«Навіть у найбільш антиросійській країні можуть бути провокатори»: журналісти – про скандал із Шльонськом, де збірна України зіграє з Англією

Переглядів 19389
Євген Чепур Євген Чепур
11 голосів
«Навіть у найбільш антиросійській країні можуть бути провокатори»: журналісти – про скандал із Шльонськом, де збірна України зіграє з Англією
Банери ультрас Шльонська. Фото: Marcin Torz
Артем Франков, Вадим Скічко та Роберто Моралес в ексклюзивному інтерв’ю для «УФ» поділилися думками щодо антиукраїнського банеру, який фанати вивісили на стадіоні у Вроцлаві, де наша збірна проведе матч проти англійців.

Вроцлавські ультрас розгорнули антиукраїнські банери під час матчу проти Заглемб’я (1:2), за який виступає динамівець Сергій Булеца. На плакатах було написано: «Зупиніть українізацію Польщі» та «Українці мордували дітей на Волині». Крім того, польські фани скандували нецензурні висловлювання про УПА та Степана Бандеру.

Найцікавіше, що 9 вересня саме на стадіоні Шльонська ‒ «Тарчинська Арена» у Вроцлаві ‒ збірна України прийматиме збірну Англії у рамках відбору на Євро-2024.

Редактор сайту «Український футбол» Євгеній Чепур поспілкувався з відомими вітчизняними журналістами на тему антиукраїнської поведінки вболівальників на стадіоні Шльонська, де команді Сергія Реброва скоро грати поєдинок зі збірною Англії.

На питання відповідали:

  • Артем Франков – багаторічний головний редактор журналу «Футбол».
  • Вадим Скічко – ексжурналіст ПроФутбол і 2+2, коментатор на MEGOGO, воїн ЗСУ.
  • Роберто Моралес – коментатор, ведучий «ТаТоТаке», воїн ЗСУ.

«Деякі з наших сусідів досі не позбулися деструктивних мрій про «велику Польщу»

– Чому саме Шльонськ стає центром футбольного антиукраїнізму? 

Франков: Мені дуже складно здогадуватися. Мабуть, у кожного футбольного клубу своя індивідуальна історія, яка пояснює, чому праві фанати, правої орієнтації, зосереджуються саме там, а не десь в іншому місці. Можливо, Шльонськ досить далеко від центру, щоб там подібні сили почувалися вільніше, наприклад, так. Це як припущення можу висловити. Але, на жаль, я не настільки володію знанням про польську дійсність, щоб пояснити, як там може бути.

Скічко: Чому саме Шльонск? Можливо, це якось пов'язано з історією Вроцлава, адже велика кількість поляків була свого часу примусово переселена зі Львова саме до Вроцлава, а деякі з наших сусідів досі не позбулися деструктивних мрій про «велику Польщу». Можливо, це своєрідний внутрішній протест проти державної політики Польщі з боку фанатів з Вроцлава. У будь-якому разі дуже дивно, що не прикордонні міста Польщі, а віддалений Вроцлав несподівано став у авангард боротьби з «українізацією Польщі».

Моралес: Таке формулювання досить специфічне. Завжди, коли є, з одного боку, якась підтримка, є і контрреволюційна дія. Тому я думаю, що в принципі щось подібне могло трапитись рано чи пізніше. Я не вивчав питання та не знаю, чому саме там.

«Як у поляків є що пред'явити нам, так і у нас є що пред'явити полякам»

– Чому при цьому саме в місто Вроцлав призначено матч збірної України?

Франков: А це вже питання УАФ. Це просто загадка. До речі, можливо, що саме це призначення спровокувало подібну акцію вболівальників Шльонська.

Єдине, що я можу сказати ‒ історія дуже складна, неоднозначна штука. І як у поляків є що пред'явити нам, так і у нас є що пред'явити полякам. Тут, як не крути, якщо ми під час суто спортивних розбірок почнемо аналізувати нашу спільну історію в усьому її багатстві та кривавому різноманітті, то нічого доброго не вийде. 

Тому поляки, на мій погляд, чинять абсолютно неправильно, особливо з огляду на нинішню політичну ситуацію, де ми виступаємо єдиним фронтом.

Збірна України. Фото: УАФ

Скічко: Ймовірно керувалися логістичними міркуваннями та тим фактом, що у Сілезії мешкає чимало українських переселенців. Більше лише у Мазовецькому, тобто столичному, Воєводстві. Настрої шанувальників Шльонска навряд хтось брав до уваги.

Моралес: Бо там вже своя логістика. Можливість переміщення у фінансах ‒ це немаленьке питання. Тому я думаю, що саме це місто обрали.

«Провокації можуть бути скрізь і завжди в будь якій країні світу»

– Як тепер бути? Можливі провокації. Зі скандалом переносити матч, робити його за зачиненими дверима чи терпіти проблеми, які будуть на трибунах?

Франков: Складне питання. Я думаю, що фахівці, які займаються цим питанням, тобто менеджери з безпеки, зрештою, повинні оцінити ступінь небезпеки, ступінь активності подібних сил тощо. І наскільки це може позначитися на проведенні матчу національної команди України. 

Скічко: Як варіант, можна спробувати отримати гарантії безпеки від адміністрації стадіону, місцевої влади та поліції. Або, якщо ризик надто високий, перенести гру до умовного Кракова. Здається, коли збірна України грала у цьому місті, то жодних пригод не трапилося.

Моралес: Треба розуміти глибину проблеми, наскільки можливі серйозні провокації. Тому що подібні дії завжди можуть бути. Маємо розуміти, що в будь якій країні світу провокації можливі. У будь якій країні світу за гроші люди можуть робити дуже погані речі. 

Переносити кудись? Я не думаю, шо це хороша ідея, якщо там все відпрацьовано і налагоджений механізм у важливих питаннях. До цієї ситуації треба поставитися з розумінням. 

Відверто кажучи, Польща ‒ то найбільш антиросійська країна, яку можна знайти, але й там все одно можуть бути провокатори і ті люди, які можуть влаштовувати подібні акції. Від цього ніхто не застрахований, але я думаю, що, зрештою, це все частина одного процесу, коли підігріваються не зовсім українські настрої в Польщі. Вони мають певні побутові умови і підґрунтя, тому що українців там багато, у когось конфлікти з ними. Але я думаю, що в цілому треба дотримуватися того, що ти вирішив. Якщо дійсно серйозно все відпрацьовано стосовно матчу, то треба там його проводити.