Ліга чемпіонів КОНКАКАФ — як європейська: фаворити завжди мексиканці, та цього року може перемогти Кривцов із Мессі

Переглядів 1406
Кирило Круторогов Кирило Круторогов
9 голосів
Ліга чемпіонів КОНКАКАФ — як європейська: фаворити завжди мексиканці, та цього року може перемогти Кривцов із Мессі
Сергій Кривцов та Ліонель Мессі. Фотоколаж: «Український футбол»
Одразу два українські захисники серед реальних претендентів на міжнародний континентальний трофей. Що він собою являє, хто з наших там грає і з ким змагається – в матеріалі «УФ».

Ми обожнюємо Лігу чемпіонів, знаємо про Копа Лібертадорес, але майже не володіємо інформацією щодо головного турніру іншого континенту. А дарма, там є багато чого цікавого.

Коментатор Кирило Круторогов у статті на сайті «Український футбол» дослідив специфіку американського аналогу улюбленої Ліги чемпіонів  — це детальний путівник по турніру. Сьогодні Інтер (Маямі) Мессі та Кривцова зіграє в 1/4 фіналу з мексиканським Монтерреєм.  

Вкрай специфічна географія, історія та маркетинг

У цьому турнірі беруть участь команди з країн Північної та Центральної Америки, а також Карибського басейну. І мова, звісно, далеко не лише про США, Мексику, Канаду або Коста-Рику. Загалом це величезна кількість різних малесеньких країн, багато з яких є острівними. Сумнівно, що багато хто в Україні чув про Бонайре, Острови Теркс і Кайкос або Сент-Люсію. Хоча, справедливості заради, слід визнати, що в основний раунд змагань команди звідти майже ніколи не потрапляють. А флагманами є представники Мексики.  

До цього року турнір розігрували 58 разів, починаючи з 1962 року, але, здається, організатори до сих пір не можуть прийти до чіткого формату, сталої назви та зробити його максимально престижним для клубів та цікавим для вболівальників. Адже все одно у країнах цієї географічної зони значно більшою популярністю користується європейська Ліга чемпіонів. 

Назва змінювалася з Кубка чемпіонів на Лігу чемпіонів (як і у випадку з Європою та УЄФА, але з запізненням на 16 років). Ще через девʼять змінила на Лігу КОНКАКАФ. З нового сезону, що стартував в лютому 2024-го, головний футбольний турнір країн Північної та Центральної Америки, а також Карибського басейну називається Кубком чемпіонів КОНКАКАФ. 

Переконливе домінування Мексики, а Коста-Рика крутіша за США

У цій Лізі чемпіонів Мексика – поперед усіх на своєму континенті. Команди звідти тріумфували 38 разів у 58 розіграшах. На другому місці з великим відставанням йде… Коста-Рика – 6 чемпіонств. А от США в цьому питанні дорівнює Сальвадору – по 3 трофеї. Окрім цих країн, також золото, причому по два рази, здобували представники Суринаму, Гватемали, Тринідад і Тобаго, Гондурасу та Гаїті. А ще у фіналах по два рази грали команди з Канади, Куби та, що найцікавіше, Нідерландських Антильських островів. 

Загалом же 29 різних клубів вигравали турнір бодай по одному разу. 

Передусім варто відзначити чотирьох гегемонів. Америка з Мехіко – абсолютний гранд і рекордсмен з сімома титулами. Щоправда, останній був у 2016-му. З того часу вони ще раз діставалися до фіналу, який програли у 2021-му. Далі йде Крус Асуль з шістьма титулами (останній рівно 10 років тому). Пачука і Монтеррей мають по пʼять чемпіонств.    

Попри те, що ліга МЛС розвивається і туди вкладаються чималі кошти, тамтешні клуби на міжнародній арені виявляються не таким вже і конкурентоздатними. Хоча у 2022 році Сіетл Саундерс здобув трофей, перервавши 16-річне домінування мексиканців. У 2004 та 2005 роках переможцями ставали команди з Коста-Рики, причому фінал-2004 взагалі був дербі двох клубів з цієї країни. 

Якщо йти за олімпійським принципом, коли головне не перемога, а участь, то рекордсменом за кількістю сезонів у турнірі є команда з Гондураса – Олімпія, яка 13 разів грала в Кубку чемпіонів КОНКАКАФ. Далі йде Сапрісса з Коста-Рики (11) та Ередіано звідти ж (10). 

Серед найкращих бомбардирів також домінують мексиканці, але несподівано є в списку й француз

Взагалі-то найкращим бомбардиром в історії турніру є мексиканець Хавʼєр Ороско. Він забив 24 голи у складі Крус Асуля і Сантос Лагуни, зокрема встановив рекорд результативності за один сезон (11 голів). А от у 14 матчах за свою збірну не зміг відзначитися жодним. В Європі ніколи не грав. 

Одразу після нього в рейтингу йде колумбієць Дарвін Кінтеро (23). Його європейський досвід дорівнює 11 матчам в російських Крильях Совєтов. Після він вистрілив у мексиканських Сантос Лагуні та Америці та поїхав до США. 

Пʼятий в списку найбільш результативних гравців Кубка чемпіонів КОНКАКАФ – найбільш відомий для широкого загалу форвард – француз Андре-Пʼєр Жинʼяк. Екснападник Тулузи, Марселя та збірної Франції у 30-річному віці несподівано приєднався до команди УАНЛ Тигрес з Мексики і просто розірвав тамтешню лігу, а ще забив 18 голів в континентальному турнірі. 

Поточний сезон: розширили кількість учасників – все важко, але пояснимо хто є хто

Сезон 2024 року став не лише поверненням до назви Кубок чемпіонів КОНКАКАФ, а й призвів до розширення кількості учасників з 16 аж до 27. Сам формат – по матчу вдома і на виїзді за системою на виліт змін не зазнав. Причому пʼять команд одразу отримали путівки до 1/8 фіналу, а решта мали стартувати з попереднього раунду. 

Особливими виявилися Коламбус Крю нашого Євгена Чеберка (переможці Кубка МЛС 2023), мексиканська Пачука (чемпіони Ліги Мексики), Інтер Маямі Сергія Кривцова та Лео Мессі (володарі Кубка Ліги 2023 – спільний турнір МЛС та Мексики), костариканське Алахуеленсе (володарі Кубка Центральної Америки 2023) та суринамський Робін Гуд (володар Карибського Кубка 2023). 

Крім того, на попередньому етапі розпочали турнір три найкращі команди Канади, які не виступають в МЛС: Ванкувер Вайткепс (переможці Кубка), Кевелрі (чемпіони регулярного сезону ліги) та Фордж (абсолютні чемпіони, які в регулярному розіграші посіли друге місце).

Також свої місці отримали представники Карибського кубка – Кавалер з Ямайки, які стали другими на турнірі та Мока з Домінікани (бронзовий призер). Ще чотири команди з Кубка Центральної Америки – віцечемпіон Реал Естелі з Нікарагуа, півфіналісти – панамське Індепендʼєнте та костариканське Ередіано і ще дві команди, які виграли окремий плей-оф – Комунікасьонес з Гватемали та Сапрісса з Коста-Ріки. Пʼять кращих команд Мексики – УАНЛ (найкраща команда по внутрішньому рейтингу), Толука (віцечемпіон Апертури), Гвадалахара (віцечемпіон Клаусури), Монтеррей та Америка – дві найкращі команди загальної турнірної таблиці.  

І заключні пʼять команд представляють МЛС. Цинциннаті – найкраща команда МЛС-2023 у загальному рейтингу турнірної таблиці, Сент-Луїс Сіті – переможець Західної Конференції-2023, Орландо Сіті та Нью-Інгленд Революшн – дві наступні команди, які йдуть за найкращою в загальній турнірній таблиці.  

Двоє українців уже в чвертьфіналі та намагатимуться кинути виклик мексиканцям

Євген Чеберко. Фото: Х-акаунт Коламбус Крю

Наразі в Кубку чемпіонів КОНКАКАФ уже проведений попередній раунд з двох матчів та завершився розіграш 1/8 фіналу. З восьми команд, які ще претендують на трофей сім представляють США та Мексику. Абсолютний сюрприз – костариканське Ередіано, що подолало вже два етапи. Причому вони вибили мексиканську Толуку, а потім суринамського Робін Гуда. Тепер на них чекає Пачука – одна з найкращих команд розіграшу за рейтингом, тобто шансів майже нема. Інші пари – американсько-мексиканські бойовики – Нью-Інгленд Революшн проти Америки. Коламбус Крю нашого Євгена Чеберка проти УАНЛ та Інтер Майамі Кривцова-Мессі проти Монтеррея. 

Чеберко обидва попередні матчі своєї команди провів у повному обсязі, хоча в новому розіграші МЛС поки що задовольняється виходами на заміни на обмаль хвилин. Кривцов у обох матчах Кубка чемпіонів КОНКАКАФ також грав з перших хвилин. Чвертьфінальні протистояння відбуватимуться 2-4 та 9-10 квітня. Цікаво, що у випадку проходів у наступний раунд команд українців, вони зустрінуться між собою у півфінальному протистоянні.