«Мудрику треба пройти шлях Салаха»: експерти оцінили, як призначення Лемпарда вплине на перспективи українця в Челсі

Переглядів 23778
Артем Жилінський Артем Жилінський
6 голосів
«Мудрику треба пройти шлях Салаха»: експерти оцінили, як призначення Лемпарда вплине на перспективи українця в Челсі
Колаж: УФ
Челсі оголосив про призначення нового тренера команди, яким став Френк Лемпард. Англієць тимчасово виконуватиме обов'язки головного наставника до кінця сезону. «УФ» поцікавився в експертів, як це вплине на перспективи Мудрика.

Лондонський Челсі повністю провалив внутрішні змагання в Англії і зараз знаходиться у другій половині таблиці чемпіонату. «Аристократи» зуміли вийти в 1/4 Ліги чемпіонів, де зіграють з Реалом, який нещодавно переміг Барселону 4:0. Ці результати не задовольнили керівництво синіх і вони звільнили Грема Поттера. Вакантне місце зайняв Френк Лемпард. Хоча свого часу він хотів бачити Мудрика в Евертоні, в першому ж матчі посадив Михайла в запас. Що буде з українцем далі?

Сайт «Український футбол» дізнався у експертів Олега Федорчука (екс-наставник Таврі) та Кирила Крижановського (експерт з англійського футболу), що чекає у найближчому майбутньому на Челсі та Михайла Мудрика, який взимку перебрався до синіх. Експерти пояснили, як вплине прихід Лемпарда на українця, чому наш вінгер не може показати свій максимум та чи не потрібно Мудрику взагалі піти в оренду.

«Лемпард — свій вихованець, можемо його навіть порівняти з «динамівськими серцями»

– Що, перш за все, Лемпард змінить та привнесе в Челсі після Поттера?

Федорчук: Я вважаю, що це логічне рішення. Челсі зараз зацікавлене у тих тренерах, які нещодавно звільнилися. Лемпард – свій вихованець, можемо його навіть порівняти з «динамівськими серцями». Це правильне призначення, адже Лемпард безумовний авторитет, а гравцям Челсі цього не вистачало. 

Можемо згадати як Луческу прийшов в Динамо. Всі молоді гравці тягнулися до нього. Динамо тоді стало одразу чемпіоном. У Лемпарда зараз є лише одне завдання — змусити керівництво повірити у свій тренерський геній. Звісно, Челсі – такий клуб, який нікого не бере назавжди. Френк розуміє, що паралельно ведуться перемовини з топ-тренерами на його місце. Та це його й буде максимально мотивувати.

Крижановський: Дуже важко сказати, адже він сам знає, що він буде тимчасовим тренером і клуб це йому сказав, і всі розуміють, що керівництво буде зараз займатися пошуком якогось статусного тренера. Тому Лемпарду буде дуже важко, але з одного боку на нього нічого не буде тиснути – ні вболівальники, ні преса, ні команда, яка демонструвала дуже погані результаті при дуже поганій грі. Тобто гірше вже не буде ‒ він розуміє, що він тимчасовий тренер, він може робити що завгодно у цій ситуації. 

Але з іншого боку, якщо він зробить добру роботу і команда буде прогресувати ‒ набирати очки та деякі молоді гравці будуть прогресувати, а потім клуб знайде статусного тренера, от тоді йому буде не дуже добре в психологічному плані. Але, думаю, кардинально нічого не зміниться. Проблема Челсі у тому, що у них вже багато різнопланових гравців, яких дуже важко підвести під один знаменник і збудувати якісну гру та систему. Всі ми розуміємо, що Лемпард не з тих тренерів, які будуть дуже заморочуватись над тактикою, він буде робити ставку на психологію.

«Мудрик не готовий тактично до АПЛ»

– Наскільки зміниться тактична схема команди та як це зачепить Мудрика? 

Федорчук: Він буде йти рівно на тих схемах, на яких працював його попередник. Розкрию секрет: посеред сезону, коли закрите трансферне вікно, будь-який тренер – навіть найбільш впертий і догматичний – буде виставляти ту схему, яку диктують наявні в нього гравці. Не більше – і не менше. Єдине, на відміну від Поттера, який грав з іншою архітектурою флангів і навіть з Мудрика ліпив нападника, Лемпард повернеться до вінгерів і це дає маленький додатковий шанс Михайлові.

Стосовно Мудрика, то він ще не готовий тактично до АПЛ і не варто шукати винного в тренері. Я не бачу Мудрика в командах навіть першої десятки. Швидкості в Англії не дають зупинитися ні на секунду, а він тут лише перші місяці. В Україні результат можна зробити за 15 хвилин, а в Англії далеко не так 

Крижановський: Ні, з точки зору тактики, він може використовувати тільки дві схеми 4-3-3 і 3-5-2. Тобто, у нього немає в розпорядженні багато можливостей для використання різних тактик, я думаю він перейде на 4-3-3 та буде використовувати двох класичних вінгерів і двох класичних крайніх захисників. 

Для того, щоб зрозуміти, що там буде з Мудриком, треба зрозуміти його підхід до тренувального процесу і роботи гравців атакувального плану в захисті. Ми всі прекрасно знаємо, це не секрет і я нікого не ображу, якщо скажу, що Мудрик – слабкий гравець у захисті, перш за все тактично. 

Він може виконувати весь обсяг бігової роботи, але тактично він постійно втрачає своїх гравців. Все буде залежати від того, чи зможе Мудрик виконувати те, що хоче Лемпард. Ось і все. Мені важко сказати, як він побудує тренувальний процес, але думаю, що шанси проявити себе у Мудрика будуть. Все інше вже у його «ногах», так скажемо.

«Крім Мудрика, у них є ще багато молодих талановитих гравців, які могли б заграти»

– Тренер, який тимчасово виконує обов'язки, ризикне ставити молодих?

Федорчук: Лемпард буде боротися за себе. Ті, хто не боряться за своє майбутнє в спорті – не спортсмени. В цьому плані він буде егоїстом, адже в нього з’явився другий шанс попрацювати в топ-клубі. Молоді? А що таке молоді для топ-клубу? Енцо – молодий, та він уже чемпіон світу й не перший сезон легіонер. 

Крижановський: Це теж дилема. З одного боку, більш досвідчені гравці з більшою долею вірогідності можуть дати результат. З іншого боку, клуб накупив багато молоді і прогрес якої теж є результатом роботи тренера. Я думаю, він буде комбінувати, хто у кращій формі, хто більше розуміється на тому, що він хоче. Я вважаю, що у нього не буде якихось вподобань щодо віку гравців. Лише до їх ігрових якостей та їх форми на даний момент.

– Мудрику може допомогти те, що Лемпард цікавився можливістю запросити його в Евертон?

Федорчук: Повірте мені, в топ-клубах далеко не завжди тренери займаються селекцією. Скаутський відділ бере на себе відповідальність за перегляд таких молодих футболістів. Тоді ж Мудрик навіть особливо не грав. Він загравався лише за молодіжні склади збірної. Тому не думаю, що це якось вплине. 

Крижановський: Розумієте, Мудрик – гравець дуже талановитий, але специфічний. І інтерес Лемпарда у попередньому клубі, як тренера, до Мудрика ні про що не говорить. Тому що тренеру завжди потрібно давати результат. Є багато складових для досягнення результату, в тому числі ‒ показувати найкращі якості гравців і вміти ховати найгірші якості. 

Тому, якщо Мудрик буде у хорошій формі, буде готовий психологічно – він буде грати. Якщо ні, то ніякий інтерес у попередньому клубі не зіграє ролі. Лише те, що є тут і зараз. Лемпард буде орієнтуватися тільки на готових гравців. Без якихось прив’язок до минулого. Але з деяким оглядом на майбутнє. І, крім Мудрика, у них є ще багато молодих талановитих гравців, які могли б заграти.

«Через сезон Челсі буде боротися за перше-друге місце»

– Наскільки погано може закінчитися для Челсі цей сезон? 

Федорчук: Для того, щоб заглянути у майбутнє, треба знайти аналогію. Аналогія дуже очевидна, Арсенал два-три роки тому був в такій же ситуації. Їх трусило тоді так, як зараз Челсі. Теж були дуже гучні придбання, зміна тренерів, а потім, коли стабілізувався склад, пішли результати і Арсенал зараз вже лідер. Мій прогноз ‒ це чекає і на Челсі. 

У наступному сезоні Челсі посяде третє-четверте місце, а через рік буде боротися за перше-друге місце. Мені щось підказує, що це останній сезон, який буде конкурентним для Манчестер Сіті, тому що там відчувається, що гравці трошки втомлені тими навантаженнями, які вони мають останні три-чотири роки.

Крижановський: Я не вважаю що буде гірше, це – неможливо. З точки зору якості гри – все дуже погано, з точки зору результату – все дуже погано. Я думаю, буде прогрес, перш за все, у психологічному плані. Та майже завжди зміна тренера дає якісь психологічний поштовх для певних гравців. Це додає більше мотивації і більше емоцій команді.

 Я читав такі версії, що гравці Челсі не дуже поважали Поттера через якісь причини, а ось Лемпард – легенда Челсі. Він буде, перш за все, користуватись повною довірою фанатів, які будуть його підтримувати за будь-яких результатів.

 А отже гравці теж можуть якось прогресувати, але не вважаю, що це буде якийсь кардинальний процес. Тому що багато різнопланових гравців і великий склад. За один місяць, за два він не зможе кардинально багато змінити, щоб клуб зміг показати щось якісне. 

– Долю Мудрика буде визначати успішність чи неуспішність команди? Умовно кажучи, якщо Челсі залишиться без єврокубків, це понизить шанси Мудрика на те, щоб залишитися в команді?

Федорчук: Успіху, як не парадоксально, легше досягнути навіть в команді аутсайдерів, ніж в клубі, де є великі амбіції. Здається, Мудрику треба ще рік півтора пограти на нижчому рівні може в тій же лізі.

Крижановський: Взагалі ні, це виключно довга перспектива, він нікуди не поїде в оренду. Багато буде залежати від того, хто буде наступним тренером Челсі, від того, як він пройде літню підготовку і як почне майбутній сезон. 

У Челсі дуже багато грошей, вони можуть собі дозволити величезні трансферні помилки, але не думаю, що у випадку Мудрика його спишуть через те, що команда пів року не грала і він пів року не грав. Новий тренер поставить крапку у цьому питанні. Як мінімум, весь наступний сезон він буде у Челсі. 

«Мудрик ще не вигравав конкуренцію»

– Якщо й далі Мудрик залишиться гравцем ротації й затягне з результативними діями, що йому робити – йти в оренду? Залишатися й доводити?

Федорчук: Я вважаю, що Мудрику треба пройти шлях Салаха, адже той розвивався в орендах і лише потім вистрілив. До речі, він теж починав в Челсі. Мудрику потрібно набратися терпіння та працювати. Також він почав нервувати, йому потрібно перестати зараз підвищувати очікування.

Це – Англія, тут не так, як в Україні, адже там всі розкриваються, там футболістів, які грали в середніх клубах, запрошують до топів. А у нас, треба грати у двох, максимум трьох клубах, щоб на тебе звернули увагу. У них оренда — не вигнання, а шанс. Тому Мудрику трошки треба перевести дух, тому що його підкинуло на таку висоту, де у нього з’явився кисневий голод, трішки понизити психічне навантаження.

Крижановський: Звісно йому потрібно адаптуватись з побутової точки зору, вчити мову, прогресувати у тих компонентах, які потрібні для того, щоб грати в АПЛ. Ми знаємо, що він може бути трудоголіком, займатися додатково, але зараз у нього такий період, що рівень сподівань у нього – величезний. 

Мабуть, такого рівня у його кар’єрі ще не було і ось побачимо, як він справиться з цим психологічно, чи зможе він прогресувати з тактичної точки зору. Тому що АПЛ більш тактична, різнопланова, ніж українська Прем’єр-ліга, тут потрібно підлаштовуватись під ігрові моделі своєї команди та суперників. 

Якщо в Україні проти Шахтаря всі грали від оборони, то проти Челсі деякі команди можуть грати на рівні, деякі з позиції сили, деякі від оборони. Йому потрібно дорослішати у футболі і як людині теж. 

– Чи може Мудрик вигравати конкуренцію? Він потрапив в основний склад Шахтаря та став залізобетонним гравцем тільки тоді, коли легіонери покинули клуб. В Челсі він вперше зіткнувся з конкуренцією і йому доведеться справді боротися за місце під сонцем. Чи є в нього такі якості?

Федорчук: Я не можу сказати, хто з наших зміг би розкритись. Шевченко потрапив до Англії в пізньому віці на тлі травм. З Ярмоленка нічого не вийшло. Забарний під великим питанням. Ребров зовсім провалив англійський період кар’єри. Воронін так і не став своїм у Ліверпулі. Але у Мудрика є те, чого нема у наших футболістів, він – дуже працьовитий на тренуваннях, впертий. По ньому так і не скажеш, але це так. По ньому є позитивні очікування. Хлопцю треба понизити очікування й просто працювати. Вдосконалить свої прогалини в тактиці, в темповому футболі – і почне реалізовувати свої виняткові природні якості. Це прийде з працею та часом. 

Крижановський: Це дуже слушна думка, я теж про це думав. Він, коли був в оренді в Арсеналі та Десні, не завжди грав у основі і програвав конкуренцію. У Шахтарі він би не грав у основі, якби бразильці не поїхали. Це правда, він був талановитим запасним гравцем. А отже, ми повертаємось до того, що я говорив. Йому потрібно дорослішати, ставати кращим у психологічному плані і в тактичному. 

Варто розуміти, що гроші не заграють за нього на полі. Потрібно, щоб він додавав у своїй грі, у ставленні до справи та у розумінні того, що він там один із ряду гравців, а не центр цієї команди. Якщо він це зрозуміє та буде працювати над собою, я думаю, що у нього будуть хороші шанси виграти конкуренцію. 

Але АПЛ ‒ це великий бізнес, там все підв’язано під результат. Якщо він буде погано грати, ніхто не буде ставити 100 млн цінник у склад, тільки, тому що це 100 млн. Він буде або не буде грати. Це залежить віл його форми і у його відношенню до справи.