Хачеріді, Гладкий і екс-воротар Терека: що цікавого в змаганнях ААФУ та хто хоче звідти в Другу лігу
Чемпіонат України серед аматорських команд – це четвертий рівень слідом за Другою, Першою та Прем’єр-лігами. Учасники чемпіонату ААФУ мають право подавати заявки на участь у Другій лізі за умови отримання атестату. Кубок України серед аматорів, окрім визначення володаря трофею, має право надіслати дві команди в Кубок України УАФ серед професіоналів.
Аматорський футбол називають «чистилищем»: саме тут клуби вчаться правильно організовувати та проводити матчі, приводити свою інфраструктуру до спільного знаменника з іншими учасниками, наймати спортивного директора, прес-аташе, скаутів, аналітиків – усе те, що зовсім не обов’язково для звичайних любительських команд.
А ще чемпіонат і Кубок України серед аматорів – це місце, де збираються незвичайні клуби та давно знайомі футболісти, про яких ви могли забути. Сайт «Український футбол» розповідає про всі цікавинки цих змагань, у яких сьогодні відбудеться перший повний тур у всіх групах.
Що це за турнір взагалі?
Чемпіонат України серед аматорів – це четверта та найнижча ліга чемпіонату України з футболу після УПЛ (найвищий рівень) та ПФЛ (Перша та Друга ліги). Причому, якщо перші три ліги – це професіонали, тобто, футболісти мають офіційне працевлаштування, зарплату та соціальний статус, то четвертий дивізіон – це аматори. Люди з основною роботою, які грають у футбол у вільний час.
На сьогодні для того, щоб клуб претендував на отримання професіонального статусу, вимагається обов’язкова участь у змаганнях під егідою Асоціації аматорського футболу (ААФУ). Причому, не обов’язково чемпіон України серед аматорів переходить у Другу лігу – бували випадки, коли клуби від цього відмовлялися. Але кожен рік в аматорах грають клуби, які паралельно проходять ліцензування в Комітеті атестації УАФ, щоб у підсумку отримати право зіграти в ПФЛ.
Зараз у чемпіонаті України серед аматорів – 20 учасників, і це хороший показник. Причому, відразу 12 клубів – це новачки, а кількість учасників зросла порівняно з першим повновоєнним сезоном на 25%. І це за таких обставин, що ААФУ регулярно постачає учасників для професіонального футболу. Цього літа в Другу лігу ПФЛ перейшли три клуби з ААФУ ‒ Скала 1911 (Стрий, Львівська обл.), Дружба (Мирівка, Київська область) і Локомотив (Київ). А із виходців з аматорського футболу, наприклад, Колос (Ковалівка), ФК Минай, Інгулець (Петрове) вже дійшли до УПЛ.
Футболісти Штурма. Фото: ФК Штурм
Паралельно проходить розіграш Кубка України серед аматорів, там відбулися перші півфінали (на Полтавщині матч Олімпія – Штурм завершився внічию, а на Львівщині Blago-Юність обіграла ФК Миколаїв, не плутати з південноукраїнським МФК Миколаїв, який до вторгнення грав у Другій лізі).
47-річний граючий тренер, учасник Євро-1996 та останній росіянин чемпіонату України з футболу
За що ми любимо аматорський футбол? За милу безпосередність. Ось вам вогняний спіч після одного з матчів головного тренера клубу VIVAD із Житомирщини Віктора Чорного у відповідь на таке питання журналіста:
– Ви мали дві класних нагоди вразити ворота суперників, чого не вистачило? Можливо, десь майстерності не вистачило? Можливо, десь не очікував?
– Відповідь дуже проста: шість днів крутить арматуру – сьомий грать у футбол.
Колишній нападник Системи-Борекс і Геліоса є ровесником Андрія Шевченка, проте в нинішньому сезоні тричі вийшов на заміну і встиг віддати гольову передачу в Івано-Франківську в матчі з ФАПФ (3:3). «УФ» запитав у Віктора Миколайовича, як він почувається, будучи граючим головним тренером:
– Я-то завжди охоче виходжу на поле, але коли я тренер – то приймаю таке рішення тільки тоді, коли справді дуже треба.
Якби весь час наша команда була в оптимальному складі, або ще й десь підкріпилася, я б сидів на лавочці – дивився футбол, насолоджувався. Якщо я виходжу, значить, або зовсім резерву немає, або принаймні гравців атаки в запасі не залишилося.
Але відкрию секрет – наш президент дуже не схвалює мої виходи на поле і з цього року переконливо попросив мене залишатися в межах тренерської технічної зони, – відповів Віктор Чорний в інтерв’ю «УФ».
Головний тренер Віктор Чорний. Фото: VIVAD
Якщо ви думаєте, що Чорний – це виняток, ви помиляєтеся. Ветеранів в аматорському футболі багато, і є старший на рік граючий адміністратор охтирського Нафтовика Руслан Табачун (1975 р.н.). Колись він багато забивав за куп’янський Оскіл і прямо з Другої ліги потрапив у Таврію, та й взагалі багато грав у ПФЛ. Цього сезону в заявку на матчі потрапляв, але на поле не виходив. Якщо вийде, випередить Чорного як найстаршого футболіста сезону 2023/24 в аматорському чемпіонаті.
У десятці найстарших є низка іменитих футболістів, але серед них і унікуми. Наприклад, за Штурм (Іванків) грав 35-річний захисник Андрєй Васянович – останній росіянин українського футболу. Вихованець Краснодара, який грав у ФК Москва, Роторі, московському Торпедо, а також був на контракті в московському ЦСКА. Грав за російську молодіжку, причому, за походженням українець - має родичів тут. Із Штурму перейшов, за наявними даними, в ФК Лісне. Відтепер російських легіонерів у чемпіонаті Уркаїни з футболу більше нема.
Колишні зірки Динамо, Шахтаря, Дніпра, Металіста, Карпат – і всі в одній лізі!
Найбільше, звичайно, прогриміли аматорські змагання з поверненням у футбол Євгена Хачеріді. «Євгенові хочеться ще побігати, отак і вмовили. До того ж, у нас виступає багато його друзів, тому Хачеріді цікаво пограти за Штурм. З нашим головним тренером Володимиром Бондаренком він грає у збірній ветеранів, добре знайомий з Лисенком та Погорілим. Євген попросив час набрати форму. Він сам розуміє, що йому треба відновитись. Раніше за сезон ми пропускали 5-7 м'ячів, а зараз пропускаємо чимало. Хачеріді має нам допомогти налагодити гру у захисті. Лисенко покликав Хачеріді, Хачеріді – Дитятьєва, тепер чекаємо, щоб Льоша когось запросив», – пояснив нашому сайту президент аматорського клубу Штурм (Іванків) Ігор Наконечний.
Євген Хачеріді. Фото: ААФУ
Але Хачеріді, Дитятьєв і Лисенко – не єдині зіркові ветерани в аматорському футболі. За той же Штурм грає 42-річний півзахисник Артем Старгородський, володар українського та білоруського кубка, колишня зірка Таврії та Арсеналу. В чотирьох матчах чемпіонату ААФУ він забив один м’яч і віддав дві гольові передачі. 35-річний захисник Олексій Дитятьєв свого часу пограв за Ворсклу, Карпати, клуби вищого дивізіону Польщі – зокрема, з Коноплянкою в Краковії. 33-річний вінгер Віталій Балашов колись подавав великі надії в Чорноморці та Олімпіку.
За тишківський Агротех грає екс-нападник Ворскли, Дніпра-1 та Зірки Олексій Чичиков. А от 35-річний півзахисник Сергій Політило (7 матчів, 1 гол) був головною зіркою одеського Титану - він пішов із команди, як і вінгер Балашов. Поряд грає ровесник Олександр Мішуренко – відомий як колишній нападник Інгульця та Кривбасу. В семи матчах у нього сім результативних дій – п’ять голів і два асисти.
Ми б могли назвати вам ще десятків два прізвищ ветеранів Дніпра, Металіста та Карпат, вихованців Динамо та Шахтаря, колишніх збірників різних вікових категорій. Менша кількість виїздів, менше тренувань і зобов’язань – ось що приваблює їх в аматорах. Але якщо ви думаєте, що це турнір дідусів, то це не так. Скажімо, середній вік гравців команди Подоляни (Тернопіль) – 19,5 років, Пенуелу (Кривий Ріг) – 20,8, Ревери 1908-ФАПФ (Івано-Франківськ) – 21. І таких команд досить багато.
Чи вийдуть на поле спортивний директор Гладкий і екс-воротар Терека Годзюр?
Серед яскравих новачків ААФУ – 36-річний колишній нападник Металіста, Шахтаря, Динамо, Дніпра, Карпат, Зорі, Чорноморця Олександр Гладкий. Причому, в складі команди зі своєї малої батьківщини – Авангарду (Лозова) – він обійняв посаду спортивного директора. Колишній наставник харківських Арсеналу та Металіста Ігор Рахаєв, який очолює зараз цей аматорський колектив, дав надію, що Саша-бомбер зіграє серед аматорів: «Ну, звичайно, ми дуже сподіваємося, що Саша нам допоможе на футбольному полі! Для молодих хлопців сама можливість з ним пограти – це вже неоціненний досвід. Та й сам Гладкий, думаю, за грою скучає. Ви пам’ятаєте, скільки голів він провів – і немала ж кількість забита вже в пізні роки виступів».
Олександр Гладкий (праворуч).Фото: ФК Авангард (Лозова)
Жодного матчу за команду Галичина-Фенікс (Підмонастир) не зіграв 39-річний воротар Ярослав Годзюр. Колишній воротар Динамо-2 багато років грав у російському чемпіонаті, йому приписували навіть місцеве громадянство. Проте після повномасштабного вторгнення колишній футболіст Крильєв Совєтов і Терека покинув Урал і повернувся на батьківщину. Правда, за Фенікс на всеукраїнському рівні не грає. Хоча, чому? Хіба лише він, вихованець прикарпатського футболу, колись побував у «кормильцях»? Інші грають…
Чемпіонат України з футболу серед аматорських команд – це ясла чи навіть пологовий будинок для ПФЛ
Ми традиційно говоримо, що аматорський чемпіонат – це пологовий будинок професіоналів. Це дійсно так. Рух (Львів), Інгулець (Петрове), Колос (Ковалівка), ЛНЗ (Черкаси), ФК Минай і багато-багато інших клубів доросли до УПЛ і ПФЛ саме після успіхів в ААФУ. Цього сезону також є клуби, які цікавляться можливістю участі в Другій лізі сезону 2024/25.
У листопаді «УФ» повідомляв, що серед них є:
- Куликів-Юність (Верхня/Нижня Білка)
- Галичина-Фенікс (Підмонастир)
- Пенуел (Кривий Ріг)
- Пробій (Городенка)
- Подоляни (Тернопіль)
- Титан (Одеса)
- ФАПФ (Івано-Франківськ)
Зараз до цих кандидатів можемо додати:
- СК Марамуреш (Солотвинська ТГ)
- СК Вільхівці (Закарпатська область)
Президент ПФЛ Олександр Каденко поки не може точно сказати кількість новачків наступного сезону, але попереджує про суттєвий відбір: «Наразі я не можу назвати аматорські клуби, які виявили бажання грати в Другій лізі, тому що це не в нашому підпорядкуванні. Інформацією щодо цього питання володіє Комітет з атестації футбольних клубів УАФ, саме він прийматиме рішення про надання чи ненадання ліцензії. Однак думаю, що три-чотири клуби зможуть пройти атестацію. У майбутньому ми будемо повертатися до того, щоб у нас не більше двох-трьох аматорських клубів мали можливість заходити в Другу лігу. Будемо більше звертати увагу на якість і стабільність клубів, ніж на кількість, щоб не було таких ситуацій, як з Вастом і Металургом-2. Загалом, коли стабілізується ситуація, після нашої Перемоги, будемо прагнути до винятково спортивного принципу обміну команд між лігами. Це найбільш правильно. Хоча розуміємо, звісно, що якби Перша ліга не віддавала стільки команд в УПЛ, де знімалися учасники,то важко було б утримати цілісність у всіх дивізіонах нашої футбольної піраміди. Це була вимушена, але потрібна практика».
І яке зараз турнірне положення?
Чемпіонат ААФУ. Перший етап, група 1
Турнірне становище |
|||||||
М |
Команда |
І |
В |
Н |
П |
М |
О |
1 |
Куликів-Білка (Куликів-Верхня/Нижня Білка, Львівська область) |
12 |
11 |
1 |
0 |
32:6 |
34 |
2 |
Подоляни (Тернопіль) |
13 |
7 |
3 |
3 |
31:19 |
24 |
3 |
Агрон (Великі Гаї, Тернопільська область) |
12 |
6 |
4 |
2 |
20:14 |
22 |
4 |
Колос (Полонне, Хмельницька область) |
13 |
6 |
1 |
6 |
20:19 |
19 |
5 |
VIVAD (Романів, Житомирська область) |
13 |
5 |
3 |
5 |
19:16 |
18 |
6 |
Пробій (Городенка, Івано-Франківська область) |
13 |
4 |
5 |
4 |
19:16 |
17 |
7 |
Марамуреш (Нижня Апша, Закарпатська область) |
13 |
4 |
5 |
4 |
13:11 |
17 |
8 |
СК Вільхівці (Закарпатська область) |
13 |
5 |
2 |
6 |
20:20 |
17 |
9 |
Галичина-Фенікс (Львів-Підмонастир) |
13 |
5 |
1 |
7 |
19:24 |
16 |
10 |
Сокіл (Михайлівка-Рубежівка, Київська область) |
12 |
2 |
2 |
8 |
9:29 |
8 |
11 |
Ревера 1908-ФАПФ (Івано-Франківськ) |
13 |
1 |
1 |
11 |
15:43 |
4 |
Чемпіонат ААФУ. Перший етап, група 2
Турнірне становище |
|||||||
М |
Команда |
І |
В |
Н |
П |
М |
О |
1 |
Нафтовик (Охтирка, Сумська область) |
9 |
5 |
4 |
0 |
12:2 |
19 |
2 |
Олімпія (Савинці, Полтавська область) |
9 |
6 |
0 |
3 |
16:8 |
18 |
3 |
Титан (Одеса) |
9 |
6 |
0 |
3 |
13:12 |
18 |
4 |
Агротех (Тишківка, Кіровоградська область) |
9 |
5 |
2 |
2 |
26:11 |
17 |
5 |
Штурм (Іванків, Київська область) |
9 |
4 |
2 |
3 |
17:11 |
14 |
6 |
Зірка (Кропивницький) |
9 |
3 |
1 |
5 |
10:17 |
10 |
7 |
Атлет (Київ) |
8 |
2 |
2 |
4 |
12:11 |
8 |
8 |
Авангард (Лозова, Харківська область) |
9 |
1 |
3 |
5 |
11:19 |
6 |
9 |
Пенуел (Кривий Ріг, Дніпропетровська область) |
9 |
1 |
0 |
8 |
1:27 |
3 |
Що далі?
На першому етапі залишається ще вісім турів, а тоді 8 найкращих команд (п’ять із західної групи, три – зі східної) пройдуть у стикові матчі.
Фінальна частина (плей-оф):
1/4 фіналу (з двох матчів): 1-2 – 8-9 червня
1/2 фіналу (з двох матчів): 15-16 – 22 червня
Фінал (з одного матчу): 28 червня 2024 р.