Клуб, де колись круто грали українці, з ганьбою виключили з Ередивізі: Левченко та Олійник згадують Вітесс

Переглядів 4879
Олександр Карпенко Олександр Карпенко
14 голосів
Клуб, де колись круто грали українці, з ганьбою виключили з Ередивізі: Левченко та Олійник згадують Вітесс
Денис Олійник та Євген Левченко у Вітессі. Колаж: «‎УФ»
Євген Левченко та Денис Олійник ексклюзивно для «УФ» прокоментували кризову ситуацію, в якій опинився їх колишній клуб – Вітесс, який понизили в класі через проблеми з фінансовим моніторингом. До чого тут одіозний Роман Абрамович?

Нещодавно у Нідерландах вибухнув гучний скандал. Ліцензійна комісія Королівської федерації футболу Нідерландів (KNVB) позбавила Вітесс 18 очок через проблеми з ліцензуванням. Як наслідок – вперше за 35 років колектив з Арнема вилетів з найвищого дивізіону першості Нідерландів.

Вітесс систематично не виконував ліцензійні вимоги та вводив в оману кредиторів та уряд Нідерландів, а вишенькою на торті стало те, що клубу не вдалося навести докази, які б спростовували стосунок до клубу екс-власника Челсі Романа Абрамовича, який таємно фінансував Вітесс, хоча не секрет, що деякі гравці Челсі проходили обкатку саме у Нідерландах.

Свого часу за Вітесс пограли українці, для яких цей клуб став свого роду трампліном. В середині 90-х у Арнемі засвітився Євген Левченко, а через 20 років потому у Нідерландах свою кар'єру реанімував Денис Олійник, який і досі продовжує грати на високому рівні.

Журналіст сайту «Український футбол» Олександр Карпенко разом із колишніми півзахисниками національної збірної України Євгеном Левченком та Денисом Олійником спробував розібратися, чому один із найпопулярніших клубів Нідерландів опинився на самісінькому дні.

«Вітесс до останнього приховував інформацію про фінансування клубу»

 – Як сприйняли новину про зняття 18 очок з Вітесса?

Євген Левченко: Я знав, що у Вітесса великі неприємності. Були всі передумови для того, щоб максимально покарати Вітесс. Це дуже неприємно, боляче прийняти, але це факт.

Останні роки у Вітессі відбувався повний місменеджмент управління клубу. Ми бачимо, що не залишилося жодних аргументів за те, аби залишити клуб в Ередивізі. Вони до останнього приховували інформацію про походження фінансування клубу.

Дуже прикра історія. Я 5 років відіграв за Вітесс. Спілкуюсь достатньо часто з людьми в клубі. Але навіть команда з такою великою історією може втрапити у таку ситуацію. Ліцензійна комісія хотіла показати іншим клубам, що так робити не можна. В Нідерландах ніхто не буде закривати очі.

Я бачив, як розгортаються події довкола клубу. Я маю гарний контакт з капітаном клубу Марко ван Гінкелем. Місменеджмент та негативні результати є наслідком того, що відбувається в Арнемі.

Євген Левченко проти Ліверпуля. Фото: Вітесс

Денис Олійник: Напрочуд здивувався. Я провів 2 прекрасних роки в Арнемі. Це був мій перший європейський досвід. Я пограв під керівництвом топ-тренера (Петера Боша, який майже зробив ПСВ чемпіоном, – прим. О.К.) та його помічників.

«Борги Вітесса – понад 30 мільйонів євро»

– А подібні ситуації в Нідерландах раніше виникали?

Євген Левченко: Так. можу навести приклади Твенте, але для них все обійшлося великими штрафами. Ден Бош теж. Такі речі трапляються, але якщо ти не надаєш жодних документів, то в тебе буде довгий шлях, щоб повернутися в Ередивізі.

Зараз Вітесс призначив технічним директором Едвіна Рейнтьєса, який до цього працював в АДО Ден-Хаг. В нього є чіткий план, але це залежить від власника клубу. На даний момент Вітессом володіє Валерій Ойф (російський мільярдер, який народився в Одесі та є власником Вітесса, – прим. О.К.). Якщо на це закриватимуть очі, це буде дуже неприємно для свідомої частини суспільства, яку напрягає присутність фінансового впливу росіян в їхній країні.

– Яка сума боргу клубу з Арнема?

Євген Левченко: Понад 30 мільйонів євро. В 15-16 футболістів закінчуються контракти. Вони вже не є активом клубу. Клуб не має власного стадіону. Вони орендують аренду Gelredome у місцевої влади Арнема. У мерії зіпсовані стосунки з клубом, тому що вони все просрали, грубо кажучи. Якщо вони не можуть керувати клубом, як вони можуть вести з ними справи?

Сам по собі стадіон повністю незалежний від Вітесса, тому що за рахунок багатофункціональності вони там можуть проводити будь-що – від виставок, кібертурнірів до музичних фестивалів. Стадіон не залежить від Вітесса, а Вітесс – від стадіону.

– Команда, яка стабільно була серед учасників єврокубків, продемонструвала повну безпорадність як у спортивному плані, так і управлінському. Як можна було цього уникнути?

Євген Левченко: Кілька місяців тому Вітесс штрафували на 100 тисяч євро, але це не змусило їх взятися за голову. Це показує, який рівень правління у клубу. Зараз у Вітесса –1 очко. Якщо подивитися на рішення ліцензійної комісії, вони сказали, що ця санкція може бути не останньою, якщо клуб не вживатиме заходів. Це можуть бути санкції як фінансові, так і спортивні.

Денис Олійник: В плані організації у Вітесса все було на топ-рівні – база, стадіон, чемпіонат, навколофутбольна атмосфера. Це був зовсім інший рівень, порівняно з УПЛ. У мене тільки теплі спогади про Нідерланди і про Вітесс.

Денис Олійник. Фото: Вітесс

«В Нідерландах багато закривали очі на проблеми Вітесса»

– Всі знають, що Вітесс довгий час мав зв'язки з Челсі. Чому саме зараз взялися за Валерія Ойфа, а не раніше?

Євген Левченко: Вітесс протягом нового часу не показував інформацію про зміну власника. Валерій Ойф нібито продав клуб американцям, але жодного документального підтвердження змін в структурі власності ми не побачили. Зараз триває розслідування про можливу причетність Романа Абрамовича до фінансування Вітесса. Такий клуб не може перебувати в елітному дивізіоні.

В Нідерландах перед кожним сезоном всі клуби повинні надати всі документи відповідним органам. Вітесс на словах говорив, що він перебуває в процесі зміни власника, а американська сторона не надавала жодної інформації, звідки походять його статки. Для Нідерландів це дуже важливо. Вітессу багато пробачали, закривали очі, давали час з огляду на те, що клуб 35 років виступає в Ередивізі.

Ми це питання обговорювали з Королівською федерацією футболу (KNVB), як наша профспілка буде відстоювати інтереси гравців. Я відчував, що за Вітесс візьмуться серйозно.

Денис Олійник: Я не знаю всіх нюансів і не при клубі, щоб ствердно говорити про це.

– Женя, другий рік поспіль з Ередивізі вилітають клуби, в яких ви грали. Зараз це Вітесс, а рік тому така сама доля спіткала Гронінген, в якого так само була купа проблем.

Євген Левченко: Це дві різні історії, тому що Вітесс пробив дно, яке поглинуло клуб. В Гронінгені прийшли два колишні футболісти, з якими я грав – Марк-Ян Фледерус та Воутер Гудде. Вони були недосвідченими. [На відміну від Вітесса, в їхній роботі була] повна відкритість, але Фледерус і Гудде недооцінили свої скіли. Поставили одного тренера – не пішло. Поставили іншого, який круто показав себе взимку на зборах, а потім провалив все через травми гравців. 

У Гронінгена до цього було все шикарно, заробляли гроші на трансферах. В них є фінансові можливості повернутися на колишній рівень, зараз грають в гарний футбол під керівництвом Діка Луккієна. Гронінген ще може вийти напряму в Ередивізі, маючи мінімальне відставання від Віллем II та Роди. У них не так все погано, як у Вітесса, в якого борги, гравці та повний непрофесіоналізм.

Я був засмучений вильотом Гронінгена рік тому, але я розумів, що там є класна молодь і досвідчені хлопці, як Джої Пелупессі, Хідде Юрюс. Вітесс навіть не зможе отримати кошти за гравців, які підуть вільними агентами.

Євген Левченко. Фото: Вітесс

«Якщо у Вітессі перестануть платити футболістам, юристи готові включитися»

– Профспілка футболістів Нідерландів (VVCS), яку ви очолюєте, готова включатися по Вітессу?

Євген Левченко: Щотижня я спілкуюсь з капітанами всіх команд, щоб розуміти ситуацію в кожному клубі. З Марко ван Гінкелем ми на постійному контакті, тому що я знаю, що у Вітесса були проблеми раніше. Спортивні проблеми ведуть за собою фінансові. 

Якщо виникнуть проблеми з виплатами зарплат, наші кваліфіковані юристи готові включитися. Ми вже знаємо, як будемо діяти, якщо 25 числа не буде виплачена зарплата футболістам Вітесса і будемо допомагати. В нас немає наміру викручувати руки Вітессу, але будемо відстоювати інтереси футболістів.

Я через ван Гінкела передав гравцям Вітесса меседж, що я розумію повну відсутність мотивації, коли в тебе забирають 18 очок, але залишається ще зіграти 4 матчі, в яких потрібно себе показати, щоб потім отримати хорошу пропозицію в міжсезоння. Мотивація й так була критичною, а зараз це повний крах. Хлопцям треба грати, продавати себе або залишитися в Ерсте Дивізі, кинути собі виклик та спробувати повернутися у вищий дивізіон.

– У ваш час виступів за Вітесс не було нарікань з боку ліцензії чи прозорості фінансування?

Євген Левченко: Якщо в клубі є спокій, правильний менеджмент, команда теж буде показувати результат. Це не може стояти окремо, хоча ми знаємо приклади, зокрема в нашому футболі. Коли власником був Карл Аолберс, у нас теж були перепади, але він грамотно налаштував вертикаль, побудував новий стадіон. Я застав момент, коли Вітесс грав на старому стадіоні Nieuw Monnikenhuize, а потім переїхав на Gelredome.

Дуже багато зайшло спонсорів. Тоді клуб міг дозволити на хорошу зарплату запросити Деяна Чуровича, Ніколаоса Махласа, Орландо Трусффула і команда посідала 4-5 місце, грала в єврокубках під керівництвом Хенка тен Кате. Це були золоті часи Вітесса. Потім все пішло на спад. В останні роки команда втратила ідентичність, повний місменеджмент.

Денис Олійник: У мій час не було жодних проблем чи нарікань в питаннях прозорості, фінансів, ліцензування. Все було дуже добре.

– У клубі, напевно, залишаються люди, яких ви ще застали?

Євген Левченко: Близько місяця тому я був на вечері кікбоксингу на Gelredome, де хедлайнером був Ріко Верховен. Я зайшов до нього в роздягальню і кажу йому: «20 років тому це була моя роздягальня». Дуже приємно було зустріти людей, з якими перетинався ще тоді, коли я грав за Вітесс.

Денис Олійник: В грудні минулого року я був у гостях на базі Вітесса, де зустрівся з кількома працівниками, які до цього часу працюють в клубі. Вони мене дуже тепло зустріли. В команді грають мої екс-одноклубники Деві Проппер та Елой Ром. Вони казали, що в них дуже молода команда. Було завдання залишитися в Ередивізі. Але вони з оптимізмом дивилися в майбутнє.

Денис Олійник. Фото: Вітесс

«Вітесс може врятувати інвестор, який викупить клуб в росіянина Ойфа»

– Чи вдасться Вітессу вийти із зовнішнього управління та швидко знайти власника, який допоможе клубу очистити репутацію?

Євген Левченко: Нідерландці навчили мене одному виразу: «Треба зробити так, щоб твій корабель був чистим». Я думаю, ці слова дуже актуальні для Вітесса. Відпустити гравців, які мають дорогі контракти, зробити ставку на молодь та запросити здібних менеджерів, які в цих умовах можуть показати високий KPI.

Дуже важливо, щоб вони надали всі документи по власнику клубу, звідки походять гроші. В Нідерландах це вважається найголовнішим пунктом, якщо клуб у процесі зміни власника. Американці тягнули час і нічого не зробили, щоб втримати Вітесс на плаву.

Ситуація дуже складна і важка. Якщо клуб вилітає з Ередивізі, він втрачає 7-8 мільйонів євро від телеправ та інших прибутків. Едвард Стюрінг, який зараз тренує Вітесс, вже вчетверте чи вп'яте бере команду в кризовий момент. З нього всі посміюються, що він знову занурюється на дно. Ми з ним ще разом грали у футбол.

Я бачу вихід, щоб хтось із місцевих фінансових гігантів викупив Вітесс в Ойфа та спробував молодими гравцями повернутися в Ередивізі. Це буде найбільш оптимальним кроком. Я матиму розмову з футболістами, щоб знати, чи будуть закривати перед ними фінансові питання. До сьогодні у Вітессі все виплачувалося.

Денис Олійник: Вітесс – це великий клуб в Нідерландах, який за статусом іде десь після Аякса, ПСВ, Феєноорда. Я думаю, що вони обов'язково повернуться в Ередивізі. В них є все, щоб виправити становище.