«Буяльський плакав у Києві, хотів назад у Калинівку»: перший тренер Катальчук – про секрети капітана Динамо

Переглядів 778
Аватар Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
4 голоси
«Буяльський плакав у Києві, хотів назад у Калинівку»: перший тренер Катальчук – про секрети капітана Динамо
Валерій Катальчук та Віталій Буяльський. Колаж: УФ
Перший тренер капітана київського Динамо Віталія Буяльського – Валерій Катальчук – ексклюзивно для «УФ» поділився спогадами про початкові кроки динамівця у футболі.
Зміст

Сьогодні Віталій Буяльський – лідер Динамо та один з найкреативніших гравців української Прем’єр-ліги. У структурі столичного гранда півзахисник перебуває вже 15 років, пройшовши за цей час від гравця, що подає надії, до капітана одного з найвідоміших клубів Східної Європи. А починалося для Буяльського все в рідній Калинівці на Вінниччині. Там, у шестирічному віці, Віталій і почав займатися футболом, маючи одну лиш мрію – колись одного разу зіграти за улюблене Динамо.

Оглядач сайту «Український футбол» Владислав Лютостанський поговорив з першим тренером Віталія Буяльського – Валерієм Катальчуком. 

Чим Буяльський вирізнявся серед однолітків? «Я відразу звернув увагу на Віталія»

– Валерію Яковичу, чим займаєтеся наразі?

– Я продовжую тренувати. Зараз займаюся двома групами дітей – 2014/15 року народження та 2012/13 року народження.

– Своїм юним підопічним часто ставите у приклад вашого зіркового вихованця – Віталія Буяльського?

– Аякже. Тим паче, що раніше Віталій приїздив до нас регулярно. На Новий рік він усій спортивній школі (а це 320 людей) робив подаруночки. Також Буяльський привозив і форму на всі відділення – волейбол, баскетбол, футбол, хокей на траві. Він у нас частенький гість був і завжди з подаруночками:)

– Бачив, що у Калинівці Буяльський навіть турніри організовував. Зараз така практика продовжується?

– Після початку повномасштабної війни це стало на паузу. А раніше щороку у травні в Калинівці проводився турнір Буяльського.

– А можете пригадати як ви свого часу познайомилися з Буяльським?

– Я набирав групу 1993 року народження, тоді ж і познайомився. Звернув увагу на нього відразу, бо Віталік був маленький і найшустріший з усіх. Побачив, що він любить грати з м’ячем – всю команду обведе і забиває гол. На футбол його привела мама – Неля.

– А хто його батьки за професією?

– Знаю, що і мама, і тато Буяльського мають вищу освіту. Казимир працює на Калинівському машинобудівному заводі в ливарному цеху майстром. Неля там же – інженером.

Валерій Катальчук. Фото: Калинівка Сіty

Яким у дитинстві був Буяльський? «У юнацькій збірній казали: «Не знаєте, що робити з м’ячем? Пасуйте на Буяльського»

– Який характер був у Буяльського в дитинстві?

– Ой, знаєте, аби всі такі були. Віталік умів прислухатися. Тобто я даю вправу, а він підхоплює на льоту і повторює. До нього зауважень на тренуваннях взагалі не було. Я міг до інших хлопців піти й не звертати на Віталіка увагу, бо знав, що він все добросовісно виконує.

– На якій позиції ви використовували Віталія?

– Він був у мене нападником та півзахисником. Його чесноти – це дриблінг, бачення поля. Коли я його ставив грати з однолітками, то він усіх обводив. Тоді забрати м’яч без фолу у нього було дуже тяжко. А коли я переводив Віталіка у команду до хлопців, які на два роки старші, то там він проявився інакше. Їх вже так легко не пройдеш, не обженеш, тому Буяльський почав віддавати такі передачки хороші! Та і сам почав більше відкриватися, рухатися під паси. На турнірах Віталік завжди отримував призи найкращого гравця.

– Чув історію, що ви зверталися до батьків Буяльського з питанням «Що робити з Віталіком?», коли той постійно просив лишитися після тренування, аби пограти і зі старшими. 

– Так, було таке. Я побоювався, аби не дати йому перевантаження на серце, все-таки він маленький, а там старші. Я дозволяв йому лишатися через раз, через два. Не хотів його сильно перевантажувати в такому віці.

– А лишилася у вас цікава історія про Буяльського з дитинства, яку ви час від часу пригадуєте? 

– Знаєте, прямо такого цікавого чи веселого не пригадаю. Був випадок, коли я давав хлопцям жонглювання і потрібно було набити м’яч 70 разів. Бачу підходить Віталік і каже мені: «Валерій Якович, я не можу». Я відповідаю: «Віталік, немає такого слова «не можу». Ти себе змусь, прояви волю до перемоги». Він розвернувся і побіг далі пробувати. Дивлюся, а Віталік вже за 70 разів набиває. Підбігає і каже мені: «Валерій Якович, я 120 разів набив». Бачите, проявив характер і все в нього вийшло.

– Буяльський – це більше про талант чи про працездатність?

– Я б сказав, що в нього талант і працездатність поєднується. Віталік був дуже працелюбним на тренуваннях. А його талант і так помітно, іноді такі паси віддає, або забиває. Мама Віталіка розповідала, що коли він грав за юнацьку збірну України, то тренери казали: «Не знаєте, що робити з м’ячем? Віддайте пас Буяльському».

Чому майбутній капітан Динамо був близький до того, аби покинути навчання у Києві? «У РВУФК Буяльського ображали, він хотів закинути навчання. На щастя, його вдалося переконати залишитися»

– З Калинівки Віталій перебрався до столиці, де почав займатися у РВУФК. Чи були в нього якісь інші варіанти?

– Ні, не було.

– А як взагалі відбувся його переїзд до Києва?

– Чесно, я подробиць не знаю. Взагалі я стараюся не тримати хлопців у себе довго. Ну, що таке Калинівка? Найкращих гравців ми віддавали у Львів чи Київ. З «львівських» – Ярослав Мартинюк, який за Карпати та Рух пограв, був капітаном юнацької збірної України. Ще один «львівський» – це Вадим Страшкевич, який теж за Карпати та юнацьку збірну виступав. 

За весь час я підготував 14 гравців, які пограли в команді майстрів – УПЛ, Перша та Друга ліги. Ми навіть написали книгу про калинівський футбол, понад 500 сторінок. Я мав доступ до архівів, коли був головою Федерації футболу Калинівського футболу.

– У РВУФК був момент, коли Буяльський хотів закинути навчання, бо його ображали старші хлопці. Кажуть, що саме ви переконали його не робити цього.

– Була така історія. Хтось його там ображав, він плакав. Якось він подзвонив до мене, а я йому: «Віталік, що таке Калинівка? Ти повернешся і будеш грати на область. Ти ж мужик, вольовий, доведи, що вартий чогось». Я неодноразово з ним розмовляв, умовляв лишитися у РВУФК. Також пощастило, що в Києві жила його сестричка, тому бабуся, яка приїздили до неї, частенько навідувалася і до Віталіка, заспокоювала його. На щастя, вдалося переконати Буяльського продовжити навчання у РВУФК.

Віталій Буяльський. Фото: ФК Динамо

Які враження Віталія від роботи з В’ячеславом Грозним у Говерлі? «Він всі секрети тримає в собі»

– Після РВУФК у нього не було варіантів, окрім як перейти в Динамо?

– Загалом так. Він ще в дитинстві поставив собі за мету потрапити в Динамо. Це його мрія була, інших варіантів він навіть не розглядав. Перед тим як він закінчив вчитися у РВУФК, був один епізод... Я тоді перебував у Києві на ХІ конгресі ФФУ і зустрів Буяльського після тренування, кажу йому: «Ну що, які в тебе мрії? Куди ти, в який клуб?». Він відповів: «Мені запропонували в Динамо». Я сказав: «Тоді давай, пробуй». Ну, а далі пішло-поїхало.

– Буяльський потрапив в Динамо у ті часи, коли УПЛ перебувала на зовсім іншому рівні, ніж зараз. Купа якісних легіонерів, надзвичайно висока конкуренція. У 2013 році Віталію довелося навіть поїхати в оренду в Говерлу. Він не розповідав вам про роботу в Ужгороді з В’ячеславом Грозним?

– Віталік мені ніяких деталей не розповідав. Він всі секрети тримає в собі. Про Грозного у нього лишилися дуже хороші враження. Він казав, що це був грамотний тренер, який йому багато чого дав.

Як Буяльський фінансово допомагав жителям рідної Калинівки? «Волонтери нагородили Віталіка медаллю»

– Я так розумію, що за Віталієм навіть натяків на зіркову хворобу не було помічено?

– Та ні, він який був, такий і лишився. Ніколи носа не задирав. Була історія, коли в Калинівці в однієї вчительки згоріла хата. Я добре знав її, вона навчала моїх дітей. Подзвонив Віталіку й кажу: «Не поможеш трішки грошима? Дах згорів треба допомогти». Він мені відразу: «Скільки?». Я йому кажу: «Та скільки зможеш». І він відразу ж 20 тисяч гривень перерахував. Та це не поодинокий випадок.

– Була ще подібна історія?

– Так. Моїй сусідці потрібно було робити операцію і Буяльський на це діло перерахував 100 тисяч гривень. Калинівські волонтери навіть нагородили його медаллю. Віталік ніколи носа не задирав, навпаки – допомагав. Ми часто спілкуємося по телефону. Коли не можу додзвонитися до нього, то він завжди передзвонює.

Чому Ребров неправильно використовував Віталія в Динамо? «Знайомі розповідали, що Буяльський мав їхати в США. Можливо, пізніше Суркіс відпустить його з Динамо»

– Нещодавно Буяльський продовжив контракт з Динамо, хоча перед цим писали про готовність президента клубу Ігоря Суркіса відпустити Віталія, якщо той матиме таке бажання. Як гадаєте, ваш вихованець всю кар’єру проведе саме в Динамо?

– Ой, не знаю. Перед підписанням цього контракту знайомі мені розповідали, що Віталік мав переїжджати в США. Були такі чутки. Мені здається, що Суркіс може його відпустити за кордон якусь копійку заробити:) Але наразі Буяльський відданий Динамо. Можливо, пізніше.

– Багато говорять про те, що попри важливість Буяльського для Динамо, йому не вдається закріпитися в збірній України. Що заважало вашому вихованцеві отримувати більше ігрової практики в національній команді?

– Дуже часто бувало таке, що Віталік отримує виклик в збірну – відразу травма. Я телефонував йому, питав, а він мені: «Травмований. Травмований. Травмований». Якесь лихо, може треба в церкву піти, свічку поставити:)

Ось зараз збірну України очолює Сергій Ребров. А коли Ребров тренував Динамо, то ставив Буяльського нижче в півзахисті, аби той м’яч відбирав. Але Віталік – не такий футболіст, йому треба грати попереду. Коли Динамо очолив Олександр Хацкевич, то він став використовувати Буяльського ближче до атаки, і все – відразу інша картина.

Сергій Ребров. Фото: УАФ

– Та й конкуренція в збірній у центрі поля дуже солідна була і залишається, хоча все одно Буяльський ніби постійно перебуває в тіні. Він не ділився з вами переживаннями з цього приводу?

– Я його думки не можу прочитати. Віталік ніколи про таке не розповідає, мовчить. Я щось таке в нього запитую, а він: «У мене все добре, не хвилюйтесь». Можливо, всередині він якось переживає цю ситуацію, але зі мною це не обговорював.

– Зараз Динамо здобуло ювілейну перемогу в чемпіонаті України. Буяльський, раптом, не обіцяв вам приїхати в Калинівку в статусі капітана Динамо з трофеєм?

– Ні, не розмовляли про це. Останнім часом він практично не приїздить. Не знаю чому. Певно, війна, важкий графік. Було б добре, якби він завітав до Калинівки з трофеями. Я бажаю Віталіку їх здобути і сподіваюся, що все в нього буде гаразд.