Куди потрапив Степаненко: тренер Еюпспору – друг Ердогана, власник – фанат іншого клубу. І при чому тут Сидорчук? Пояснює експерт

Переглядів 242
Аватар Павло Клименко Павло Клименко
3 голоси
Куди потрапив Степаненко: тренер Еюпспору – друг Ердогана, власник – фанат іншого клубу. І при чому тут Сидорчук? Пояснює експерт
Тарас Степаненко. Колаж: УФ
Легенда Шахтаря приєднався до турецької команди, назву якої до цього моменту в Україні мало хто знав. Тож де він гратиме та які перспективи Еюпспора – розпитали коментатора Кирила Круторогова в інтерв’ю для сайту «УФ».

Тарас Степаненко – п’ятий гравець в історії Шахтаря за кількістю матчів, а також останній зі складу «гірників», хто грав за команду на Донбас-Арені. Він приходив молодим та перспективним, конкурував з зірковими Хюбшманом, Левандовським, Дуляєм та Фернандіньо. Грав у центрі поля у зв’язках з надпотужними бразильцями, а потім став справжнім лідером команди з переважною більшістю молоді. 

Останнім часом було помітно неозброєним оком, що його час в Шахтарі добігає кінця – Марино Пушич майже не давав Тарасу місця в основі, зробивши ставку на Дмитра Криськіва. Аж раптом Степаненко обрав для продовження кар’єри маловідому команду Туреччини. Тож Еюпспор однозначно потребує детального представлення. 

Тарас Степаненко зіграв за Шахтар 439 матчів, добру третину з яких прокоментував Кирило Круторогов. Тому і вирішили поспілкуватися з ним в інтерв’ю для сайту «Український футбол».

 «Новий тренер Степаненка – настільки статусна людина, що свідком на його весіллі був президент Туреччини Ердоган»

‒ В Туреччині є гранди – Бешикташ, Галатасарай та Фенербахче. Є відомі широкому загалу Антальяспор, Істанбул Башакшехір та скоро, ймовірно, максимально український Трабзонспор. А от що собою являє нова команда Тараса Степаненка?

‒ Цьому клубу більше ста років. Однак лише у 2024-му вони вперше в історії піднялися до рівня турецької Суперліги. Можливо, їхні фінансові можливості і не найбільш потужні, але азарт власника лише збільшується. 

‒ Що передусім про це говорить?

‒ Призначення іменитої людини на посаду тренера. Запрошення гравців з іменами і досвідом. І, найголовніше – потужний виступ на елітному рівні без відповідного досвіду у команди.

‒ Все це хотілося би деталізувати. Тож хто тренуватиме Степаненка?

‒ Арда Туран. Легенда турецького футболу – 100 матчів за збірну. Прекрасний виступ в мадридському Атлетико, дороговартісний трансфер в Барселону. Щоправда, цей перехід і перекреслив ігрову кар’єру Турана. Далі пішов спад. Арда ‒ настільки статусна людина в своїй країні, що свідком на його весіллі був президент країни Реджеп Ердоган. 

‒ Що можна сказати про Турана-тренера?

‒ Тут цікаво, адже це його перший тренерський досвід. Він очолив команду в квітні 2023 року, а далі фактично весь сезон першої ліги провів її на першій сходинці й увійшов в історію як той, хто вперше вивів Еюпспор до Суперліги. 

‒ До якого футболу прагне Туран?

‒ У нього є кілька тренерських моделей фахівців, з якими він взаємодіяв в якості гравця – номер один це Дієго Сімеоне, далі Луїс Енріке в Барсі і, звісно, Імператор Фатіх Терім в Галатасараї та збірній Туреччини. В Першій лізі вони грали на м’ячі в домінантний футбол з короткими передачами та були командою з відчутно найбільшою кількістю забитих голів. А насправді показово, що після підвищення в класі Туран зміг переформатувати себе та гру команди, адже усвідомлює, що суперники мають й більший досвід і часто-густо вищий клас. 

‒ Яка тактична схема пріоритетна у коуча Еюпспора?

‒ В цьому сезоні він не має сталої схеми. Починав з 4-3-3, потім перейшов на 4-2-3-1, 4-4-2, може бути й ромб у центрі поля. Скажу так: будь-який тактичний малюнок, що використовує Туран, не буде проблемою для Степаненка, адже він грав у всіх із них і чимало.

Тарас Степаненко. Фото: ФК Трабзонспор

«З огляду на досвід на рівні єврокубків та збірної, Тарас буде найстатуснішим гравцем Еюпспора»

‒ А яка ситуація в Еюпспора на рівні Суперліги просто зараз?

‒ Доволі потужний виступ і четверта позиція в турнірній таблиці після 20 турів та, як не дивно, найкраща лінія захисту в чемпіонаті спільно з Самсунспором, які пропустили по 19 голів. От що я мав на увазі, кажучи про переформатування Турана. Відставання від Самсунспора, що йде третім – чотири очки, від Фенербахче – 12, від лідера Галатасарая – 18. А перевага над Гьозтепе, що йде сходинкою нижче – у два очки. 

‒ Що собою являє Еюпспор з точки зору гравців?

 ‒ Є класний 24-річний голкіпер Берке Озер. Не Різник, але теж тягне пристойно. Думаю, влітку його можуть продати за непогані гроші. 27-річний правий вінгер Емре Мор довгий час вважався турецьким Мессі. Реалізувати потенціал йому не вдалося – грає на правах оренди з Фенербахче, але ігрового часу і тут отримує небагато. 

 Форвард Маме Тіам пройшов структури Ювентуса та Інтера, за нерадзурі навіть провів понад 20 матчів, а в цьому сезоні вже забив 11 голів у Суперлізі, йде в топ-5 кращих бомбардирів ліги. Хороший футбол показував турецький вінгер Кютучу, але його майже за 6 мільйонів продали в Галатасарай. Тобто продавати вони теж уміють або вчаться. Центрбек Рубен Везу грав за Валенсію, а прийшов на правах оренди з Олімпіакоса, тож знайомий з Яремчуком. Правий латераль Лео Дюбуа починав у Ліоні, грав у Галатасараї, провів 13 матчів за збірну Франції Дід’є Дешама та ставав переможцем Ліги націй.

‒ Здається, Тарас Степаненко в цій команді буде найстатуснішим? 

‒ З огляду на досвід на рівні єврокубків та збірної, тобто загалом на міжнародній арені – беззаперечно. З іншого боку, статуси в Туреччині роздаються доволі специфічно. Але повага до Тараса в клубі та серед вболівальників точно матиме місце, причому абсолютно заслужено. 

‒ Хто буде конкурентом Тараса в опорній зоні півзахисту Еюпспора?

‒ По-перше, думаю, що його підписували виключно під основу. Його досвід і клас дуже потрібні команді, що проходить становлення, маючи амбіції. Хоча в команді є й інші опорники. Передусім там грає 28-річний Кабаскаль та орендований у Бешикташа Тайфур Бінгьоль. Є опорник Таскін Ілтер, але він грає мало і наразі травмований. Також у цій позиції іноді можна було побачити колишнього гравця Ліверпуля Джоньо Шелві, але взимку він пішов у Бернлі. Думаю, можна буде побачити пару Степаненко-Кабаскаль. 

«Степаненко має стати фундаментом команди і сприяти тому, щоб розкривалися молоді гравці, з трансферів яких клуб отримуватиме фінансовий зиск»

‒ Давайте про інші цифри – хто в Еюпспорі за все це платить? 

‒ Президент Мурат Озкая має бізнес у каршерингу та фанатіє від Галатасарая. Саме тому він вирішив запросити зірку цього клубу Арда Турана, довіривши йому місце тренера навіть попри відсутність такого досвіду. До речі, Еюпспор у цьому сезоні зіграв з Галатасараєм внічию 2:2. Наскільки я розумію, шалених статків Озкая не має, тому не проти продавати гравців. Можна припустити, що запрошення досвідчених футболістів з іменем на зразок Степаненка має бути фундаментом команди і сприяти тому, щоб розкривалися більш молоді гравці, з трансферів яких можна отримати фінансовий зиск. 

‒ А в якому місті взагалі базується Еюпспор?

‒ У неймовірному місті Стамбул. Взагалі клуб походить з району Еюпсултан, що виходить на берег Чорного моря. Але домашні матчі вони проводять в іншому, центральному районі європейської частини міста, Бейоглу, та взагалі на іншому березі Босфора, на стадіоні Реджепа Таїпа Ердогана – домашній арені клубу Касимпаша, хоча ця арена взагалі-то належить державі. Відвідуваність Еюпспора – від 1500 до 6 тисяч глядачів в залежності від суперників. 

‒ Зустрічі з якими командами будуть тепер принциповими для Степаненка?

‒ Це не Галатасарай, Бешикташ і Фенербахче, а Касимпаша та Фатіх Карагюмрюк, який вилетів до Першої ліги, проте хоче повернутися.

‒ Чи не простежується певна схожість в тому, що Динамо відпустило свого вікового капітана та лідера Сергія Сидорчука в скромний бельгійський Вестерло, а Шахтар Степаненка – в Еюпспор?

‒ Клуби поважають своїх лідерів, які насправді дуже багато віддали цим командам. В клубах вирішили робити ставку на більш молодих гравців цих позицій, тому і спокійно відпустили ветеранів. Думаю, і Тарасу і Сергію кортіло спробувати на смак іноземні чемпіонати, отримати новий досвід, прекрасно розуміючи, що це вже не буде рівень українських грандів. Але чом би й ні. 

‒ Які перспективи у Еюпспора та Степаненка?

‒ Я особисто точно буду вболівати за Тараса і сподіватимусь, що він допоможе команді фінішувати в зоні єврокубків. Вихід до кваліфікації Ліги конференцій буде реальним успіхом, хоча в теорії можна спробувати зазіхнути і на вищу позицію, наприклад, третю, що дає місце в кваліфікації Ліги Європи. З іншого боку, не буде шоком, якщо Еюпспор залишиться і без єврокубків. 

Наскільки я розумію, Тарас підписав контракт на півтора року, в цьому сезоні Еюпспор точно не вилетить, тож щонайменше півтора сезону в турецькій Суперлізі Степаненко отримає. А це насправді теж крутий досвід, враховуючи колорит Туреччини і тамтешнього футболу.