Весь сезон у Європі хвалять захист Реалу. Невже тільки ми, українці, розуміємо, що щось тут не так?

Переглядів 5943
Артур Валерко Артур Валерко
14 голосів
Весь сезон у Європі хвалять захист Реалу. Невже тільки ми, українці, розуміємо, що щось тут не так?
Андрій Лунін і захист Реалу, фото: Getty Images
Хвалити мадридцям варто Луніна – занадто багато його підставляє захисна ланка розслаблених супер-зірок.

Наші вболівальницькі серця знають, що робити, коли Яремчук воює з захисниками Барси, Ароси чи Логроньєса. Ми прекрасно розуміємо, за кого переживати, коли Лунін тягне удари Ромеро чи Ольмо. Проте ось настав момент, коли поперечний пас свого захисника підставив Андрія, і він капітулював перед Романом і пропустив від Валенсії

Статистичні портали безжальні – з оцінками в діапазоні 6,6 – 6,9 Андрій Лунін опинився в числі найгірших гравців Реалу в учорашньому матчі проти Валенсії (2:2). Хоча наш воротар видав три сейви, кілька разів мужньо кидався навперейми м’ячу й багато зробив для того, щоб мадридці не зазнали краху на «Местальї». 

І тут є дійсно елемент несправедливості щодо всієї кар’єри Луніна в Реалі. Оглядачі весь час недооцінюють те хороше, що вдається робити Луніну в космічній компанії супер-зірок, спробуємо ми довести в статті на сайті «Український футбол»

Реал у 9-матчевій безпрограшній серії, а його лідерство в чемпіонаті закріплене вже шістьма очками

Після поразки в Кубку Короля Іспанії від Атлетіко ще в середині січня підопічні Анчелотті вийшли на крейсерський хід. Із 9 останніх матчів вони виграли шість при трьох нічиїх. Паралельно пригальмувала Жирона та додав сам Реал - як наслідок, за очками зараз 65 до 59 на користь мадридців. Враховуючи нестабільність кризових Барси та Атлетіко, є всі шанси "галактікос" здобути 36-й титул чемпіона Іспанії. Дев'ятий у звітному тисячолітті.

Гравці Реалу, фото: ФК Реал Мадрид

Але чи все так добре?

Ну, передовсім, за останній місяць рівно половину із шести проведених матчів Реал завершує внічию.

При найменшій у Ла-Лізі кількості пропущених м’ячів (тільки 18) чимало мадридці просто привезли собі самі. Важко знайти гравця захисного блоку, який у Реалу не здійснив би жодної результативної помилки. 

Нічия з Валенсією – багато в чому типова для найгірших матчів Реалу при Анчелотті. Це і грубі, занадто прості, помилки в захисті. Це ніби й не критична кількість фолів, але карток немало, і є вилучення (як от у Беллінгема). Це важкий сценарій матчу, який вимагає від лідера надзусиль.

Просто кажучи, маючи змогу перемагати на класі, Реал часто створює собі такі проблеми, на подолання яких доводиться закликати весь високий клас своїх лідерів. Матчів, у яких ті ж Беллінгем або Віні Джуніор витягували команду, ми без проблем пригадаємо по 5-7 для кожного. А якби команда спокійніше й простіше діяла позаду, авантюрний футбол на своїй половині поля, починаючи з опорної зони, не вимагав би таких надзусиль. 

При періодичних «чудесах» оборону Реалу хвалять навіть аналітики та статистичні портали

От якраз напередодні виїзду до Валенсії «УФ» розміщував цікаву статистику від Opta Sports: порівнявши, як Реал проходив перших 26 турів чемпіонату в минулому, статистичний портал виніс вердикт – це найкращий показник мадридців за пропущеними м’ячами за всю історію (лише 16 за звітний період). 

Звісно, за це інформагентства та преса поспішили похвалити саме захист мадридців. А чи справедливо це? При xG 24,6 на ці 26 попередніх матчів Реал пропустив майже на 10 м’ячів менше, ніж очікувалося за логікою гри та якістю створених моментів. То де тут виняткова заслуга оборонців?

Навпаки, аналізуючи пропущені м’ячі Луніна, ми часто можемо побачити просто дикі помилки Начо чи Карвахаля. Із 19 матчів поточного сезону Андрій не пропустив м'ячів у дев'яти іграх. 14 голів можна занести в його пасив. Так от, добра третина з цих пропущених м’ячів у ворота українця – це системні збої захисту, грубі індивідуальні помилки гравців із колосальним особистим досвідом. 

Андрій Лунін у матчі з Барселоною, фото: Getty Images

З Луніним у воротах Реал у середньому набирає приблизно 2,5 очка за гру. Проте якби при цьому мадридський клуб грав у оптимальному варіанті захисту, без перелаштованих сюди опорників, зі всіма провідними руйнівниками, тоді б ми могли в повній мірі оцінити саме Андрія. Не раз і не два він гасив пожежі, які виникали біля його воріт, а такі моменти, як гол Яремчука з дико не прорахованим поперечним пасом Карвахаля – це яскравий приклад усіх цих системних проблем. 

Лунін заслужив, щоб про нього говорили як про справжнє відкриття. Хлопець із Зорі досягнув великого прогресу

Перехід у Реал в юному віці – це мрія кожного футболіста, проте для забивного нападника це одна історія, а для, наприклад, воротаря – зовсім інша. Ти сидиш під Куртуа й чекаєш, коли він травмується, порушить режим або піде в монастир. А коли ти виходиш на поле раз на півроку, тобі важко показати себе – тому що і матч не праймовий (здебільшого, якісь ранні стадії Копа дель Рей), і ти втрачаєш тонус на лаві запасних.

Якщо замислитися, стане зрозуміло, чому в Реалі більше й краще проявляли себе саме готові, придбані зі сторони голкіпери, аніж ті, хто пробивався з надрів клубної системи. Причому Ікеру Касільясу допомагали місцевий паспорт, прописка і прапор клубного вихованця. На стороні Луніна були лише рідні люди, безсумнівний талант і готовність працювати, не шкодуючи стертих перчаток і підбитих ліктів. 

І коли Реал втратив через тяжку травму Куртуа, він же спершу запросив із Челсі Кепу. Зараз же Аррісабалага – той, хто скаржиться на відсутність ігрової практики та втрату самовпевненості. Це зробив Лунін – із середнім рейтингом 7,29 від sofascore.com і 7,32 від whoscored.com він досягнув великого прогресу. 

За підрахунками статистиків, за кількістю голів, якому запобіг воротар, у цьому сезоні Ла-Ліги Лунін іде на рівні в середньому із сенсацією Лас-Пальмаса Альваро Вальєсом (його багато хто вважає зараз найкращим голкіпером Іспанії в цілому), а в Лізі чемпіонів тільки трохи поступається Ніку Поупу із Ньюкасла. 

Андрій Лунін, фото: Getty Images

Для воротаря такого топового клубу, як Реал (Мадрид), це аномальні цифри. І вони не свідчать про надійність оборони, ні. Якраз навпаки – вони доводять, що це Лунін «тащер» при захисниках із грубими помилками та проблемами лінії в цілому. 

Зараз Андрія Луніна схильні оцінювати в 7,5 – 8 млн. євро. У свої 25 років він вийшов на найкращий футбол у кар’єрі. Проте яким би не повернувся Куртуа, наскільки б він не відновився від травми, буде максимумом несправедливості апріорі довіритися йому, не давши шансу всерйоз поконкурувати.

Лунін, до коли б там не тривав насправді його поточний контракт, уже має право вибирати й думати. На наших очах відбувся той титанічний зсув, після якого можна констатувати – Андрій відбувся як воротар континентального рівня, і за його майбутнє не страшно. Тягнути супер-сейви від Валенсії чи Лейпцига, проте при цьому тільки зараз зіграти за Реал більше матчів, аніж за Зорю в зовсім юні роки – це якось несправедливо. 

Андрій Лунін заслуговує кращого. Це давно знали ми, це тепер знає Реал і вся Іспанія, це вимушені будуть визнати і Карло Анчелотті, і його помічник по воротарях Луїс Лльопіс, з яким колись так пристрасно сперечався на тренуванні наш земляк. 

Лунін відбувся. Це факт, який більше неможливо ігнорувати.