У кого вигравала молодіжна збірна: Італія Дель П’єро, Португалія Нуну Гомеша, Бельгія Лукаку та інші «жертви» України
Вперше з 2006 року молодіжна збірна вийшла в півфінал чемпіонату Європи серед ровесників. Євро-2023, що проходить у Грузії та Румунії, однозначно ввійде в історію вітчизняного футболу, тому що ніколи раніше наші командні чоловічі збірні з ігрових видів спорту не проходили на літні Олімпіади.
Ця перемога над майже півмільярдною Францією ввійде в золотий список епічних успіхів молодіжної збірної України за всю історію. А які ще матчі туди входять? Можливо, ви не знали, проте Дель П’єро, Нуну Гомеш, Лукаку, Рабіо, Вейналдум у різні роки програвали нашій молодіжці! Розповідає сайт «Український футбол».
1995 рік – Мальдіні-старший, Дель П’єро, Каннаваро, Вієрі та Індзагі програли Шовковському, Реброву та Михайленку
Всього трьома днями раніше наша молодіжка програла в Хорватії. За короткий час до візиту італійців належало відновити фізичні сили та моральний дух. «Адзуріні» під керівництвом Чезаре Мальдіні – це одна з найкращих молодіжних збірних в історії футболу. Вони виграли Євро-94 серед ровесників, у фіналі перегравши Португалію з Фігу (єдиний гол Орландіні), а два роки потому захистили свій титул виграшем по пенальті в Іспанії Рауля, Морьєнтеса, Мендьєти та де ла Пеньї.
Втім, у цьому конкретному матчі Україна змогла переграти велику, без перебільшення, Італію. На 18-й хвилині Михайленко метрів із 25-ти влучив точно в дев’ятку – 1:0.
‒ Чи не став несподіванкою для вас самого гол? (запитувала газета «Команда» в Дмитра Михайленка)
‒ Безумовно. Я з льоту сильно пробив і, скажу чесно, був невимовно радий і здивований, побачивши м’яч, який опустився у дев’ятку.
Після перерви Дмитро запустив у прохід чи то Мороза, чи то Косовського, і флангову передачу на випередження замкнув Ребров – 2:0. Довелося італійцям вчити українські прізвища, тому що ось як вони їх писали в газетних звітах: Coovklosky (Шовковський), Krollkovets (Круковець), Poushkoulsa (Пушкуца).
Італійці створили безліч моментів, один тільки Дель П’єро тричі пробивав по воротах Шовковського з різних позицій, але СаШо рятував господарів. Лише наприкінці гри захисник Дженоа Галанте зорієнтувався швидше за всіх і проштовхнув м’яча в ворота – 2:1. Це було епічно!
Україна U-21 – Італія U-21 – 2:1
Голи: Михайленко, 18, Ребров, 57 – Галанте, 84
Україна: Шовковський, Парфенов, П’ятенко, Ващук, Круковець, Михайленко, Прудіус, Мороз (Попович, 75), Косовський, Ребров, Пушкуца (Дмитрулін, 70). Головний тренер: Віктор Колотов.
Головні зірки Італії: Каннаваро (тоді - Наполі), Ф.Індзагі (тоді - П'яченца), Вієрі (тоді - Венеція), Дель П'єро (тоді - Ювентус)
29 березня 1995 року. Київ. Стадіон «Динамо».
Що далі?
- На той момент Україна лідирувала в групі з хорватами (по 12 очок, а наших краща різниця м’ячів), але Італія в кінцівці з 21 очком мінімально випередила нашу збірну та вийшла на чемпіонат Європи, який знову виграла.
- а от на Олімпіаді Атланта ’96 італійці провалилися, зайнявши останнє місце в групі з Мексикою, Ганою та Південною Кореєю. Пальюка, Неста, Каннаваро, Томмазі, Лукареллі, Дельвеккіо та юний Буффон відвідали США як туристи.
- Італія, звісно, випередила українців і в кваліфікації на дорослий Євро ’96. Хоча відбіркову групу виграли хорвати. Обидві ці збірні провалилися в Англії, «скуадра адзурра» Саккі навіть не вийшла з групи.
1996 рік – Шовковський кращий за Іларіу, Дані та Нуну Гомеша
На момент старту України у відборі до Євро ’98 португальці вже встигли переграти вірмен з рахунком 4:3. Наша збірна під керівництвом Іщенка не могла розраховувати на декого з молодих – вони на чолі з Шевченком були зайняті в підготовці до матчу з національною збірною Португалії (під керівництвом Артура Жоржі в ті роки грали Фігу, Руй Кошта, Фернанду Коуту та інші зірки високого класу). Висловив бажання грати за російську збірну захисник Дуюн, за грузинську – форвард Поцхверія (на той час висхідна зірка, якого із Зорі та запорізького Металурга скаутив Вердер). Через фінансові проблеми молодіжка не змогла запросити легіонерів – Баланчука з Ізраїлю, Омеляновича та Ящука з Бельгії. А от Шовковський програвав конкуренцію в першій збірній Суслову, тож зміг зіграти проти португальських ровесників.
Гості почали матч активно, їхні тодішні зірочки Дані, Карлітуш і Гомеш постійно розігрували багатоходівки, брали гру на себе, йшли в обіграш. А от українці покладалися на швидкі фланги та блискавичне переведення м’яча вперед. Ближче до перерви спрацювала якраз така тактика: Мороз протягнув м’яча, ввійшов у карний майданчик і прострілив, майбутній переможець Ліги чемпіонів, Міжконтинентального кубка та Кубка УЄФА Педру Емануель не зміг перервати передачу, і Гарас замкнув дальню стійку – 1:0. Олег тоді вважався дуже перспективним, із ФК Львів перейшов у московський Локомотив до Сьоміна.
Шовковський не раз вступав у гру й виручав Україну, непогано пробивав і представник Аяксу Дані. Проте навіть коли на 76-й хвилині було вилучено опорника Чорноморця Зотова, Португалія не змогла врятувати гру.
Україна U-21 – Португалія U-21 – 1:0
Гол: Гарас, 38
Україна: Шовковський, Колчин, Яксманицький, Поклонський, Федоров, Зотов, Шутов (Єсін, 32), Богатир (Шищенко, 88), Мороз, Селезньов, Гарас (А.Головко, 72). Головний тренер: Олександр Іщенко.
Головні зірки Португалії: Іларіу (тоді – Порту), Дані (тоді – Аякс/Атлетіко), Педру Емануель і Нуну Гомеш (тоді - Боавішта)
4 жовтня 1996 року. Київ. Стадіон «Динамо».
Що далі?
- Португалія обіграла українців у матчі другого кола
- групу виграли німці з Баллаком, вони на 4 очка на фініші обігнали нашу збірну та на шість – португальську
- на Євро ’98 Німеччина вилетіла від греків у 1/4 фіналу, ніхто не міг уявити, що «елліни» під керівництвом Рехагеля через шість років стануть чемпіонами континенту серед дорослих
2005 рік – Вермален, Прото та Ванденберг поступилися Алієву, Мілевському та Фоміну
Свою відбіркову групу підопічні Михайличенка програли Данії, проте залишався шанс у плей-офф. Хоча Бельгія виграла 3:2 в Маріуполі, була віра, що шанси ще залишаються. Руслан Фомін говорив: «Для виправлення ситуації, в якій ми опинилися, у нас є ще один матч. Ми постараємося зробити все можливе, щоб взяти реванш. Будемо змагатися за честь країни».
Просто слова, ‒ міг сказати прагматик. Особливо якщо знати, що один із основних центрбеків України не міг допомогти їй у Локерені (Яценко перебрав карток), інший був після травми (Чигринського все-таки поставили на ноги). У бельгійців же повертався основний воротар Прото, який уже викликався в національну збірну.
Бельгійці намагалися «закрити» матч ще в першому таймі. Після кількох гострих атак П’ятов капітулював: хоча він відбив перший удар де Кулаера, представник голландського Ваалвейка був першим на добиванні. Це 1:0. Аж до 70-ї хвилини надії, здавалося, не було. Аж поки талант Шахтаря Півненко, який вийшов на заміну двома хвилинами раніше, не дав розрізну передачу повз Вермалена та Ломбертса, а Фомін пробив повз воротаря Андерлехта – 1:1.
Дивно, проте Бельгія похитнулася. Маючи перевагу за виїзними голами, вона не справилася з українськими атаками. Суворо кажучи, мав забивати другий м’яч Романчук – удар нашого захисника на лінії воріт відбив їхній захисник. Але невдовзі кутовий Пуканича замкнув його давній шахтарський колега Чигринський – 1:2. А в кінцівці матчу, вже в компенсований час, наша збірна забила вирішальний м’яч. Мілевський підхопив м’яча, якого протягнув інший динамівський кадр – Максимов (тоді був уже в Арсеналі-ФК Харків), вийшов на ударну позицію і з меж карного майданчика вибив бельгійців із турніру – 1:3.
Треба визнати, що Жан-Франсуа де Сарт поставив красиву гру бельгійцям. Вони легко перебудовувалися із 3-4-3 на 4-3-3, багато й гостро атакували, проте з замінами та вольовими якостями краще було в нашої команди. «Співаюча ескадрілья Михайличенка», ‒ назвав статтю екс-кореспондент «УФ» Сергій Пількевич. На борту літака Як-42 наша молодіжка а-капелло виконувала Гімн України.
Бельгія U-21 – Україна U-21 – 1:3
Голи: Де Кулаер, 40 - Фомін, 70, Чигринський, 81, Мілевський, 90
Україна: П’ятов, Башлай, Чигринський, Невмивака, Романчук, Ярмаш, Максимов, Фещук (Півненко, 67), Алієв (Пуканич, 55), Мілевський, Фомін. Головний тренер: Олексій Михайличенко.
Головні зірки Бельгії: Прото (тоді – Андерлехт), Вермален (тоді – Аякс), Ванденберг (тоді – Генк)
16 листопада 2005 року. Локерен. Стадіон «Дакнам».
Що далі?
- Україна вперше в історії пробилася на фінальний турнір чемпіонату Європи U-21
- виграла групу, де були Нідерланди, Італія та Данія
- дійшла до фіналу на турнірі, де були Хунтелаар, Тулалан, Санья, Гуркюфф, Моутінью, Кварешма, Іванович, К'єлліні
2006 рік – чемпіони Європи спершу поступилися Україні
Вперше потрапивши на чемпіонат континенту серед молодіжок, наша збірна опинилася в «групі смерті». Важко було вгадати на той момент, що вже у стартовому турі нашим випало зіграти з майбутнім переможцем турніру – голландцями, підопічними Фоппе де Хаана. Не менше котирувалися французи, італійці, португальці.
Майбутній тренер молодіжної збірної у Ротаня Євген Гресь виділив у статті «Команди» два важливих рішення Михайличенка: по-перше, він довірився в центрі захисту Яценку, який виключив із гри головну зірку турніру Хунтелаара, по-друге, наша збірна вийшла зовсім без флангових півзахисників, багато в чому нівелювавши козирі Нідерландів.
При стандартах значно переважала Україна – їх здорово виконував Пуканич. Відкривати рахунок мав Михалик, натомість після однієї з подач Адріана Мілевський заробив і реалізував пенальті – 1:0. Відразу після перерви ще одну подачу Пуканича замкнув Фомін – 2:0. Лише в кінцівці Флаар скинув м’яча на Люрінка, і захисник Гронінгена скоротив відставання – 2:1. Але не більше – незважаючи на немалу кількість моментів у голландців, П’ятов більше не пропускав.
Україна U-21 – Нідерланди U-21 – 2:1
Голи: Мілевський, 39 (пен.), Фомін, 51 – Люрінк, 90+2
Україна: П’ятов, Ярмаш, Чигринський, Яценко, Романчук, Пуканич (Оберемко, 74), Чеберячко, Михалик, Максимов, Мілевський (Фещук, 90+3), Фомін (Алієв, 80). Головний тренер: Олексій Михайличенко.
Головні зірки Нідерландів: Вермеер і Хунтелаар (Аякс), Флаар і Кастелен (Фейєноорд), де Зееув (АЗ)
1 червня 2006 року. Агуеда. Стадіон «Муніципальний».
Що далі?
- Нідерланди вперше в історії виграли чемпіонат Європи U-21
- українці вперше й востаннє (до цього року?) здобули медалі – срібні
- в фіналі голландці взяли в України більш ніж переконливий реванш – 3:0
Читайте також: Випили по 0,3 пивка та вийшли у фінал Євро»: Фещук та Михалик – про сенсацію української «молодіжки» 2006-го
2009 рік – Міньоле, Альдервейрельд, Бентеке, Вітсель, Лукаку… І тут їх обігрує Голодюк!
Суворо кажучи, за формальними показниками Україна не повинна була й мріяти про фінальний турнір. У нашій групі – Франція та Бельгія, вони аж до 5-6 туру залишалися без поразок. Але й підопічні Яковенка йшли досить чисто, хоч і чергуючи перемоги з інколи необов’язковими нічиїми.
А тут ще й кадрові проблеми: перед виїздом у Бельгію перебрали карток Петров і Зозуля (Динамо), травмувалися Степаненко (Металург Запоріжжя), Лугачов (москвоський Спартак), Селін і Лисенко (Металіст), Фартушняк (Оболонь, на той час подавав надії, пройшов Динамо, був основним фулбеком тієї збірної). Зате вперше вийшов в основі карпатівець Голодюк – запам’ятаємо цей момент.
Перед перервою на кутовий від Морозюка відгукнувся Кравець і скинув м’яча на Голодюка, Олег з близької відстані пробив повз Міньйоле – 0:1. Атаки господарів інколи переходили на штурм і навалу, навіть поперечина підстраховувала Каніболоцького. При цьому Коноплянка міг забити диво-гол, ледве не закинувши за комір Міньйоле зі своєї половини поля. Ех, не зустрілися два таланти в Ліверпулі!..
Важливу крапку поставив усе той же Голодюк. Білий і Пашаєв розігнали атаку через правий фланг, навіс замкнув Олег головою – 0:2. Супер-матч від майбутнього тренера Металіста 1925!
Бельгія U-21 – Україна U-21 – 0:2
Голи: Голодюк, 36, 72
Україна: Каніболоцький, Сахневич, Матвєєв, Кривцов, Пашаєв, Чеснаков, Морозюк (Гармаш, 90), Білий (Віценець, 74), Голодюк, Коноплянка, Кравець (Федорчук, 67). Головний тренер: Павло Яковенко.
Головні зірки Бельгії: Міньйоле (Сент-Трюйден), Альдервейрельд (Аякс), Вітсель і Бентеке (Стандард), Лукаку (Андерлехт)
13 листопада 2009 року. Сент-Трюйден. Стадіон «Стаєн».
Що далі?
- Далі в восьмій відбірковій групі все йшло за нашим сценарієм. Україна розіграла яскраву нічию з французами, а поки конкуренти розбиралися між собою, здобула очко в матчі зі словенцями вдома. Цього було достатньо: Бельгія напередодні втратила очки в Словенії, а Франція навіть у випадку перемоги над Мальтою не діставала українців. 16 очок у наших, по 15 - у зіркових переслідувачів.
- вдруге в історії Україна вийшла на молодіжне Євро – хоча за регламентом навіть переможець групи повинен був грати в плей-офф
- покоління Коноплянки, Ярмоленка, Ракицького, здавалося, спроможне було перевершити досягнення 5-річної давнини
2010 рік – Роттердам був шокований
Так, регламент у ці роки, звичайно, був з придур’ю: переможець групи повинен ще грати в плей-офф? Навіщо? І чесно: Нідерланди були однозначними фаворитами протистояння, хай там як ми й не цінували своїх висхідних зірок. Але початок матчу завдав господарям непоправного удару. З інтервалом у п’ять хвилин Брума двічі збив Зозулю, що призвело до двох ранніх голів України. Спершу Кривцов головою замкнув штрафний від Ракицького (це 0:1), а потім зіграв на добиванні, коли добротний воротар Крул не втримав м’яча після сильної подачі Коноплянки.
Зозуля та Ярмоленко навіть могли забивати ще – поперечина відпрацювала за господарів. Лише після перерви підопічні Корнеліуса Пота включилися, і тепер уже Бойко почав хвилюватися. Спершу він потягнув удар де Йонга, потім ван Вольфсвінкель влучив у стійку, а Марселліс змазав шикарний момент. Але ще один стандарт дозволив нашим довести рахунок до розгромного. Після кутового Строотман невдало вибив м’яча на Степаненка, той пробивав точно в ворота – і захисник зіграв рукою. Коноплянка впевнено реалізував пенальті – 1:3. Всього через п’ять хвилин де Йонг замкнув подачу Бісесвара (це 1:3), і хоча наші не без причин сигналізували про офсайд, взяття воріт зарахували. Можливо, голландці встигли б і більше, проте Гортер грубо зіграв прямою ногою проти Чеснакова і залишив їх у меншості.
Нідерланди U-21 – Україна U-21 – 1:3
Голи: де Йонг, 78 – Кривцов, 2, 7, Коноплянка, 73 (пен.)
Україна: Бойко, Бутко, Кривцов, Ракицький, Селін, Степаненко, Чеснаков (Петров, 90+3), Морозюк (Опанасенко, 71), Коноплянка (Гармаш, 88), Ярмоленко, Зозуля. Головний тренер: Павло Яковенко.
Головні зірки Нідерландів: Дост (Хееренвеен), Л.де Йонг (Твенте), Брума (Челсі), Вейналдум (Фейеноорд), ван Вольфсвінкель (Утрехт)
9 жовтня 2010 року. Роттердам. Стадіон «Хет Кастеел».
Що далі?
- Нідерланди виграли в Києві – 2:0, проте більша кількість виїзних голів вивела в фінальний турнір нас
- українці з тріском провалилися в групі з чехами, англійцями та іспанцями (одне очко, останнє місце)
- Іспанія з де Хеа, Хаві Мартінесом, Матою, Тьяго Алькантарою та Парехо втретє в історії виграла титул чемпіона Європи
2016 рік – перемогли Рабіо, Толіссо, Кімпембе
Наші посідали передостаннє п’яте місце, французи під керівництвом П’єра Манковського лідирували в групі. Здавалося, все в цій парі трішечки очевидно, проте «Оболонь-Арена» стала свідком гучної сенсації. Загалом, французи атакували більше й били частіше, проте навіть зіркові футболісти мали великі проблеми з влучністю та холоднокровністю. А от у наших в кількох випадах воротар Меца Дідійон змушений був працювати по повній програмі.
Юрій Вакулко. Фото: УАФ
Тиск гостей зростав щохвилини, божевільні моменти втратили майбутні зірки Боруссії (Дортмунд) і Юве – Алле та Рабіо. Французи засмутилися імовірності нічиєї, натомість взагалі програли цей матч. Ісса Діоп із Тулузи завозився з м’ячем, дніпрянин Вакулко вискочив на воротаря й реалізував цей шанс у компенсований час другого тайму ‒ 1:0. Зараз цей французький захисник змінив Вест Гем на Фулгем. Пішла на користь наука від українців, хе-хе.
Україна U-21 – Франція U-21 – 1:0
Гол: Вакулко, 90+3
Україна: Підківка, Кирюханцев, Лук’янчук, Качараба, Матвієнко, Вачіберадзе, Вакулко, Данченко (Кабаєв, 79), Гуцуляк, Швед (Циганков, 66), Бесєдін. Головний тренер: Олександр Головко.
Головні зірки Франції: Л.Ернандес (Атлетіко), Кімпембе та Рабіо (Парі Сен-Жермен), Толіссо та Корне (Ліон), Алле (Утрехт)
2 вересня 2016 року. Київ. Стадіон «Оболонь».
Що далі?
- незважаючи на цю перемогу, Україна провалила відбір (четверте місце серед шести команд)
- Франція фінішувала другою з 1-очковим відставанням від македонців – усе вирішила київська поразка
- Македонія фінішувала останньою в своїй групі на фінальному турнірі в Польщі - після сербів, португальців і майбутніх віце-чемпіонів іспанців