Авторські матеріали

Найуніверсальніший український футболіст, який не підтримав ЗСУ під час АТО: хто такий Олексій Гай ‒ ніби тренер Шахтаря

6688
Дмитро Вєнков
4 голоси
Олексій Гай, колаж: «Український футбол»
Іменитий ексхавбек Шахтаря та національної збірної України Олексій Гай через десять років повернувся у стан «гірників» в ролі тренера, проте вболівальники чемпіона України незадоволені цим камбеком. «УФ» намагається розібратися з усіма аспектами цього скандалу.

У вівторок, 18 липня, ЗМІ повідомили про те, що 40-річний Олексій Гай увійшов до нового тренерського штабу Шахтаря на чолі із нідерландським спеціалістом Патріком ван Леувеном. Мало того, Гай начебто вже навіть став до роботи на зборі команди у Нідерландах.

Однак ультрас «гірників» засудили повернення до клубу людини, яка у часи ігрової кар’єри віддала Шахтарю 11 років. Сайт «Український футбол» в ексклюзивному матеріалі пригадує спортивну кар’єру Гая, а також пояснює, чим викликаний хейт вболівальників Шахтаря у його бік.

Чигринський вважає Гая одним із найбільш недооцінених гравців Шахтаря в історії. Луческу був з ним не згоден

Вихованець запорізького футболу Гай потрапив до Шахтаря у віці 17 років на старті сезону 2000/2001. Цей союз виявився досить тривалим, адже футболіст виступав за донецький клуб аж до липня 2013 року із дворічною перервою на оренду до Маріуполя (2004-2006 рр.).

Гай застав період становлення, розквіту та піку Шахтаря у його новітній історії, по ходу «зачепивши» із ним цілих 13 трофеїв. П’ять разів футболіст ставав чемпіоном України, сім разів підіймав над головою вітчизняний Кубок, ну а вишенькою на торті, звичайно, стала перемога в Кубку УЄФА.

Причому Гай реально більшість своїх регалій у Шахтарі здобув на футбольному полі. В його активі за 11 років 212 матчів, 20 голів та вісім асистів.

Не випадати з обойми Шахтаря протягом стількох років Гаю, вочевидь, допомагала його універсальність. Рідним для футболіста є амплуа центрального півзахисника. Проте хавбек у випадку необхідності вміло закривав позицію в опорній зоні, під нападом, справа у півзахисті та навіть зліва в обороні.

Олексій Гай, фото: Getty Images

Клас Гая відмічав навіть його експартнер по Шахтарю (2006-2009 рр. та 2010-2013 рр.) Дмитро Чигринський. Він називав його «одним із найбільш недооцінених» гравців Шахтаря своєї епохи. Втім, Мірча Луческу в ті роки часто залишав Гая в запасі, використовував його суто на проблемних позиціях і навіть жорстко критикував Олексія після невдалих матчів (наприклад, з Ромою в єврокубках).

Відвертим резервістом у Шахтарі Гай ста в останні два сезони свого перебування у команді. Головний тренер команди Мірча Луческу почав довіряти іншим виконавцям, тому на старті кампанії 2013/14 Гай доєднався до Чорноморця. 

Він став невід’ємною частиною легендарної команди Романа Григорчука, яка у тому сезоні дійшла до 1/16 фіналу Ліги Європи.

Через півтора року Гай відправився із Григорчуком до Габали, де команда також пошуміла у чемпіонаті Азербайджану та єврокубках.

Влітку 2016 року українець залишив пляму на своїй красивій кар’єрі, перейшовши до Кубані, де провів два роки.

Останнім клубом для Гая став Олімпік. Там він завершив свій шлях гравця наприкінці сезону 2018/2019.

В активі Гая також є 29 матчів (один гол, один асист) за національну збірну України, до якої він викликався із 2003 по 2013 рр.

Гай та любов до «русского мира»

Чому ж вболівальники Шахтаря засудили повернення Гая до команди? Річ у тому в тому, що він вже давно відомий, як любитель «русского мира».

Перші скандали навколо Гая із цього приводу розпочалися ще у 2014 році після анексії рф Криму та окупації частини Луганської та Донецької областей. 

УАФ тоді проводила акцію на підтримку української армії, й гравці усіх команд виходили на матчі у футболках із надписом «Слава українській армії». Гай став єдиним з Чорноморця, хто відмовився одягати футболку.

Пізніше футболіст пояснив своє рішення тим, що його заздалегідь ніхто не попередив про проведення акції, та назвав це «провокацією».

Вже після переходу до Олімпіка Гай в одному з інтерв’ю не визнав росію агресором та взагалі ніяк конкретно не висловився про війну в Україні.

Довідка «УФ»

У 2018 році Олексій Гай говорив в інтерв’ю tribuna.com:

  • В АТО відбувається вбивство людей. А є правило ФІФА: не повинно бути ніяких лозунгів про насильство над людиною та вбивства. Це вже "ні". Частина моїх думок втілилася в мої дії. І я не надягнув футболку.
  • [мені не подобається перейменування вулиць] Бандери, Шухевича. Ці люди були ворогами, а зараз вони - герої України
  • Із останнього, що я читав - спостерігаючі ОБСЄ сказали, що російських військових там [в Донецькій і Луганській областях] не помітили... Побувавши в Донецьку, ви будете по-іншому сприймати ситуацію.
  • Я був у Росії і не бачив, що люди хочуть знищити Україну чи подіяти, щоб у нас все було погано. Не можу я сказати, що Росія - агресор. Свічку не тримав, як кажуть.

За свої вислови Гай не вибачився й публічно свою позицію не пояснив. Хоча різні ЗМІ, включаючи і сайт «УФ», зверталися до нього з пропозиціями дати інтерв’ю. 

Звичайно, така позиція не пройшла повз очі футбольних фанатів. Вболівальники Олімпіка та Шахтаря під час матчів вигуками з трибун ганьбили Гая ще у 2018-2019 рр.

Тренерська кар’єра Гая – зі школою Григорчука

У послужному списку Гая-тренера поки значиться лише Чорноморець. Працювати він там розпочав із березня 2021 року, коли увійшов до штабу свого експартнера по Чорноморцю та Габалі Олексія Антонова.

Залишився на своїй посаді Гай й за Юрія Мороза, й за Романа Григорчука.

Оскільки Роман Йосипович – це людина із бездоганною репутацією в українському футболі, то можна стверджувати, що в його команді, дилетант апріорі не зміг би протриматися півтора року. Навіть попри людські стосунки.

Роман Григорчук, фото: ФК Чорноморець

У штабі Григорчука Гай до недавнього часу виконував функції асистента та аналітика. Це величезний плюс для його резюме. Адже навіть поносити каву за українським топтренером – це вже неймовірний досвід для початківця.

Варто зазначити, що для ван Леувена Гай людина також не нова. Нідерландський фахівець працював головою академії «гірників» саме у роки виступу українця за донецький клуб (2006-2013 рр.). Очевидно, що вони перетиналися в Шахтарі, і тепер ван Леувен дає добро на цю кандидатуру (можливо, він навіть ініціатором).

Гай ще офіційно не призначений на посаду помічника ван Леувена. Можливо, злив інформації про появу ексфутболіста у стані команди – це цілеспрямована спроба менеджменту «гірників» оцінити рівень спротиву вболівальників. Чи прийме народ «другого Ярослава Ракицького»? Можливо, навпаки, це чорний піар проти самого Шахтаря.

Чи змінилася позиція Гая щодо війни рф проти України поки невідомо. Він після початку повномасштабного вторгнення не робив ніяких заяв. 

В багатьох українців після 24 лютого 2022 року відкрилися очі на події, що відбуваються в країні вже десятий рік. Гай може бути одним із таких людей. Питання в тому, чи захоче сам Шахтар розібратися із тим, що насправді на душі в їхнього ексгравця, і чи врахує він думку власних вболівальників при прийнятті остаточного рішення? Скоро все дізнаємося.