«Пора закінчувати з призначенням ютуберів»: Дулуб, Маркевич, Федорчук і УФ назвали найкращих в УПЛ за серпень

Переглядів 114
Аватар Андрій Піскун Андрій Піскун
3 голоси
«Пора закінчувати з призначенням ютуберів»: Дулуб, Маркевич, Федорчук і УФ назвали найкращих в УПЛ за серпень
Маркевич, Дулуб і Федорчук, колаж: «Український футбол»
Відомі футбольні тренери – Олег Дулуб, Мирон Маркевич, Олег Федорчук та журналіст, який спеціалізується на чемпіонаті України Артур Валерко – ексклюзивно для «УФ» визначили найкращих у серпні в УПЛ 2025/26.
Зміст

Розпочався сезон УПЛ 2025/26, зіграно вже чотири тури, а це означає, що повертається наша традиційна рубрика, де ми визначаємо найкращих за місяць. В гостях у сайту «Український футбол» побували відомі експерти:

  • Олег ДУЛУБ (екстренер ЛНЗ, ФК Львів, Чорноморця, Карпат та інших команд);
  • Мирон МАРКЕВИЧ (екстренер Карпат, Металіста, Дніпра та інших команд);
  • Олег ФЕДОРЧУК (екстренер Таврії, вінницької Ниви та інших команд);
  • Артур ВАЛЕРКО (оглядач сайту «Український футбол», знавець вітчизняного футболу).

«12 очок з 12 говорять самі за себе. Але виступ Динамо в єврокубках трохи псує враження»

– Найкраща команда серпня?

ДУЛУБ: Відзначу Кудрівку, від якої ніхто не очікував такого різкого старту. Вони грали непогано. Якщо винести за дужки матч з Карпатами, де Кудрівка пропустила на останніх хвилинах, то потенційно вони могли мати 9 очок. Ця команда точно відкриття сезону.

На друге місце поставлю Динамо. 12 очок з 12 говорять самі за себе. Але виступ в єврокубках трохи псує враження. Динамо Луческу завжди відрізняло те, що у них було дві моделі гри: для єврокубків і для внутрішнього чемпіонату. В Європі Динамо завжди грало прагматично і здобувало очки. У Шовковського поки немає такого досвіду, як у Луческу.

МАРКЕВИЧ: За грою мені найбільше Шахтар подобається, вони хоч якийсь футбол демонструють. Більше команд я не бачу, нема на що дивитись. Правда, «гірники» продали Судакова і Кевіна, тому важко сказати, як команда виглядатиме без них. Подивимось. 

ФЕДОРЧУК: Якщо б не виступ у єврокубках, то я назвав би Динамо, а так оберу Колос. Хоча у команди Костишина теж є одна пляма – це виліт із Кубку від друголігового Локомотиву.

ВАЛЕРКО: тут треба пояснити, що ФК Кудрівка – не чемпіон Першої ліги, навіть не призер. Із четвертого місця вийшла, вибивши Ворсклу в плей-офф. І от при календарі з віце-чемпіоном України Олександрією, Зорею, Полтавою та Карпатами вони беруть сім очок! Це вражаючий результат, який підтверджує, що з року в рік ця команда грає краще, ніж їй це прогнозують. 

«Тренерський штаб Лупашка не дотягує до поставлених завдань Карпат»

– Команда-розчарування серпня?

ДУЛУБ: Я б тут розділив на дві частини. Невдачі Епіцентру та Олександрії були прогнозовані. Олександрія перезавантажує свій склад, а Епіцентр – новачок УПЛ, хоча у команди була одна з найкраще поставлених ігор у Першій лізі.

З іншого боку зі знаком мінус слід відзначити Полісся та Карпати. Якщо невдачі Полісся ще можна списати на те, що команда виступала на два фронти, в УПЛ і Лізі конференцій, то три очки Карпат у чотирьох матчах – це дуже мало. Якщо вибирати одну команду, то за ступенем значущості найбільше розчарували Карпати. У них був тижневий цикл, вони зберегли склад, та ще й посилилися, але результату немає.

Олег Дулуб, фото: ПФК Львів

Чи не прогадала ФК Олександрія з тренером? Тільки президент вирішує, який шлях обирає клуб. У минулому сезоні Олександрія посіла вперше в своїй історії друге місце, в цьому – був шанс закріпити за собою провідні позиції, поборотися хоча б за третє місце, але поки що не виходить.

МАРКЕВИЧ: Тут без варіантів – ФК Олександрія. Що коїться з командою? Це питання до президента. Скажу так: щоб ламати, багато розуму не треба. Розум потрібен, якщо хочеш щось створити, а зламати все можна за місяць. 

ФЕДОРЧУК: Розчарувань багато. Це Полісся, Карпати і Олександрія. Що стосується Полісся, то мені здається, що у Ротаня і його тренерського штабу трошки була ейфорія після гучного успіху в Олександрії минулого сезону. Вони думали, що так буде й надалі, але так у футболі не працює. Є приклади Моурінью, Почеттіно та інших, у яких не виходило в нових клубах. По-перше, хлопцям треба було бути скромнішими у своїх амбіціях, а по-друге, десь недопрацювали психологічно.

Тепер переходимо до Карпат. Мені здається, що тренерський штаб Лупашка не дотягує до поставлених завдань клубу. Для цього потрібно багато досвіду, щоб працювати з іноземцями. Заявлені цілі у грі і тактиці – це дуже амбітно, але нічим не підкріплено. Звучать тільки заяви, а гри нема. Карпати з Лупашком повторили те саме, що й Полісся з Ашуром. Тільки у Лупашка був один сезон в Інгульці, а в Ашура взагалі не було досвіду. Півсезону в помираючому Дніпрі-1 U-19 – це взагалі ні про що.

Ну і головне розчарування – ФК Олександрія. Це просто жах! Таке відчуття, що в Олександрії трампісти сидять. Одні декларації! Як можна було призначити головним тренером людину, яка не очолювала жоден клуб, а була тільки помічником? Пора закінчувати з призначенням ютуберів. 

ВАЛЕРКО: я не можу сказати, що цей результат несподіваний, але найбільше розчарування – це ФК Олександрія. В Європі бувають випадки, коли скромні клуби невеликих міст несподівано «вистрілюють» і досягають навіть більшого, ніж срібні медалі. І всім ясно, що це, вибачте за термін, «оверперфоменс», всі розуміють, що довго такий результат не утримаєш. 

Артур Валерко, фото: ФК Металіст 1925

Але що відрізняє український футбол, як бізнес-систему, від справжнього? Що такий надзвичайний успіх за кордоном успішно монетизують. А тут що ми маємо? Всього три продажі – і то на 1,5 – 1,8 млн., якщо опиратися на дані Трансфермаркту. Вісім інших футболістів, п’ять із яких – основні, йдуть вільними агентами. При цьому, будучи віце-чемпіоном і маючи обов’язок представити країну в єврокубках, при продажах на 4,3 млн. – купують гравців на 0,37 млн. 

Це як взагалі?! У вас іде чоловік вісім із стартового штабу, а берете лише кілька гравців у віці старших 21 року – з них ніхто не був стабільним основним в УПЛ? І за яким дивом результат має бути інакшим?

Ну а тепер негативне резюме впаде на кар’єру молодого тренера Кирила Нестеренка, який нічого, ну от абсолютно нічого, не міг за цих обставин зробити. Якими ввійшли в новий сезон – рівно на те й награли в серпні. 

«Коли я дивився матч України проти Азербайджану, то зловив себе на думці, що Твердохліба не вистачає нашій команді»

– Найкращий тренер серпня?

ДУЛУБ: Мій вибір стоїть між Барановим (ФК Кудрівка) і Шовковським (Динамо). З огляду на графік і переїзди, набрати максимум очок у чемпіонаті треба вміти, тому виберу Шовковського.

МАРКЕВИЧ: Оберу Костишина. З його приходом Колос став грати зовсім по іншому. Принаймні вони стараються грати у футбол. Видно, що атмосфера в команді покращилася, тренерський штаб Колосу позитивний, тому і результат є.

ФЕДОРЧУК: Це Костишин. Завжди говорять: не повертайся у команду, з якою ти досяг успіху, але Костишин повернувся і повторив. Таке дуже рідко трапляється. Колос зробив вірний крок із тренером.

Олег Федорчук, фото: ФК Таврія (Сімферополь)

ВАЛЕРКО: мене приємно вразив Кривбас під керівництвом ван Леувена. У цій команді відчувається та легкість переходу від оборони в атаку, та стрімкість, які були в Зорі. Я думаю, навіть дехто з футболістів, які почали переростати Кривбас, тепер захочуть тут дограти до зимової перерви, щоб щось узяти для себе з цієї спільної роботи. Те, як голландець спрацював проти Металіста 1925 та Зорі, дуже красива спортивна драма. Видно, як прогресують у нього швидкі й технічні гравці – багато хто зробить тут такий крок вперед, як раніше в Зорі Бражко, Герреро та Русин. 

– Найкращий гравець серпня?

ДУЛУБ: Мені імпонує Будківський. Його відкинуло Полісся і минулого року, після всіх перипетій у його долі, Пилипу було важко повернутися в ігрову обойму. Але зараз він повернувся і став провідним гравцем Зорі. На друге місце поставлю Сторчоуча із Кудрівки. Це футболіст, який увірвався з наскоку в УПЛ.

МАРКЕВИЧ: Відзначу Твердохліба. Він був лідером Минаю, а зараз по хорошому розкрився в Кривбасі, ще при Вернидубі. Він працездатний, має хороше гольове відчуття, забивав минулого року і продовжив цьогоріч. Чи заслуговує Твердохліб на шанс у збірній України? Зараз всі заслуговують на шанс.

ФЕДОРЧУК: Мій улюбленець – це Твердохліб. Він з аматорського футболу доріс до рівня УПЛ. Коли він був в Атлеті, я запрошував його до себе в Енергію, але в той час Твердохлібу надійшло запрошення від Гірник-Спорту. Він дуже хотів піти до мене, але я йому відразу сказав: «Перша ліга – то є Перша ліга, тому йди туди».

Коли я дивився матч України проти Азербайджану, то зловив себе на думці, що Твердохліба не вистачає нашій команді. Грати з одним форвардом проти аутсайдера якось не гарно. У Твердохліба дуже високий КПД. Не розумію, чому у нас не розглядають таких гравців, якщо у нас крайній дефіцит. Твердохліб набагато корисніший і перспективніший, ніж Калюжний. Якщо їх порівняти, то це небо і земля.

Взагалі деякі рішення у збірній мене дивують. Коли Ванат потрібен проти Франції – він сидить у запасі, а проти Азербайджану виходить у старті. Якщо немає Яремчука, то шукайте йому заміну! В УПЛ 16 команд грають! Кого б я порадив? Климчука із Колоса і вищезгаданого Твердохліба. Всі тренери беруть у збірну одного-двох гравців, які перебувають у найкращій формі. Згадайте, як Фоменко взяв Зозулю під одну гру з Польщею і Роман забив, хоча це не топ-гравець. 

ВАЛЕРКО: ось цей футболіст, Сторчоус, показує, яка смішна зараз різниця між найвищим дивізіоном і рештою вітчизняного футболу. Ніколи в історії вона, ця різниця, не була такою малою! От приходить хлопець у віці за 30, який все життя грав у нижчих лігах, ще рік тому десь чемпіоном Другої ліги ставав. І от він забиває Олександрії, Карпатам. І ніхто не може сказати, що людина, яка починала в аматорах і ще й кілька років там грала, не відповідає цьому рівню. Тому замість возити ноунеймів з-за кордону, краще б наші клуби серйозно переглядали усі ось ці Луцьксантехмонтажі № скільки там і Коростені-АгроНиви. Але ж кому це треба? Цих гравців у вайскауті немає, нарізок і статистики готової. Та й відкотити на них не вийде. От і виходить, що Сторчоус 1994 р.н. опиняється в УПЛ тільки зараз, зате половина клубів чемпіонату щосезону тасує легіонерів, яких зараз ніхто й імені не згадає. 

«Даю 10%, що у Забарного вийде заграти в ПСЖ, тому що розуміння футболу йому трішки не вистачає»

– Найкращий український легіонер серпня?

ДУЛУБ: Трубін ще не пропускав за Бенфіку в цьому сезоні, тому назву його. Він надійний воротар і дуже добре грає ногами. Перехід в Бенфіку пішов йому тільки в плюс. За збірну України він також виступає дуже впевнено.

Перспективи Забарного в ПСЖ? У нього дуже хороші шанси відразу стати основним. Ілля кваліфікований захисник, який володіє першим пасом. Я думаю, він буде відповідати планці клубу, який виграв Лігу чемпіонів. Але звичайно, йому потрібен час для адаптації, переходу з англійської на французьку. Хоча... Кварацхелії час для адаптації не знадобився, він відразу увірвався в команду.

МАРКЕВИЧ: Трубін солідно прибавив у Бенфіці. Він грає в європейському топ-клубі і каші там не псує, та й у збірній добре виступає. Які перспективи Забарного в ПСЖ? Почав він непогано. Ясно, що його конкурент Маркіньйос – це топ-гравець, але у Забарного хороше майбутнє. Головне – не збавляти і рухатися вперед. 

Мирон Маркевич, фото: fc-dnipro.com.ua

ФЕДОРЧУК: Назву Забарного. Він перейшов у найкращій клубі світу і на ньому велике навантаження і тиск. У збірній Ілля теж більш менш непогано виглядає. Як в нього перспективи в ПСЖ? Як не прикро це казати, але це його рівень, проте Забарний дивує тим, що постійно вчиться. Я даю 10%, що у нього вийде заграти в ПСЖ, тому що розуміння футболу йому трішки не вистачає. Хороший приклад – момент з голом Мбаппе у матчі збірних. Забарний зробив рух раніше, ніж нападник, а це не тренується. Йому треба було стояти, тому що у швидкості він не перемагав у цей момент. 

Трубіна теж можна відзначити, але він у Бенфіці грає не перший рік і можна сказати, що перебуває вже у своїй тарілці.

ВАЛЕРКО: от ми вміємо десь підносити до небес, а десь хороше не помічати. Є воротар Бенфіки Трубін – із 10 матчів нового сезону він вісім завершує без пропущених м’ячів. Грає на Клубному чемпіонаті світу, «звільняє» Моурінью з Фенера, а преса у нього на батьківщині ну якось так собі. Ще й всерйоз обговорюють, чи він воротар №1 у збірній чи ні. Цілком очевидно, що він прогресує, і не здивує, якщо вже взимку стане одним із великих продажів Бенфіки. 

«Більше шансів «вистрілити» має Колос за рахунок тренерського штабу»

– Чи зможе в цьому сезоні хтось поборотися за чемпіонство з Динамо і Шахтарем, як це зробила Олександрія в минулому році?

ДУЛУБ: Такі команди, як ФК Олександрія, з'являються раз на десять років в межах статистичної похибки. Дуже складно протистояти сформованим командам в плані менеджменту і т.д. – Динамо і Шахтарю. На даний момент я таких команд не бачу. 

Якщо взяти Кривбас, то там йде перезавантаження на легіонерів. Зі свого досвіду скажу, що 70% іноземців, які приїжджають в Україну, не розуміють, куди потрапили і не мають уявлення про рівень чемпіонату. Вже потім вони починають освоюватися.

Більше шансів «вистрілити» має Колос за рахунок тренерського штабу. Костишин, Шелаєв, Михалик – футбольні люди, вони змогли стабілізувати склад при наявності двох гравців на одну позицію. Також мене приваблює вертикальна гра Колоса, яка добре адаптована під українські реалії УПЛ.

Руслан Костишин, фото: ФК Колос

МАРКЕВИЧ: Ні. Думаю, за чемпіонство будуть боротися Шахтар і Динамо, а за третє місце всі інші команди, які практично рівні.  

ФЕДОРЧУК: Потенційно, якщо брати по гравцях і тренерському штабу, то тільки Полісся могло, але дуже багато вже втрачено. Я не вірю, що до зими вдасться впоратися з проблемами у захисті, та і з воротарем є проблеми. Бущан повністю розібраний. У нас завжди пам’ятають тільки яскраве, але згадайте, як Бущан ішов з Динамо. Він тоді вже провалювався, у нього дуже низький футбольний інтелект, тому я не вірю, що він розкриється у Поліссі. Якщо він у Саудівській Аравії напропускав стільки м’ячів, то у нас чемпіонат не гірший. 

ВАЛЕРКО: зможе в випадку, якщо гранди з якихось причин «посиплються». На жаль, у випадку, якщо Шахтар і Динамо спокійно та прогнозовано реалізують свій кадровий потенціал, ні в кого більше в нашому чемпіонаті не буде жодного шансу їх потіснити. Доказ цьому – центральний матч попереднього туру, де інтрига прожила 12 хвилин (мова про матч Динамо – Полісся – 4:1, – прим. «УФ»). 

«УАФ та збірна працюють в онлайні, тому такі результати»

– Чому збірна України так слабко зіграла з Азербайджаном (1:1) і взагалі виглядає депресивно?

ДУЛУБ: Щоб відповісти на ваше запитання, потрібно перебувати всередині команди. Не можна однозначно сказати, що ми програємо по грі, тут є комплекс причин і однозначної відповіді немає. Для збірної України ще нічого не втрачено, хоча з першого місця вийти буде дуже складно, а ось поборотися за другу позицію шанси є.

Якби Україна грала в такому стані не з Азербайджаном, а з Ісландією, то шансів було б ще менше. Я дивився матч Ісландії проти Франції, і «вікінги» там добре грали. Вони виглядали, як футбольна машина: перекривали простір, швидко вибігали в контратаки, проявляли агресивність і цілісність. Французам просто пощастило, що вони виграли той матч.

Але за місяць може статися все, що завгодно. Ісландія може втратити ключових гравців через травми, розгубити форму, а українці, навпаки, набрати її через ігри. Тому ж Зінченку не вистачає ігрової практики. Якщо він буде грати за Ноттінгем, то через місяць буде в тонусі.

Олександр Зінченко, фото: ФК Ноттінгем Форест

МАРКЕВИЧ: Без коментарів.

ФЕДОРЧУК: По-перше – світ тренерського штабу дуже відірваний від чемпіонату. Вони й не приховують, що мешкають в Іспанії. По-друге – непослідовність тренерських рішень. Як приклад, після провалу на Євро, гравці у перших трьох матчах не мінялися, а потім деяких забули і взагалі не давали шансу. Ребров на чолі збірної провів 28 матчів, але таке враження, що кожна гра, як перша. Он Саньоль у Грузії швидко адаптувався. Ресурси там набагато скромніші, але гра є: що на Євро, що зараз. Грузія – це хороший показник.

Ну і третій момент – це якась безрозсудність і самовпевненість головного тренера, яка тримається на стосунках з президентом УАФ, котрий теж проживає не в Україні. Якщо зарубіжні тренери працюють в Україні, а наші тренери збірної – за кордоном, то це якось не в’яжеться. Якщо ти працюєш у збірній, то треба знаходитися в Україні і бути присутнім на матчах УПЛ. Виходить, що УАФ та збірна працюють в онлайні, тому такі результати. Тренеру потрібно своїми діями показувати гравцям приклад.

ВАЛЕРКО: напевно, тому, що заслужила це своєю грою та стратегією роботи в останні 10-15 років.

Найкраща команда серпня УПЛ за версією експертів

1. Кудрівка – 2 голоси.

2–3. Колос – 1.

2–3. Шахтар – 1.

Команда–розчарування серпня УПЛ за версією експертів

1. Олександрія – 3 голоси.

2. Карпати – 1.

Найкращий гравець серпня УПЛ за версією експертів

1. Єгор Твердохліб (Кривбас) – 2 голоси.

2–3. Андрій Сторчоус (Кудрівка) – 1

2–3. Пилип Будківський (Зоря) – 1.

Найкращий тренер серпня УПЛ за версією експертів

1. Руслан Костишин (Колос) – 2 голоси.

2–3. Патрік ван Леувен (Кривбас) – 1.

2–3. Олександр Шовковський (Динамо) – 1.

Найкращий український легіонер серпня за версією експертів

1. Анатолій Трубін (Бенфіка) – 3 голоси.

2. Ілля Забарний (ПСЖ) – 1.

Турнірна таблиця УПЛ сезону 2025/26 після 4-х турів

Таблиця бомбардирів УПЛ сезону 2025/26 після 4-х турів