Цей день в історії

Румунська легенда Шахтаря, помічник Маркевича у Металісті: 26 травня — цей день в історії українського футболу

317
Владислав Лютостанський
1 голос
Разван Рац, фото: з відкритих джерел
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

26 травня 1973 року у місті Харків народився Ігор Рахаєв – півзахисник запорізького Торпедо та харківського Металіста, помічник Мирона Маркевича, володар Кубка Молдови, срібний та бронзовий призер чемпіонату України.

Ігор Рахаєв, фото: ФК Авангард (Лозова)

Ігрова кар’єра хавбека тривала з 1990 по 1997 рр. За цей час Рахаєв встиг пограти за харківські Маяк і Металіст, також за запорізьке Торпедо. У 1998 році півзахисник виступав у складі аматорського Арсеналу (Харків), де через постійно травми рано завершив виступи.

Свою тренерську кар’єру розпочав у тому-таки харківському Арсеналі, який він вивів до Першої, а згодом і до Вищої ліги України. З 2006 по 2011 рр. очолював молодіжну команду Металіста. 

Наступні три роки Рахаєв входив до тренерського штабу Мирона Маркевича, разом з яким здобував бронзові та срібні нагороди чемпіонату. З 2014 по 2015 рр. Рахаєв очолював Металіст: по 17 перемог, нічиїх та поразок.

Взимку 2016 року став головним тренером Зарі (Бєльці), разом з якою став володарем Кубка Молдови. Пізніше Рахаєв також працював у казахському Актобе та харківському Геліосі. 

Наразі фахівець очолює аматорський колектив Авангард (Лозова, Харківщина). Детальніше про цей амбітний колектив і роботу Рахаєва з Довбиком і зірками Металіста читайте в ексклюзивному матеріалі «УФ».

Разван Рац, фото: ФК Шахтар Донецьк

26 травня 1981 року у місті П'ятра-Олт (Румунія) народився Разван Рац – багаторічний захисник донецького Шахтаря, а також оборонець Вест Гему та семиразовий чемпіон України + володар Кубка УЄФА.

Свій шлях у дорослому футболі оборонець розпочав з бухарестського Рапіда: 82 матчі, чотири голи. На правах оренди у сезоні 2000/01 Рац виступав за місцевий Бакеу. На батьківщині Разван двічі ставав чемпіоном Румунії та по одному разу здобував Кубок та Суперкубок.

Влітку 2003 року Рац за 1 млн євро перейшов у донецький Шахтар, де став справжньою легендою клубу. За 10 років у лавах «гірників» захисник провів 300 матчів: 10 голів, 37 результативних передач. 

Разом з донеччанами Разван сім разів ставав чемпіоном України, п’ять разів здобував Кубок та чотири рази Суперкубок. У сезоні 2008/09 став володарем Кубка УЄФА. Саме румун став автором асисту на Луїса Адріано, який відкрив рахунок у протистоянні з німецьким Вердером.

Пізніше Рац виступав у топових чемпіонатах – АПЛ та Ла лізі. В Англії захисник грав за лондонський Вест Гем (20 матчів), а в Іспанії за Райо Вальєкано (36 матчів та асист). Також Разван був гравцем грецького ПАОКа та Полі Тімішоара.

За збірну Румунії оборонець провів 113 поєдинків: два голи та 14 результативних передач. Разом з національною командою Рац виступав на двох чемпіонатах Європи (2008 та 2016).

Наразі Разван є власником однієї з IT компаній та виступає у ролі футбольного експерта на румунському телебаченні.

Герман Пеньков, фото: ФК ЛНЗ

26 травня 1994 року у місті Макіївка (Донецька область) народився Герман Пеньков – вихованець донецького Металурга, воротар кам’янської Сталі, львівських Карпат та черкаського ЛНЗ.

На дитячо-юнацькому рівні виступав за Княжу (Щасливе) та Металург (Донецьк). За першу команду донеччан голкіпер не провів жодного поєдинку. Найбільше матчів у власній кар’єрі зіграв за кам’янську Сталь – 34 (26 пропущених голів, сім «сухих» поєдинків).

Єдиний закордонний клуб в досьє Пенькова – вірменський Пюнік, за який він провів вісім ігор. Також в Україні Герман виступав за львівські Карпати, донецький Олімпік, ФК Львів та Минай.

Сезон 2023/24 розпочав у статусі голкіпера ЛНЗ. За черкаський колектив воротар встиг зіграти 22 поєдинки: 23 пропущені голи, сім «сухих» матчів.

Дмитро Білоног, фото: СК Аль-Неймех

26 травня 1995 року у місті Черкаси народився Дмитро Білоног – вихованець донецького Шахтаря, вінгер російського Уралу, мінського Динамо та кропивницької Зірки, який нині грає у Лівані (володар Суперкубка країни).

За рідний Шахтар Білоног жодного поєдинку так і не провів. З 2015 по 2017 рр. Дмитро виступав у чемпіонаті Росії за єкатеринбурзький Урал. Найбільше ж матчів у власній кар’єрі вінгер провів у складі мінського Динамо – 35 (сім голів, три асисти).

В Україні Білоног також виступав за кропивницьку Зірку, донецький Олімпік, харківський Металіст та закарпатський Минай. З 2021 по 2022 рр. Дмитро знову грав у Росії за красноярський Єнісєй. За свою кар’єру вінгер також встиг програти у таких країнах, як Фінляндія (Марієхамн), Литва (Рітеряй) та Польща (Хробри).

Сезон 2023/24 Білоног провів у складі ліванського колективу Аль-Неймех: 15 матчів, три голи та асист. У 2023 році українець став володарем місцевого Суперкубка.

1910 — нар. Метт Басбі (Англія) — легендарний тренер «МЮ», творець великої команди, 8 гравців якої загинули в авіакатастрофі. Довгий час був президентом клубу.

1921 — нар. Стен Мортенсен (Англія) — нападник збірної Англії та «Блекпула», забив 23 м’ячі в 25 матчах за збірну.

1977 — нар. Лука Тоні (Італія) — чемпіон світу-2006, забив за кар’єру майже 300 м’ячів.

1982 — фінал 27 КЄЧ: «Астон Вілла» (Англія) — «Баварія» (Німеччина) — 1:0.

1989 — пом. Дон Реві (Англія) — один із небагатьох, кого визнавали найкращим гравцем і тренером Англії, 13 років тренував «Лідс».

1993 — фінал 2 ЛЧ: «Марсель» (Франція) — «Мілан» (Італія) — 1:0.

1999 — фінал 8 ЛЧ: «Манчестер Юнайтед» (Англія) — «Баварія» (Німеччина) — 2:1.

2004 — фінал 13 ЛЧ: «Порту» (Португалія) — «Монако» (Франція) — 3:0.