Ексклюзив

«Окупанти пограбували базу, на стадіоні були прильоти, клубний автобус рятував людей»: як ФК Тростянець повертається у Другу лігу

31931
Павло Клименко
8 голосів
ФК Тростянець сезону 2021/22. Фото: ФК Тростянець
В ексклюзивному інтерв’ю «УФ» директор ФК Тростянець Іван Шевченко розповів про те, як клуб із Сумської області пережив окупацію і підтвердив повернення команди до чемпіонату України під егідою ПФЛ.

У 2021 році ФК Тростянець отримав статус професійного клубу, але через війну дебютний сезон не зміг дограти. Місто з перших днів війни опинилося в окупації, тому про футбол ніхто в той час не думав.

ФК Тростянець цей сезон, зрозуміло, пропускав, адже від російських окупантів це невелике місто постраждало дуже серйозно, зокрема, вся спортивна інфраструктура. Із перших днів повномасштабного вторгнення місто було окуповане російськими військовими: рашисти вбивали, грабували та знищували все, що створювалось роками.

ЗСУ звільнили Тростянець від російських військ 26 березня минулого року. З того дня місто розпочало заново жити, а ФК Тростянець також почав активний процес відновлення. 

Влітку 2022 року ПФЛ надала право ФК Тростянець на рік призупинити виступи в Другій лізі України, при цьому не втративши статусу професійної команди. У кінці травня стало відомо, що ФК Тростянець повертається у ПФЛ. 

Клуб багато зробив за рік після окупації: відновлено інфраструктуру, поля, працює дитяча академія та багато іншого. Про все це і не тільки в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол» розповів директор клубу Іван Шевченко.

«Тростянець було окуповано з першого дня, тому гравці залишалися на базі»

– Пане Іване, розкажіть, де була команда в перші дні війни?

– 23 лютого команда була на зимовому турнірі «Полтавська весна»: зіграли матч проти СК Полтава, потім приїхали на базу. 

Враховуючи те, що команда зіграла контрольний матч і тренер дав один день вихідного, хлопці із Сумської області поїхали додому, а інші, якщо не помиляюсь, 18 футболістів – це були збори, був перегляд новачків, з деякими ми вже збиралися підписувати контракти, вони залишились на базі.

А вже десь о четвертій ранку розпочалось повномасштабне вторгнення.

– Які були дії в цей момент?

– 24 лютого десь о 12-13-й годині російські війська вже були у Тростянці і місто було окуповано з першого дня і місяць залишалося в окупації, тому гравці залишалися на базі. В перші дні взагалі було не зрозуміло, що відбувається.

Клуб, як міг, підтримував гравців у плані їжі. Поки подавалася електроенергія, то було і тепло там, бо на базі стоїть твердопаливний котел. Далі, коли вже був перший зелений коридор ‒ десь в десятих числах березня, виїхали майже всі футболісти, залишились тільки п’ять гравців, якщо не помиляюсь. 

У наступних двох зелених коридорах вони вже також виїхали із міста.

«База ФК Тростянець була пограбована російськими окупантами. Клубний автобус рятував людей через зелений коридор»

– Як ми знаємо, Тростянець був в окупації місяць. Зрозуміло, що місто дуже постраждало, а що зі стадіоном, базою клубу?

– Місто найбільше постраждало у Сумській області внаслідок російської агресії. Є вже оцінки проєкту робіт – 142 млн доларів збитків, це тільки інфраструктурні збитки міста: будинки, адмінбудівлі і тому подібне. Це не рахуючи, скільки було розграбовано, пошкоджено, не враховуючи людські жертви.

Стадіон також постраждав: були артилерійські прильоти в саме футбольне поле. Наразі ми його власними силами полатали, вичистили з нього всі осколки і воно зараз в нормальному стані. Також були прильоти в бігові доріжки стадіону, які ми тільки відкрили у вересні 2021 року, в адмінбудівлі були прильоти, в результаті чого повилітали вікна.

База, де розташовуються футболісти, була пограбована, вибиті майже всі двері, винесено купу речей. Клубний автобус на момент окупації знаходився в Тростянці. Росіяни намагалися його викрасти, але їм не вдалося його завести, трохи пошкодили його, вибили також вікно, але все рівно не завели. Перший зелений коридор він пропустив, його ремонтували, а вже у другому коридорі він вивозив, рятував, людей.

«ПФЛ готова допустити клуб та стадіон для приймання матчів»

– Наскільки відомо, ФК Тростянець повертається до чемпіонату України.

– Так, клуб вже це офіційно озвучив, бюджет на цей рік є. ФК Тростянець – міський клуб, бюджет був ще затверджений на сесії у кінці 2022 року.

Зрозуміло, що були підготовчі процеси, атестацію ми почали проходити ще взимку, зараз ми вже на фінішному етапі. По атестації у нас взагалі все прекрасно, тобто клуб вже офіційно заявив, що повертається у Другу лігу і повністю готовий, щоб відновити роботу. Стадіон та поле також готові.

– Чи дозволять проводити матчі у Тростянці, адже Нафтовик в аматорському чемпіонаті України більшість матчів провів у Полтаві?

– До кінця грудня 2022 року ми знаходилися у зоні бойових дій, потім нас вивели із цього переліку і останні п’ять місяців вже не в зоні бойових дій. Якщо говорити про безпекову ситуацію, то вона, в принципі, така сама, як і на будь-якій території України. Всі ми бачимо, що відбувається навіть у віддалених Хмельницькій, Тернопільській областях.

Наразі наші діти грають у Тростянці, дозвіл військової адміністрації є, тому зараз ПФЛ повідомила, що закривайте питання в Обласній військовій адміністрації і ПФЛ готова допустити клуб та стадіон для приймання матчів.

«Тренерський штаб буде змінюватися»

– Сергій Коритник залишиться головним тренером команди?

– Тренерський штаб буде змінюватися. Через життєві обставини наш головний тренер Сергій Коритник наразі не повертається в Україну, тому тренерські перестановки будуть. Зараз йдуть перемовини з двома людьми і коли все буде домовлено, офіційно оголосимо. Наголошую, що весь тренерський штаб буде змінено.

– А Богдан Єсип повернеться?

– Богдан з нами на зв’язку, але він зараз працює у ФК Рух. Ми з Єсипом не втрачаємо зв'язок, однак у нього чинний контракт зі львівським клубом. Але у нього є консультативно-дорадчий голос і навіть формуванням команди він з нами займається.

«Останній рік було не до футболу»

– Гаразд, ми зрозуміли, що ви збираєте практично нову команду. Коли починаєте роботу?

– Наші збори розпочнуться 15 червня.

– І хто з футболістів повернеться в ФК Тростянець?

– Серед тих гравців, які були у нас до 23 лютого 2022 року, виявили бажання приїхати на збори семеро.

Один гравець на контракті у нас, це Андрій Сліпухін, він зараз також повернеться після оренди в ФК Скорук. Валерій Гайван також на контракті з нами, він зараз у футзалі дограв сезон, і з ним також є домовленість про повернення в ФК Тростянець.

Тому вже є дев’ять гравців, які приїдуть точно на збори. Ну, а далі вже будемо дивитися по ситуації. Також деякі футболісти Першої, Другої ліг та з футзалу ближче до початку збору дадуть інформацію, чи готові повертатися у команду, де вже тренери будуть вирішувати їх подальшу долю.

Паралельно з цим ми оголосили «Незламний відбір» на прикладі того, що робить Верес. В принципі, дуже цікава історія та ініціатива. Ми розуміємо, що є сенс шукати футболістів, тим паче, що одне діло шукати гравців в УПЛ, а інше – у Другу лігу. Вже отримали більше ста заявок, це дуже приємно, і ми бачимо, що є серйозний запит на цю історію. Подивимось, можливо, через цей «Незламний відбір» також візьмемо гравців. 

Останній рік було не до футболу, але місто відновлюється і відновлюється, в тому числі, і команда.  Ми маємо відновлювати все, і спорт також.