Продавати Судакова не страшно – є Цуканов. Ось розповідь про супер-таланта Шахтаря з уст його дитячого тренера

Переглядів 2777
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
8 голосів
Продавати Судакова не страшно – є Цуканов. Ось розповідь про супер-таланта Шахтаря з уст його дитячого тренера
Віктор Цуканов, фото: ФК Шахтар Донецьк
Дитячий тренер висхідної зірки донецького Шахтаря Віктора Цуканова – Вадим Даренко – розповів про перші кроки у футболі свого вихованця та висловився щодо його перспектив в інтерв’ю для «УФ».

На зимових зборах 2024 року в складі донецького Шахтаря засяяла нова зірка. Ім’я їй – Віктор Цуканов. 18-річний півзахисник вже встиг відзначитися трьома голами за першу команду «гірників», що, безперечно привертає увагу до юного таланта. Особливо на тлі чуток про відхід зіркового хавбека донеччан Георгія Судакова, який вже цим літом може стати гравцем одного з клубів топчемпіонату Європи. Куди ж тут подітися без порівнянь з молодшим та, схоже, не менш талановитим футболістом подібного амплуа?

До того ж після своїх яскравих виступів на зборах Цуканов отримав винагороду від донецького клубу у вигляді п’ятирічного контракту, що свідчить про серйозність планів «гірників» щодо своєї зірочки. Віктор Цуканов є й серед 28 футболістів, які вирушили до Франції на матч-відповідь Ліги Європи проти Марселя.

Сайт «Український футбол» звернувся до дитячого тренера Віктора з кропивницької Зірки Вадима Всеволодовича Даренка, аби той розповів про перші кроки у футболі свого перспективного підопічного та поділився думкою про порівняння Цуканова з Судаковим.

У новому матеріалі «УФ» ви дізнаєтеся:

  • Завдяки чому Цуканов виділявся поміж інших гравців;
  • За кого в дитинстві вболівав юний талант Шахтаря;
  • Футбольне минуле батька Віктора;
  • Чому Цуканов не опинився у Дніпрі;
  • Настанови дитячого тренера для свого експідопічного на зборах з «гірниками»;
  • Наскільки доречне порівняння Цуканова з Судаковим;
  • Який шанс у вихованця Зірки засяяти в першому складі Шахтаря.

«Дніпро не встиг взяти Цуканова, бо його перехопив Шахтар»

– Наскільки я знаю, то Ви другий тренер у кар’єрі Цуканова. За яких обставин Ви очолили його групу та у кого він тренувався раніше?

– До мене Вітя займався в Ігоря Хмельницького, але цей тренер помер у серпні 2014 року. Я ж тоді обіймав посаду керівника програми розвитку дитячо-юнацького молодіжного футболу у Зірці. Фактично піді мною була школа та U-19. Після смерті Хмельницького до мене звернулися діти його вихованців – серед них був Цуканов. І ось з осені 2014-го я цю групу дітей 2005/2006 року народження вів до початку повномасштабної війни – потім вони всі роз’їхалися.

– А саме з Цукановим як довго Ви працювали?

– Вітя був у мене до 2019-го, поки у вересні того ж року він не пішов до Шахтаря. У 2019-му ми грали стики за вихід у фінал ДЮФЛ з Шахтарем. Ось саме там його і помітили.

Хоча ні, його навіть трохи раніше залучали. Він ще взимку 2019-го їздив на якийсь турнір з Шахтарем, але потім повернувся, дограв з нами ДЮФЛ і вже потім він повноцінно перейшов туди. 

Вадим Даренко і Віктор Цуканов (знизу), фото: особистий архів В.Д.

– У Вас серед вихованців є Андрій Русол, який тривалий час працює в дніпровському футболі. Чи був інтерес з Дніпра до Цуканова?

– Так, серед моїх вихованців є Андрій Русол й Ігор Бажан – це ті, хто грали на найвищому рівні. Дніпро дійсно ним цікавився, але щось там не зрослося. Була така розмова, що його хочуть запросити, але в якийсь момент там щось загальмувалося. 

Я ось розмовляв з Сергієм Івановичем Собецьким (ексгравець Дніпра та селекціонер клубу, – прим. «УФ»), згадував цю ситуацію, то він каже: «Я його пропонував, а мені відповідали: «Ми подивимося, ми подивимося». Але вони не встигли подивитися, бо Шахтар перехопив»:) Але коли вибір був між Дніпром та Шахтарем, то безперечно – Шахтар.

– Шахтар тому, що з дитинства вболівав саме за них?

– Якби не було тієї пропозиції від Шахтаря, то рано чи пізно Дніпро вийшов би на нього, і Цуканов опинився би там. Але так, він за Шахтар вболівав. Вони у мене всі вболівали за якісь команди, але Вітя дуже сильно підтримував саме Шахтар.

«Для Віті футбол – це життя. Цим він вирізнявся поміж інших»

– А на якій позиції під Вашим керівництвом починав грати Цуканов? 

– У середині поля, під нападниками. Він грав за 2005-й рік, хоча був молодшим. Було помітно, що у хлопця є хороші задатки. Не дивлячись на те, що в команді він у нас був найменшим, я його брав, ставив і Вітя забивав. Він завжди ходив на тренування, я його брав на усі турніри, ставив на ДЮФЛ. У Зірці він якраз перший рік відіграв за U-14, а потім перейшов до Шахтаря.  

– Які головні сильні якості Цуканова? Чим у Вашій команді він вирізнявся серед інших?

– Нічого нового я не відкрию. У Віті футбол – це його життя, розумієте? У мене є хлопці з цієї групи і в Олександрії – Жадан (Олександр – прим. «УФ»), і у луганській Зорі – Косівський Валєра та Михайленко Юра. Багато хлопців виїхало за кордон, але теж знаходяться при клубах. Однак для Віті футбол – це справді життя. Мабуть, цим він і відрізняється від інших.

Що стосується його футбольних якостей, то, звісно, дуже хороша техніка – він дуже добре працював з м’ячем, швидко засвоював усе, що йому давали. Звісно й інтелект – він чудово бачив поле. Попри те, що, нагадаю, у команді він був найменшим. Навіть серед хлопців того року було помітно, що у Віті є хороші задатки, які можна розвивати та чого досягти.

Віктор Цуканов в дитинстві на тренуванні, фото: особистий архів В.Д.

Я ось подивився журнали за попередні роки. Якщо тільки він не хворів, то у нього взагалі не було пропусків. Жодних там сімейних обставин і так далі – у Віті такого не було. Він постійно на тренуваннях. Навіть бувало приходив та просив з іншою групою пограти. Всі хлопці, які мають здібності й так ставляться до справи, чогось та й досягають у футболі.

– Зараз у Шахтарі Цуканова кличуть Віктором Михайловичем, а чи було у нього у Вашій команді якесь прізвисько? Яким він взагалі був у колективі?  

– У нас він не був Міхаличем, оскільки був ще меншим:) Такого особливого прізвиська не було. Всі його кликали Вітюшою.

Характер у нього такий, що він дуже спокійний хлопець. Якщо під час турнірів на виїзді деякі пацани могли десь залипнути в якихось справах, порушити десь дисципліну, невчасно лягти спати, то у Віті ніколи такого не було. Він спокійно виконував усі вимоги, дотримувався розкладу.

Загалом з ним нормально можна було говорити, Вітя хороший хлопець. Він у цьому плані не виділявся, нікуди не ліз, а виходив і все показував на футбольному полі.

– А як у Цуканова було з навчання у школі?

– Я не скажу, що він був відмінником. Ми слідкували за цими справами стосовно всіх хлопців, мали зв’язок зі школою, батьками. Десь ми могли покарати того, хто має проблеми з дисципліною, успішністю, але з Вітькою такого не було. Він не був відмінником, але й не відставав від інших.

 Навчався так, щоб у нього не було заборгованостей і щоб батьків не викликали. Ви ж розумієте, що батьки могли б сказати: «Та ні, поки ти не виправишся, то на футбол не підеш». У нього такого точно не було.

– Що Ви знаєте про його родину?

– Батька я знаю, бо він сам займався футболом, коли я ще працював у СДЮШОР. Не пригадаю, якого він року народження. Кажуть, що був непоганим хлопцем, хоча й не пішов далі у футболі. Стосовно професій, то мама, здається, домогосподарка, а батько на різних роботах працював. Не знаю, чим саме він займається наразі. 

Батько весь час цікавився, відвідував усі матчі. У нас з ним були хороші відносини. Коли прийшло запрошення від Шахтаря, то він прийшов і сказав, що по Віті є така пропозиція й ми все вирішили. Зрозуміло, що коли кличе такий клуб, то які можуть бути питання…

«Хочу, щоб вже потім говорили: «Цей гравець схожий на Віктора Цуканова»

– Помітно, що Віктору не вистачає фізичної міці. Це те, над чим йому потрібно працювати? 

– Так, Вітя не такий вже й потужний футболіст, але він грає за рахунок інших якостей – техніка, інтелект. Такі ж футболісти теж грають. Ми зараз можемо згадати стількох гравців, які без таких видатних фізичних можливостей грають на високому рівні. Цуканов швидко засвоює інформацію, так само швидко реагує на зміну ігрової ситуації, правильні рішення ухвалює: притримати, взяти на себе. Це і є футбол. 

Віктор Цуканов, фото: ФК Шахтар Донецьк

Вітя ще буде рости, йому лише 18 років. Футболісти дорослішають десь у 20-21 рік, коли стають такими собі мужиками. Тим паче, бачите, у нього така структура тіла… От його батько досить немаленький, а він, схоже, пішов по маминій лінії. Можливо, через це він і немає видатних антропометричних даних. 

– Чи зможе Цуканов стати новим Судаковим для Шахтаря? Наскільки це різні футболісти? 

– Я не знаю, адже майбутнє таких хлопців залежить і від обставин. Я лише хочу, аби він став Цукановим: хорошим футболістом, який грає на високому рівні, був самим собою.

Він дуже працелюбний, швидко навчається. Дай Боже, щоб у нього було все добре зі здоров’ям. Говорити про те, ким він там стане – я вважаю, що ще зарано.

– Можливо, він Вам нагадує когось іншого з відомих футболістів за стилем гри?

– З відомих… Ну таких футболістів було багато, але виокремлювати когось одного я б не хотів. Хочу, щоб вже потім говорили про нього: «Цей гравець схожий на Віктора Цуканова»:) Кожна людина індивідуальна, особливо у футболі. У мене в групі були не менш талановиті за Вітю гравці, повірте мені, але у них все щось футболу заважало – стабільно відвідувати тренування, постійно якісь справи. А для Цуканова нічого не існувало окрім футболу.

– Коли Ви востаннє бачилися з Віктором?

– Він приїздив на канікули новорічні. Приходив до мене, приніс презент, футболку з підписом: «Моєму тренеру від Цуканова».

Вадим Даренко і Віктор Цуканов, фото: особистий архів В.Д.

«Шанси заграти в першій команді Шахтаря? У Віті я впевнений, але є й інші обставини»

– Як Вам успіхи Цуканова на цих зимових зборах у складі першої команди Шахтаря?

– Звісно, я слідкую. Три голи він забив за основний склад! Але ж розумієте – це навчально-тренувальний збір, і як молодого та здібного футболіста його підпускають до першої команди. Чи будуть його так само використовувати в офіційних матчах? Це вже інше питання. 

Я з ним про це говорив, коли вітав з Днем народження. Кажу: «Ти ж розумієш, доки ти на зборах, то на тебе дивляться як на майбутнє. Але талант повинен підкріплюватися і роботою. Ти не засмучуйся, якщо тебе в офіційних матчах не будуть підпускати. Тобі 18 років, ти ще не сформувався як чоловік, щоб на рівні мужиків стабільно грати. Навіть якщо ти гратимеш за команду U-19, то ти маєш викладатися на повну. Щоб там бачили, що ти гідний грати за першу команду». 

Він мені відповів: «Володимире Всеволодовичу, я все це розумію, я знаю».

– А крім дня народження чи встигли привітати свого вихованця з новим п’ятирічним контрактом з Шахтарем?

– Я вітав тільки з днем народження:) Знаю, що він підписав п’ятирічний контракт. Ще буду з ним розмовляти, обговорювати й ігри, і щось цікаве. Ми домовилися, що триматимемо контакт.

– Нещодавно Шахтар оголосив про свої амбіції створення однієї з найкращих версій команди в історії, після чого підписав бразильців Кевіна та Марлона Гомеса. Чи вийде закріпитися у Цуканова в донецькому клубі, який знову повернувся до варіанту з купівлею молодих талановитих латиноамериканців?

– У Шахтаря є задача – це чемпіонат, єврокубки. Ви ж розумієте, що вони купують бразильців саме для вирішення цих великих задач, які вони ставлять. Чи зможе Вітя конкурувати на такому рівні? Важко сказати, але якщо вони купують гравця за великі гроші, то, скоріше за все, він і гратиме. 

Марлон Гомес, фото: ФК Шахтар Донецьк

Однак це говорить про те, що буде конкуренція, до якої Цуканов має готуватися, мати терпіння та працювати. Все-таки йому 18-років… Це ж рідкість, коли такого віку хлопці грають у стартовому складі таких серйозних клубів. Також буде залежати від того, як він прогресуватиме, від його здоров’я та ще багатьох факторів.

Сподіваємося, що він складе гідну конкуренцію та вже на наступний сезон, чи рік Вітя матиме більш міцну позицію в першій команді. Наскільки розумію, зараз його взяли, як одного зі здібних хлопців, щоб він показав себе. А керівництво що? Там ставлять задачу бути на вершині українського футболу, конкурувати в Європі. Наскільки Цуканов зможе відповідати таким вимогам – подивимося. Те, що у нього для цього є всі задатки – це факт. У ньому я впевнений, але є ж ще й інші обставини. Головне, щоб у нього здоров’я було.

X