Авторські матеріали

Кубок України зазнав революційних змін: які нюанси чекаємо та чому новий формат став значно цікавішим

Павло Клименко
456
Кирило Круторогов. Колаж: УФ
УАФ оголосила про низку змін відносно Кубку України. «УФ» розібрав кожне нововведення та поцікавився щодо них думкою коментатора Кирила Круторогова.
Зміст

Коли тупцюєш на місці точно не варто очікувати прогресу, кращого результату та нових особливостей. Футбол не стоїть на місці, змінюються усі турніри, навіть свята святих – Ліга чемпіонів подарувала перший сезон в абсолютно новому форматі. Важливо, що в Україні також працюють над покращенням власного футбольного продукту. 

Сайт «Український футбол» розібрав усі нововведення Кубку України нового сезону та поспілкувався з коментатором Кирилом Крутороговим щодо кожного з них. 

Старт турніру з кваліфікаційного раунду за участі регіональних команд

Першопрохідцями нового сезону Кубку України з футболу стануть 16 команд, що здобули регіональні кубки: Агрон (Тернопільська область), Атлетик (Одеса), Гірник (Новояворівськ, Львівська область), Карбон (Черкаси), Колос (Полонне, Хмельницька область), Коростень/Агро-Нива (Житомирська область), Легія (Київ), Луцьксантехмонтаж №536 (Волинська область), Медея–Невицький замок (Закарпатська область), Металург (Запоріжжя), Нафтовик-Долина (Івано-Франківська область), NIKA SMK (Богодухів, Харківська область), Новоукраїнка (Кіровоградська область), Олімпія (Савинці, Полтавська область), Полісся Ставки (Пісківка, Київська обл.), Фазенда (Чернівці). 

Жеребкування кваліфікаційного раунду попередньо заплановане на 17 липня 2025 року. Базові дні проведення матчів 9 – 10 серпня 2025 року.

Кирило Круторогов: «Деякі з цих клубів існують чимало років, мають своїх уболівальників, свої традиції та власну атмосферу на стадіонах, інколи ми бачимо їхні епічні та дотепні відео у соцмережах. Тепер у них є можливість вийти за рамки буденності і спробувати себе на вищому рівні, спершу подолавши приблизно собі подібних суперників у централізованому та загальнонаціональному форматі, а потім зустрітися навіть з представниками УПЛ чи клубами Першої/Другої ліги з історією».

Раунд 1/32 фіналу вже за участі клубів УПЛ

На цьому етапі гратимуть: 

– 8 переможців кваліфікаційного раунду; 

– 4 представники від Асоціації аматорського футболу України: Агротех (Тишківка, Кіровоградська область), Денгофф (Денихівка, Київська область), Корміл (Яворів, Львівська область), Маяк (Сарни, Рівненська область); 

– усі 32 команди Першої та Другої ліг; 

– 12 представників УПЛ без учасників єврокубків. Базові дні 23-24 серпня.  

Кирило Круторогов: «Уся сіль попереднього раунду заради ось цього – можливості зустрітися з професійними клубами. Нема сумнівів, що мотивація більшості команд буде позамежною. Очікую на сенсації, вони будуть сто відсотків, і, думаю, для деяких команд ці емоції можна буде порівняти з емоціями від здобуття самого Кубку України. Зроблю зухвалий прогноз, що чотири-п’ять представників УПЛ припинять змагання. А з дванадцяти команд кваліфікаційного раунду та ААФУ щонайменше чотири пройдуть далі». 

Єврокубкові учасники України приєднуються з 1/16 фіналу

У гру вступають також Динамо, ФК Олександрія, Шахтар та Полісся. В минулому сезоні наші топи стартували з 1/8 фіналу, тепер доведеться починати напружуватися раніше в плані календаря. 

Кирило Круторогов: «Гадаю, цим чотирьом командам кортіло б почати пізніше, але їхній візит в будь-який населений пункт викличе шалений ажіотаж і це чудово. Вони ж зможуть дати зіграти футболістам, які отримують менше ігрової практики, тож у хлопців виникне додатковий шанс вистрілити. Мінусів не видно. Хіба що зайве навантаження буде командам, які гратимуть в основному раунді єврокубків. Але ж туди ще треба дійти. Дійдуть – ми всі будемо раді, а один зайвий матч особливо їх не перевантажить. А якщо не пройдуть, то плюс одна гра тим більше буде до кращого для загального тонусу». 

Фото: ФК Шахтар

Один раунд – один матч, ніякого додаткового часу, у разі нічиєї – серія пенальті

Відзначимо, що саме по собі рішення грати в один матч в кожному раунді не нове – так грають ще з часів до повномасштабного вторгнення в Кубку України. Проте скасування екстра-таймів – це важлива новинка, яка особливо актуальна зважаючи на затяжні повітряні тривоги, які іноді затягують матчі до пізнього вечора.

Кирило Круторогов: «Неймовірно важливе рішення. Я не знаю людей, які цікавляться футболом та не люблять серію пенальті – її обожнюють всі, тому що це додатковий азарт та адреналін. Разом з тим, овертайми – у сучасному футболі це точно не show must go on, це лише зайві муки в очікуванні серії пенальті. Команди, переважно, бояться помилитися і сушать, гра стає нудною. Скажу по секрету, коментатори, як і більшість футболістів, значною мірою не люблять овертайми, тому що це ледве не цілий тайм додаткової роботи, яка навряд чи приноситиме задоволення, лише виснажуватиме. До того ж серія пенальті в матчах, де нібито є очевидний фаворит та андердог збільшує ймовірність сенсації». 

Максимально сліпий жереб: Шахтар або Динамо можуть грати між собою, або проти аматорів

Про можливість постійного жеребу перед кожним раундом в Кубку України говорили давно й іноді його впроваджували – пригадаймо одне з «Класичних» на ранніх стадіях. Це нововведення цікаве, але варто поглянути, як буде на практиці – і чи не втратить кубок фаворитів уже на ранніх стадіях.

Кирило Круторогов: «Якщо відверто, в Кубку мені завжди якось не дуже подобалося, коли Шахтар та Динамо зустрічалися рано, ще до півфіналу, це означало, що ледве не від початку розіграшу буде відомо майбутнього переможця всього турніру і це буде переможець Класичного. А от якщо Шахтарю та Динамо попадуться аматори чи клуби Першої/Другої ліги, упевнений, це буде подія! Разом з тим, сподіваюся, що в Кубку з’являтиметься третя або четверта сила, яка справедливо виб’є Шахтар або Динамо на якійсь стадії та загалом хтось не з грандів здобуде трофей».

Усі матчі – в прямому ефірі на УПЛ ТБ

Централізація кубкових матчів дозволяє сподіватися на перегляд усіх ігор в однаковій якості. 

Кирило Круторогов: «УПЛ ТБ робить якісний продукт і живе рідним футболом. Нарешті в Україні є єдиний пул, зникли чвари з приводу трансляторів та не виникає конфліктів на цьому ґрунті. Через ці нововведення в Кубку побачимо ще більше матчів, буде більше централізованих трансляцій з різних куточків країни, велика аудиторія побачить щось нове, але разом з тим рідне, українське. В цьому є і певною мірою просвітництво в плані географії. Для клубів поза УПЛ трансляції матчів на цій платформі – також додаткова подія. Апріорі добре, що буде більше щасливих людей».

Вперше за багато років – новий трофей

Вперше за більш як два десятиліття у нас буде новий Кубок України. Попередній вперше розіграли в 2001 році. 

Кирило Круторогов: «Поділюся суб’єктивним та зізнаюся, що попередній трофей Кубку України мені візуально дуже подобався. Він значно помітніший та пам’ятніший, аніж трофей, яким винагороджують переможця Прем’єр-ліги. Хоча там, мабуть, важливіші безпосередньо медалі. Разом з тим, думаю, а раптом новий трофей буде кращим за попередній?».