проти Динамо
Капітан харківської команди влучно поцілив у кут воріт Георгія Бущана ударом з дальньої дистанції, що допомогло Металісту 1925 здобути важливу нічию в матчі проти Динамо та залишитися в українській Прем’єр-лізі.