Ексклюзив

«Якщо ти обі***вся, то маєш вміти вислуховувати критику»: Хацкевич – про збірну України на Євро-2024 і Динамо

4825
Євген Чепур
11 голосів
Колаж «Український футбол».
Колишній півзахисник, а потім і головний тренер київського Динамо Олександр Хацкевич в ексклюзивному інтерв'ю для «УФ» поділився думками щодо виступу збірної України на Євро-2024 і перспективи Динамо в новому сезоні.

Збірна України невдало виступила на чемпіонаті Європи, який зараз проходить у Німеччині, фінішувавши на останньому місці у своєму квартеті. Шахтар відновив легіонерський вектор. Київське Динамо проводить активну трансферну кампанію, щоб пробитися до групового етапу Ліги чемпіонів. Довкола наших легіонерів багато чуток. 

Редактор сайту «Український футбол» Євгеній Чепур поспілкувався з Олександром Хацкевичем про виступ команди Сергія Реброва на континентальній першості та шансах Динамо в новому євросезоні на успіх. 

«Україна на Євро-2024? Дуже багато питань»

- Олександре Миколайовичу, ви були впевнені, що збірна України проб’ється до плей-оф чемпіонату Європи, але вийшло інакше. На ваш погляд, чому команда Сергія Реброва не вийшла з групи на Євро-2024?

- Уже стільки дісталося критики команді, заслуженої критики. Якщо ти обі***вся, то маєш вміти вислуховувати критику. Як її сприйняла збірна? Теж двояка думка. 

Так, начебто зі Словаччиною в другому таймі команда переламала гру, але й дотискати потрібно було, з огляду на різницю м’ячів. Але чомусь було ухвалено рішення тренерського штабу грати на утримання результату, а не на збільшення різниці забитих і пропущених, яка надалі могла допомогти вийти в плей-оф. Потрібно не боятися ризикувати, щоб домагатися поставлених завдань і результатів. 

Якби не Трубін, то ми б уже після Словаччини могли забути про збірну. До першого голу були моменти, де воротар справді врятував. 

У всіх матчах перший тайм - це катастрофа. Не тільки на Євро, а й згадайте гру з Македонією, Ісландією, Боснією. Перші 45 хвилин - провал.

- Як ви думаєте, чому перший і другий тайм такі різні у виконанні збірної України?

- Не можу тут сказати. У збірній на перший план виходять якісь не футбольні люди. Багато говориться про Платова, якусь модель футболістів, які підходять під структуру гри команди-суперника. Але потрібно від своєї гри і своїх гравців відштовхуватися. І не від того, в яких клубах вони грають, які в них характеристики, а саме у збірній мають виходити найкращі на даний момент футболісти. Але дуже багато приділяється уваги, як я розумію, ось цим характеристикам, які незрозуміло хто визначає.

Георгій Судаков, Артем Довбик та Віктор Циганков. Фото: УАФ

– Не прикро було, коли з бельгійцями грали досить гідно, а оступилися на менш рейтингових румунах?

– Матч із Бельгією показав, що грати на результат і перемагати збірна України з однією з найсильніших команд ще не може.

Так, змінили тактику, але вона і передбачала, що з трьома центральними захисниками Ребров буде грати. Це бачили у грі з Німеччиною, коли завдання стояло не пропустити. А ось коли забивати... 

Дуже багато питань. А група була робоча і збірна України повинна була з неї виходити. Той факт, що набрали чотири очка, але не вийшли - такий регламент турніру на сьогодні. Недооцінка чи що там було в першій грі я не знаю, але подивіться, як Мудрик відбирає м'яч і реагує на його втрату. 

– Футбол – це особистості. Чи всі наші футболісти були готовими до Євро-2024?

– Ні, і не тільки по першій грі, а й по всіх інших матчах. Ті ж Довбик із Циганковим, таке відчуття, що вихолощені повністю. Травма Віті, напевно, вплинула на результат. Але те, що вони не показали в першій грі нічого... 

Судаков взагалі не був готовий до чемпіонату. Воротарське питання - це повністю вибір тренерського штабу, зрозуміло, що Ребров ухвалює остаточне рішення, тому запитань більше, ніж відповідей і критика повністю заслужена. 

Після «вильоту» збірної України для мене чемпіонат закінчився.

«Найсильніша збірна України в історії? Що вона виграла?»

- Перша гра стала для багатьох шокуючою (поразка від Румунії 0:3). Ребров довірив місце у воротах Луніну. У підсумку Андрій очолив рейтинг найгірших футболістів групового раунду Євро-2024. Чи закономірно це і чому він провалив Євро-2024?

- Зрозуміло, що це оцінка Луніна за гру з румунами – коли припускаєшся двох результативних помилок, то нічого хорошого не буде. Зінченко визначив уже після першого пропущеного м'яча, хто помилився. Матвієнко теж був не правий, коли підставив свого голкіпера. Може, Лунін мав зіграти надійніше, але Матвієнко теж винен. Проте Зінченко визначив, що винен воротар. Зрозуміло, що ця гра була великим мінусом для Луніна. Але найгірший він гравець турніру чи ні - це все суб'єктивно. 

- Чому Ребров ухвалив рішення випустити Луніна, а не Трубіна у грі зі збірною Румунії?

- Такі запитання можна ставити тренеру воротарів і Реброву. 

- Ви раніше вже згадували Довбика і Циганкова у нашій розмові. Від Артема багато чекали на турнірі, як від найкращого бомбардира Ла Ліги. І ось така блякла гра. Як це можна пояснити?

- Складне питання. Перегоріти він не може, у нього і досвіду достатньо, і виграв гонку снайперів чемпіонату Іспанії. Але це збірна, тут інші вимоги, ніж у Жироні. Може, хлопці після сезону були не в тому фізичному і психологічному стані. 

Ну і, звісно, сильно вплинуло, що більшість спеціалістів і журналістів припускали, що з такою посередньою групою, яка була в України, з тим підбором футболістів, який є на сьогодні у збірній, то проблем виходу до плей-оф не виникне. Але, як виявилося, ми всі помилилися і тренерський штаб теж помилився.

Артем Довбик.Фото: УАФ

- Ви заговорили про підбір футболістів збірної. Сам Ярмоленко говорив, що це найкраще покоління збірників. Багато експертів і журналістів теж вважають, що сьогоднішня національна команда України найсильніша в історії. Що ви думаєте з цього приводу?

- Що ця збірна виграла? Ця збірна однією з останніх потрапила на чемпіонат Європи. І ось із цим визначенням, штампом таким, я категорично не згоден. Щоб вважатися сильною збірною, потрібно щось виграти: групу Ліги націй, відбір на Євро або ЧС. Мінімум. Ось тоді можна казати про сильну команду. 

А ось ці штампи… Повірте, цим футболістам, які більше сидять в інтернеті, ніж у барі, ось так скажу (сміється, - прим. Є.Ч.), то для них важливіше те, що про них пишуть, що вони сильні, але вони ще нічого не виграли і нічого не досягли.

«Судаков провалився на Євро-2024, а з критикою Степаненка не згоден»

- Хто вас здивував із гравців нашої збірної на чемпіонаті Європи?

- Забарний зіграв дуже гідно і якісно, як завжди. Це один із футболістів, який тримав свій рівень якості гри. Коля Шапаренко, так, довго «розгойдувався», а ось зі словаками його гол і зарядженість на гру, передачі за спину, допомогли. Було видно, що він починає повертатися у свою найкращу форму, яка в нього була до травми. І, на жаль, для нього цей чемпіонат швидко закінчився. 

Ті ж Малиновський із Яремчуком, коли виходили на заміну, то посилювали гру.

- А хто не сподобався у збірної України, крім уже обговореного Луніна?

- Провалився Судаков. Поки Мудрик не навчиться грати на команду, а буде сподіватися на одну тільки швидкість і, як «вершник без голови», мчатиме вперед, то нічого доброго не буде. Йому потрібно додати у взаєморозумінні гри з партнерами, а не сподіватися лише на швидкість і удар, який ми побачили лише у грі з Ісландією, а от на Євро ми нічого від нього не спостерігали. 

Тут більше піару, ніж якості та користі. 

До Тараса Степаненка, з огляду на його можливості, не може бути жодних претензій. Та критика, яка на нього вилилася... Я з цим не згоден. 

Футболісти Шахтаря, якщо так подивитися, то теж не були готові до чемпіонату. Конопля, наприклад, якого замінив Тимчик. Так, сказати, що Олександр зіграв ефективніше, складно, тому що багато флангових передач не знаходять адресатів. Був на грі в Польщі, коли Україна грала з поляками, то в Тимчика, напевно, передач 20 було за всю гру, і тільки одна була точною. Про яку якість можемо говорити і як нападнику зустрітися з м’ячом у такій ситуації?

- У вересні Україна гратиме в Лізі націй. Спочатку здавалося, що ми повинні вигравати групу з Албанією, Грузією та Чехією без проблем. Але ці три команди досить яскраво проявили себе на Євро-2024. Як ви думаєте, чи зможемо виграти квартет у ЛН?

- Після чемпіонату Європи з прогнозами всі будуть акуратнішими (сміється, - прим. Є.Ч.). Усі ці збірні показали, що є міцними командами. Дай Боже, будуть зроблені висновки і проведений аналіз виступу на Євро. І найголовніше - успіх вимагає часу і терпіння.

Микола Шапаренко. Фото: УАФ

«Трансферна активність Динамо? Конкуренція однозначно не завадить»

- Динамо активно працює над посиленням свого складу. Як оціните трансферну кампанію киян цього літа?

- Щодо Піхальонка - футболіст на виду і з досвідом, досить хороший на рівні УПЛ. Як його буде використовувати і на якій позиції тренерський штаб Динамо – мені самому буде цікаво подивитися. Але він гравець якісний і може з глибини грати, плеймейкера зіграти. Це гарне придбання для Динамо.

Щодо Брагару скажу, що хлопець він активний і має скласти конкуренцію. А от чи витримає? Це інше питання, тому що заграти в Динамо не всім футболістам вдається. 

Колумбійця Себальоса не бачив, не знаю. У мій час була проблема з нападниками, зараз із центральними захисниками. Конкуренція однозначно не завадить, тому що не потрапляння до єврокубків на користь Динамо не йде. До якого турніру сьогодні Динамо готове, Ліга чемпіонів, Ліга Європи чи Ліга конференцій, я не можу сказати. Але Динамо однозначно має грати в єврокубках.

- Також була інформація, що Динамо пропонує Зорі Андрієвського або Шепелєва на вибір із доплатою в обмін на Герреро. Чи настільки потрібен цей нападник киянам?

- Хороший нападник ніколи не завадить. Можна буде варіювати тактику, грати у два форварди.

Ванат для УПЛ – це чудовий форвард, ефективний. Але для єврокубків потрібен потужніший гравець. Навіть для конкуренції, тому що, крім Ваната, хто є? Молодий Пономаренко? 

- Напевно, в римському Лаціо дивилися гру збірної України проти словаків на Євро-2024, коли Шапаренко забив гол і віддав результативну передачу. І навіть, як повідомляється, готові заплатити десять мільйонів євро, але сам гравець не особливо горить бажанням переходити в Серію А, а сподівається виступати в АПЛ. Як думаєте, чи варто Миколі залишати Україну? Чи залишитися в Динамо?

- Ми просто здогадуємося, судячи по чутках, але жодного висловлювання Шапаренка або Динамо про те, що Лаціо зробило пропозицію, немає. Це просто струс повітря. 

А чи варто йому йти? Чим раніше футболіст їде, тим швидше він адаптується в новому чемпіонаті, вийде на новий рівень. Але, яке рішення і пропозиція буде щодо Шапаренка, ми дізнаємося тільки в майбутньому.

Едуардо Герреро. Фото: Зоря

«Потрапити в ЛЧ ми можемо, але що ми будемо там собою являти?»

- У Лізі чемпіонів кияни зустрінуться з Партизаном, який грав у Москві на товариському турнірі «дружби та братства» і загалом серби вважають росіян братнім народом. Чи варто очікувати провокацій на поєдинках із ними нашій команді?

- Давайте говорити про футбол. Кожна команда готується так, як може. Мені про це говорити не хочеться. Скрізь є хороші люди і погані. Тільки на футбольному полі в суперництві між командами у двох іграх буде вирішуватися, хто піде далі. 

Ми свого часу грали з Партизаном у групі Ліги Європи і та гра була без глядачів. До цього теж хлопцям потрібно бути готовим. Так, у них є досвід виступів перед порожніми трибунами. Але сьогодні це вже інші команди. 

Де готується Партизан - це не повинно хвилювати гравців Динамо. Потрібно добре підготуватися до цих ігор, тому що Динамо з Луческу провалилося в єврокубках, а хочеться бачити команду в груповій стадії. Ось і все.

- Динамо під силу пройти Партизан?

- Не знаю, що зараз собою являє Партизан. Мені сьогодні цей Партизан не цікавий.

- А чи зможуть кияни пробитися в груповий етап Ліги чемпіонів?

- Давайте бути відвертими. Якщо Динамо пройде далі в Лізі чемпіонів, то буде несіяним і дуже важко в такому випадку пробитися. Кияни два роки грали в Лізі чемпіонів і з 30 очок взяли п'ять. Напевно, кожній команді – свій турнір. Потрібно бути чесним, але зрозуміло, що фінансовий бік важливий. 

Якщо говорити тільки з цього погляду, то я бажаю Динамо грати в Лізі чемпіонів. Але, як говорив Лобановський свого часу, потрібно бути конкурентоспроможними. Потрапити в ЛЧ ми можемо, але що ми будемо там із собою являти? Тому я бажаю киянам потрапити в групу в тому турнірі, де Динамо ставитиме завдання виходу в плей-оф. Для кожного часу, покоління є свій турнір. 

А просто потрапити туди і взяти одне очко за шість матчів... У моєму розумінні, це неправильно.

- Ви говорили, що на початку літа плануєте повернутися в Україну. Але поки що не приїхали. Чому і чи варто вас чекати?

- Я б не хотів на цю тему говорити. Є мої особисті справи, які потрібно завершити тут. Я розумію, що вам потрібна більш чітка моя відповідь і тому скажу так - coming soon (сміється, - прим. Є.Ч.).