«Арбітр Вакс взяв бакси і матюкав усіх на полі»: ексголкіпер Боровик – про гол Арсеналу та скандал у ТБ-ефірі

Переглядів 444
Аватар Дмитро Вєнков Дмитро Вєнков
7 голосів
«Арбітр Вакс взяв бакси і матюкав усіх на полі»: ексголкіпер Боровик – про гол Арсеналу та скандал у ТБ-ефірі
Євген Боровик. Колаж: УФ
Колишній голкіпер Кривбасу, Дніпра, Арсеналу та ряду інших українських та закордонних клубів Євген Боровик, який нині працює тренером воротарів Чорноморця, дав відверте інтерв’ю «УФ» про свій футбольний шлях.

Ексклюзивне інтерв’ю для сайту «Український футбол» колишнього голкіпера Євгена Боровика може порвати шаблони багатьом, хто думає, що до 2015 року у вітчизняному чемпіонаті усе було чудово.

Нашого співрозмовника називають нещасливим персонажем, адже протягом кар’єри він кілька разів приходив у нібито хороші клуби, а в підсумку роками сидів без грошей.

Футбольний шлях Боровика наповнений просто безліччю резонансних подій, однак в широкого загалу вболівальників він асоціюється з першим воротарським голом з гри у чемпіонатах України, безглуздим вильотом київського Арсеналу з Ліги Європи та одним із найбільш епічних флешінтерв’ю в історії телеканалів «Футбол».

Нам герой розповів про таке:

  • Чому судді «вбивали» Дніпро?
  • За що йому хотів помститися легендарний воротар Рева?
  • Як київський Арсенал вилетів з Ліги Європи після перемоги 5:0?
  • Чому не потягнув гармату Алієва у першому матчі на НСК «Олімпійський»?
  • Як майже два роки довелося роки грати безплатно?
  • Чому арбітр Вакс матюкав гравців на полі?
  • З яких причин Карпати виставили за двері після успішного сезону?
  • Що думає про «мутний» матч у Казахстані на чолі з Мазяром?
  • За що ультрас Чорноморця закидали автобус команди камінням?
  • Як може пояснити дивовижний автогол свого підопічного Аніагбосо?

«Кажуть, воротарі – дебіли, які б’ються головою об штангу. Я такого жодного разу не бачив»

– Євгене, ви народилися у Прилуках, Чернігівської області. Як почали займатися футболом?

– Тоді не було усіх цих гаджетів, PlayStation й тому подібне. Усі грали на дворі у футбол. У сім років я пішов до ДЮСШ та записався у секцію.

– Як визначилося, що ви будете саме воротарем?

– В нас один воротар захворів, чи щось таке, і я сказав: «Давайте стану й спробую себе». Ось так й досі пробую:) Це сталося майже одразу, у сім чи вісім років.

– Кажуть, що лише особлива людина може стати воротарем. Ви відчували у собі щось унікальне?

– Я не відчував у собі нічого особливого:) Просто став у ворота, адже ніхто інший не хотів. Усі бажали забивати голи.

– Чи шкодували протягом кар’єри про свій вибір?

– Ні. Ніколи. Воротар – це найвідповідальніша позиція, яка може бути на полі. Усі голкіпери, яких я знаю, – це найвідповідальніші люди. В будь-якій життєвій ситуації вони тебе не підведуть.

Хоча, кажуть, що воротарі – дебіли, які б’ються головою об штангу. Однак я ж у футболі не перший день. Бачу, як захисники грають головою у м’яч. І, що, дебіли, виходить? Дебіли! Який воротар б’ється головою об штангу? Не бачив такого жодного разу.

«Шовковський або Ноєр? Ноєр, звичайно»

– На яких голкіперів ви рівнялися?

– У дитинстві – на Сашу Шовковського, Петера Шмейхеля. Коли став трохи старшим, то рівнявся на Ікера Касільяса. З сучасних мені дуже подобається Мануель Ноєр зі своїми нестандартними речами, які він приніс у світовий футбол ще з часів виступів за Шальке, коли почав бігати та грати ногами практично по усьому полю.

– Шовковський – найкращий голкіпер у новітній історії України?

– Ну, зі своїм бекграундом він – найкращий воротар України. Це 100%.

Олександр Шовковський. Фото: Динамо

– Хто кращий: Шовковський або Ноєр?

– Ноєр, звичайно. Він – взагалі шалений. Так, іноді помиляється, але те, що робить – це фантастика якась.

– Своє футбольне навчання ви продовжили у київському РВУФК.

– Я там навчався з сьомого по 11 клас. Це спортінтернат. Величезний комплекс, у якому перебувають купа спортсменів: фехтувальники, борці, плавці... Купа різних видів спорту, й в усіх свої класи.

Ми жили там на постійній основі. Зранку нас будили, ми снідали й шли до школи, а ввечері проходили тренування Потім брудні смердючі речі ми самі прали у тазику та вішали у сушильні. Іноді вони встигали висохнути, а іноді – ні. Тому часто на наступний день доводилося йти на тренування у мокрих брудних речах. А як дитя у 13 років може їх відіпрати руками, йо-ма-йо? Це школа життя.

– З дідівщиною стикалися?

– Була дідівщина зі сторони старших. РВУФК знаходиться на Лісовому масиві, і там є купа магазинчиків й базарчиків, де продається шаурма й різні дурниці. Борці могли сказати: «Малий, іди, купи нам щось». При цьому могли дати, умовно кажучи, десять гривень, а замовлення зробити на 50. І ще казали решту принести 20 гривень.

– Хто з вашого класу ще заграв після випуску з РВУФК?

– Ігор Ощипко, Сєрий Шевчук, Славко Сердюк, Роман Луценко. Це ті, хто грав у Вищій лізі.

«Дніпро ніколи не платив гроші суддям. Коломойський був проти цього»

– У 2009 році ви перейшли з Кривбасу до Дніпра. Існує думка, що в ті часи наші гранди не гидували жодними методами у боротьбі за найвищі місця, й дніпряни страждали через суддівське свавілля.

– Так, звичайно. Дніпро ніколи не платив гроші суддям. Тому так й відбувалося. Усі купляли арбітрів, аби їм підмалювали якийсь пенальті, чи ще щось. Ігор Коломойський був проти цього!

Я провів небагато матчів за Дніпро, однак, наприклад, в одній з наших принципових зустрічей з Металістом (2:3) наприкінці першого тайму мене вилучили нібито за «фол останньої надії» й призначили пенальті. Я не чіпав Віталія Бордіяна. На мій погляд, там не було червоної картки. Суддя мав протилежну думку.

– Чи не було образливо, коли Дніпро фактично через травму вас списав та відправив назад до Кривбасу в оренду?

– Так, в мене була травма. В мене защемило сідничний нерв. Я зранку прокинувся й просто не міг нахилитися. Мені як ніж в дупу вставили! Просто капець! З часом попустило, і я почав тренуватися.

В один день мені зателефонував адміністратор з Кривбасу: «Що ти там? До нас їдеш?» Питаю: «В сенсі?». Він: «Ну, тебе в оренду віддають до нас». Мені ніхто про це не казав. Зробили ротацію. Канібала (Антона Каніболоцького, – прим. «УФ») забрали назад, а мене кривого відправили до Кривого:)

Євген Боровик. Фото: Кривбас

«Ніхто не міг забити, а тут прийшов Бор й забив. Максимов за голову схопився»

– 31 жовтня 2010 року на 90+1-й хвилині матчу 15-го туру УПЛ Кривбас – Арсенал (1:1) ви забили перший й поки останній воротарський гол у чемпіонатах України. Чим вам запам’ятався цей історичний момент?

– Та що? Лисиця (Віталій Лисицький, – прим. «УФ») сказав: «Нумо, спробуй». Ок, побіг до штрафного майданчика суперника. Відбулася подача, і я не зрозумів, куди усі побігли? Ніхто, окрім мене, не розрахував траєкторію польоту м’яча. Ну, і йди сюди. Добрий вечір.

– Якою була реакція оточення?

– Юрій Максимов за голову схопився. Ніхто не міг забити, а тут прийшов Бор й забив.

Перед цим у нас була гра у Луганську із Зорею (0:1), після якої я, йдучи до роздягальні, сказав адміністратору: «Уся ця дефективна публіка бігає, й ніхто не може забити! Може, я вже заб’ю якийсь гол?». І у наступному матчі відзначився забитим м’ячем:) Напророкував!

– Чи був якийсь найпам’ятніший фідбек після цього голу?

– Найпам’ятніший фідбек був від Віталіка Реви, коли ми летіли у відпустку в Дубай. Сидимо з дружиною, й тут він заходить! Кажу: «Привіт». А він мені: «Я тобі обов’язково заб’ю». Відповів: «Ок, добре». Хотів мені помститися.

Цікаво, що влітку я також став гравцем Арсеналу:) Сказав Віталіку: «Все, шансів у тебе немає. Ти мені не заб’єш. Лише на тренуванні можеш спробувати».

«Після 0:3 від Мури Рабінович отримав під хвіст від головного. Того, який Ігор»

– Ваш період виступів за Арсенал запам’ятався безглуздим вильотом команди в третьому кваліфікаційному раунді Ліги Європи від Мури (0:3, 2:0) через технічну поразку у першій зустрічі. Як так сталося?

– Перед першим матчем в офіс Арсеналу надійшов лист, що Ерік Матуку не може грати через дискваліфікацію, однак люди просто п*********. Ось і все.

– Як у клубі відреагували, коли стало відомо, що Арсенал замість 3:0 отримав 0:3?

– Приїхав Вадим Рабінович і заявив, що нам потрібно перемагати в другому матчі. Преміальні – 500 тисяч, умовно кажучи. Він також, я так розумію, отримав під хвіст.

Вадим Рабінович. Фото: пресслужба партії За життя

– Від кого?

– Напевне, від головного. Того, який Ігор:)

Ми виграли другий поєдинок з рахунком 2:0, хоча моментів в нас було дуже-дуже багато. Ось так перемогли 5:0 й вилетіли.

– У матчі Динамо – Арсенал (1:0) у 21-му турі УПЛ сезону 2011/12 біло-сині забили вам свій перший гол на оновленому НСК «Олімпійський» завдяки дивовижному лонгшоту Олександра Алієва. Знову потрапили до історії.

– Так. Цей м’яч пластмасовий... Звичайна людина не зрозуміє. Зрозуміє лише воротар. Така траєкторія, що м’яч спочатку пішов вліво від мене, а потім х**к – і вправо! Тобто я ногами в одну сторону відштовхнувся, а круглий полетів у протилежну. Можливо, якби в мене тоді було більше досвіду, то я б не пропустив.

– Який гравець в Україні був найнеприємнішим для вас, як для голкіпера, протягом кар’єри?

– В Шахтарі завжди були сильні нападники. В цьому плані можу згадати Дугласа Косту, який потім грав у Баварії. На швидкості проривався та своєю лівою – бам! Кидав як ключкою. А так мені однаково.

«Я сумарно майже два роки грав безплатно»

– Протягом кар’єри ви неодноразово переходили в команди, які давали хороші умови, однак саме після вашої появи там починалися фінансові проблеми.

– Я грав без грошей наприкінці свого першого періоду в Арсеналі, потім після повернення до Кривбасу й потім знову в Арсеналі до закриття клубу. Сумарно майже два роки.

– Тобто ви не отримували взагалі нічого?

– Взагалі.

– Багато не доплатили?

– Багато. Дуже. Якби мені зараз дали ці гроші, то я б взагалі закінчив з усією цією діяльністю, скажемо так. Міг би жити у будь-якій точці світу.

– Парадоксально, що за підсумками сезону 2012/13, який став останнім для Кривбасу перед розформуванням, команда на голому ентузіазмі примудрилася посісти сьоме місце в УПЛ.

– При цьому в нас жодного разу такого не було, що хтось не хотів виходити на гру. Тоді усі ЗМІ писали, що Кривбас почне здавати матчі, а ми билися до кінця. Ми сіли й сказали одне одному: «Будемо х********!». Суто чоловічі відносини. Бабки – це усе шляпа!

– На це вплинув фактор тодішнього головного тренера Олега Тарана?

– Ні. Це ми пацанами зібралися. Сказали: «Хто хоче – грає чесно. Хто не хоче – не грає».

«Вакс взяв бакси. Інакше він не міг судити»

– Після свого останнього матчу за Чорноморець проти Олександрії (1:2) у 18-му турі УПЛ сезону 2016/17 ви в прямому ефірі телеканалів «Футбол» в жорсткій формі висловили претензії до поведінки арбітра Юрія Вакса. Що між вами відбулося?

– Вакс взяв бакси. Інакше він не міг судити. В нас було вилучення. Поле лайно... Багнюка, в якій неможливо ні м’яч вибити, нічого. І тут він підбіг: «Ти, п****, б****, вибивай скоріше!». Усіх на полі матюкав. Може, напідпитку був?

– Він завжди так спілкувався?

– Не знаю. Можливо, з польовими гравцями він завжди так спілкувався. Зі мною таке було вперше. Не зрозумів ситуацію. Я у його бік нічого не казав.

В нас же судді недоторкані. Їх чіпати не можна – а то усе. Після гри з Олександрією хотів зайти в роздягальню до арбітрів та розповісти йому більш-менш зрозумілими словами, який він п******, але мене не пустили.

Олексій Дитятьєв нам розповів, як у Карпатах після успішної другої частини сезону 2016/17 новий іспанський тренерський штаб, що прийшов на заміну Олегу Дулубу, виставив за двері його, вас та ще двох гравців. Що сталося?

– Цей Серхіо Наварро мені розповідав: «Ти в порядку!». Та я знаю, що в порядку. 15 з 32 матчів у сезоні зіграв на нуль. Тоді в Карпатах була, мабуть, найкраща оборона в моїй кар’єрі. У трійці грали Дитятьєв, Нестер (Андрій Нестеров,прим. «УФ») та Іван Лобай. В підсумку через три дні після початку зборів мене та ще декількох хлопців прибрали.

Можливо комусь було незручно, що в команді грали люди, які мали вплив на колектив. Нас треба було прибрати й займатися своєю шляпою. Ми жодним чином не заважали тренеру. Просто мали авторитет. А вони, я так розумію, прийшли з дитячої школи, де авторитет є лише в тренера. Побоялися, що можемо нашкодити, тому почали н**** чистити.

Євген Боровик. Фото: Карпати

«Команда горіла 0:3, а Мазяр сидів у телефоні. Може, ставки робив»

– У 2018 році в складі Акжайика ви під керівництвом Володимира Мазяра у десятому турі чемпіонату Казахстану взяли участь у матчі проти Актобе (3:5), довкола його потім було багато недобрих розмов. Що відбулося насправді?

– Це була якась повна х****. Наприкінці першого тайму мене п****нули, і я взагалі не відчував ногу. А те, що робили казахи.... Це неможливо пояснити. Просто усі шлюзи відкрили, бігали, хто куди й мене розстрілювали з усіх сторін та забивали.

– А як Мазяр реагував на те, що відбувалося?

– Ми 0:3 горіли, а цей ї***** Мазяр сидів у телефоні. Може, ставки робив. Х** його знає!

– Що в перерві відбувалося?

– Нічого. Тиша та спокій. Усіх усе влаштовувало. Однак не усіх.

– Через що вас замінили у перерві?

– Та я ж кажу, мене чувак вдарив у ногу, і я не тренувався три тижні. Зіткнення було.

– Особисто до вас були претензії по грі?

– До мене? Звичайно, ні! Ви що?! Ні в кого не може бути претензій до моєї гри. Якщо я помиляюся  – то я помиляюся. В цю х**** не граю!

– Як Мазяр після гри поводився?

– Він навіть в автобусі з командою назад не їхав.

– Чому?

– Я не знаю. Це не тренер.

– Той матч потім розбирали в клубі або компетентні органи?

– Та ні. Усім усе підходило, мабуть. Не знаю.

– Після відставки Мазяра, яка відбулася незабаром, виводити Акжайик з піке намагався Сергій Зайцев, однак в підсумку команда з останнього місця вилетіла в другий дивізіон. В чому була проблема?

– Казахи – це своєрідні хлопці взагалі. Їх х** розгадаєш! Вони сидять у цьому телефоні й ставки на спорт х**рять й х**рять. Як не пройдеш повз казаха – він постійно щось ставить. Що вони ставлять?!

«У лобове скло автобусу Чорноморця почали жбурляти яйця! Далі полетіла димова шашка й каміння»

– Після нетривалого періоду виступів за Оболонь-Бровар під керівництвом Сергія Ковальця ви у віці 34 років завершили професійну ігрову кар’єру. Невже не було бажання ще пограти?

– Не було. Коли вже Ковалець прийняв Чорноморець, він запропонував мені стати граючим тренером у його штабі, але я сказав: «Ні, все. Не хочу». Почав просто працювати тренером воротарів.

– Як для вас пройшов цей перехід з ігрової діяльності до тренерської?

– Легко. В принципі, усе те саме, але ти не виходиш на гру. Моя роль полягає у тому, щоб підготувати воротарів, і усі вони були в порядку. Проте голкіпера на гру обирає головний тренер.

– У 2021 році, коли Чорноморець прийняв Юрій Мороз, ультрас одеситів активно протестували проти засилля команди орендованими з Динамо гравцями. Наскільки напруженою була ситуація?

– Вони приїздили на базу й викликали Мороза на спілкування. Потім ми на клубному автобусі добиралися на останню гру перед перервою проти Металіста 1925 (2:1) й х*** – нам перегородила проїзд машина й у лобове скло почали жбурляти яйця! Далі під автобус полетіла димова шашка і як у*****! Ця машина поїхала, ми почали рух, і ззаду полетіли камені – бам-бам! Розбили скло н****!

Юрій Мороз. Фото: Чорноморець

– Хтось постраждав?

– Ні, усі були в порядку.

– Мороз, здається, тоді дуже важко переживав цю ситуацію.

– Це футбол. Леонтійович – топ мужик взагалі.

«Кожухарю забивав по 15 голів і вовтузив, як вужа. Паламарчуку нехай й далі пре»

– Протягом періоду в Чорноморці ви працювали з рядом класних воротарів. Наприклад, ваш експідопічний Андрій Кожухар нині є першим номером Вереса та викликається до збірної Молдови. Наскільки великий в нього потенціал?

– Не знаю до якого рівня він може дорости. Я ж із ним не працюю. Пам’ятаю, коли він ще був маленьким, і я грав у футбол, то забивав йому по 15 голів за тренування. Вовтузив, як вужа.

– Антипенальтист Інгульця Олексій Паламарчук вже в Чорноморці виділявся своєю суперздібністю?

– Льоху я тренував увесь час, коли він був тут. Ну, здорово! Якщо поперла серія, то нехай пре й далі:) Зараз читаю, що він хоче піти до Металіста 1925.

– В нього є дані, щоб грати вище?

– Дані в кожного є. Питання полягає в тому, як ними користуватися.

– Ви з Паламарчуком приділяли якусь особливу увагу пенальті?

– Ні. Ми зараз з пацанами часто пенальті пробиваємо одне одному.

«Автогол Аніагбосо? Це взагалі п******. Маячня якась»

– До нинішніх воротарів Чорноморця, на жаль, є багато питань. Артур Рудько, який починав в ролі першого номера, протягом сезону періодично припускався грубих помилок.

– З Рудею ми спілкуємося. Ось сьогодні спілкувалися близько пів години. Він – топ. Як він грає ногами – це топ.

Те, що є якісь моменти в плані... Коли завдається удар, то він падає в лінію. Кажу: «Артурику, ну, вище перебувай. Ти ж такий кінь здоровий, що усе перекриєш». Коротко кажучи, багато нюансів.

🔥 Читайте також: «Пережив жах, коли ракета влучила у готель, де я жив»: воротар Чорноморця Аніагбосо дав відверте інтерв’ю про віру та футбол

– Проблеми Рудька дали шанс зіграти у воротах його конкуренту Чижиоке Аніагбосо, однак у матчі 24-го туру УПЛ проти Оболоні (0:1) він відзначився, мабуть, найкурйознішим автоголом цього сезону. Що це було?

– Та не лише цього сезону. Це взагалі п******. Маячня якась. На рефлексі спрацював – побачив м’яч й у****. Мабуть, так.

Чижиоке Аніагбосо. Фото: Чорноморець

– А як він це сам пояснив?

– Я воротарів не чіпаю після помилок. Це вже історія. Навіщо мені його тріпати за живе?

– Нинішній головний тренер Чорноморця Олександр Кучер цікавився вашою думкою про те, чи варто змінювати першого номера?

– Ні.

– Ситуація, звичайно, патова. Можливо, вам доведеться кар’єру відновити, щоб в Чорноморці з’явився надійний голкіпер?

– Я закінчив з футболом і мені це н**** нецікаво.

Найкращі букмекери
100000 грн
9.9
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
Ліцензія КРАІЛ № 559 від 05.12.2024
Участь в азартних іграх може викликати ігрову залежність. Дотримуйтеся правил (принципів) відповідальної гри