Вигравав медалі УПЛ, але провалився в Першій лізі: що не вийшло в ван Леувена в найбагатшому клубі ПФЛ


Патрік ван Леувен із штабом, який досягнув історичного успіху в Зорі та пройшов Шахтар, виглядав одним із наймогутніших трансферів нового інвестора Металіста 1925 – Володимира Носова. Проте, очоливши команду вже після початку сезону 2024/25, нідерландський фахівець припинив її тренувати ще до завершення чемпіонату. Всього 271 днів – 8 місяців і 28 днів – пропрацював він на чолі команди Першої ліги.
Сайт «Український футбол» розібрав основні причини невдачі співпраці клубу Металіст 1925 та штабу Патріка ван Леувена. Ми почнемо з найбільш банальної, проте далі доберемося до істинних першопричин невдачі найбільш амбітного та могутнього учасника змагань ПФЛ з часів Полісся Буткевича та Карпат Матківського.
Банальна причина – ван Леувен не забезпечив результат
Металіст 1925 розпочинав співпрацю з ван Леувеном, чітко розуміючи, що йому буде дуже важко приймати команду в стані турбулентності. Керівництво прийняло й зрозуміло навіть ганебний кубковий виліт 0:4 від Вереса – тому що на момент цієї поразки Патрік лише два дні офіційно працював з командою.
Загальний вайб першого півріччя був таким: ми втрапили до ями, тому попросили цього досвідченого чоловіка нас виручити. Так, «ковтнути» чотири голи без відповіді в номінальному домашньому матчі – це боляче, але в нього просто не було часу щось змінити. Тобто, сам клуб адекватно ставився до ситуації.
Проте час ішов, а від головних хронічних проблем Металіст 1925 не міг позбавитися. Вже під кінець першого етапу поразка 0:2 від кудрівчан дуже вдарила по тренерському штабу – проте попереду був зимовий антракт, серйозне (навіть так – небувале для сучасних нижчих ліг) підсилення. Все можна було змінювати.
Голландець залишався навіть болісної поразки в міському дербі від Металіста, який знаходиться під трансферним баном і може розраховувати тільки на невеличку групку найвідданіших досвідчених футболістів на чолі з Федорівим і власних вихованців. Стерпіли поразку від Епіцентра на виїзді, хоча там уже треба було обов’язково забирати всі очки. Проте зважилися «зняти» головного тренера за тур до фінішу – все тому, що другий програш чемпіону підсумував невиконання чітко прописаного турнірного завдання.
Насправді золоті медалі Першої ліги мав вигравати Металіст 1925. Про це чітко говорив головний інвестор Носов. А ще в одній із заяв він додав фразу, яка є головним ключем для розуміння ситуації. Фани запитали його в інстаграмі: «Якщо у команди довгий час будуть погані результати, ви перестанете фінансувати клуб?»
Володимир Носов відповів:
– Якщо довгий час будуть погані результати, ми просто звільнимо всіх і побудуємо клуб з нуля.
Ну, ось, власне, це й сталося в мініатюрі.
Володимир Носов. Фото: ФК Металіст 1925
При цьому ван Леувен дав болісну науку, як небезпечно для репутації та результату приймати команду в розпал сезону
Насправді нідерландця треба хвалити за сміливість. Тому що, бачачи, яка «мертва» команда, куди ти приходиш, приймати її в один із найбільш насичених календарних відрізків – це рішення з важкими наслідками. Восени ван Леувен не мав жодних можливостей для маневру – трансферне вікно закрите, календар щільний, без пауз, як в УПЛ. Отже, міні-збори для покращення «фізики» не проведеш.
Здається, окей – осінь ми мінуснули, постаравшись дати якомога краще напрацювання на другий етап. Взимку почнемо з «чистого листа». Але при цьому в тебе залишаються на контракті гравці, підписані попередником, і навіть при великій довірі керівництва та значних інвестиціях ти ж не зміниш більше 5-6 позицій.
Словом, друга очевидна причина невдачі штабу ван Леувена – прийом команди в розпал сезону. В Україні в таких випадках досвідчені тренери, щоб зменшити на себе тиск відповідальності, на перехідний період ховаються за вивіскою «консультанта». Навіть сам Лобановський, повертаючись у Динамо в 1996 році, все перше коло стежив зі сторони, офіційно прийнявши команду лише десь за півроку після того, як принципово все було вирішено за цей час.
А от ван Леувен прийняв команду за два дні до кубкового матчу проти представника УПЛ, далі не мав жодної «міжнародної паузи», а взимку став жертвою наступної обставини, яку ми б хотіли «підсвітити».
Металіст 1925 дійсно серйозно посилився, проте це було несвоєчасно та не в повному обсязі
Клуб декларує бажання вже в близькому майбутньому боротися за медалі та єврокубки, проте наразі знаходиться в Першій лізі. Навіть за умови гідної пропозиції це підійде далеко не кожному потенційному новачку. Саме тому багато з переговорів із гравцями, їхніми поточними клубами та агентами проходили дуже тяжко.
Приміром, візьмемо дві з трьох найбільш болісних позицій для команди – опорника та фулбека. За повідомленнями інсайдерів, Металіст 1925 фіналізував умови з представниками Крупського з Ворскли та Калюжного з Олександрії, проте ні один, ні інший не приєдналися до команди вже під час зимової перерви. Чи потрібні б вони були вже зараз, навесні? Ну та однозначно!
На другому етапі Першої ліги, де кожен матч – із суперниками найкращого рівня, який тільки може запропонувати ПФЛ. А тим часом ван Леувен змушений ставити правим захисником номінального центрбека, а також тасувати 3-4 кандидатів на місце в центрі поля. Крупський і, можливо, навіть Калюжний прийдуть влітку – добре. Але чим це допоможе ван Леувену?
Ну, або чутки про інтерес до Русина. Чи потрібен би він був прямо зараз? Так. Овусу та Сидоров пішли взимку з команди з нулем голів. У Борячука – три забитих м’ячі, в Бугая – один. Весняний новачок Мба так і не забив жодного, хоча, будемо тут справедливими, в кожному матчі він старанно працює й оформив два асисти.
За таких обставин Назарій міг би реалізуватися на улюбленій позиції центрфорварда, а ван Леувен отримав би дійсно топового новачка, якого знає й колись успішно розкривав. Але де нижчі ліги України, а де – Чемпіоншип і учасник єврокубків? Ну ось і все.
Таким чином, Металіст 1925 реалізував далеко не всі задумки й ця нецілісна, неповна комплектація боляче вдарила по задумах ван Леувена на дистанції.
Патрік ван Леувен. Фото: ФК Металіст 1925
Є питання щодо успішності трансферів в цілому
Так, наприклад, Рашиця – це чудове придбання на багато років наперед. Албанський вінгер у семи матчах оформив три голи, один асист і один зароблений пенальті. Причому, він може розвиватися й надалі, бо це 21-річний хлопець, гравець своєї молодіжної збірної.
Мафвента та Мба мають потенціал грати в УПЛ, хай один із них зараз і випав зі стартового складу, а другому ніяк не вдається забити. Обидва – працездатні, адаптивні, проактивні.
Але що інші? Гаджиєв – яскравий і технічний вінгер, видовищний гравець. Але в Першій (!) лізі в нього один асист за вісім матчів без голів. А він же пройшов зимові збори, приєднався до команди ще восени! Педро Артур на зборах місцями виглядав як король, а в сезоні розчинився зовсім – а яскравий вінгер на підсилення був потрібен, у багатьох матчах якраз відсутність гравця-триггера не дозволяла Металісту 1925 повернутися в гру.
Салюк, Снурніцин виглядають як тимчасове вирішення конкретних проблем в обороні, але на тривалій дистанції виявляється, що ветеран Імереков грає найстабільніше та найпрогнозованіше серед усіх оборонців. А це ж ключова ланка! Та й вважається, що якісного захисника в Україні знайти легше, ніж забивного нападника, наприклад.
Металіст 1925 був залежним від вікових лідерів із історією травм і не зміг досягнути стабільності
Вся гра харків’ян у центрі поля будується довкола Владлена Юрченка (9 голів + 6 асистів у чемпіонаті) та В’ячеслава Чурка (1+1, основна зв’язуюча роль між блоком руйнівників і блоком креативників). Але в обох – серйозна історія травм, тож Чурко пропустив кілька турів, а Юрченко, хоч і зіграв більше матчів, лише чотири з них провів повністю.
Сказати б, що за їхніми спинами був хтось із молодших і сильніших плеймейкерів – так ні. Той же Матвій Панченко, очевидний і беззаперечний талант, лише чотири рази вийшов на заміни. Це ми торкнулися лише одної позиції, але така ж ситуація на багатьох точках поля. Приміром, що нинішній Металіст 1925 без Арі Моури? Коли він зрідка не в формі чи пропускає матчі по картках, структура втрачає динамічність і пружність. А як оборона без Імерекова? А йому ж уже 34 роки!
На фоні того, що провідним гравцям за 30, гостро стоїть і питання фізичної готовності. Металіст 1925 лише в одному матчі здобув вольову перемогу – недавні 2:1 у Чернівцях, а от випадків, коли клуб відкривав рахунок, але в підсумку не вигравав, аж чотири. Чи не в цьому секрет невдач харків’ян у багатьох іграх, де вони могли витягувати результат? Але їхні головні гравці рідко витримують усі 90 хвилин, тож гру доводиться пересмикувати замінами – а між тим жодного разу (!) футболіст, якого ван Леувен випускав по ходу матчу, не відзначався голами. При тому, що в ротації – колишні гравці юнацьких і молодіжних збірних, люди з бекґраундом грандів.
Фото: ФК Металіст 1925
Перша ліга – це не початковий рівень комп’ютерного симулятора
Може здатися, що якщо навіть наші гранди пролітають у єврокубках, як фанера над Парижем, то геть прямо весь український футбол також обвалився за своїм рівнем. Але реальність у тому, що це наші провідні клуби були економічно-політичною аномалією професіонального спорту бідної країни. А справжній рівень українського футболу – він ось такий, як у нижчих лігах.
Тому в умовах кризи та воєнного стану ми чітко побачили обвал найвищого дивізіону, бо там було з чим порівнювати, а от нижчі ліги залишилися рівно такими, якими й були до повномасштабного вторгнення. І більше того: різниця між УПЛ і нижчими лігами ще ніколи не була такою невеликою. Це підтверджується як швидким успіхом новачків змагань, так і тим фактом, що 30-50% складів команд, крім грандів, це часто вчорашні нижчолігівці.
Отже, ми довели, що Перша ліга – це не те місце, яке виграєш «на одній лівій». Тут недооцінка рівня змагань карається. Наприклад, Карпати, будучи грандом Першої ліги минулого сезону, золоті медалі програли. Так само зараз Буковина з дійсно непоганим набором футболістів не досягла швидкого успіху – а чекати реалізації довготривалих планів Кривенцова не стала. Раніше не ставали чемпіонами Першої ліги такі досить серйозні команди, як Чорноморець-2021, Рух-2020, Колос-2019, Десна 2017-2018. Не з першого місця в УПЛ виходили чимало клубів,
Крім номінальної недооцінки, є ще один момент, який всі упускають. Перша ліга – це жерсть у плані насиченості календаря. Це УПЛ по кілька разів на одне коло має паузи в 1,5-2 тижні на дні збірних. В ПФЛ в цей час ідуть тури. А коли на старті сезону граються початкові раунди Кубка України, темп учасників змагань – як у АПЛ, тільки без елітного відновлення, чартерних авіарейсів і харчування за порадами голлівудських нутриціологів. А плюс ще наші дороги, повітряні тривоги, відстані, як у єврокубках…
Словом, навіть для досвідченого тренера зі статусним підбором гравців тут є де зламати ногу.
То чи міг ван Леувен бути успішним?
Так. Йому не пощастило з моментом прийому нової команди, не все збулося з трансферних задумок, не вдалося оновити й підсилити склад гравцями, які стабільно робили б результат на всій довжині дистанції. Але є й погана новина – якщо з цим завданням не справився віце-чемпіон УПЛ і екс-учасник Ліги чемпіонів ван Леувен, його наступнику буде не менш важко.