Луческу очолив збірну Румунії. Ось спогади про нього з Італії: «Президент Брешії називав Мірчу “куркою, яка несе золоті яйця”»
Мірча Луческу офіційно очолив збірну Румунії – переможця нашої національної команди на Євро-2024. Чим не привід приділити увагу особі найуспішнішого зарубіжного тренера в історії нашого вітчизняного футболу. В Україні він досягнув усього, що тільки можливо: виграв перший єврокубок в історії Шахтаря та УПЛ, здобув усі внутрішні трофеї – причому на чолі обох грандів. Він зрівнявся з Валерієм Лобановським – і це буде суперечка тисячі аргументів, щоб визначити успішнішого з них в українському футболі.
Проте в особистій історії Мірчі є особливий період – як тренер-легіонер, він починав в Італії. В скромній Пізі Луческу працював із Дієго Сімеоне – відомим у майбутньому тренером, який після гри під керівництвом румуна доріс до Севільї, Атлетіко, Інтера та Лаціо. Інший аргентинець – Хосе Шамот – після спільної роботи з Луче пограв за ті ж Лаціо, Атлетіко, а також Мілан.
Та найголовніше – саме в той момент зароджувалася науково-статистична революція в футболі, і добре нам знайомий Мірча Луческу став співзасновником стартапу, який виріс у багатомільйонний бізнес і зайняв нішу в сфері, де успішно працюють, наприклад, Wyscout, Hudl та Opta.
Знаменитий італійський футбольний аналітик, експерт наукової групи збірної Італії – чемпіона світу 2006 року Андреа Бакконі, в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол» розповів про молодого Луческу, з яким він починав наукову революцію футболу. Звісно, ви вже здогадалися, що він не здивований тим, що Мірча в 79 років прийняв національну збірну Румунії.
«Психологічно Луческу ніколи не вийде на пенсію»
– Після того, як Луческу попрощався з Динамо, спочатку в Україні всі були впевнені, що він завершить тренерську кар'єру. Однак, судячи з запрошення в збірну Румунії, Мірча хоче продовжувати свою роботу. Як ви думаєте, чи може він ще досягти успіху?
– Я знаю, що кілька місяців тому він мав пропозицію від Бешикташу, до нього був стійкий інтерес і від інших клубів. Тому я був впевнений, що Луческу сильно хоче повернутися на поле. Психологічно він ніколи не вийде на пенсію.
– Як ви сприйняли відставку Луческу з Динамо? Як би ви оцінили його роботу в Києві?
– Востаннє я зустрічався з містером Луческу в Женеві два роки тому під час літніх тренувальних зборів із київським Динамо. Це було чудовим досвідом – залишатися поруч із ним цілий день разом із штабом і технічним персоналом.
Я одразу відчув ті самі стосунки, які у нас були, коли ми працювали разом в Італії багато років тому. Кожну мить того дня я провів з його командою: під час обіду, в кімнаті для переговорів, щоб обговорити тактичні аспекти матчу, в автобусі, коли ми їхали на місце контрольного матчу, і на лавці під час гри. Я відчув його харизматичний вплив на гравців і його незмінну пристрасть до футболу.
Андреа Бакконі і Мірча Луческу, фото: особистий архів А.Б.
Всі бачили: Луческу намагався якомога довше залишатися в Динамо і навіть після початку великої війни не залишив клуб через свою велику прихильність до команди.
– Між іншим, відразу для кількох країн – Румунії, Туреччини, України – це культовий тренер. Як вам досягнення Луческу в Східній Європі? Як оціните його роботу з розкриття молодих гравців, із яких виросли Фернандіньо, Дуглас Коста, Вілліан, Мхітарян, Чигринський і багато інших?
– Коли ми працювали разом у Брешії, наш президент Джино Коріоні назвав Луческу «куркою, яка несе золоті яйця» через його знання про те, як підвищити вартість молодих гравців.
Мірча завжди мав до них правильний підхід. Він організував для молоді додаткові заняття на полі, у спортзалі та в кімнатах, щоб показувати їм спеціальні відео, які пояснюють секрети футболу. Його стиль гри, заснований на «білд-апі», дозволяє молодим гравцям швидко рости та демонструвати свої технічні навички.
«Президент Пізи через ревнощі забіг на наш командний перегляд відео зі словами «Обід готовий!»
– Тепер найцікавіша (для мене) частина нашої бесіди – як ви з Мірчею заснували компанію з футбольного аналізу. Розкажіть, будь ласка, про ваше знайомство з Луческу та перше враження від його вимогливості та допитливості.
– Вперше я зустрів містера Луческу ввечері перед півфінальним матчем УЄФА в Белграді. Наступного дня бухарестське Динамо мали зіграти з місцевим Партизаном.
Довідка «УФ»
Ми перечитали архіви й маємо точну дату: 21 березня 1990 року, матч 1/4 фіналу Кубка кубків. Партизан – Динамо – 0:2 (забивали Лупеску та Радучою). Югослави під керівництвом майбутнього головного тренера Карпат Голаца програли команді Луческу, за яку грали такі румунські зірки, як Стеля, Андоне, Матеуц, автори голів.
Так от, Мірча був у готелі зі своєю командою, але ми зустрілися з ним, щоб обговорити пропозицію працювати в Італії. Футбольний клуб Піза запрошував його на наступний сезон очолити команду. Я був там, тому що працював тренером з фізичної підготовки в цьому клубі, і відразу зрозумів, що можу багато чому навчитися у Луческу про футбол.
Того сезону ми виграли чемпіонат Італії в Серії B, а наступного сезону пан Луческу очолив нашу команду в вищому дивізіоні. У той період я був дуже молодим, і для мене було природним підтримувати його і допомагати йому вирішувати кожне питання.
– Як співробітник Луческу в тренерському штабі Пізи, ви на собі відчули всі грані характеру містера?
– Ми жили стали дуже близькими, адже по роботі спілкувалися кожен день. Містер кардинально змінив моє життя, в позитивному ключі. Запам’яталося, як він прибув у команду. Луческу поставив мені багато запитань, загалом про гру та кожного із гравців.
Це були перші кроки для створення нового методу аналізу збігів із відео та даними. Ми створили відносини, засновані на довірі та схожих цілях.
– Як президент ФК Піза Анконетані оцінював до ваших із Луческу експериментів із відеоаналізом?
– Спочатку, коли пан Анконетані дізнався, що ми робимо, він подумав, що ми божевільні, оскільки інші не могли точно зрозуміти наші методи. Крім того, він відчував ревнощі щодо того, що ми залишалися дуже близькими до гравців, і президент втрачав лідерство в команді.
Одного разу ми були в готелі за день до матчу і дивилися тактичні нарізки відео з гравцями перед обідом. Президент забіг у кімнату, щоб зупинити зустріч, тому що «обід був готовий». Анконетані не міг змиритися з тим, що Луческу залишався поруч з гравцями без нього. Доходило до того, що під час трапези президент сидів перед командою, а нам казав залишатися сидіти спиною.
«Сімеоне в Пізі називали «сволотою», а Луческу негайно перевів його до основного складу»
– Як ви обробляли відео з матчів? В той час вже застосовували комп'ютер?
– На той момент ми не працювали з програмним забезпеченням для створення відео. Одного разу Луческу привіз із Бельгії відеокамеру Sony Camera, на яку я потім знімав матчі з іншої точки перегляду, аналізував тактичні аспекти. Я аналізував кожну частину окремо, як-от фази нападу чи захисту, штрафні та окремі фінти, але робочий процес був дуже повільним.
Щоб створити колекцію відео, мені довелося багато разів переглядати матч. Довелося підключити камеру до іншого відеомагнітофона, щоб зафіксувати дії на другій стрічці. Весь процес займав у мене приблизно 6 годин, ніч після матчу. Це було лише для того, щоб проаналізувати власну гру, а потім же перед нами постало більш складне завдання – проаналізувати тактичні схеми команди-суперниці…
– Луческу вийшов із соціалістичної Румунії. Наскільки добре він орієнтувався в європейському футболі?
– О, він мав чудовий культурний досвід, окрім футболу. Наприклад, він любив мистецтво та говорив багатьма мовами. Це дозволило йому краще зрозуміти нову для людини з-за залізної завіси ситуацію в Італії.
Мірча Луческу святкує вихід у Серію А з Брешією, фото: Bresciaoggi
Незважаючи на ці здібності, він не зміг зрозуміти ієрархічну систему всередині італійської команди, тому що відносини тут були більш відкритими, ніж у Румунії, де все було дуже жорстко.
– Чи був Мірча обізнаний з комп’ютером і можливостями футбольного аналізу?
– Спочатку він не був знайомий з комп’ютером, але коли я пояснив йому деякі особливості, він закохався в цей новий спосіб аналізу та зберігання інформації.
– Ви займалися фізичною підготовкою футболістів Пізи. Яким чином вдалося показати Луческу, що ви розбираєтеся і в тактиці?
– Я зустрів Луческу лише через рік після того, як закінчив Університет спортивних наук. Незважаючи на свій молодий вік, я на той час уже 8 років працював тренером у юнацьких складах. Я був тренером із фізичної підготовки у Пізі, але мені було дуже цікаво зрозуміти футбол з усіх точок зору.
Знання Луческу були для мене як Біблія. Він не тільки показав мені нові методи у футболі, але й пояснив свої потреби та цілі, а я зробив усе можливе, щоб дати йому правильні відповіді та рішення за допомогою технологій.
– Хто із футболістів Пізи та Брешії був найближчим до сучасних темпів розуміння та навантажень футболу?
– У минулому гравці не мали звички поглиблено обговорювати тактику та переглядати свої виступи, тому вони мали мало можливостей залишатися зосередженими під час таких занять. Однак Луческу був дуже вимогливим тренером, що викликало певну напругу між ним і гравцями. Він хотів змінити їхнє мислення.
З іншого боку, в команді Пізи був молодий, але спритний півзахисник Альдо Долчетті, який прийняв підхід Луческу. Він купив новий комп’ютер Mac, такий самий, як і мій, щоб окремо опрацювати наші дослідження. Він допоміг нам пояснити своїм товаришам по команді корисність наших методів. Луческу казав: «Ми повинні допомогти їм прискорити розвиток як гравців». От Альдо був одним із провідників нових ідей серед одноклубників.
– Вже зараз, глянувши на командні фото Пізи, звичайні вболівальники, найімовірніше, впізнають Дієго Сімеоне – майбутню легенду Атлетіко. А хто ініціював його переїзд у Європу? Це Луческу помітив Дієго та Шамота?
– Шамот і Сімеоне були молодими, коли прибули до Італії. Я не думаю, що Луческу відіграв велику роль у цих трансферах. Президент Ромео Анконетані був у прямому контакті з Честером Пілларом, найвпливовішим аргентинським агентом того часу.
Мірча Луческу і Дієго Сімеоне, фото: з відкритих джерел
– Як Сімеоне сприймав тренерські методи Луческу?
– Сімеоне було 20 років. У нього вже був сильний характер, і для нього кожне тренування було схоже на бій. Його називали одноклубники «bastardone» (щось на кшталт «сволота» італійською, – прим. «УФ») через те, як він працював у футболі – без жодних компромісів і без поваги до старших гравців.
Луческу сподобалися ці аспекти, і він негайно перевів його до основного складу. Мірча, як завжди, був дуже вимогливим до молодих гравців, але Сімеоне був дуже непоступливим і невтомним, приймав поради та навантаження і ніколи не здавався.
Так само Луческу вчинив по відношенню до іншого молодого талановитого гравця через кілька років у Брешії: Андреа Пірло.
«Луческу кликав мене працювати з ним у Бешикташі. Натомість я порадив колег, які пізніше працювали і в Шахтарі»
– Як зародилася ваша компанія FARM, або Football Athletic Results Manager?
– У перший рік спільної роботи в Пізі я почав проводити статистичний аналіз матчу вручну. З групою друзів ми записували дії кожного гравця на аркушах паперу, а потім я експортував підсумки у файл Excel. Між відео- та статистичним аналізом матчів, підготовкою та аналізом тренувань і роботою на полі з командою мій темп роботи був невитриманим. Фактично тільки матч закінчувався – я засідав за телевізор із відеомагнітофоном і комп’ютер. А як тільки обробляв зіграний поєдинок, брався за суперника.
Таким чином, я почав працювати з групою науковців комп’ютерних наук із Національного дослідницького центру в Пізі над розробкою програмного забезпечення, яке допомогло б мені в усіх цих видах діяльності. Так народилася FARM, мій науково-дослідний проект.
Ми прийшли до першого релізу в сезоні 1993/1994 після двох років, коли ми працювали з Брешією. Арріго Саккі також закохався в цей інструмент, який ми також експериментально використовували зі збірною Італії під час підготовки до США 94.
– Луческу знав вас як тренера з фізпідготовки та тактики. Тепер же ви постали перед ним молодим науковцем, який запропонував комплексний підхід і статистичну програму з автоматизацією аналізу. Мірча відразу зрозумів перспективи відеоаналізу?
– Однозначно! Він був першим, хто ввів відеоаналіз у тижневий цикл роботи своїх футбольних команд. Я лише допоміг йому зробити цей процес більш автоматичним і більш інтегрованим зі статистичним аналізом завдяки розумному використанню інформаційних технологій. Ми винайшли телеметрію матчу в прямому ефірі!
Андреа Бакконі і Мірча Луческу, колаж: з відкритих джерел
– Які аналоги FARM існували у світі на той час?
– Нічого подібного раніше не було. FARM був розроблений на мові C і працював лише на операційній системі Mac, якою на початку 90-х практично ніхто не користувався.
Програмне забезпечення дозволяло за допомогою одного оператора каталогізувати дії всіх гравців (понад 1000 записів), ідентифікувати ім’я гравця, площу поля, тип і атрибути дій, час початку/закінчення. Все це було оснащено ноутбуком Mac і розпізнавачем голосу, надісланим із Сполучених Штатів. Інформаційна панель дозволяла бачити всю цю інформацію в режимі реального часу. Крім того, відеомодуль дозволяв створювати послідовності дій, упорядковані за темою. Підключивши ноутбук до відеокасети, можна було надсилати тайм-коди дій і автоматично прокручувати стрічку VHS до точного кадру дій, які потрібно переглянути.
Це була революція! Ми легко могли робити відеоаналіз під час перерви прямо в роздягальні.
– Що саме Луческу запропонував для аналітичних рішень FARM?
– Луческу зробив найважливіше – своїми ідеями та запитами він створив потреби, на які я знайшов правильні відповіді.
– Кажуть, ви з Луческу порівну інвестували в FARM по 50 мільйонів лір. Який Мірча як бізнес-партнер?
– Нас було троє, хто повірив у проект. Крім нас із Луческу, у початкових інвестиціях також брав участь прес-аташе Брешії Джорджіо Піччоні, наш великий друг, який дуже допоміг Мірчі в донесенні його футбольних ідей до зовнішнього світу під час його перших років в Італії.
Луческу не був зацікавлений у підприємницькому розвитку проекту. Його цікавило лише вдосконалення способу роботи. Я налаштував запуск самотужки, наступного року назвав програму DigitalSoccer. Також я працював над розробкою нового програмного забезпечення, яке б дозволило працювати на кількох матчах, а не лише на одному. Але ми продовжували працювати разом, коли справа доходила до технічних моментів, поки Луческу залишався в Брешії.
– Який сторонній клуб став першим партнером FARM?
– Після чемпіонату світу 1994 року, де Італія під керівництвом Саккі стала віце-чемпіоном, використовуючи наше програмне забезпечення, я почав працювати з багатьма італійськими командами. Сезон 1994/95 став першим чемпіонатом, під час якого ми аналізували дані всіх матчів Серії А. Ми працювали з Інтером, який тренував на той момент англійський тренер – Рой Ходжсон, із Ювентусом – який тренував Марчелло Ліппі (з яким я пізніше співпрацював під час чемпіонату світу 2006 року в Німеччині), і з Лаціо, який тренував чеський тренер Зденек Земан, ще один великий новатор в історії футболу.
– Під час роботи в Туреччині чи Україні, Луческу звертався до FARM?
– Коли Луческу вперше поїхав до Туреччини, він попросив мене працювати з ним, але я не міг залишити свою компанію, тому порадив йому запросити двох інших хлопців, які працювали в моїй компанії роками – Карло Ніколіні та Массімо Уголіні. Обидва знали все про наше програмне забезпечення і, безумовно, надали Луческу всю необхідну підтримку. Обидва спрацювалися з Містером. Наскільки я знаю, пізніше працювали з ним і в Шахтарі.