Божевілля в Першій лізі: помічник Моуріньо, Марадона та дівчина Вінісіуса. Кононов відверто розповів про ЮКСА


- 01 Як відбувався перехід в СК Полтава? «У президента Полтави є амбітна мета»
- 02 Розірвання контракту з ЮКСА, інші варіанти продовження кар’єри, останні травми Микити: «ЮКСА оплатила мені операцію та найняла дуже кваліфікованого реабілітолога»
- 03 Період в ЮКСА: історія, як Микиту у полі замінив воротар, чистка у команді та тренер Дмитро Чирикал. «Українців на контракті залишалося зовсім небагато»
- 04 Яка роль бразильця Пабло Буено в ЮКСА? «Буено похвалив мене та просив підписати зі мною повноцінний контракт»
- 05 Чому звільнили Чирикала? Чи правда, що головний тренер не міг самостійно обирати стартовий склад? «У комітет входили президент, агент і колишній гравець Барселони та Порту»
- 06 У складі ЮКСА обов’язково мають грати 3 бразильці? Конфлікти у команді. «Здебільшого, конфлікти відбувались через одну причину»
- 07 Син Ромаріо та його дівчина – колишня Вінісіуса: «Коли він вперше до нас приїхав, то ми з хлопцями переглянулися: “помічник” приїхав»
- 08 Як тренував помічник Моуріньо у ЮКСА? Чи правда, що Остапов тренував виключно українців, а Алоїзіо – бразильців? «Нічим особливим він мені мені не запам’ятався»
- 09 Штрафи у команді, відношення бразильців до тренувань, «пляжники». «Привезли третього новачка – Марадону»
- 10 Бразильці ліплять снігову бабу, Кононова заселяють в квартиру без меблів та інші кумедні історії: «Зайшов у кімнату, а там крім ліжок взагалі нічого немає»
- 11 Релігійне питання у ЮКСА, мотиваційні години у команді: «Приходили Селезньов, Заваров, радник Зеленського»
10 липня 2025 року СК Полтава офіційно оголосила про підписання 6 новачків, одним з яких став вихованець дніпровського футболу Микита Кононов. Закінчивши академію Дніпра, Микита запам’ятався виступами за Дніпро-1 та ЮКСА. Тепер, Микита знову повертається до УПЛ – до складу спортивного клубу Полтава з однойменного міста.
В ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол» Микита Кононов поділився з нашим кореспондентом Ігорем Лисенком подробицями переходу до нового клубу, підсумками періоду в ЮКСА, історіями про спільну роботу з помічником Моуріньо, сином Ромаріо, дівчина якого – колишня Вінісіуса, відносинами з президентом Сергієм Лесніком.
Як відбувався перехід в СК Полтава? «У президента Полтави є амбітна мета»
‒ Микито, ти підписав контракт з СК Полтава. Розкажи, як проходили перемовини.
‒ Зателефонував мій агент та повідомив, що Полтава зацікавлена, щоб я приїхав до них на тижневий збір. Я приїхав, потренувався з ними, тренера все влаштувало, тому ми підписали контракт на два роки.
‒ Які перші враження від нової команди, зокрема від інфраструктури?
‒ Тут є поле, є роздягальні поряд, які ще паралельно добудовують і приводять до ладу. У президента Сергія Іващенка є амбітна мета – після закінчення війні побудувати якісну базу та свій стадіон.
Але вже наявної інфраструктури цілком вистачає для нормального тренувального процесу, тут усе є: масажний кабінет, відновлювальні процедури, тренажерна зала.
‒ Чи обговорювалося вже в команді логістичне питання, бо команда буде грати домашні матчі в Кропивницькому, а тренуватися в Полтаві. Наскільки це буде зручно?
‒ Чесно кажучи, я ще не спілкувався про це з керівництвом, але знаю про таке. Мені важко сказати, наскільки це зручно.
‒ Коли ми спілкувалися з тобою минулого року, ти казав, що з ЮКСА є домовленість: якщо тобою хтось буде цікавитись з УПЛ, то вони без проблем відпустять. Так і сталося?
‒ Все так. Хочу за це подякувати клубу й особисто президенту, Сергію Володимировичу Лесніку, за те, що дотримався своєї обіцянки та відпустив мене.
Микита Кононов, фото: ФК ЮКСА
Розірвання контракту з ЮКСА, інші варіанти продовження кар’єри, останні травми Микити: «ЮКСА оплатила мені операцію та найняла дуже кваліфікованого реабілітолога»
‒ По грошах і контракту нормально розійшлися?
‒ У мене ще залишався рік контракту, але цим питанням займався агент. Мені лише повідомили, що все добре і про все домовились.
Я потім написав в командний чат ЮКСА, що переходжу в іншу команду, подякував всім за співпрацю та побажав успіхів наступного сезону. Сергій Володимирович відповів взаємністю, побажав мені успіхів у подальшій кар’єрі.
‒ Чи були варіанти залишитися в ЮКСА?
‒ Для мене основним фактором при прийнятті рішення став факт виступу Полтави в УПЛ, бо тут за тобою більше слідкують, якщо можна так сказати. Тобто буде легше себе проявити й піднятися на наступну сходинку своєї кар’єри.
‒ Крім Полтави, тобою хтось цікавився?
‒ Чесно кажучи, навіть не знаю, бо я погодився на варіант з Полтавою одразу. Можливо, були й інші можливості, але до мене вони не дійшли.
СК Полтава одразу надіслала офіційного листа ЮКСА, що вони хотіли б бачити Микиту Кононова у своєму складі, це було у четвер. Я попросив декілька днів на збір речей і вже у понеділок виїхав до Полтави.
Буквально після першого тренування тренер Ігор Вікторович Тимченко сказав, що його все влаштовує, і я можу залишитися в Полтаві й тренуватися, щоб набирати свої фізичні кондиції.
‒ Тебе останнім часом турбували травми. Зараз все добре?
‒ Слава Богу, все добре. Мені тоді зробили операцію, за що я дуже вдячний ЮКСА, вони усе оплатили та найняли дуже кваліфікованого реабілітолога для мене. Сподіваюся, що більше такого не повториться.
Період в ЮКСА: історія, як Микиту у полі замінив воротар, чистка у команді та тренер Дмитро Чирикал. «Українців на контракті залишалося зовсім небагато»
‒ Розкажи про період в ЮКСА, на початку сезону в тебе сталася серйозна травма. Що далі?
‒ Я пішов в ЮКСА через їхню структуру: молоді футболісти, бразильці й декілька якісних українських ветеранів – таким складом ми зайшли до Першої ліги. Я думав, що в такому ж форматі будуть продовжувати й далі, але минулого року склад трохи змінився, долучилось більше досвідчених вікових футболістів, через що мені було важкувато, особливо на фоні травм.
‒ Який матч запам’ятався найбільше у минулому сезоні?
‒ Проти Металіста, коли зіграли 3:3, а я забив гол. Наші вболівальники завжди ходили на матчі, але на цю гру, крім них прийшло дуже багато вболівальників Металіста. Вони були дуже гучні. Доволі атмосферна гра видалася тоді, з цікавою розв’язкою, мені дуже сподобалося.
Гравці ЮКСА, фото: ФК ЮКСА
‒ Що за історія, коли в останньому матчі сезону проти Буковини тебе замінив воротар Микита Федотов?
‒ Нас тоді поїхало на гру дуже мало: травми, болячки, дехто просто не захотів їхати на останній тур. Тому гравців у заявці перебувало зовсім мало, я отримав травму, і довелося випускати воротаря в поле.
‒ Чи правда, що перед твоїм від'їздом до Полтави в ЮКСА залишалось 4-6 гравців?
‒ Якщо не помиляюсь, то трошки більше, ніж 4-6, бо деякі бразильці, які зазнали травм, зараз перебувають на реабілітації вдома. Але, якщо казати про українців, то нас залишалося на контракті зовсім небагато. Є інфа, що вони продовжили контракти ще з 3-4 молодими гравцями, плюс повернуться травмовані футболісти. Наскільки я розумію, клуб ще планує добирати бразильців, тому вважаю, що у них буде боєздатний склад на Першу лігу у наступному сезоні.
‒ Чи пояснювало якось керівництво клубу причини такої чистки?
‒ Мені особисто нічого не казали, не знаю, як хлопцям. Але здебільшого у всіх просто закінчилися контракти, клуб їх ні з ким не розривав. Я знаю, що у декого були домовленості стосовно продовження контракту у випадку підвищення у класі, наприклад у Співакова, Татаркова, Чеботарьова.
‒ Нового головного тренера ЮКСА Андерсона Рібейро ти вже не застав?
‒ Ні, не встиг. Він приїхав на початку літніх зборів, його не бачив.
‒ Як працювалось разом з Дмитром Чирикалом?
‒ Він досить вибагливий тренер, любить дисципліну. Особисто для себе я виокремив, що він приділяв багато часу на стандартні положення, в цьому аспекті йому треба віддати належне.
Яка роль бразильця Пабло Буено в ЮКСА? «Буено похвалив мене та просив підписати зі мною повноцінний контракт»
‒ Хто такий Пабло Буено та чим він займався у ЮКСА?
‒ Він є головним партнером Сергія Володимировича Лесніка в ЮКСА. Наскільки я розумію, то він є натхненником у клубі, але крім цього він привозить велику кількість бразильських гравців. Майже всі бразильці, хто зараз перебуває у клубі – це його футболісти. Певно, у них з президентом є якась домовленість, згідно з якою вони працюють вже два роки. Також він займається набором людей в адміністративний штаб, тренерів з фізичної підготовки, перекладачів і так далі.
Сергій Леснік і Пабло Буено, фото: Instagram
‒ Часто його бачив у розташуванні команди?
‒ Що стосується усієї команди, то він відносно часто приїздив, щоб мотивувати нас, з бразильцями ж він майже кожного дня на зв’язку.
Ми з ним особливо не спілкувалися, бачив його кілька разів на базі та на футбольному полі, тому мені важко оцінити його, як людину, але впевнено можу сказати, що він досить емоційний і харизматичний.
‒ Які у вас особисті відносини?
‒ До мене він наче добре ставився. У нас у Другій лізі була гра проти Карпат-2, заключний матч першого кола. Погода була жахливою: дощ, град, сніг – усе підряд. Я тоді зіграв непогано, міг як віддавати гольову, так і забивати, через що Буено мене виокремив з поміж інших. Після гри Пабло підійшов до директора, похвалив мене і пропонував підписувати контракт, бо я знаходився в оренді з Дніпра-1. З того часу, до речі, він на мене підписався і в Інстаграм, ми іноді вітаємо один одного зі святами.
У нас склалося взаємне гарне враження один від одного, як мені здається.
‒ Він і є агентом Тете?
‒ Так. Саме він привозить бразильців, і майже всі бразильські футболісти, які зараз є в клубі, – це його гравці. Гравці Пабло Буено. Усі вони – хороші фахівці та приємні люди. Принаймні в мене не було жодних питань до їхнього професіоналізму.
Пабло, як я вже казав, добре до мене ставився, тому можу сказати про нього лише хороше.
Якщо говорити про вплив на клуб – він доволі значний, оскільки фактично є одним із керівників. Думаю, саме в такому форматі у них і побудовані домовленості з Лесніком.
Чому звільнили Чирикала? Чи правда, що головний тренер не міг самостійно обирати стартовий склад? «У комітет входили президент, агент і колишній гравець Барселони та Порту»
‒ Чи правда, що Чирикала зняли, бо він не слухав Пабло Буено, зокрема щодо визначення стартового складу?
‒ Нам не до кінця розкрили всі карти, просто поставили перед фактом. Ми грали проти Металіста, потім пішли на вихідні і в понеділок нас усіх зібрали в конференц-залі і повідомили, що за рішенням керівництва Дмитро Валерійович залишає пост головного тренера.
Дмитро Чирикал, фото: ФК ЮКСА
Такі чутки (про які йдеться у питанні, – прим. І.Л.) ходили і в команді, але офіційної інформації стосовно цього ніхто не має.
‒ Чув ще таке, що стартовий склад ЮКСА мав визначитись не головним тренером, а так званим «комітетом»?
‒ Мені здається, що це траплялося у другому колі, коли Іван Валерійович Остапов виконував обов’язки головного тренера. Я думаю, що тоді вони колегіально приймали рішення щодо складу та замін, але раніше – за часів Чирикала такого наче не пам'ятаю.
‒ Хто саме входив у «комітет»?
‒ Президент, Пабло Буено, Алоїзіо, інші люди з тренерського штабу. Конкретно всіх не назву.
У складі ЮКСА обов’язково мають грати 3 бразильці? Конфлікти у команді. «Здебільшого, конфлікти відбувались через одну причину»
‒ У стартовому складі ЮКСА обов’язково мають грати 3 легіонери. Правда?
‒ У Другій лізі у нас награвався певний кістяк, до якого входили 3 бразильці просто тому, що вони були найсильніші на своїх позиціях. Тому нічого дивного у тому, що вони грали, немає.
Що стосується Першої ліги, то Дмитро Валерійович Чирикал далеко не завжди ставив трьох бразильців до основного складу.
‒ А після його відходу?
‒ Під кінець сезону, коли вже рішення щодо складу ухвалювалися колегіально, то дійсно до складу часто потрапляли багато бразильців. Але не сказав би, що це якесь особливе завдання від керівництва, це просто вектор розвитку клубу.
Президент неодноразово наголошував, що у клубі присутній бразильський вектор, що Пабло Буено – його партнер і що бразильці мають грати, але варто зазначити, що майже завжди вони були сильніші, ніж українці, тому і грали.
‒ Як це сприймалося гравцями? Чи існували якісь конфлікти між українцями та бразильцями?
‒ Конфлікти є завжди і ЮКСА не виключення, але вони завжди вирішувалися досить спокійно, принаймні ті, які я бачив.
Особисто у мене з бразильцями конфліктів не було, бо більшість із них доєдналася до колективу вже після мого приходу, тому ми поступово знайомилися. До того ж на моїй позиції бразильці не грали.
Здебільшого конфлікти відбувались через ігровий час, наскільки пам’ятаю, але все це спокійно вирішували, тренерський штаб знаходив якісь компроміси, наприклад, грали у два нападники.
Син Ромаріо та його дівчина – колишня Вінісіуса: «Коли він вперше до нас приїхав, то ми з хлопцями переглянулися: “помічник” приїхав»
‒ Що можеш розповісти про сина Ромаріо? Його перехід викликав резонанс.
‒ Він досі грає. Ромаріньйо – хороша людина, ми з ним спілкувалися. Футбольні якості у нього також непогані. Коли він вперше до нас приїхав, то ми з хлопцями так переглянулися, мовляв “помічник” приїхав, в хорошому сенсі цього слова, що може допомогти у чемпіонаті.
Ромаріньйо, фото: ФК ЮКСА
У нього взагалі немає зіркової хвороби, абсолютно нормальний хлопець. Він не ставить себе вище за інших лише через те, що у нього батько легендарний футболіст. У нього все гаразд із дисципліною.
‒ Його дівчина – колишня Вінісіуса. Через нього щось за це питали?
‒ Моя дівчина про це запитувала, мовляв, до вас там приїхав син Ромаріо, але це не дуже цікаво, цікаво, що його дівчина – колишня Вінісіуса, чи не чув я нічого з цього приводу? Я від неї про це і дізнався, власно кажучи.
Наскільки я знаю, то дівчина Ромаріо певний час з ним разом жила десь під Києвом, десь місяць-два, а потім поїхала, не знаю, чи через обстріли, чи ні…
Як тренував помічник Моуріньо у ЮКСА? Чи правда, що Остапов тренував виключно українців, а Алоїзіо – бразильців? «Нічим особливим він мені мені не запам’ятався»
‒ Алоїзіо Пірес Алвес – тренер з бекграундом Порту та Барселони, тренував вас не офіційно?
‒ Мені здається, що головним тренером його не можна назвати, бо тоді вже приймались колегіальні рішення «комітетом». До того ж він більше приділяв уваги бразильцям, з українцями майже не спілкувався.
‒ Остапов тренував – українців, а Алоїзіо – бразильців?
‒ Не можу сказати, що Іван Валерійович тренував лише українців, а Алоїзіо лише бразильців, бо ми усі займалися разом, але якщо брати до уваги персональне спілкування, то так можна сказати.
‒ Чим запам’ятався тобі Алоїзіо?
‒ Нічим особливим він мені не запам’ятався. Тренування при ньому стали коротшими, але більш інтенсивними: передматчеві тренування тривали 1 годину, звичайні – 1,5 години.
‒ Кажуть, що Алоїзіо, поки ще тренував Чирикал, знаходився на тренуваннях й поза ними й заважав головному тренеру, чи це правда?
‒ Він приїхав за тиждень до того, як почав працювати, але особливо нічого не робив, просто спостерігав за тренувальним процесом, ніяк не втручався.
‒ А чи втручався президент в тренувальний процес?
‒ Він майже завжди знаходився на базі клубу, бо там він часто зустрічався зі своїми партнерами, до того ж поруч проходить будівництво його житлових комплексів. Постійно перебуваючи на базі, він часто спілкується з футболістами та тренерським штабом, стабільно декілька разів на тиждень навідується на тренування.
Сергій Леснік, фото: ФК ЮКСА
Він є ключовою особою в клубі та максимально залучений у життя клубу. Наприклад, щочетверга у нас проходили мотиваційні години і він намагався завжди бути на них присутнім. Коли приходив, розповідав нам різні цікаві історії, щоб мотивувати нас, або запрошував якихось спікерів.
‒ Які у вас відносини з Лісником?
‒ У нас один до одного дуже добре ставлення. Він мене вилікував, поставив на ноги, найняв реабілітолога, завжди стабільно виплачував гроші. Звичайно, що така людина викликає повагу. Крім футболу, він займається будівництвом, йому вдалося створити свою компанію, тому я його поважаю не тільки як футбольного функціонера, а і як звичайну людину.
Штрафи у команді, відношення бразильців до тренувань, «пляжники». «Привезли третього новачка – Марадону»
‒ Чи застосовувались в ЮКСА штрафи?
‒ Я не пам’ятаю, чи були вони прописані в контрактах, але взагалі вони існували, бо нам у чат надіслали на ознайомлення колись перелік штрафів з сумами. Найбільший був за навмисне отримання червоної картки, але суму вже не пам’ятаю.
Мене особисто ніколи не оштрафували, та й щоб когось іншого це торкнулося, я не згадаю., але це не критично, тому на це просто закривали очі.
‒ Чув, що деякі бразильці могли собі дозволити бойкотувати тренування або лінуватися.
‒ Ні, ніколи не бойкотували. Вони кардинально не відрізнялися від тих, що були у СК Дніпро-1, усі дуже схожі за характером. Приклад: Матеус Пальяріні, центральний півзахисник, я таких бразильців ще ніколи не бачив – страшний професіонал. Він завжди приходив на тренування заздалегідь, десь за годину, щоб як слід розім’ятися. Після тренування також залишався ще на полі, щоб допрацювати. Відкритий до спілкування, завжди допомагав, особливо молодим футболістам та бразильцям, що тільки-но приїхали.
‒ Як бразильці переживали обстріли Києва?
‒ У нас в Тарасівці, де знаходиться база, відчувалось відносно спокійно, до того ж там є якісне укриття. Коли ми отримували оповіщення, що у наш бік летять шахеди або ракети, могли спокійно туди спуститися, постелити собі там і переночувати.
Звичайно, що спочатку це був стрес, але ми бразильцям допомагали, показували, на що треба підписатися, щоб знати, коли повітряна тривога, куди треба піти і що робити.
Микита Кононов, фото: ФК ЮКСА
Протягом першого сезону, коли починалася тривога, за нами приїжджав клубний автобус та віз нас на базу, щоб ми могли спуститися в укриття. Це було обов’язково та особисте прохання президента, щоб ми усі дотримувалися правил безпеки.
‒ Чи з'являлись у команді “пляжники”, які зовсім не тягнули професійний рівень?
‒ Прямо відверто слабких не пам’ятаю. Звичайно, бували такі, які не підходили тренерам, але, на мою думку, вони не виглядали відверто поганими гравцями. Наприклад, привезли третього новачка, бразильця – Марадона його звали (прізвисько на честь великого Дієго, – прим. «УФ»). Він показав себе непоганим виконавцем, але підписувати його не мало сенсу, бо на його позиції вже грали два якісних гравці.
Бразильці ліплять снігову бабу, Кононова заселяють в квартиру без меблів та інші кумедні історії: «Зайшов у кімнату, а там крім ліжок взагалі нічого немає»
‒ Якісь кумедні чи дивні ситуації можеш згадати за період в ЮКСА?
‒ Може, я так людина, що кумедних ситуацій не помічає, але щось не можу нічого такого згадати.
Кумедно було, коли бразильці перший сніг побачили й почали снігову бабу ліпити. Грав у нас такий нападник Фого, приїхав на зимові збори разом з Марадоною – вони з собою взагалі ніякого теплого одягу не брали, а Фого, крім цього, ще й бутсів не мав, грав у сороконіжках, на снігу постійно підслизався, також кумедно. Але потім вони звикли, під кінець сезону Фого розігрався, почав забивати і гольові віддавати.
‒ А що стосується житла, ти знімав, чи жив на базі?
‒ Спочатку знімав, але потім навесні переїхав на базу. На базі дуже комфортно.
Компанія президента побудувала комплекс зі смартквартирами, там їх було десь п’ятдесят, десь десять із них виділили футболістам. Все нове, хорошої якості.
‒ Квартири без меблів?
‒ Ось, до речі, історія з цим пов’язана цікава. Футболісти з сім’ями самостійно знімали собі квартири, а молоді футболісти домовилися, що будуть жити в цих смартквартирах. Коли ми туди заїжджали, ці квартири все ще знаходились на стадії будівництва. Пам’ятаю, як вперше зайшов у кімнату, дивлюся, а там крім ліжок взагалі нічого немає! Але варто віддати належне, протягом доволі короткого часу нам докупили усе необхідне: шафи, тумби, штори і так далі – прислухалися до наших прохань і все вирішували дуже оперативно.
‒ Чому ти смартквартири називаєш проживанням на базі?
‒ Це умовне проживання «на базі», ми так називали, бо цей ЖК просто поруч знаходився.
Микита Кононов, фото: ФК ЮКСА
Насправді й безпосередньо на базі знаходились житлові місця, але там надавали не такі комфортні умови, бо душ і туалет на поверсі, але все одно було дуже пристойно.
Релігійне питання у ЮКСА, мотиваційні години у команді: «Приходили Селезньов, Заваров, радник Зеленського»
‒ Назва клубу ЮКСА – Українська християнська спортивна академія. Справді віруючі там?
‒ Взагалі так, клуб і президент – релігійні, але Лісник нікого не змушував ходити до церкви. Іноді просто запрошував у себе в Інстаграмі, але без такого, щоб примусово треба було йти до церкви усією командою.
Іноді на мотиваційні години по четвергах приходили пастори у якості спікерів – це не була молитва, але ми спілкувалися на біблейські теми, про Давида та Голіафа точно згадую, але ці години також не стали обов’язковими.
‒ Хто з цікавих спікерів приходив на ці години?
‒ Крім священників, на ці години й футболісти іноді приходили, боксери, баскетболісти. Наприклад – Євген Селезньов, Олександр Заваров. Навіть колишній радник президента України Ігор Новіков приходив – він найбільше запам’ятався, дуже цікаво розповідав. Для мене це виглядало майже завжди цікаво, намагався приходити кожен раз, по тій простій причині, що мені особливо не було чого робити.
‒ Як можеш оцінити власний період в ЮКСА?
‒ Другою лігою дуже задоволений. У Першій лізі восени не грав через травму, прикро, але навесні вже, коли відновився, то брав участь майже в усіх матчах. Цілком дуже позитивне враження, бо як президент, так і команда дуже добре до мене ставилися. Завжди буду вболівати за ЮКСА.