Авторські матеріали

Маркевич вивів Карпати в УПЛ: що чекає на львів'ян в наступному чемпіонаті – детальний розбір перспектив команди

8362
Артур Валерко
13 голосів
Колаж: «Український футбол‎»
Карпати (Львів) стали першим клубом, який кваліфікувався в Прем’єр-Лігу сезону 2024/25. Фаворит змагань ПФЛ стане «новим Поліссям» або ж далеко не відразу освоїться на новому рівні? «УФ» пояснює, що вже збудували Матківський і Маркевич і наскільки все це доведеться змінювати під УПЛ.

Відповідь на перше з головних питань сезону 2023/24 Перша ліга почула дуже рано, достроково. Ще після четвертого туру другого етапу (12-14 квітня) Карпати гарантували собі місце не нижче четвертого – тобто, можливість боротися за УПЛ як мінімум через плей-офф. А через два тижні, тобто вчора, львів’яни забезпечили собі місце не нижче другого – а це пряма путівка в Прем’єр-Лігу, без стикових матчів. 

Карпати (Львів) наразі – це:

  • найдорожчий за складом гравців клуб у змаганнях ПФЛ
  • найбільш відвідувана команда з найкращою обороною
  • лідер Чемпіонської групи Першої ліги з 5-очковим відривом
  • колектив із найбільшою кількістю легіонерів у дивізіоні (шестеро)
  • команда під керівництвом найстаршого та найтитулованішого головного тренера в ПФЛ в цілому

Маркевич стояв біля витоків ТзОВ ФК Карпати та прийняв команду, коли вона з першого разу не змогла вийти в УПЛ

Новітня історія бренду Карпати (Львів) починалася з відкритого листа. Під ним поставили підписи кілька десятків ветеранів клубу на чолі з Мироном Маркевичем та Андрієм Тлумаком. Так як Мирон Богданович на той час ще не готовий був прийняти команду, вочевидь, сподіваючись на омріяне запрошення з національної збірної України, то спершу ТзОВ Карпати очолив Андрій Тлумак. 

Ми не випадково називаємо юридичну назву клубу – Товариство з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб „Карпати“ (Львів)». Річ у тім, що Карпати стартували посеред сезону в чемпіонаті України серед аматорів 2020/21, коли ще класичні Карпати (вже передані Димінським в управління Смалійчуку) догравали в Другій лізі ПФЛ. На той час так їх і маркували: Клуб професійного футболу (КПФ) Карпати – в Другій лізі, Товариство з обмеженою відповідальністю (ТзОВ) Карпати – в чемпіонаті України серед аматорів.

Мирон Маркевич. Фото: Карпати

Смалійчук не зміг домовитися про долю Карпат із Коломойським, але зберіг для клубу герб, передавши його об’єднанню вболівальників (КПФ Карпати догравали в Другій лізі під іншим гербом – потішним кліпартівським логотипом). А тим часом нові Карпати відбули обов’язковий сезон в ААФУ, стартували в Другій лізі (претендували на медалі – проте сезон 2021/22 не вдалося завершити з відомих причин, і цей клуб разом із багатьма іншими було підвищено в класі на підставі місця на проміжному етапі), а в минулому чемпіонаті були головними фаворитами на рівні з Поліссям. 

У підсумку ж під керівництвом Тлумака Карпати фінішували в Першій лізі 2022/23 лише п’ятими – поступившись не тільки Поліссю та Оболоні, а й ЛНЗ із Металургом, які отримали право зіграти в плей-офф. 

Першого червня 2023 року Мирон Маркевич очолив команду. Ми можемо грубо помилитися, проте, здається, це було вже п’яте повернення Метра в Карпати, враховуючи різні етапи існування команд із такою назвою. 

Керівництво та штаб готували команду до УПЛ ще з Першої ліги, проте цей процес все ще триває

У поточному сезоні Маркевич задіяв 38 гравців. Це досить багато – більше (по 41) тільки в двох команд, при тому, що з різних причин Кудрівка-Нива та Діназ по суті навесні наново будували свої склади. Чому так вийшло? Тому що Карпати готували команду під вищі завдання ще на рівні ПФЛ.

Маючи для цього можливості, Карпати дозволяли собі експериментувати. Наприклад, бразильці Едуардо та Крістіан покинули команду, провівши тут неповне півріччя. Такого літнього новачка, як Долгов (екс-оборонець Чорноморця, де працював Остап Маркевич), ми на полі навіть не бачили. Карпати дозволяли собі підписувати гравців ненадовго – того ж Пороха «зачохлили» ще під час осінньої частини сезону (після кількох невдалих матчів захисника), і він повернувся в Металіст. Галенкова, по суті, обміняли в Агробізнес взамін на Равлика – причому, цей вінгер, який більшість кар’єри провів в аматорах, як виблиснув – так і перестав грати за першу команду, підтримуючи форму в друголіговому резерві.

Вище ротації в Карпатах так і не піднялися вінгер Картушов (Десна, Металіст, дубль Шахтаря), захисник Романюк (Волинь, Дніпро-1, Металіст), захисник Козик і півзахисник Хромей (юнацький склад Шахтаря), сидить глибоко в запасі добротний і досвідчений воротар Ільющенков, а ветерана Кожанова в першу команду навіть не задіювали – хоча він свого часу тягнув Волинь, Минай до вершин ПФЛ і в Карпатах Тлумака відігравав помітну роль.

Ми даємо перелік, щоб пояснити – в Карпатах дуже серйозна глибина складу й вони не мають обмежень в експериментах. А це все свідчить, що прямо зараз Мирон Маркевич награє команду під УПЛ. 

Карпати сьогоднішнього дня – команда, яка не загубилася б в УПЛ. Але приклад Полісся, ЛНЗ і Оболоні змусить їх серйозно посилюватися

Оціночна вартість гравців Карпат у сезоні 2023/24 за версією порталу Transfermarkt - 8,03 млн. євро. Це майже вдвічі дорожче, ніж Інгулець (4,48 млн.), більш як в два рази дорожче за статусні зараз Епіцентр (2,91), Буковину (2,8), Лівий берег (2,69). Звісно, ми робимо поправку на те, що в Україні все ще менше 10% трансферів відбуваються за гроші, відповідно, всі такі рейтинги смішні й не позбавлені умовності. 

Проте Карпати й справді помітно крутіші за будь-кого із суперників у підборі гравців. І Маркевич прагне ще більшого – в пресу просочилися чутки про його конфлікт із новим шефом скаутингу. «Із десяти футболістів мені підходять два», – сказав Мирон Богданович, і це цілком відповідає тому величезному пошуку, який ще в Першій лізі проводять Карпати. 

Наразі склад львів’ян у повній кадровій варіативності виглядає так:

Кожухар (Ільющенков, Домчак) - Полегенько (Романюк, Ілюхін), Мизюк (Векляк, Савчин, Ломницький), Бабогло (Козик, Гайдучок, Киричок), Саків (Булеза, Сухар, Катрич) - Рябов (Чех), Клименко (Хромей) - Підлепенець (Хаса), Чачуа (Демченко, Ю.Тлумак, Шах, Дебич), Костенко (Картушов, Равлик, Фетько, Пилипчук) - Ігор (Аріелсон, Сидун). 

За рахунок універсалізму окремих гравців цей список може стати ще довшим. А ще ж кілька гравців команди перебувають в орендах. Але навіть цей, уже досить добротний, склад не є межею амбіцій і бачення керівництва та штабу клубу. 

Павло Полегенько. Фото: Карпати

Мирон Маркевич стоїчно, проте з явною втомою, відповідає на запитання журналістів щодо численних можливих трансферів. Від ветерана Дніпра та Динамо Бойка – до Коноплянки, який не поспішає все ще завершувати кар’єру, в кулуарах «засватали» в Карпати ще добрих півтора десятки топових гравців. Ареал пошуку – недавні учасники єврокубків, старожили УПЛ, наші за кордоном. Коли чуєш про трансфери «левів» із Прем’єр-Ліги та з-за кордону, в багато з чуток віриш. 

Тепер у ТзОВ Карпати (Львів) є три варіанти комплектації:

  • залишити все, як є, давши шанс наявним гравцям (15% вірогідності – Карпати хочуть сильно виступити в першому сезоні в еліті, а на багатьох позиціях тренерський штаб все ще в пошуку через невдоволення)
  • укомплектуватися точково, проте якісно сильнішими гравцями (75% вірогідності – Карпати можуть собі дозволити сильніших гравців, і на окремих позиціях – особливо в центрі захисту, опорній зоні та на вістрі нападу такі трансфери будуть доцільними)
  • повністю знести склад, як це робить багато хто з новачків (10% вірогідності – надто багато підготовчої роботи виконано ще в ПФЛ, та й такі гравці, як Кожухар, Полегенько, Бабогло, Рябов, Підлепенець, Чачуа, точно потягнуть УПЛ – а Костенко, Ігор, Рябов заслужили там себе спробувати)

Головне – будувати клуб і команду не лише на сьогоднішній день. Якби не часи випробувань і перемін, можна було б говорити про великі перспективи

Приклади старту після підвищення в класі бувають різними. Полісся, наприклад, посилилося точково, проте взимку із досить великої селекції команду якісно не посилив ніхто, і в другому колі в команди відбувся разючий спад. А за оптимального розвитку подій чемпіон Першої ліги 2022/23 зараз би готувався до фіналу Кубка України та боровся б за місця в п’ятірці з шансами на вихід у Лігу Європи. 

Той же Кривбас у першому сезоні після виходу в УПЛ фінішував на скромному місці в серединці, проте вже на другий сезон всерйоз нав’язав грандам боротьбу за медалі. Щось подібне намагається будувати ЛНЗ, в дебютному сезоні експериментуючи та проводячи кадровий добір під вищі завдання. 

Важко уявити межу можливостей Металіста зразка 2021 року, проте ситуація з Ярославським і Харковом перетворила харків’ян в аутсайдера УПЛ і Першої ліги. Від тієї перспективної команди залишилися тільки спогади. Як заходив в УПЛ Арсенал-Київ, наприклад, і пригадувати не дуже хочеться…

Проте в Карпат є дві сильні переваги. Перша – це співвласник і співзасновник клубу Володимир Матковський (значний галицький бізнесмен з інтересами в девелопменті, сільському господарстві, цукровиробництві). Друга – це тренерський штаб батька та сина Маркевичів, який працює на чистовик і ставить свої знання та досвід на службу новим Карпатам. Мирон Богданович після Дніпра не розмінювався на напівваріанти. Прагнув очолити збірну, а раз не вийшло – чекав варіанту з серйозними перспективами.

Остап Маркевич. Фото: Карпати

ТзОВ Карпати – це саме такий варіант. Він відкриває великі перспективи та дає можливості для реалізації задумів. Важко щось прогнозувати в українських умовах навіть на горизонті найближчих місяців, що вже говорити про довший період. Але якщо вважати, що все буде, принаймні, не гірше, то Карпати – це проект із великим майбутнім. 

Вони взялися не лише за збір гравців під завдання, а й за інфраструктуру, базу, роботу з дітьми, капітальне будівництво. І так само капітально має будуватися команда – без потрясінь і різких рухів. У такому випадку бронза 90-х і легендарне протистояння в групі з Борусією, ПСЖ і Севільєю – це аж ніяк не межа для карпатівського бренду, навіть в умовах жорсткої конкуренції в самому Львові та вітчизняному футболі в цілому.