Ексклюзив

«Нехай створить чемпіонат із команд трансгендерів»: Федорчук знищив Лисака за його реформаторську ідею

37727
Андрій Піскун
8 голосів
Олег Лисак та Олег Федорчук. Колаж: УФ
Відомий український тренер та експерт Олег Федорчук ексклюзивно для «УФ» розібрав, чому створення чемпіонату України U-23 непотрібно у цей час.

Віце-президент Ворскли Олег Лисак у розмові з редактором нашого сайту заявив, що з понеділка буде ініціювати створення турніру U-23.

Сайт «Український футбол» попросив нашого експерта ‒ колишнього головного тренера Оболоні, Таврії та академії Динамо Олега Федорчука ‒ пояснити, чи буде таке рішення доцільним і які є підводні камені.

«Може, Лисака ніхто не знає і такими висловлюваннями він просто хоче прославитися»

– Олеже Вікторовичу, що скажете про ідею Олега Лисака створити чемпіонат U-23?

– Це хто?

– Віце-президент Ворскли.

– Керівник Ворскли має бути трохи приземленим до наших реалій. Можна і U-29 створити, головне питання: для чого? Зараз в українських клубах дуже слабка фінансова складова. Навіть до U-21 багато клубів ставилися досить формально, тому що тримати 25-30 футболістів, які не приносять користі, – дуже складно. Тому чемпіонат U-21 розформували. 

Якщо ти фінансово забезпечений, то деякі речі можеш собі дозволити тримати про запас – раптом знадобляться. А якщо ти щодня рахуєш гроші, то тобі явно не до U-23. Прямо скажу, сьогодні вперше за багато років у чемпіонаті України хлопці 19-23 років у своїй більшості уже в основі перших клубних команд грають. Із ідеєю U-23 смішити зараз народ – це означає запізнитися років на 10-15.

У нас зараз у футболу зовсім інші проблеми актуальні, а починати висувати такі ідеї – це виглядає дивно. 

– У нас у багатьох клубах УПЛ, наприклад у Руху, грають футболісти віком 18-20 років, куди нам ще окремий чемпіонат для 23-річних?

– Це буде нонсенс. Вийде, що команда U-23 буде старшою за основний склад. Абсурд! Може, Лисака ніхто не знає і такими висловлюваннями він просто хоче прославитися. Я можу йому ще ідей підкинути. Нехай створить чемпіонат із команд футбольних чиновників або трансгендерів. Людина, щоб привернути увагу до себе, починає просто стукати в бубон.

У нас взагалі ніхто не дивиться чемпіонат U-19, а кому буде цікавий U-23? В U-19 кількість переглядів на Ютубі менша, ніж кількість батьків футболістів, що грають. Навіть їхні родичі не дивляться. Це така популяризація футболу в наш складний час? Та навпаки, поки вболівальників не допускають на трибуни, щоб підтримати інтерес до футболу, побільше гравців треба виводити в публічні дорослі змагання, а не закривати їх у турнір без турнірної мотивації, де вони деградуватимуть з однолітками!

Ворскла ще недавно боролася за єврокубки, а зараз перебуває в зоні турбулентності. Ось про що треба говорити, а не про якісь ефемерні ідеї. 

Олег Лисак. Фото: ФК Ворскла

«Команди U-23 потягнуть далеко не всі клуби, тому немає про що розмовляти»

– Як сформувати команди U-23, звідки брати гравців, якщо їх в УПЛ навіть не вистачає?

– Влучно підмічено. Це нереально. Навіть сьогодні деякі клуби просто формально утримують команди U-19. От вийде в УПЛ Інгулець, де їм брати гравців для U-23? Доведеться трактористів запрошувати. У Петровому жителів менше, ніж футболістів. Я думаю, що якби автор ідеї запитав у свого головного тренера, то Скрипник би йому пояснив, що в нього чоловік вісім у віці до 21 року грали цього сезону. Тобто, Скрипник, як раціональний тренер, усім, хто подає надії, шанси надає. А інших просто нема. Не-ма-є! І від того, що вигадаєте додатковий турнір із вищим віковим цензом, їх не стане більше – навпаки, багатьом командам ще важче стане комплектуватися. У тому числі, самій Ворсклі, якщо вона не тільки албанців і бразильців думає запрошувати.

– У турнірі U-21 було багато матчів на контору. Чи не повторить цей шлях U-23?

– У U-21 кожна третя команда грала в тоталізатор. Це я ще м'яко сказав. У турнірах, до яких немає інтересу вболівальників, журналістів, експертів, відбуваються не дуже хороші речі. 

Якщо людина хоче розкритися в цьому напрямку, то нехай так і скаже – що бажає заробляти, як може. Пам'ятаю, як один президент говорив тренеру і футболістам: «На виїзди і харчування я вам гроші даю, а на зарплату заробляйте собі самі». Цей анекдот усю Україну обійшов, а потім було про що поговорити й про «сумнівні» матчі. Виходило, що дві гри грають нормально, третю – продають. І таких випадків в українському футболі було безліч.

Я багато працював із молодими українськими футболістами і можу сказати, що більшість наших гравців дозріває до 23-24 років, така в нас фізіологія. Хороший приклад – той же Довбик. Але команди U-23 потягнуть далеко не всі клуби, тому немає про що розмовляти. 

– Молоді гравці можуть розвиватися в УПЛ або в оренді в нижчих дивізіонах.

– Згоден. Нехай роблять тоді свій резервний склад, Ворсклу-2, і грають у Другій лізі.

«Замість U-23 хай би Ворскла за Гірником-Спорт стежила, де були Андрієвський, Твердохліб, Суханов»

– У Ворскли є фарм-клуб Гірник-Спорт, навіщо їм ще U-23, якщо можна відправляти гравців на обкатку туди?

– Звичайно! Це навіть краща практика, ніж чемпіонат U-23, який ніколи не окупиться і буде економічно не вигідним. Віддавайте молодих хлопців в оренду. Поставте Гірнику-Спорт завдання – щоб там грали хлопці до 23-х років. Найсмішніше, що клуб, у якого є такі можливості, починає розгойдувати ситуацію. Якби Ворскла не мертвонародженими ідеями займалася, а краще знала надра футболу Полтавщини, то з того ж таки Гірника-Спорт своєчасно забрала б Андрієвського, Твердохліба чи Суханова. Минулого сезону їм Прядун забивав за Металіст, який у дублі Ворскли був. То вам треба U-23 чи хоча б зі своїми резервами розібратися?!

Я взагалі вважаю, що у наших елітних клубів багато зайвих футболістів. 

Дуже часто наші багаті клуби, наприклад Шахтар і Динамо, заявляють на сезон по 50-60 осіб, збираючи найкращих з усієї України. І тоді виходить, що по ДЮФЛУ чи U-19 грандам тільки Рух може створити конкуренцію, а інші втрачають хлопців ще школярами чи абітурієнтами. 

Для підвищення конкуренції потрібно зробити ліміт на кількість заявлених гравців. Моя думка, що 30 гравців з головою вистачить.

– Давайте підіб'ємо підсумок нашої бесіди.

– Під час війни потрібно мінімізувати витрати і не треба створювати нічого зайвого. Головне ‒ зберегти те, що вже є. Треба зібрати всіх президентів УПЛ і сказати їм, щоб не займалися цією справою, не проштовхували теоретичні рацпропозиції, а радилися з тренерами. Зі своїми, в тому числі. 

Хоча, рівень більшості наших президентів... Допоки на перші ролі в нашому футболі не вийдуть люди, які заробили гроші своїм розумом, а не збігом обставин, як у 90-ті, коли щось хтось вкрав або вдало одружився, то ніякої продуманої структури не буде.

Що стосується заяви Лисака, може, у нього закінчується контракт із Ворсклою і йому потрібно про себе хоч якось заявити. У мене тільки таке пояснення.