Ексклюзив

«Київ, Тель-Авів чи Кривий Ріг – я не відчув різниці»: ван Леувен – про вибір Кривбасу та футбол в Україні

Олександр Калінін
237
Патрік ван Леувен, колаж: «Український футбол»
Досвідчений нідерландський спеціаліст Патрік ван Леувен очолив Кривбас більше місяця тому після того, як Кривий Ріг залишив Юрій Вернидуб. Про початок роботи у новій команді, цілі та задачі на сезон він розповів в ексклюзивному інтерв’ю «УФ».
Зміст

Автор: Ігор Дмитрієнко

Патрік ван Леувен давно відомий в Україні: це він стояв біля витоків новітньої історії академії Шахтаря, він же привів Зорю до бронзових медалей УПЛ, заодно допомігши провести найкращі відрізки в кар’єрі Бражку, Русину, Герреро. Нідерландець очолював також першу клубну команду «гірників» і Металіст 1925, якому все ж допоміг здобути бронзові медалі Першої ліги та в підсумку повернутися в найвищий дивізіон.

Новий виклик у біографії нідерландського фахівця – Кривбас із прифронтової Дніпровщини. В ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол» Патрік ван Леувен відверто розповів про своє призначення, завдання та бачення роботи в клубі, який знову буде боротися за медалі та єврокубки. 

Як ван Леувен очолив Кривбас і що його мотивувало? «Після розмов із керівництвом залишилося позитивне враження»

– Які у вас були емоції, коли ви приїхали до Кривого Рогу?

– Коли я вперше зустрівся з керівниками Кривбасу – президентом та генеральним директором – ми мали змістовну розмову про клуб, його бачення та плани розвитку. Мене запросили приїхати, подивитися все на власні очі, оцінити умови й атмосферу зсередини.

Я вже неодноразово приїжджав до Кривого Рогу як тренер команди-суперника, тому мав певне уявлення про ситуацію. Зокрема, був свідком одного з перерваних матчів, тож знав трохи більше, ніж тренер, який не працював в українському футболі. Після розмов із керівництвом залишилося позитивне враження – ми мали спільне розуміння напрямку, в якому має розвиватися клуб.

– Чи були задоволені побаченим у Кривбасі?

– Коли я приїхав для подальших перемовин і огляду інфраструктури, був приємно здивований: у першої команди створені хороші умови для повноцінного тренувального процесу на високому рівні. Є можливості для того, щоб гравці проводили час разом не лише на полі, а й поза ним – це дуже важливо, особливо в нинішніх умовах. Командна єдність поза тренуваннями сприяє тому, що після роботи футболісти можуть спокійно повертатися до родин, не втрачаючи при цьому зв’язку один з одним.

Патрік ван Леувен, фото: ФК Кривбас

– З якими труднощами зіткнулися в роботі?

– Не те, що труднощами – це робочий процес. Клуб повідомив, що планує попрощатися з деякими гравцями, у яких завершуються контракти, і вже працює над підсиленням. До цього процесу мене залучили – врахували мої думки та пропозиції щодо новачків. Тож ми спільно продовжили вже розпочату роботу.

На початку тренувального процесу гравців було небагато, тому до тренувань залучали футболістів з Академії «Кривбас», щоб мати повноцінний склад, належну конкуренцію та можливість проводити ігри у форматі 11 на 11. Найбільшим викликом на старті була саме кількість футболістів та їхній рівень – команда на той момент була дуже молодою.

Як Патріку швидко вдалось налагодити контакт із футболістами Кривбасу? «Клуб пройшов становлення у Прем’єр-лізі, тож мені хотілося краще зрозуміти, як усе відбувалося»

– Як швидко вдалося налагодити контакт з футболістами?

– Передусім для мене було важливо налагодити контакт із гравцями, які вже довгий час перебувають у клубі. Саме вони можуть дати найбільше інформації – як про внутрішні процеси, так і про розвиток Кривбасу за останні роки. Адже клуб пройшов шлях становлення й закріпився на хороших позиціях у Прем’єр-лізі, тож мені хотілося краще зрозуміти, як усе відбувалося – починаючи від минулого сезону та до щоденних робочих моментів.

Це допомагає скласти цілісну картину: які амбіції в гравців, як вони реагують на зміни в команді. Для мене важливо було зрозуміти, чи вони сприймають масовий відхід футболістів як проблему, чи, навпаки, це додає їм мотивації, бо саме вони залишились і можуть стати новими лідерами.

З частиною гравців я вже поспілкувався в Кривому Розі, з іншими – під час тренувального збору. І дуже важливо отримувати думки не лише від українських футболістів, а й від іноземців – їх досвід і бачення також мають велике значення.

До речі!

Про обстріли Кривого Рогу на «УФ» відверто висловлювався почесний член Виконкому УАФ Микола Павлов

– Чи не боялись їхати в місто, де бувають серйозні обстріли?

– Звісно, я розумію ситуацію – особливо на початку повномасштабної війни – коли регіони на кшталт Дніпра, Запоріжжя та інші в цій частині країни часто зазнавали обстрілів. Людям тоді було дуже складно жити в таких умовах. Але зараз я бачу, що обстріли переважно змістилися в бік Києва, і в Кривому Розі ситуація стала більш стабільною.

Патрік ван Леувен, фото: ФК Кривбас

Для мене, як для тренера, важливо не лише працювати, а й мати змогу нормально жити, почуватися у безпеці. І попри війну, футбольний процес в Україні триває. Так, бувають тривоги, але здебільшого команди встигають провести тренування до кінця, а вже потім реагують на поточні обставини.

Тому я не відчув особливої різниці між тим, щоб прийняти пропозицію з Києва, Тель-Авіва чи з Кривого Рогу. Перед тим я мав конструктивні й відверті розмови з представниками клубу, отримав детальну інформацію про ситуацію, і зрозумів, що зараз вона зовсім інша, ніж була на початку війни.

На які позиції криворіжці ще шукають підсилення? «Отримую задоволення від роботи з цією командою»

– В який відсоток можна оцінити завершеність селекційної роботи? Нині Кривбасом підписані всі гравці, яких ви хотіли підписати?

– Як я вже казав, клуб ще до мого приїзду активно займався підбором нових гравців. Декількох футболістів запросили на навчально-тренувальний збір, щоб я міг оцінити їх і поділитися своєю думкою. Ми мали багато позицій, які потребували оновлення, й клуб вирішив зробити ставку на молодших гравців. Це частина стратегії – сформувати нову команду на кілька наступних років і дати шанс молодим футболістам стати частиною Кривбасу. 

Нам вже вдалося знайти кількох перспективних українських гравців, а також кількох легіонерів із Південної Америки, хоча процес ще не завершено – ми все ще шукаємо кандидатів на окремі позиції. Але певний прогрес є: якщо на першому тренуванні було лише 14 гравців, то зараз їх уже 20. Тобто ми рухаємося вперед – як у кількісному, так і в якісному плані.

Довідка «УФ»

Нині Кривбас офіційно презентував таких новачків: воротар Кемкін (Карпати), захисники Бекавац (Посушʼє Словенія), Рохас (Депортіво Ла Гуайра Венесуела), Тьяго Боржес (Америка Мінейру Бразилія), півзахисники Лін (Хапоель Хайфа / Маккабі Тель-Авів Ізраїль), вінгери Гільєрме (Сантос Бразилія), Флорес (Стронгест Болівія), нападник Парако (Метрополітанос Колумбія).

Ще кілька (наприклад, Хрипчук із Ворскли, який це підтверджував в інтерв’ю «УФ») називалися в числі потенційних гравців клубу, але поки не підписані. 

Як тренерський штаб, ми задоволені тим, як проходить цей процес. Гравці працюють із великою самовіддачею, демонструють амбіції та бажання розвиватися. Від самого початку панує хороша атмосфера як на полі, так і поза ним. Можна сказати, що кожен день – це задоволення працювати з цією командою.

Патрік ван Леувен, фото: ФК Кривбас

Яка готовність у Кривбасу? «Ми прагнемо створити команду, яка не лише хоче грати у футбол, а й розуміє: якщо м’яч у суперника – ми повинні якісно захищатися»

– Що для вас означає «цікавий та атакувальний футбол» у контексті УПЛ?

– Для мене, як для тренера, є кілька ключових моментів. Насамперед – це швидкий перехід від наших воріт до воріт суперника, щоб створювати моменти для атаки. Важливо, щоб у команді були відповідні виконавці: креативні гравці, футболісти з хорошою швидкістю, здатні комбінувати поблизу чужих воріт, приймати правильні рішення, виконувати подачі, створювати моменти та реалізовувати їх.

Окрім атакувальної гри, я хочу, щоб усі 11 футболістів брали участь і в обороні. 

Ми створюємо атмосферу, в якій команда атакує всіма й захищається всіма. Це передбачає агресивний стиль захисту – з активною реакцією в момент, коли ми втрачаємо м’яч або перебуваємо без нього.

Перші три тижні ми працюємо над основними принципами гри – як в атаці, так і в обороні. Ще один важливий аспект – підвищення темпу тренувань, щоб гра ставала більш інтенсивною і фізично вимогливою. Це дозволяє гравцям ставати сильнішими, витривалішими та краще розуміти футбол. Ми прагнемо створити команду, яка не лише хоче грати у футбол, а й розуміє: якщо м’яч у суперника – ми повинні якісно захищатися.

– Наскільки гравці вже сприйняли вашу футбольну філософію?

– Гадаю, ще до мого приходу команда вже використовувала схему 4-2-3-1, тож нинішні зміни – наприклад, гра з одним або двома опорними півзахисниками – не стали чимось радикально новим. Основне завдання – інтегрувати нових гравців у команду. Водночас нові виконавці і новий стиль гри доповнюють одне одного, і наразі все відбувається досить позитивно.

Гравці поступово адаптуються. У контрольних матчах нам вже вдалося продемонструвати певні ідеї як в обороні, так і атаці. Футболісти починають втілювати на полі те, над чим ми працюємо на тренуваннях. Вони дослухаються до наших вимог, і ми, зі свого боку, даємо їм простір для проб і помилок – адже саме так приходить розуміння і розвиток.

Як Патрік може оцінити селекційну роботу? «Філософія Кривбасу – залучення до складу молодих і талановитих футболістів»

– На які позиції ще шукаєте підсилення?

– Наразі наш основний фокус – це підсилення оборонної лінії та позиції опорного півзахисника. Вважаю, що в нас уже є цікаві гравці в атаці, зокрема атакувальні півзахисники, тому акцент зараз саме на покращенні якості гри в захисті. Як я вже зазначав раніше, ми хочемо залучати до цього процесу молодих і талановитих футболістів. Це і є філософія Кривбасу.

Гравці Кривбасу, фото: ФК Кривбас

– Який баланс між досвідом та молодими гравцями ви прагнете бачити?

– Як тренер я розумію, що досвідчений футболіст може суттєво допомогти в реалізації тактичних задумів – як в атаці, так і в захисті. Молодші гравці, як правило, менш стабільні. Зважаючи на склад, який маємо зараз, було б дуже цікаво мати в команді одного-двох менторів – футболістів, які могли б вести за собою.

Але наразі ми зосереджені на тому, щоб комплектувати команду гравцями у віці від 18 до 23 років. Це дозволяє додати енергії, амбіцій та ентузіазму – якраз те, що ми хочемо бачити у стилі нашої гри. Утім, як ми вже обговорювали з президентом і генеральним директором, якщо буде можливість, ми все ж будемо розглядати варіанти підсилення складу досвідченими футболістами.

– Вже підписано достатньо новачків. Чи є гравець, який вас вже приємно здивував?

– Усі новачки з першого дня почуваються комфортно. Якщо це футболісти з Південної Америки – у нас уже є гравці звідти, тож вони швидко отримують потрібну інформацію та підтримку. Європейські гравці також добре взаємодіють один з одним і допомагають адаптуватися. Це видно і на полі – як під час тренувань, так і в іграх. Їх швидко приймають у колективі, і це дуже допомагає команді рухатися в правильному напрямку.

За якою тактичною схемою буде грати Кривбас ван Леувена? «Думаю, ті, хто знає мене в українському футболі, розуміють, що моя гра завжди базується на схемі 4-3-3»

– Команду залишили основні центральні захисники. Чи є це проблемою для вас?

– Звісно, Романчук був дуже важливим і якісним гравцем для команди. Але якщо є домовленість між клубом і гравцем, якщо з’являється можливість для його розвитку, і клуб готовий її розглянути – я не буду тим, хто стоятиме на заваді, за умови, що ми знайдемо гідну заміну. 

Зараз ми працюємо з Володимиром Вілівальдом – гравцем, який вже має досвід виступів у Прем’єр-лізі. Ми намагаємось підготувати його і дати йому шанс поборотися за цю позицію. Окрім цього, ми також шукаємо легіонерів, які могли б підсилити центр оборони.

– Ви вже визначилися з базовою тактичною схемою, за якою гратиме Кривбас?

– Думаю, ті, хто знає мене в українському футболі, розуміють, що моя гра завжди базується на схемі 4-3-3. Від цього ми й відштовхуємося: намагаємось будувати комбінаційну гру з використанням передач, індивідуальних дій гравців і, звісно, командного захисту. Я переконаний, що без якісної оборони матчі не виграються, тому це один із ключових елементів нашої філософії – оборонятися всією командою. Та водночас, ми адаптуємося до наявного складу, враховуючи індивідуальні якості футболістів. Але основа – це 4-3-3.

Патрік ван Леувен, фото: ФК Кривбас

– В голландській класиці 4-3-3 легко трансформується на 3-4-3 або навіть 3-3-4. На вашу думку, в УПЛ гравці достатньої кваліфікації, щоб по ходу матчу робити такі зміни? В Кривбасі є такий потенціал?

– Насправді, коли м’яч у грі, багато з цих трансформацій відбуваються автоматично. І я сподіваюся, що гравці розпізнають такі моменти – щоб це не виглядало як жорстка команда з боку тренерського штабу. У певних ситуаціях команда дійсно може виглядати як 3-3-4 або 3-4-3 – усе залежить від переміщень окремих гравців, хто піднімається в атаку, а хто опускається в захист. Такі варіанти можливі. Можливо, іноді ми навіть починатимемо матч із трохи іншої формації, але загальний стиль завжди буде впізнаваним – він базуватиметься на структурі 4-3-3.

Чи є у Кривбасу дійсно талановита молодь? «Наразі шість гравців з Академії тренуються з першою командою»

– Чи готові ставити на вихованців клубу вже цього сезону? Чи бачите таких талантів у U-19?

– Так, у перший тиждень тренувань із нами працювали шість або сім юнаків із U-19. Перше враження – є цікаві футболісти. Я нещодавно переглядав товариський матч, тому в курсі, що іспанські тренери вже розпочали свою роботу з командою. Думаю, це серйозно допоможе розвитку Академії загалом і гравцям до 19 років зокрема – робота з іноземним тренерським штабом дасть потужний імпульс.

Коли буде потреба – ми запрошуватимемо молодих гравців до тренувань із першою командою. 

Уже зараз у нашій групі є вихованці Академії Кривбас – це Шевченко, Попов, Мулик, Каменський. Також воротарі. Були певні труднощі з Вільямсом, але він також приєднається до нас після повернення додому. Тож наразі шість гравців з Академії тренуються з першою командою – і це вже дуже хороший показник. Ми уважно стежитимемо за їхнім прогресом і, коли вони будуть готові, даватимемо їм шанс тренуватись або грати за першу команду.

– Наскільки важливий для вас контроль м’яча? Кривбас, як один із лідерів, буде грати в домінуючому стилі?

– Це те, чого прагне кожна команда – домінувати у грі. В одних матчах це вдається легше, в інших – складніше, але ми завжди намагаємося домінувати через тактичні рішення – як в атаці, так і в обороні. Наша мета – грати у футбол, а не просто відсиджуватись у захисті та чекати на шанс. Ми хочемо брати ініціативу в матчі. Саме цього ми зараз вимагаємо від наших гравців у товариських зустрічах – щоб наш стиль гри був помітний, виразний і зрозумілий.

Які завдання поставило перед ван Леувеном керівництво клубу? «Кривбас розвивати молодь і вже готовий грати повні 90 хвилин у стилі, який ми хочемо бачити»

– Збори підходять до завершення. Як ви оцінюєте рівень фізичної підготовки команди?

– Думаю, іноді це важко – точно оцінити, особливо через спеку, але гравці працюють добре. Я задоволений тим, як вони виконують тренувальні вправи. Всі демонструють хорошу віддачу і прагнуть покращуватися. Ми рухаємося у правильному напрямку. В цілому, я вважаю, що команда вже готова грати повні 90 хвилин у стилі, який ми хочемо бачити.

– Які основні завдання поставило перед вами керівництво клубу?

– Головна мета, про яку ми говорили, полягає в тому, що клуб хоче бачити гравців академії в першій команді. Ми маємо розвивати цих гравців, щоб у майбутньому вони стали лідерами клубу. Коли це відбуватиметься, успіх команди також зростатиме і в турнірній таблиці. Тож ми зосереджені на розвитку команди, розвитку гравців, а також на досягненні успіху через цей процес. 

Патрік ван Леувен, фото: ФК Кривбас

Ми хочемо бути активними учасниками цього шляху – це для нас цілком зрозуміло. В Україні є можливості як у Чемпіонаті, так і в Кубку, тож ми будемо боротися за всі доступні нам шанси.

Що у ван Леувена запитують земляки? «Голландські журналісти часто запитують про знаменитого фана Кривбасу – Зеленського»

– Як ви вважаєте, які кроки потрібно зробити, щоб клуб став стабільним учасником Єврокубків? Чи говорили ви з керівництвом про можливе збільшення бюджету?

– Наш основний акцент був, як ви й сказали, на розвитку гравців – досягненні успіху у вихованні футболістів, щоб показати, що з регіону Кривого Рогу виходять хороші та цікаві гравці. Гравці, які можуть зробити крок уперед у нашому клубі, отримати можливість виступати за національні збірні України або, можливо, в майбутньому поїхати за кордон.

Ми говорили про такі можливості, і я впевнений, що вони будуть. Врешті-решт, коли такі процеси починають працювати, це приносить повернення інвестицій, що допомагає покращувати інфраструктуру та створювати більше можливостей для росту гравців. І саме це може стати підставою для збільшення бюджету – щоб продовжувати розвиток футболістів і в перспективі підвищувати рівень клубу.

– Що для вас означає довгостроковий успіх для Кривбасу?

– Довгостроковий успіх я завжди розглядаю як філософію, яка триває багато сезонів. Якщо подивитися на найтрадиційніші клуби, вони не досягають успіху за 5-6 років – там це робиться вже 40-50 років. Якщо згадати, наприклад, мій початок в Україні з академією Шахтаря, це було 17-18 років, тому і традиції там поступово зростали.

Чим довше ти працюєш у певному напрямку, створюючи гравцям найкращі умови для тренувань і даючи можливості проявити свої якості, тим більше рухаєшся у правильному напрямку. 

У Кривбасу за останні кілька сезонів з’явилася хороша інфраструктура, і це важливо. 

Водночас ще багато потрібно працювати над розвитком гравців, над тим, щоб молоді таланти постійно приходили в основну команду. Все починається з філософії, ідеї та створення умов, де футболісти можуть тренуватися на високому рівні.

– І останнє запитання. Ви, напевно, знаєте, що Кривий Ріг – рідне місто президента України Володимира Зеленського. Що ви думаєте про нього як особистість?

– Думаю, що наразі Володимир Зеленський є однією з ключових фігур, яка привертає увагу до міста. І ми теж хочемо привернути увагу футбольними успіхами. Коли я спілкуюся з голландськими журналістами, вони часто запитують: «Ви знаєте, що він вболіває за Кривбас? Ви знаєте, що він з цього міста»? І я відповідаю: «Так, звичайно, ми це знаємо і цінуємо».

Букмекери України
9.9
5000 грн
Сайт
Участь в азартних іграх може викликати ігрову залежність.
Дотримуйтеся правил (принципів) відповідальної гри
9.8
150000 грн
Сайт
Участь в азартних іграх може викликати ігрову залежність.
Дотримуйтеся правил (принципів) відповідальної гри