Цей день в історії

Перший тренер з Європи, тріумф Лобановського та фіаско Хацкевича: 14 березня – цей день в історії українського футболу

633
Владислав Лютостанський
5 голосів
Бернд Штанге. Фото: Google
«УФ» – часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

14 березня 1948 року у місті Добершау-Гасіг  народився Бернд Штанге – головний тренер Дніпра, ЦСКА-Борисфен та низки клубів й збірних, двічі бронзовий призер чемпіонату України та фіналіст Кубка країни.

Свою ігрову кар’єру Штанге закінчив у доволі ранньому віці, відразу перейшовши до тренерської роботи. Розпочинав помічником головного тренера в німецькому Карл Цейсс, який за нього двічі ставав переможцем Кубка НДР. Пізніше вже сам очолював цей клуб, був наставником молодіжної, олімпійської та головної команди НДР.

До свого переїзду в Україну встиг попрацювати у берлінській Герті та Лейпцизі. У 1995 році очолив Дніпро, ставши першим головним тренером в історії чемпіонату країни із Західної Європи. 

На чолі дніпрян провів 51 матч: 29 перемог, дев’ять нічиїх, 13 поразок. Разом з дніпровським клубом двічі здобував бронзові нагороди чемпіонату України та доходив до фіналу Кубка країни, де його підопічні поступилися донецькому Шахтарю у серії післяматчевих пенальті (1:1, по пен. 6:7). 

Саме Штанге привіз до України першого бразильського легіонера, яким став нападник Луїс Ернандес. Також до нашого чемпіонату фахівець запросив  атакувального хавбека Андреаса Зассена, що увійшов до історії як перший німецький гравець у Вищій українській лізі.

Перед початком сезону 1996/97 став головним тренером ЦСКА-Борисфен, але не провів на чолі команди жодного матчу.

Велике інтерв’ю з самим Берндом Штанге про його кар’єру у футболі читайте в ексклюзивному матеріалі сайту «УФ».

Після від’їзду з України німецький фахівець повернувся у Карл Цейс, пізніше очолював австралійський Перт Глорі, та кіпрський Аполлон (чемпіон та володар Суперкубка). Також активі Штанге є робота з такими збірними, як Оман, Ірак, Білорусь, Сінгапур та Сирія. 

Бернд Штанге. Фото: Google

14 березня 1987 року у місті Белу-Орізонті  народився Леандро Алмейда – вихованець Атлетіко Мінейро, захисник київського Динамо, тричі срібний призер чемпіонату України.

У 2009 році за 4,5 млн євро бразильський захисник перебрався у Динамо з Атлетіко Мінейро. За біло-синіх Алмейда відіграв у трьох сезон, провівши загалом 73 матчі: три голи, одна результативна передача. Разом з динамівцями тричі здобував срібні медалі чемпіонату України.

Вже взимку 2013-го Леандро за 1 млн євро перейшов у бразильську Курітібу, за яку і провів найбільшу кількість матчів у кар’єрі – 75 (шість голів та асист). Пізніше оборонець на батьківщині пограв за Палмейрас, Інтернасьональ, Фігейренсе, Лондріну, Парану та Гуарані. 

Влітку 2020 року Алмейда розпочав свій мальтійський період кар’єри. Спершу захищав кольори Хіберніанса, з яким став чемпіоном у кампанії 2021/22, після чого виступав за Зеббудж Рейнджерс та Шара Юнайтед. У складі останніх цього сезону провів 14 матчів у Лізі Гоцо та Кубку Мальти.

Леандро Алмейда. Фото: ФК Динамо

14 березня 1990 року у місті Веспрем народився Тамаш Кадар – захисник Ньюкасла, Леха та київського Динамо, чемпіон Польщі, двічі володар Суперкубка України. 

Вихованець угорського клубу Залаегерсег на зорі своєї кар’єри встиг пограти в Англії за Ньюкасл та Хаддерсфілд та у Нідерландах за Роду. Після декількох років у Діошдьйор Кадар перебрався до познанського Леха, з яким став чемпіоном та володарем Суперкубка Польщі. Усього за колектив з Познані Кадар провів 75 матчів, оформив дві результативні передачі.

У лютому 2015-го Тамаш за 2,5 млн євро перейшов з Леха в київське Динамо. У складі біло-синіх відіграв чотири сезони: 105 матчів, один гол та п’ять результативних передач. Разом з киянами двічі здобував Суперкубок країни.

Найяскравішим спогадом про період Кадара за Динамо є його гол у падінні через себе, який він забив у півфіналі Кубка України проти Миколаєва (4:0) у сезоні 2016/17.

Не вдалось завантажити відео.

 Взимку 2020-го за 4,5 млн євро був проданий у китайський Шандунь Лунен. У чемпіонаті Китаю грав також за Тяньцзинь. З 2022 року Кадар виступає на батьківщині, встиг змінити вже декілька клубів – Уйпешт, Пакш, МТК. У складі останніх в цьому сезоні провів 24 поєдинки в усіх турнірах.

Також в активі Тамаша є 57 матчів за національну збірну Угорщини (гол та шість асистів). Захисник брав участь на чемпіонаті Європи-2016, провівши за свою команду три з п’яти ігор турніру. 

Тамаш Кадар. Фото: ФК Динамо

14 березня 1994 року у місті Маріуполь (Донецька область) народився Сергій Горбунов – півзахисник донецького Шахтаря, Дніпра-1 та львівських Карпат, срібний призер чемпіонату України. 

Свій шлях у дорослому футболі вихованець маріупольського Іллічівця розпочав у Дніпрі, за який провів лише один поєдинок в сезоні УПЛ 2014/15. 

Пізніше півзахисник перебрався у донецький Шахтар, за який так і не провів жодної гри. Саме в складі рідного Маріуполя Горбунов провів найбільше матчів у власній кар’єрі – 61 (чотири голи, п’ять асистів).

У сезоні 2021/22 Сергій відіграв 16 матчів за харківський Металіст, що на той момент виступав у Першій лізі. Вже наступну кампанію хавбек розпочав у футболці Дніпра-1. Разом із дніпрянами Горбунов став віцечемпіоном України, завоювавши срібну медаль УПЛ. Загалом за дніпровський клуб провів 24 гри: три гольові передачі.

На правах оренди півзахисник виступав за львівські Карпати у другій частині сезону 2022/23, зігравши два поєдинки. Також в активі Горбунова є чотири матчі за молодіжну збірну України – усі товариські, без результативних дій.

Сергій Горбунов. Фото: СК Дніпро-1

 14 березня 1991 року у місті Ломас-де-Самора народився Факундо Феррейра – нападник донецького Шахтаря, Ньюкасла, Бенфіки та Сельти, чемпіон України, Аргентини та Португалії, найкращий бомбардир УПЛ сезону 2017/18. 

До переїзду в український чемпіонат Факундо захищав кольори таких аргентинських клубів, як Банфілд та Велес Сарсфілд, з яким двічі ставав чемпіоном країни.

 Влітку 2017-го за 7 млн євро Феррейра перебрався у Шахтар. За увесь час в складі «гірників» аргентинець забив 59 голів та оформив 12 результативних передач. Разом з донеччанами Факундо тричі ставав переможцем чемпіонату та Кубка України, одного разу здобував місцевий Суперкубок. У сезоні 2017/18 Феррейра став найкращим бомбардиром УПЛ, забивши 21 гол у 30 матчах.

На правах оренди виступав за англійський Ньюкасл, за який провів вісім матчів у чемпіонаті дублерів (гол та два асисти).

Влітку 2018 року Феррейра на правах вільного агента приєднався до лісабонської Бенфіки, з якою став чемпіоном Португалії у сезоні 2018/19. Усього в складі «орлів» взяв участь у 12 матчах, забивши лише один гол. Другу частину кампанії 2018/19 провів в оренді у Еспаньйолі.

Пізніше Факундо також грав за іспанську Сельту, мексиканську Тіхуану та аргентинські Індепендьєнте й Аргентінос Хуніорс. Наразі Феррейра є гравцем Сармьєнто, за який цього сезону оформив один асист у шести матчах елітного дивізіону Аргентини. 

У 2011 році нападник брав участь у молодіжному ЧС в складі «альбіселесте», забивши один гол у п’яти матчах турніру. Команда Факундо вибула з мундіалю на стадії 1/4 фіналу, поступившись Португалії в серії післяматчевих пенальті (по пен. 4:5).

Факундо Ферейра. Фото: ФК Шахтар

14  березня 1987 року на «Олімпійському стадіоні Ататюрка» пройшов матч 1/4 фіналу Кубка європейських чемпіонів, в якому київське Динамо зустрічалося зі стамбульським Бешикташем.

Для підопічних Валерія Лобановського матч у Туреччині виявився легкою прогулянкою. Команда Мілоша Мілутуновича нічого не змогла вдіяти з нестримними українськи футболістами.

У першому таймі кияни відправили два м’ячі у сітку воріт Бешикташа – голи в активі Ігоря Бєланова та Олега Блохіна. По перерві динамівці ще тричі засмутили голкіпера Мілоша Юрковича: дублі на свій рахунок записали Вадим Євтушенко та Блохін.

Кубок європейських чемпіонів, 1/4 фіналу

Бешикташ – Динамо – 0:5 (0:2)

Голи: Бєланов, 18, Блохін, 40, 53, Євтушенко, 49, 64

  • Бешикташ: Юркович, Алі (Папріка, 66), Кадир, Самет, Ульві, Гекхан, Метін, Різа, Фейяз, Фікрет, Сінан.
  • Динамо: Чанов, Горілий, Балтача, Кузнєцов, Дем'яненко, Рац (Михайличенко, 63), Бєланов, Баль, Заваров, Євтушенко, Блохін (Морозов, 63).

Не вдалось завантажити відео.

14  березня 2000 року на «Сантьяго Бернабеу» пройшов матч п’ятого туру другого групового етапу Ліги чемпіонів, в якому мадридський Реал приймав київське Динамо.

Матч у Мадриді між командами Вісенте дель Боске та Валерія Лобановського виявився насиченим на події. Тут тобі й автогол легендарного захисника «вершкових» Фернандо Єрро, відбиті пенальті Ікером Касільясом й Олександром Шовковським та обмін забитими м’ячами у кожному з таймів.

Рахунок у грі з 11-метрової позначки відкрив той-таки Рауль. Однак наприкінці першого тайму Олександр Хацкевич ударом головою встановив паритет у поєдинку. 

У другому таймі вперед вже вийшли динамівці – Єрро замкнув передачу Георгія Деметрадзе. Врятував мадридців від поразки потужний удар Роберто Карлоса зі штрафного удару на 72-й хвилині. Не обійшлося без помилки Шовковського, який не зумів зафіксувати м’яч в руках.

Ліга чемпіонів, другий груповий етап, п’ятий тур

Реал Мадрид – Динамо – 2:2 (1:1)

Голи: Рауль, 14 (пенальті), Роберто Карлос, 72 – Хацкевич, 42, Єрро, 56 (автогол)

Нереалізовані пенальті: Рауль, 25 (сейв воротаря) – Ребров, 15 (сейв воротаря)

  • Реал Мадрид: Касільяс, Сальгадо, Роберто Карлос, Єрро, Редондо, Рауль, Макманаман (Гарсіа, 61), Морієнтес, Гуті, Каранка, Джеремі (Елгера, 72).
  • Динамо: Шовковський, Хацкевич, Герасименко, Головко, Белькевич, Ребров (Костюк, 78), Гусін, Шацьких (Кардаш, 46), Мамедов, Несмачний, Деметрадзе.

Не вдалось завантажити відео.

14  березня 2019 року на НСК «Олімпійський» пройшов матч-відповідь 1/8 фіналу Ліги Європи, в якому київське Динамо приймало лондонський Челсі.

Після фіаско у грі на «Стемфорд Бридж» (0:3) вже не залишалося людей, хто вірив би в успіх команди Олександра Хацкевича у цьому протистоянні. Головне було не впасти багнюкою в лице, але й це завдання кияни виконати не зуміли.

Перший тайм закінчився вже з рахунком 3:0 на користь Челсі – дубль на рахунку Олів’є Жиру та гол від Маркоса Алонсо. У другій половині матчу Динамо пропустило ще двічі – це той-таки Жиру оформив дубль, а крапку у грі поставив молодий талант лондонців Каллум Хадсон-Одой.

Ліга Європи, 1/8 фіналу, матч-відповідь

Динамо – Челсі – 0:5 (0:3), перша гра – 0:3

Голи: Жиру 5, 33, 59, Алонсо 45+1, Хадсон-Одой, 78

  • Динамо: Бойко, Миколенко, Бурда, Кадар, Кенджора, Сидорчук (Че Че, 65), Шепелєв (Андрієвський, 87), Шапаренко, Циганков, Сідклей (Смирний, 81), Гармаш.
  • Челсі: Кепа, Алонсо, Рюдігер, Крістенсен, Дзаппакоста (Аспілікуета, 69), Канте (Жоржиньо, 65), Лофтус-Чік, Ковачич, Хадсон-Одой, Вілліан (Педро, 74), Жиру.

Не вдалось завантажити відео.