Ексхавбек Десни співпрацює з окупантами на Херсонщині: цьому передував скандал із підкупом суддів у Чернігові

Переглядів 136
автор Андрій Каплун Андрій Каплун
3 голоси
Ексхавбек Десни співпрацює з окупантами на Херсонщині: цьому передував скандал із підкупом суддів у Чернігові
Сергій Кучеренко. Колаж: УФ
Колишній півзахисник Десни та інших українських клубів Сергій Кучеренко обійняв посаду генерального директора ФК Фрегат, який було створено росіянами на окупованій частині Херсонщини. «УФ» згадує скандальну історію з нульових, пов’язану з підкупом суддів президентом чернігівського клубу Олексієм Савченко.

Сергій Кучеренко виступав за Десну, Оболонь, Поділля, Говерлу, а також низку інших клубів, та завершив професійну ігрову кар'єру у 2020-му році.

А у вересні 2024-го року, за два з половиною роки після початку повномасштабної війни в нашій країні, 40-річний український екс-футболіст зустрівся з так званим «губернатором» окупованої частини Херсонської області Володимиром Сальдо і обійняв посаду генерального директора ФК Фрегат, створеного росіянами та колаборантами.

«Український футбол» розповідає скандальну історію із сезону 2007/08, яка пов'язана з Кучеренком. Тоді хавбек виступав за Десну, головним тренером якої був його батько, Сергій Петрович Кучеренко.

Чернігівська команда посіла четверте місце у турнірній таблиці Першої ліги, а після завершення сезону президент клубу Олексій Савченко шокував своєю відвертою заявою про те, як було здобуто цей результат.

«Грала не Десна, а мої «бабки» та амбіції»: шокуюче зізнання президента чернігівського клубу

Сергій Кучеренко у першій половині 2000-х виступав у командах нижчих українських дивізіонів – Портовик, ФК Миколаїв, Южноукраїнськ, ФК Красилів-Оболонь / Поділля, Спартак (Івано-Франківськ).

У липні 2007-го хавбек, якому на той момент було 23 роки, перейшов у статусі вільного агента в першолігову Десну. Водночас чернігівську команду очолив його батько Сергій Петрович Кучеренко, який мав досвід роботи головним тренером хмельницького Поділля та івано-франківського Спартака.

За півтора місяця, 23 серпня 2007-го року президентом Десни став відомий бізнесмен Олексій Савченко. Тоді він був головою громадянської організації «За Чернігів!», а пізніше попрацював головою Миколаївської обласної державної адміністрації та був обраним народним депутатом України.

Олексій Савченко. Фото: Google

На той момент Десна провела шість матчів, у яких набрала 13 очок і ділила друге-четверте місця з Оболонню та Кримтеплицею.

В підсумку чернігівська команда фінішувала на четвертому рядку турнірної таблиці Першої ліги. Відставання від другого місця, яке дозволяло вийти у вищий дивізіон, склало сім очок.

Кучеренко був основним гравцем у команді свого батька і навіть не пропустив жодного матчу в сезоні, забивши дев'ять голів у 38 поєдинках.

Наступний сезон розпочався для Десни невдало, що призвело до відставки Сергія Петровича Кучеренка наприкінці серпня.

У стартових 14-ти турах житомирська команда здобула лише дві перемоги, набрала десять очок, і посідала передостаннє, 16-те місце у турнірній таблиці Першої ліги.

І тоді, у жовтні 2008-го року, президент клубу Савченко зробив скандальну заяву про методи досягнення результату.

«Грала не Десна, а грали мої «бабки» та амбіції. Кожна гра мені коштувала від п’яти до 15 тисяч доларів. Я можу назвати всіх суддів, які брали гроші та людей, які їх їм давали. Коли я перестав їм платити, то став таким і спортивний результат, на який нині і заслуговують футболісти», – заявив Савченко.

«Я чітко сказав, що жодних хабарів нікому не давав»: президент Десни відмовився від своїх слів

Гучна заява Савченка не могла залишитися непоміченою з боку Федерації футболу України. Григорій Суркіс, який на той момент був президентом ФФУ, взяв розслідування справи під особистий контроль та звернувся до Генпрокуратури із проханням провести відповідні слідчі дії.

У результаті дисциплінарний комітет ФФУ заборонив Савченку та Кучеренку-старшому здійснювати будь-яку діяльність, пов'язану з футболом, до моменту повного завершення розслідування справи органами прокуратури. Крім того, від роботи на час слідства було усунуто п'ятьох арбітрів – Анатолія Абдулу, Сергія Бойка, В'ячеслава Жукова, Олександра Луценка та Ігоря Подушкина.

У листопаді 2008-го року в українських ЗМІ з'явилася інформація про те, що Савченко продав 50% Десни. Співвласником чернігівського клубу став народний депутат України від «Партії регіонів» Павло Климець. Сума угоди склала десять мільйонів гривень, що на той час було рекордом для української Першої ліги. 

Наприкінці листопада 2008-го року Савченко дав інтерв'ю, в якому заперечував факт підкупу суддів чернігівським клубом.

«Я чітко сказав, що я жодних хабарів нікому не давав. Слово «хабар» там не звучало. Хто хоче, хай собі щось додумує. Саме таких фраз не було. Важливим фактором є те, що я не відмовляюся від своїх слів. У зв'язку з цим на сьогоднішній день ми маємо низку рішень.

Більше, ніж я вже сказав, про цю тему говорити я не хочу. Вже наговорився. Одне можу сказати – сьогодні Десна залишається тим клубом, який не дає суддям грошей».

Савченко також заперечував факт продажу Десни і заявив, що безоплатно передав клуб чернігівській владі.

«Було б просто, відсторонивши мене, покінчити із існуванням Десни та футболу взагалі у Чернігові. Я цього не дозволю. Вважаю, я роблю абсолютно нормальний жест: дарую Десну меру міста Чернігова та міським депутатам.

Усі знають, що півтора роки тому я купив футбольний клуб, у якому не було навіть пральних машин, щоб прати форму гравців. Наразі є нормальна матеріально-технічна база, і ми абсолютно безкоштовно даруємо Десну місцевій владі».

У сезоні 2008/09 чернігівська команда фінішувала у середині турнірної таблиці, на восьмому місці, але незабаром зіштовхнулася с серйозними фінансовими проблемами, що вилилося навіть в страйк футболістів через невиплату зарплат.

Кучеренко-старший після цього більше не працював в Україні та поїхав до Узбекистану.

Його син провів в Десні лише першу частину того сезону (18 матчів, три голи в чемпіонаті), після чого перейшов до Кримтеплиці.

Сергій Кучеренко (ліворуч). Фото: телеграм-канал ФК Фрегат

В сезоні 2009/10 Сергій провів 33 поєдинки за кримьску команду, забив 19 м'ячів та став найкращим бомбардиром Першої ліги. Був момент – коли Кучеренко-молодший навіть доріс до УПЛ, грав за Оболонь. Але в підсумку догравав у нижчих лігах, а востаннє був помічений в українському футболі в сезоні 2019/20. Тоді він грав за Світанок-Агросвіт (Шляхова) в Вінницькій області. 

Що було далі – ви знаєте.