Ексклюзив

«Ребров орієнтується на наявний склад, Ротань ставив не властивий гравцям футбол»: експерт порівняв роботу тренерів збірної України

34581
Антон Терехов
7 голосів
Сергій Ребров, фото: Getty Images
Після довгоочікуваного призначення національна збірна під керівництвом Сергія Реброва зіграла свій перший матч унічию 3:3 із Німеччиною. В ексклюзивному інтерв'ю для "УФ" Олег Федорчук розкрив основні проблеми команди та припустив стиль та тактику, в якій гратиме команда.

Учора у Бремені збірна України ледь не записала на свій рахунок перемогу над ще однією топ-збірною. На жаль, на 90+1 хвилині з пенальті Німеччина уникла поразки і не дала українцям вперше в історії перемогти німців.

Чим відрізняється ця команда від збірної Ротаня, Шевченка та Петракова? Як багато матчів УПЛ подивився Ребров і чи будуть зміни у складі? За якою схемою грала команда та хто її головна ударна сила? Чому на полі Мудрик, а Буяльського знову немає навіть у заявці?

Колишній головний тренер Таврії та низки українських клубів Олег Федорчук в ексклюзивному інтерв'ю для сайту "Український футбол" розповів про те, що покращало у збірній після заміни Ротаня на Реброва.

"Не треба надмірно захоплюватися"

- Олеже Вікторовичу, зіграти 3:3 на полі чотириразових чемпіонів світу, при тому, що збірна до 83 хвилини вела 3:1, хороший результат для дебюту?

- Звичайно, але не треба надмірно захоплюватися. Матч показав чимало недоліків команди.

- Чи варто перед відбірковими іграми з Північною Македонією та Мальтою у спаринг обирати настільки сильну команду?

- Звичайно, на її тлі одразу видно всі проблеми збірної.

- Які, наприклад?

- Конкретно по цій грі все було, як на долоні: паніка на стартових хвилинах, періодичні грубі помилки захисту (навіть тих, хто зазвичай грає рівніше), складність із заволодінням м’ячем. 

- Проте що спільного мають наші завдання в матчі з Німеччиною та, прямо скажемо, слабенькими середнячками європейського футболу? Там же труднощі для України будуть зовсім в іншому…

- Є спільне. Приміром, у наших команд за будь-яких тренерів не дуже добре було налагоджено напад. Тобто, Україна нормально грає проти рівних, або проти команд, сильніших за себе. Тоді гравці можуть вибігати у напад. Коли потрібно організувати атаку проти слабших команд, це завжди проблема. 

Гравці Німеччини та України, фото: УАФ

Зараз Ребров спробував дещо змінити для використання Ярмоленка та Циганкова одночасно, і це цікаво: тому що цих двох і Мудрика нам ще не раз варто бачити разом на полі, треба вчитися використовувати їх найкращі якості разом. 

- Чи вже видно стиль Реброва? Команда при ньому виглядала помітно краще, ніж проти Англії (0:2 26 березня)?

- Ребров ставить гру, виходячи з можливостей своїх гравців. Ротань же намагався поставити гру, яка не властива цьому складу. Виводити м'яч від воріт через короткий та середній пас. У нас у чемпіонаті так ніхто не грає. І проти Англії не вийшло.

Сергій Ребров гнучко себе проявляв у всіх командах, які тренував. В тій самій Угорщині він швидко адаптувався. Він будує гру залежно від футболістів, які є у розпорядженні.

- Команда вчора виглядала набагато впевненіше, ніж 26 березня на Уемблі. Це пов'язано з тим, що у неї тепер повноцінний тренер, а не виконуючий обов'язки?

- Звичайно. Гравець у такій ситуації може планувати свою кар'єру та орієнтуватися на конкретного тренера. А коли футболіст спокійний, то він на полі думає швидше та швидше приймає рішення.

"Ротань, як тренер, запам'ятався лише тим, що працював у трьох командах одночасно"

- Як думаєте, Руслан Ротань ще колись може стати в нагоді національній збірній?

- Те, що він зробив, узяв на себе одразу три команди (крім основної збірної, Ротань одночасно очолював ще й молодіжну команду, а також ФК Олександрія – прим. А.Т.), це просто дурниця якась. Не знаю, чи він сам цього хотів, чи пішов на поводу у тих, хто йому ці пости пропонував.

Він і гравцем не був визначним. Таких тисячі. Та й що за тренером Ротань був, щоб працювати одразу у трьох командах?

- Виходить, Руслан Ротань як тренер поки що запам'ятався лише тим, що працював у трьох командах одночасно?

- Поки що більше нічим.

- Вас не здивувало, що проти Німеччини Ребров поставив одразу чотирьох нападників - Довбика, Мудрика, Циганкова та Ярмоленка?

- Думаю, при обороні команда грала взагалі в одного форварда – Довбика. Схема була приблизно 4-2-3-1. І взагалі схема дає лише орієнтир у грі. Останні нападники - Мудрик і Ярмоленко при обороні грали досить низько. І лише при атаці вибігали вперед.

Михайло Мудрик, фото: УАФ

Наприклад, у Ліверпулі при 4-3-3 трійку форвардів відразу видно, вона грає окремо та дуже високо. В нас такого немає.

- Якщо тренер має орієнтуватися на силу гравців, за рахунок чого Україна може перемагати?

- У цьому складі дуже сильні крайні гравці – нападники та захисники. Вони й роблять атаку та голи.

- Правий захисник Тимчик учора віддав дві гольові передачі. Вас це не здивувало, у нього за весь сезон у Динамо – один асист?

- Це гравець, як-то кажуть, на любителя. Дуже швидкий, креативний.

- Хіба такий може комусь не подобатися?

- На атаку Тимчик грає добре, але має очевидні проблеми в обороні. Не дуже впевнений у єдиноборствах, у тому числі у верхових. Деяким тренерам такі не підходять, вони хочуть, щоб захисник більше відбирав. Крім того, він травматичний, а це позначається на кар'єрі.

"Буяльський гарний у Динамо, але у збірній не заграв за жодного тренера"

- У збірній вистачає гравців на усі позиції?

- У нас, я думаю, є приблизно 22 гравці для команди. Нема такого вибору, як на початку нульових, коли за збірну могли зіграти по 30-40 гравців.

Майстерних гравців у нас мало, вони всі на видноті. Не думаю, що Реброву взагалі довелося дивитись багато матчів УПЛ.

Сергій Ребров, фото: УАФ

- Ванат добре дебютував у збірній?

- У нього був напівмомент, загалом такий гравець потрібен у складі. Він різкий, і вийшовши на заміну, може посилити команду та допомогти в кінці вирішити епізод.

– Данило Ігнатенко як і Ванат отримав свої півгодини на полі.

- Його викликали до збірної за різних тренерів, напевно, бачать у ньому перспективу. Я не спостерігаю за другою лігою Франції, де він виступає і мені складно сказати, в чому саме Ігнатенко такий гарний.

- Піхальонок чимось встиг запам'ятатися на полі?

- Практично, ні. Гадаю, його треба випускати, коли Довбик є на полі. Це зв'язка, гравці відчувають один одного. (Піхальонок вийшов на 78 хвилині, а Довбика замінили на 65, - прим. А.Т.)

- Чи є гравці, яких не викликали, але вони могли б принести користь?

- Мені здається, нападника Руху Юрія Климчука можна було б викликати. Дати йому просто посидіти на лаві збірної. Заохотити його до того, як він провів кінцівку сезону.

У заявку не потрапив Буяльський. Але це вже звично. У Динамо він грає на якійсь невизначеній позиції - чи то півзахисник, чи нападаючий. У збірній потрібні гравці з чіткішою функцією.

Справа в тому, що він дуже гарний у Динамо. І багатьом здається, що його не вистачає у збірній. Але є такі гравці – у клубі хороші, а до збірної не вписуються.

- Артема Бондаренка варто було б перевірити у головній команді?

- Звичайно. Гравець, найкращий у складі Шахтаря, який щойно виграв чемпіонат України, мав отримувати час на полі.

- Як думаєте, Ребров викликатиме гравців, окрім тих, хто зазвичай часто потрапляє до кола обраних?

- Думаю так. Буває, що футболіст у дикій формі і за рахунок його сплеску вдається розірвати суперника. Так було, наприклад, у 2004, коли викликали Рикуна і обіграли в гостях Туреччину 3:0. Або 2013 року Зозулю запросили, і Україна виграла у Польщі 3:1.

- Правильно, що у стартовому складі був Мудрик? Він і помилявся, і в забитому голі врешті-решт взяв участь.

- Абсолютно. Тренер показав, що він за гравця. Мудрику треба допомогти після такого виступу у Челсі. Ребров коли грав за Тоттенгем теж потрапляв у таку ситуацію. Він не проходив до складу (Сергій Ребров виступав за Тоттенгем у 2000 – 2004, – прим. А.Т.) і його теж викликали до збірної для підтримки.

Збірна України, фото: УАФ

- Луніна запрошують до команди за тим самим принципом?

- Так само. У нього непроста ситуація і він потребує довіри.

"Ярмоленко для України, це як Мессі для Аргентини"

– Ярмоленко ще витягує рівень збірної?

- Думаю, що вже ні. Такі гравці потрібні в команді заради настрою в роздягальні та заради їхніх лідерських якостей. Він важливий для команди приблизно як Мессі для Аргентини. Символ та лідер збірної.

Як і Степаненко, з тією різницею, що Тарас поки що чудово відпрацьовує на полі. Гра з Німеччиною вкотре показала, що він з відривом найкращий у нас на цій позиції.

- Ви говорили, що гра з Німеччиною підкреслила наші проблеми у нападі. А в обороні у збірної все гаразд?

- Ні, особливо було видно це при другому та третьому голі. Центр захисту діє не найкращим чином. А лівий захисник Соболь, коли заробив пенальті на останній хвилині і зовсім зробив дуже просту помилку.

- У центрі у нас Забарний та Матвієнко. Здається, вони вже із 2020 року разом там. Хіба ця пара центральних захисників не є зіграною?

– У кожного з них свої труднощі. У Забарного мало ігрової практики. А Матвієнка у Шахтарі засмикали – використовують то в центрі, то з краю. І загалом його ситуація у клубі не найсприятливіша.

– Матвієнко продовжив контракт.

– Він давно вже переріс рівень УПЛ. А із футболістами не буває стояння на місці. Гравець або зростає, або деградує.

Микола Матвієнко, фото: Google

- Приблизно, як Ілля Забарний восени 2022 року? Він, напевно, ще ніколи не виглядав так слабко, як у першій частині чемпіонату.

- Ті самі складнощі. Гравець переріс внутрішній чемпіонат і хотів піти.

- У нас є заміна цим двом центральним захисникам?

- Перспективна пара центральних - Попов та Бондар. Вони вже після перемоги на молодіжному чемпіонаті світу у 2019 здавалися парою, яка здатна багато на що. Особливо мені подобається Бондар, він такий типаж невисокого центрального захисника типу Каннаваро. Але обоє ніяк не можуть заграти стабільно на дорослому рівні.

Рівню збірної ще відповідають Ракицький зі Сватком. Загалом у нас виходить шість центральних.

"У Петракова не було авторитету, тому він одразу грав лише на результат"

- До збірної, напевно, викликатимуть Зінченка. Де він гратиме, у захисті, чи в півзахисті?

- Звісно, що один із найкращих гравців Арсеналу залучатиметься до збірної. Я просто дивуюся, дивлячись на цю людину. Як він умудряється показувати все нові якості, і футбольні, і лідерські. У нього був неймовірно складний сезон і йому просто потрібна перепочинок. Грати я думаю, він частіше в півзахисті, але Зінченко – гравець універсальний. Важливі будуть і його ментальні якості, в збірній він теж буде лідером. 

– Ротань працював зі збірною зовсім небагато. А чи період роботи з Петраковим щось дав для розвитку команді?

- У Петракова була зовсім інша ситуація, ніж у Реброва та Шевченка. Він не мав авторитету і такої великої ігрової кар'єри. Навіть на рівні молоді він ставив лише на результат, щоб підняти свою репутацію. Те ж саме і в головній збірній, кожен матч був як останній. Постійно нервувався, «шарахався», то грав у три центральні захисники, то в два.

У Шевченка було інакше. Він міг дозволити собі займатися побудовою командної гри. Ребров теж не буде поспішати. Він достатньо вагома фігура у нашому футболі. 

- У цьому відбірному циклі нам щось світить?

- Думаю що ні. І це нормально. Є команди першого ешелону, їх 6-8. Є другий, ми зараз у третьому. Ми не можемо вистрілювати на кожному чемпіонаті.

Збірна України, фото: УАФ

Італія ось не потрапила на торішній чемпіонат світу і спокійно до цього ставиться.

- Тобто, ми можемо собі дозволити одним відбірним циклом пожертвувати заради наступного?

- Звичайно. Ми не та команда, яка постійно виходитиме у плей-офф великих турнірів. Ми вистрілюємо час від часу. Добре буде, якщо Ребров збудує команду до наступного відбірного циклу.

- Команда Шевченка була найсильнішою за часи незалежності України?

- Не думаю, у Блохіна у 2006, мабуть, була сильніша. Та й відбіркова група на чемпіонат світу, яку він виграв складалася з дуже складних суперників. Греція 2004 року перемогла на Євро, а Туреччина на попередньому чемпіонаті світу (2002) стала третьою.

– Як вам тренерський штаб Реброва?

- У нас у країні прийнято, щоб тренер із команди в команду переходив разом зі своїми помічниками. У світі це не завжди так. Гвардіола та Моуріньо спокійно змінюють помічників та запрошують нових. Не здивуюсь, якщо й у Реброва зі штабом суто ділові стосунки.

- Загалом, Сергій Ребров – вдалий вибір для збірної?

- Так, він із сучасних тренерів, приблизно того ж покоління, що і Шевченко з Ротанем. Пограв у багатьох країнах, бачив різний футбол. Ребров не революціонер, який прямо ах, як усіх вражає. Він тренер шукаючий, підлаштовується під своїх гравців та суперника. Саме той, хто потрібен такій команді.