Шовковський очолив Динамо, але ми навіть не уявляємо, яким тренером він є на сьогодні. Ось кілька фактів і свідчень

Переглядів 52711
Дмитро Вєнков Дмитро Вєнков
8 голосів
Шовковський очолив Динамо, але ми навіть не уявляємо, яким тренером він є на сьогодні. Ось кілька фактів і свідчень
Олександр Шовковський. Фото: ФК Динамо
Легенда Динамо та національної збірної України Олександр Шовковський став виконувачем обов’язки головного тренера біло-синіх. «УФ» вирішив розібратися, що на сьогоднішні собою являє Шовковський як тренер.

У суботу, 22 квітня, після матчу 22-го туру УПЛ Динамо – Шахтар (1:1) головний тренер киян Мірча Луческу на пресконференції заявив, що йде на лікарняний у зв’язку із необхідністю операції на нозі через коксартроз. Його обов’язки буде виконувати асистент Олександр Шовковський.

Румунський фахівець не уточнив, коли саме відбудеться його операція, а також скільки часу йому знадобиться на реабілітацію. Таким чином, є підстави припускати, що останні вісім вирішальних турів цього сезону УПЛ Динамо буде керувати саме Шовковський.

Сайт «Український футбол» в ексклюзивному матеріалі розбирає ключові моменти попередніх етапів тренерської кар’єри Шовковського, аби спробувати скласти його сьогоднішній портрет, як футбольного фахівця.

Шовковський у збірній Шевченка: сильний комунікатор, обізнаний із можливостями гравців

Свою тренерську кар’єру Олександр Шовковський розпочав восени 2018 року, доєднавшись до штабу Андрія Шевченка у національній збірній України.

У команді спеціаліст фактично виконував функції помічника тренера та не мав якихось чітких обов’язків. Про це Шовковський розповідав у своєму останньому розлогому інтерв’ю для Sport Arena.

– Під час роботи із тренерським штабом Шевченка мої функції були невеликими. Як колишній футболіст, я знав багатьох гравців та їхні особливості. Я давав певну інформацію для підготовки. Також допомагав безпосередньо у тренувальному процесі під час вправ та завдань із тактичної підготовки команди. 

Цікаво, що Шовковський, попри свій статус воротаря-легенди, не став замикатися на обов’язках тренера голкіперів. Це міг би бути найбільш очевидний вибір для нього, проте спеціаліст вирішив пізнавати ази загального керівництва командою.

– Мої функції не були пов’язані із роботою з воротарями. Голкіпери грали чудово, і мені чомусь усі за це дякували. Але я цим не займався. Безумовно, я ділився своїм досвідом, враженням та баченням тих чи інших моментів. Але ці задачі на той момент виконував Педро Харо.

Очевидно, що досить крутим досвідом на початку тренерської діяльності для Шовковського стала співпраця з італійськими фахівцями штабу Шевченка.

Особливо необхідно зазначити, що молодий спеціаліст мав можливість навчатися у тактичного аналітика Андреа Мальдери, який нині працює із Роберто Де Дзербі у Брайтоні. Він фактично відповідав за всю тактичну підготовку команди та мав величезний респект серед українських футбольних фахівців. Наприклад, подивитися на тренування Мальдери та поспілкуватися із ним неодноразово приїздили головний тренер молодіжної збірної України Руслан Ротань та його асистент Володимир Єзерський.

Ось як сам Мальдера описував важливість Шовковського для команди в інтерв’ю PASS: «Він – людина, що багато спілкується із гравцями та близька із ними. Якщо футболісти хочуть поговорити про особисте, то йдуть до нього».

Важливість своєї комунікативної ролі у збірній за Шевченка підкреслював і сам Шовковський у тому ж інтерв’ю.

– Із гравцями постійно треба було спілкуватися. Для кожного дуже важливо розуміти, що він є частиною цілого. Команда складається із 25-30 людей, але на поле вийде 11. З яких причин? Хто сьогодні може бути трішки краще у певному компоненті? Ми все це мали зважити перед грою.

Наголошував спеціаліст і на тому, що він докладав зусиль для підтримання сприятливої атмосфери у колективі.

– Ми постійно спілкувалися із гравцями напередодні гри, а також під час перебування гравців у своїх командах. Це робилося для того, аби була атмосфера та розуміння єднання. Необхідно було, аби кожен відчував свій вагомий внесок у результат.

Відзначимо, що Шовковський у штабі Шевченка прокачував не лише свої комунікативні функції, але й технічні. Разом з італійцями фахівець освоїв деякі сучасні футбольні технології, що дозволяли йому у режимі реального часу аналізувати матчі та передавати необхідну інформацію Мальдері.

– Я під час багатьох матчів був на трибунах. Завдяки певним програмам міг дивитися гру наживо та промотувати деякі епізоди, в яких у нас виникали проблеми, або ми не використовували наші переваги. Була можливість виокремити їх та надіслати, щоб зробити корективи. Затримка могла бут пару хвилин. 

Сам Шовковський зрозумів, що використання сучасних технологій є важливою складовою успіху у футболі.

– Технології крокують вперед і ми маємо використовувати ті можливості, які у нас є на цей день. Треба використовувати інформацію, аби вплинути на події на полі. Чим більше ми це будемо робити, тим більше отримаємо шансів на позитивний результат.

Шовковський у збірній Петракова: зосередився на організації гри захисту та розширив функції до розробки плану й стратегії на матчі

Цікаво, що коли у серпні Шевченко з італійцями покинув збірну України, новий тренер Олександр Петраков вирішив не ламати усе під корінь, та залишити Шовковського, який майже три роки працював у команді.

За Петракова функціонал спеціаліста розширився, і він став вже повноцінним асистентом головного тренера. У коментарі Sport Arena Шовковський розповів про свої нові задачі.

– Сподіваюся, що досвід, який я здобув, буде корисним. Мої функції у збірній? Особисто я більше зосереджусь на організації гри команди в обороні. Але всі напрацювання ми обговоримо на початку, а рішення буде приймати Олександр Васильович.

Шовковський наголошував, що став відігравати більшу роль у тренерському штабі.

– У мене набагато більші функції, аніж раніше. Ми спільно розробляємо план та стратегію на матчі, а також вивчаємо суперника, аби дати гравцям усю необхідну інформацію.

Важливо, що під час матчів за Петракова Шовковський вже був поряд із головним тренером. І якраз вже ексдинамівець отримував та аналізував відеонарізки, які, сидячи на трибунах, готував Авраам Кампомар.

Стосовно впливу Шовковського на оборонну роботу збірної України констатуємо сухий факт, звісно, розуміючи, з якого рівня суперниками грала збірна в Групі А Ліги націй або ж на фінальному турнірі Євро-2020:

  • За Шевченка команда у 59 матчах пропустила 51 гол (1,15 у середньому за матч);
  • За Петракова, коли, за словами колишнього голкіпера, саме він займався захистом, у 18 поєдинках було 16 пропущених м’ячів (1,12 у середньому за гру).

Тож, якщо завдяки Шовковському синьо-жовті і додали у якості оборонної роботи, то зовсім мінімально.

Чи був Шовковський очевидним варіантом на тимчасову заміну Луческу?

Разом із Петраковим Шовковський покинув збірну України 31 грудня 2022 року після завершення контракту головного тренера з УАФ. Менше аніж за два тижні, 11 січня 2023 року, Динамо офіційно представило спеціаліста як асистента Луческу у команді.

В кулуарах ходили чутки, що запрошення легенди біло-синіх до команди було ініціативою менеджменту клубу, однак румунський тренер дав добро на цей прихід. Так склалося, що вже трохи більше аніж за чотири місяці, Шовковському випав шанс самостійно керувати командою у найбільш відповідальний відрізок сезону.

Цікаво також, хто приймав рішення поставити Шовковського виконувати цю роль: клуб, Луческу чи це було зроблено колективно?

На перший погляд, більш очевидним варіантом було б довірити штурвал набагато досвідченішому молдавському фахівцю Емілю Карасу, який прийшов до Динамо разом із Луческу як його асистент. 

Це якщо брати за основу варіант, за якого клуб та румунський тренер налаштовані продовжувати співпрацю після його відновлення після операції. Адже Карас усі ці три сезони був фактично правою рукою Містера.

Якщо ж власник Динамо Ігор Суркіс під час відсутності Луческу хоче придивитися до інших варіантів, то також цікаво, чому вибір пав не на інше «динамівське серце» Олега Гусєва. Він також був асистентом румуна із літа 2020 року та має більше досвіду.

Отже, можна довго здогадуватися, якою є реальна ситуація, але факт залишається фактом – Шовковський став виконувачем обов’язки головного тренера Динамо.

Якою є тренерська філософія Шовковського на сьогодні?

Шовковський вже не є абсолютним новачком у тренерській справі, і в нього вже сформувалося певне бачення тих чи інших аспектів гри, яке він виклав в уже згаданому інтерв’ю.

– Кожен з гравців має досконало знати. як діє команда під час оборони у тих чи інших моментах. Має бути взаємозаміна, коли суперник розвиває атаку. Для цього важливо аби футболісти були тактично грамотними та вміли швидко реагувати на зміни на полі.

Продовжуючи тему дій команди в обороні, тренер виділив чотири основні аспекти.

– Я бачу чотири аспекти на футбольному полі від яких залежить положення на полі гравців: як розташована наша команда, як розташована команда суперника, яким є це розташування відносно воріт, де знаходиться м’яч. Ці моменти треба пов’язувати між собою дуже швидко, бо вони взаємодіють один з одним.

Також Шовковський говорив про важливість компактності при діях у захисті.

– Чим ближче ми до своїх воріт, тим більш вузько треба розташовуватися. Ми маємо тримати певну відстань один від одного та лишити простору суперника. Коли розгортається атака, необхідно слідкувати за м’ячем, проте забивають частіше не з флангу, а із середини. Варто бути уважними у своєму штрафному.

Є у фахівця і свій погляд на побудову атакувальних дій.

– Ми повинні підготувати плацдарм аби швидко провести атаку. Зробити чисельну перевагу у певній зоні, аби потім швидко її використати. Це стратегічні та тактичні завдання, які футбол сьогодні ставить перед гравцями.

Очевидно, що одним із пріоритетних напрямів для Шовковського є організація саме командної роботи на футбольному полі та за його межами.

– Команда – це живий організм та велике поєднання особистих думок, які потрібно об’єднати у єдине інформаційне поле. У кожного є певні проблеми, хвилювання, погляди… На полі ми мусимо бути єдиним колективом, що однаково розуміє ті чи інші події. 

Саме у командній роботі тренер бачить запоруку успіху.

– Гравці мають знати, як діяти у тій чи іншій ситуації, які сильні та слабкі сторони суперника. Важливо, аби в усіх було однакове розуміння, як ми будемо протидіяти супернику та що йому протиставляти. Які головні акценти. Атмосфера та колектив – це одна з головних складових перемоги

Цікаво, як футболісти Динамо сприйматимуть такий підхід Шовковського до роботи із командою. Складається враження, що у поточному сезоні біло-синім як раз і не вистачало командності. 

Можливо, авторитарний Луческу все у колективі замикав на собі, а більш демократичний стиль керування командою допоможе гравцям позбавитися зайвого зовнішнього тиску та показати свої кращі якості.

Що про Шовковського кажуть його підопічні?

Очевидно, що Шовковський поки не мав настільки великого досвіду тренерської роботи, аби отримати якісь розлогі та конструктивні оцінки власної діяльності від гравців.

Якщо зібрати усі коментарі футболістів про нього, що у різні часи з’являлися у ЗМІ, складається враження, що його поки загалом сприймають як колишнього легендарного футболіста, а не тренера. Майже всі, як один, згадують у своїх висловлюваннях великий ігровий досвід Шовковського.

Євген Коноплянка: «Досвід Шовковського стане плюсом для команди» (пресслужба УЄФА, жовтень 2018 року);

Дмитро Різник: «Він більше займається польовими гравцями, у нас інший тренер воротарів, але Шовковський підказує також» (FanDay.net, вересень 2021 року);

Олександр Караваєв: «Олександр Володимирович – легенда Динамо. Тому це позитивний момент для клубу та гравців. Тим більше для мене, адже я вже працював у збірній України, коли там одним із тренерів був Шовковський. Він усіх гравців нашої команди знає, тому одразу з перших тренувань почав брати безпосередню участь у процесі» (Dynamo.Kiev.ua, січень 2023 року);

Владислав Ванат: «Звісно, протягом усього тренувального процесу отримуємо від нього підказки. Олександр Володимирович – досвідчений гравець у минулому, чудовий тренер зараз і, сподіваюся, у майбутньому» (пресслужба Динамо, січень 2023 року);

Руслан Нещерет: «Думаю, його величезний досвід дуже допоможе нам. Впевнений, цікаво буде з ним працювати» (пресслужба Динамо, січень 2023 року);

Назар Волошин: «Має багато досвіду. Напевно, він буде ділитися з усіма нами» (пресслужба Динамо, січень 2023 року).

Підсумовуючи, можна констатувати, що молодий тренер Шовковський опинився у досить непростій ситуації. 

З однієї сторони, звичайно, йому пощастило без будь-якого досвіду самостійної роботи та лише за три місяці після приходу до клубу стати біля керма команди Динамо. З іншої сторони, це щастя можна дуже швидко втратити, адже Шовковський взагалі не має часу на розгойдування.

Йому не достатньо просто зберегти поточні позиції – Динамо відстає від третьої сходинки на п’ять очок. Тому команді необхідно наздоганяти конкурентів та набирати максимум у кожній грі.

Поки не до кінця зрозуміло, чи буде Шовковський доводити команду до кінця сезону, чи Луческу все ж таки повернеться на останні тури. 

У такій ситуації легенді Динамо тим більше необхідно давати результат тут і зараз. Погодьтеся, дуже неприємно починати тренерську кар’єру із декількох осічок, через які тебе потім можуть звинуватити у всьому провальному сезоні Динамо.