Авторські матеріали

«У матчі з Реалом від Шахтаря вимагається небагато»: авторська колонка Олега Федорчука

1618
Олег Федорчук
5 голосів
Олег Федорчук та Михайло Мудрик. Колаж: УФ
Олег Федорчук у своїй авторській колонці на «УФ» пояснює, чому командам у стадії становлення не варто переоцінювати матчі (і навіть успіхи) з великими грандами, та розповідає, чого очікує від матчу Ліги чемпіонів Реал – Шахтар.

Шахтар 2022 року – це команда зростання. Багато молодих гравців, переважно український склад, а також тренерський штаб, який робить перші кроки на такому рівні, як Ліга чемпіонів УЄФА. Зіграти з чинним володарем трофею – це велике випробування для команди, яка перебуває в стадії становлення. Ось чому важливо зараз не перетиснути на «гірників» ‒ причому, як не парадоксально, і в випадку прогнозованої поразки, і в випадку великого досягнення, яким стане для Шахтаря в Мадриді не лише перемога, а навіть нічия.

У моїй тренерській кар’єрі було багато молодих колективів. Нафком-Академію з Ірпеня ми зібрали за півтора-два тижні до старту чемпіонату, і здобули в ньому друге місце, на наступний рік підвищилися в класі. Я пригадую цей момент із моєї практики в чемпіонаті України, щоб підкреслити, що в роботі з молоддю є свої особливості. 

Для того, щоб керувати молодими футболістами, треба бути одночасно тренером і педагогом. Вони легко здіймаються до небес і так само легко опускаються на дно самооцінки та впевненості в своїх власних силах. Кожен матч для колективу, який складається з малодосвідчених футболістів, може відбитися на цілій серії зустрічей. 

Ось чому ті, хто зараз бажає успіху Шахтарю, не повинні багато вимагати від команди й при цьому занадто підносити її навіть у випадку успіху. Річ у тім, що матчі проти Реалу – це справжнє випробування як для гравців, так і для тренерів команди. За Реал, як і за будь-якого суперника, дають лише три очки. Можна віддати всі сили та емоції на один матч – і провалити всі інші. 

Далеко за прикладами не треба ходити – Шериф Юрія Вернидуба створив спортивне диво, перегравши Реал у Мадриді. Підопічні Анчелотті здивувалися, засмутилися й пішли далі – стали чемпіонами Іспанії, володарями Суперкубка країни, виграли Кубок чемпіонів і Суперкубок УЄФА. Шериф уже за кілька місяців втратив свій «мозковий центр» ‒ головного тренера, а також кількох провідних гравців. І вилетів із Ліги чемпіонів, звичайно. 

Так само Шахтар Луїша Каштру роком раніше навіть двічі переграв Реал – і що ж, як і Шериф пізніше, вилетів у менш престижну Лігу Європи за підсумками групового етапу 2020/21. Звісно, такі перемоги почесні. Вони залишаються в пам’яті, про них будуть згадувати й через кілька років. Але не варто забувати про їхню локальність. Тим більше, коли дивишся на подальші успіхи тих, хто дозволив собі оступитися на попередніх етапах. 

Повертаючись до нинішнього Шахтаря. Це молода команда. Вона складається з футболістів, більшість із яких минулого сезону були в кращому випадку гравцями ротації, а ще скоріше – відданими в оренду. Їхній загальнокомандний стаж у Лізі чемпіонів, усіх футболістів, разом узятих, якщо залишити осторонь ветеранів П’ятова та Степаненка, поступиться одному гравцеві з основи Реалу. 

Тому завданням Шахтаря в Мадриді буде постаратися набрати очечко-друге, створити певні ігрові труднощі Реалу, а головне – гідно зіграти з цим суперником. Для молодих спортсменів це буде велика школа, яка багато покаже їм недоліків у їхній грі, а Європі, можливо, продемонструє якісь хороші якості невідомих ще широкій публіці футболістів. Власне, аплодував же «Сантьяго Бернабеу» Михайлу Мудрику – і якщо тоді це можна було сприймати як віддалений аванс, то тепер цей футболіст задав настільки високий стандарт виступів, що нам доречно вважати його висхідною зіркою континентального масштабу.

Головне ж насправді – на полі клубного чемпіона Європи не провалитися. Тому що молодий колектив після такого може заштормити на кілька тижнів, а то й місяців. Майстерність тренерського штабу буде в тому, щоб розслабити гравців, дозволити їм іпровізувати, проявляти творчість у цьому матчі. Футбол любить сміливих. Можливо, Денніс Бонавентуре ще років п’ять би йшов до англійської Прем’єр-ліги, проте він свого часу оформив дубль з Реалом. Напевно, Андрій Шевченко і так, і так був би успішним у спорті вищих досягнень – але після того, як голи 22-річного нападника позбавили Реал титулу переможця Ліги чемпіонів, інтерес до нього виріс і він був проданий вже влітку за дуже хороші, як для 1999 року, гроші. 

Творіть, хлопці! Старайтеся. Проявляйте себе. Ви довго йшли до того, щоб себе проявити, і ось вона – ваша сцена. 

Читайте прогноз і анонс матчу Ліги чемпіонів Реал – Шахтар.