«Те, що Бош зробив з ПСВ, я відчув на собі»: Олійник – про улюбленого тренера, який протистоятиме Шахтарю

Переглядів 837
автор Олександр Карпенко Олександр Карпенко
5 голосів
«Те, що Бош зробив з ПСВ, я відчув на собі»: Олійник – про улюбленого тренера, який протистоятиме Шахтарю
Петер Бош і Денис Олійник, колаж: «Український футбол»
Матч Ліги чемпіонів ПСВ – Шахтар дає «УФ» привід із легендою УПЛ Денисом Олійником поспілкувався про наставника ейндховенців – одного з найбільш трендових тренерів Європи Петера Боша, з яким вони попрацювали в Вітессі.

Шахтар у Лізі чемпіонів зіграє з лідером Ередивізі та чинним чемпіоном Нідерландів – ПСВ. А очолює цю команду Петер Бош, який минулого сезону вперше здобув золоту медаль, позбувшись стереотипу про себе як тактичного генія з порожньою кімнатою для трофеїв.

Нідерландець, якому виписували безліч авансів, давали шанс проявити себе на чолі Боруссії, Баєра та Ліона, після локальних успіхів на батьківщині в топ-чемпіонатах нічого досягти не міг. Але відкрив чималу кількість талановитих гравців, а також допоміг реанімувати кар'єру Денису Олійнику, який протягом кількох сезонів відігравав важливу роль у Вітессі, піднявшись в зону єврокубків. 

Робота в Арнемі допомогла Бошу звернути на себе увагу Аякса, з яким у 2017 році доходив до фіналу Ліги Європи, заклавши фундамент команди, яка за кілька років ледь не зіграє у фіналі ЛЧ, зупинившись за крок до фіналу. Тож тепер в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол» журналіст Олександр Карпенко поспілкувався з півзахисником ЛНЗ Денисом Олійником, який розповів про свого улюбленого тренера. Як зізнається наш сьогоднішній співрозмовник, саме ідеї Боша вплинули на його бажання піти вчитись на тренера і пропагувати нідерландський стиль футболу.

 «Те, як Бош ставиться до футболу, завжди мене підкупляло»

– Денисе, вдається тримати руку на пульсі футболу в Нідерландах, який вам дуже подобається?

– Так. Мені дуже подобається сам чемпіонат. Коли я там грав і після того, коли я залишив Вітесс, слідкую завжди за командами Петера Боша, де б він не працював. Якщо не виходить глянути матч, то вже після гри дізнаюсь результат.

– ПСВ у внутрішньому чемпіонаті успішно відстоює свій титул. Що слугувало такому прогресу команди з Ейндховена?

– Це 100% тренерська робота Боша. До цього вони 6 років не вигравали чемпіонство, а тепер повернули, побивши всі можливі рекорди, які тільки можна. Це показує рівень Петера, як тренера.

Петер Бош, фото: AFP

Рік тому я відвідував розташування ПСВ, дивився за його роботою. Був дуже задоволений від спілкування, побачив для себе багато корисного. Футбол, який демонструє ПСВ, дуже мені близький, ставлення до нього завжди приваблювало. Я дуже багато у нього вчуся.

– Бош до 2024 року не вигравав жодного титулу в тренерській кар'єрі, маючи лише репутацію тактичного гіка. Ви бачите цьому пояснення?

– Петер довго до цього йшов. Мав його виграти ще з Аяксом в сезоні 2016/17, коли вони в 1 очко програли Феєноорду і дійшли до фіналу ЛЄ. Він виконав дуже сильну роботу, плодами якої скористався Ерік тен Хаг. Петер почав ставити де Лігта, ван де Бека, де Йонга, Онана, Дольберга.

Бош дуже сильно вміє розкривати гравців. Це було у Вітессі, Аяксі та кожній з команд, де він працював. Я запитував у нього, яка команда сильніша – Аякс тих часів чи сьогоднішній ПСВ? Він ствердно відповів: ПСВ сильніше, тому що є досвідчені гравці. Знають, що таке вигравати титули. Він на це заслужив.

– Як би ви описали футбол Боша в ПСВ?

– Він пропагує дійсно дуже інтенсивний футбол, контрпресинг, який кожного тренування відпрацьовується. Тотальний контроль м'яча. Весь час на м'ячі, створюється багато моментів. При втраті м'яча дуже сильна командна робота в контрпресингу. Гравці це все роблять на автоматі. Це все я відчув на собі, коли я з ним працював.

Денис Олійник у Вітессі, фото: ФК Вітесс

– На кого з гравців ПСВ варто звернути увагу?

– Там багато гравців, за якими цікаво стежити. Сильні фланги – Бакайого-Ланг, півзахист, де Йонг у свої 34 тримає рівень на вістрі атаки. Сила ПСВ полягає в командній роботі, виконуючи план на гру. Командна гра у них дуже сильна плюс індивідуально сильні виконавці. Цей симбіоз дає результат. Вони знають, що робити з м'ячем і без нього. В цьому і простежується тренерська рука Боша.

«Сила ПСВ полягає в командній роботі»

– В кожному інтерв'ю, коли запитуєш вас про період у Вітессі, ви говорите, що Бош є топовим фахівцем. Коли ви це зрозуміли?

– Коли я прийшов у Вітесс, то склад у нас був далеко не найсильніший, але за різними показниками ми були якщо не першими в Нідерландах, то входили в трійку всіх команд Ередивізі. Всі ці компоненти працювали і команда грала в дуже яскравий футбол.

Це показав і перший сезон мій у Вітессі. В другому осінь ми закінчили третіми, але Бош залишив клуб і почалися проблеми. Для мене це топ-тренер, який підтверджує своєю роботою. Я не сумнівався, що він виросте в топ-тренера і зможе показати себе на високому рівні.

Денис Олійник і Петер Бош, фото: Instagram

Навіть мої друзі не розуміли, навіщо я туди поїхав. Але всередині процесу можна побачити його людські якості, увагу до дрібниць, як він спілкується з футболістами. Ми погано почали перший мій сезон, але я всім говорив, що ми закінчимо сезон в топ-4. І ми потрапили в Лігу Європи! Я сказав, що за декілька років Бош піде на підвищення. Так і сталося.

– За межами Нідерландів Бош так і не зміг чогось досягти серйозного..

– Я так не вважаю, тому що в Дортмунді йому не дали час (Бош був ініціатором запрошення в Боруссію Андрія Ярмоленка після продажу в Барселону Дембеле, – прим. О.К.). Виграли 5 матчів із 5-ти, потім не могли довго виграти, після чого його прибрали. У Баєрі Бош підняв команду в першому сезоні з низу, на п'яте місце, програвши в другому колі лише 1 матч. Далі була зона ЛЧ і вже на третій рік він залишив клуб.

Потрібно так само розуміти ставлення німців до іноземців. Не секрет, що там специфічне ставлення до нідерландців, враховуючи історичний контекст, але це вже тема для іншого інтерв'ю. Якщо конкретизувати, то я у Дармштадті зрозумів, що німці вимагають від іноземців, аби ти був на голову сильнішим за місцевого, якщо не на півтори. Ти розумієш, що тебе в будь-який момент можуть замінити на іншого. Чекати тебе ніхто не буде, якщо провалиш 1-2 гри.

В Ліоні Петер не мав результату, але було видно малюнок гри. За моментами, статистикою вони домінували зі всіма суперника, хоч і мали проблеми в обороні. В таких командах чекати не дуже люблять, якщо ти не даєш результат тут і зараз.

– Ви бачите недоліки, якими може скористатися Шахтар?

– Недоліки, на яких можна ловити опонента, є у всіх команд. Але в Лізі чемпіонів ПСВ хорошу гру демонстрував. Шахтар має у своєму розпорядженні сильних індивідуально гравців. Цікаво буде подивитись.

Гравці Шахтаря, фото: ФК Шахтар Донецьк

– Головний тренер Шахтаря Маріно Пушич, працюючи в Нідерландах, неодноразово перетинався з Бошом. Цієї бази і підбору виконавців у таборі гірників вистачить, щоб взяти очки в Ейндховені?

– В Шахтарі напевно вивчали ПСВ, як грати проти команд з високою інтенсивністю. Петер ніколи не відходить від свого футболу – грати в яскравий, атакувальний, захоплюючий футбол, про що добре знають тренери донеччан. Ми з Вітессом могли програти гру, але після матчів для нього було важливо, як ми зіграли, і перенести цей досвід на наступні ігри.

– Як нівелювати прірву між нашими клубами та суперниками на євроарені?

– Зрозуміло, що фактор логістики зараз вийшов на перший план, коли після гри в чемпіонаті ти добу добираєшся в іншу частину Європи. Людям, які не розуміють цього, складно пояснити. Плюс рівень команд ЛЧ дуже високий. Зараз всі команди, які вийшли до основного раунду ЛЧ, є досить сильними.

Аталанта зараз серед лідерів в Серії А. Болонья минулого сезону всіх здивувала, Янг Бойз з Інтером провів найкращий матч в ЛЧ. Важкувато підтримувати цю планку в Європі і наші гранди намагаються грати з тими командами. З рівними суперниками щось краще виходить, а з сильним суперником дуже складно.

«ПСВ ніколи не відходить від свого футболу. На цьому може зіграти Шахтар»

– Як вам оновлена Ліга чемпіонів?

– На мій погляд, цей формат з деякими командами зіграв злий жарт. Реал не може почувати себе впевнено, а їм ще належить зіграти з Ліверпулем і на виїзді з Аталантою, яка в тому сезоні винесла Ліверпуль і Баєр у фіналі ЛЄ, забрали зараз очки в Арсенала, який нічого не створив в Бергамо.

Денис Олійник, фото: ФК ЛНЗ

В старій ЛЧ ти розумів, що у тебе 6 матчів і при одній поразці тобі нічого не загрожувало, а тут ціна її зросла. Завжди цікаво спостерігати за новинками. Комусь жеребом не поталанило. Подивимось, як буде далі.

– Може Шахтар чіплятися за результат з командами, які залишилися в ЛЧ після половини дистанції?

– Очки можна взяти з будь-якою командою. Гра з Арсеналом показала, що за іншого збігу обставин можна було привезти нічию. Я впевнений, що тренери Шахтаря вимагатимуть від футболістів налаштовуватись максимально. За виключенням Аталанти, Шахтар кожному із суперників по Лізі чемпіонів давав бій. Шанси будуть з ПСВ, Брестом, Баварією і Дортмундом. Треба вірити, віддавати всі сили і сподіватися на вдачу.