Шляхом Блохіна та Протасова. Яремчук перейшов в Олімпіакос – куди він потрапив та що чекає на форварда збірної України

Переглядів 3066
Кирило Круторогов Кирило Круторогов
9 голосів
Шляхом Блохіна та Протасова. Яремчук перейшов в Олімпіакос – куди він потрапив та що чекає на форварда збірної України
Роман Яремчук. Колаж: УФ
Сьогодні Роман Яремчук підписав контракт з чинним переможцем Ліги конференцій. Що собою являє клуб з Піреїв та до чого слід приготуватися нашому нападнику – в матеріалі «УФ».

Звісно, ця історія не така гучна, як у випадку з Довбиком. Але, здається, Яремчук точно знає, що він хоче. Він відмовився від вигіднішої фінансової пропозиції, адже прагнув грати в потужному клубі з єврокубків. 

Коментатор Кирило Круторогов у статті на сайті «Український футбол» розповідає про нинішній Олімпіакос та аналізує перспективи Яремчука на стадіоні «Георгіос Караїскакіс». 

Відмовив туркам, хотів у Лігу чемпіонів, але поки що пограє в Лізі Європи

Короткий екскурс: Яремчук круто проявив себе в бельгійському Генті (152 матчі, 61 гол, 18 асистів – за чотири роки), куди перейшов з київського Динамо лише за 2 мільйони євро. Потім його продали в Бенфіку у більш ніж вісім разів дорожче – за 17 млн. Однак в Португалії щось не склалося. І вже за рік за ті ж 17 мільйонів Яремчука викупив Брюгге. Так він став найдорожчим придбанням в історії усіх бельгійських клубів. Що сталося і чому Роман заліг на дно в Брюгге – не дуже зрозуміло. Йому не вдалося сходу розкритися, тиск через дороговартісне придбання був великим, його публічно критикували тренери, перестали довіряти, це трансформувалося ще й в психологічні проблеми самого футболіста. 

Далі була оренда у Валенсію (29 матчів, 4 голи), дозволити собі викупити його контракт клуб не міг, а в Брюгге на Яремчука вже не розраховували. Тож постала дилема – куди далі. Після дійсно непоганого особистого перфомансу на Євро-2024, особливо на тлі загальної невдачі збірної України, виник варіант з Трабзонспором, який запропонував бельгійцям 8 мільйонів і ті погодилися. 

У Туреччині його дійсно хотіли бачити. Але Роман несподівано принципово відмовився. Буцімто через бажання пограти в Лізі чемпіонів. Ходили розмови про зацікавленість у його персоні з боку учасників найпрестижнішого євротурніру – італійської Болоньї та французького Бреста. Але ці клуби насправді настільки скромні, що попри сенсаційні путівки в ЛЧ, вони можуть грати там і одночасно боротися за збереження прописки у вищій лізі (особливо у контексті французів). І тут з’явився Олімпіакос, на пропозицію якого наш форвард пристав навіть попри значно скромніший особистий контракт, порівняно з Трабзонспором (2,5 мільйони проти 1,5 млн. у Греції).

Роман Яремчук. Фото: ФК Брюгге

Гігант, якого скинули з Олімпа і він панічно шукав свого тренера. Знайшов топового спеціаліста і готовий повернутися на вершину 

Олімпіакос – абсолютний рекордсмен Греції за кількістю чемпіонських титулів (47). Є два періоди в історії, коли пірейці ставали переможцями своєї ліги по сім разів поспіль (1997 – 2003 та 2010 – 2017). А ще з 1997-го і понині, за 28 сезонів, червоно-білі НЕ здобували золото лише шість разів. Зокрема в двох останніх сезонах вони пролетіли повз трофей, причому обидва рази стали лише третіми, тобто залишилися без Ліги чемпіонів. Так вийшло, що влітку 2022 команда потрапила в піке з португальським тренером Педру Мартіншем, який до того двічі поспіль зробив її чемпіоном, сталася відставка. Далі упродовж сезону командою керували ще три тренери. 

Влітку 2023-го пірейців очолив Дієго Мартінес, який працював з низкою іспанських команд, але нічого особливого не досягав. У Піреях у нього не склалося, прийшов португалець Карлуш Карвальял. Теж не пішло – відставка. Тимчасовим на кілька днів став грецький спеціаліст і от в лютому 2024 керівництво запросило Хосе Луїса Менділібара. Тобто знову чотири тренери за сезон. 

Яремчук гратиме під керівництвом тренера, який два сезони поспіль вигравав єврокубки

Менділібар – баск з іспанським паспортом, який круто заявив про себе з 2015 по 2021, піднявши завжди скромний Ейбар на рівень Прімери, а у 2023-му виграв з Севільєю їхню традиційну Лігу Європи. Ентренадор Олімпіакоса – максимально грамотний і дуже сильний тренер-тактик – без пафосу і всього зайвого, але з очевидними результатами. Довів він це і в Олімпіакосі. 

Врятувати ситуацію в чемпіонаті йому не вистачило часу, а от трофей Ліги конференцій він здобув. Причому в плей-оф греки подолали Ференцварош, потім закамбечили після 1:4 вдома від Маккабі, пройшли Фенербахче, а далі впоралися з топами – Астон Віллою та Фіорентиною у фіналі. У нинішньому сезоні вони гратимуть в Лізі Європи і однозначно боротимуться за повернення чемпіонства – це першочергова задача. 

Хосе Луїс Менділібар. Фото: ФК Олімпіакос

Серед зірок команди португалець, але влітку Олімпіакос втратив кількох провідних гравців

Цікаво, що за вартістю складу пірейці – лише третя команда Греції (77,15 млн. – ПАОК – 85,10 млн., Панатінайкос – 85,45 млн.). Найдорожчий за оцінкою Transfermarket – Сантьяго Хеззе (10 млн.) – аргентинець сирійського походження, який є суперником збірної України на Олімпіаді-2024. Є в команді чотири португальці (було шість), на чолі з Желсоном Мартіншем, якого колись Атлетико купував у Спортинга за 22 мільйони та продавав у Монако за 30 млн. Щоправда, до Олімпіакоса він приєднався лише за 3 млн. Є ще один колишній гравець Валенсії – центрбек Рубен Везу. 

Але влітку Олімпіакос зазнав відчутних втрат. Завершилася оренда з Вулвергемптона Даніеля Поденсе (15 голів, 13 асистів). Також пішов, причому на правах вільного агента триразовий переможець Ліги Європи у складі Севільї легендарний опорник Вісенте Іборра. 

А щодо підсилень, то Олімпіакос витратив 11,5 мільйонів євро на новачків, включно з 2,5 млн. на придбання Яремчука. Також пірейці за 4 млн. запросили з Леха норвезького лівого вінгера Крістофера Вельде (10 голів, 5 асистів у минулому сезоні Екстракляси), купили за 3 мільйони у Салернітани вихованця Інтера, центрбека Лоренцо Піролу. Придбали у Ріу Аве правого латераля Коштінью (2,5 млн.) та на правах вільного агента запросили 34-річного іспанця Дані Гарсію з Атлетика Більбао. 

Конкурувати доведеться з результативним марокканцем, Яремчуку буде непросто, але на нього там розраховують

У минулому сезоні у Олімпіакоса було п’ять центрфорвардів, причому з іменами та пристойним бекграундом. Юсефа Ель Арабі (раніше грав у Гранаді) відпустили в АПОЕЛ, Фран Наварро виступав на правах оренди з Порту і повернувся туди. Знаменитий чорногорець Стеван Йоветіч також пішов. Залишився 21-річний гравець олімпійської збірної Гвінеї доволі перспективний Альяссім Ба та головний діамант Олімпіакоса в атаці – марокканець Айюб Ель Каабі. Йому 31 рік і у минулому сезоні він забив 33 голи та зробив 3 асисти у 50 матчах усіх турнірів, зокрема 11 голів у 9 матчах Ліги конференцій, включно з переможним у фіналі Фіорентині. Це – прямий конкурент Яремчука і змагатися з ним за місце в основі буде зовсім не просто, враховуючи його статистику. Він був залізобетонним форвардом стартового складу, решта порівняно з ним задовольнялися скромними хвилинами. Але в Греції і Олімпіакосі зокрема завжди любили якісних, результативних та іменитих форвардів, тож Яремчука підписали, дійсно розраховуючи на нього. Найголовніше припущення просто зараз – розумний тактик Менділібар намагатиметься знайти місце в старті і українцю і Ель Каабі, де, ймовірно, Роман не гратиме безпосередньо на вістрі атаки.