У Евертона забрали 10 очок: чому це сталося і як вплине на команду та Миколенка
Минулого тижня АПЛ спільно з пресслужбою Евертона підтвердили, що з ліверпульського клубу знято 10 очок за порушення правил фінансового фейр-плей.
При цьому Віталій Миколенко проводить свій найкращий сезон в АПЛ. Станом на зараз, наприклад, він найбільш високо оцінений гравець Евертона (середній бал 7,31 від статистичного порталу WhoScored: найближчі переслідувачі суттєво відстають - Дуайт Макніл має 7,01, Джеймс Тарковскі - 7,00 балів).
За що саме було покарано Евертон? Чи зможе команда Віталія Миколенка втриматися в АПЛ? Якщо «іриски» вилетять до Чемпіоншипу, чи варто українському захиснику шукати новий клуб?
З цими питаннями редактор «Українського футбола» Євгеній Чепур напередодні сьогоднішнього матчу Евертон – МЮ звернувся до відомих вітчизняних футбольних журналістів:
- Іван Громіков – коментатор Setanta Sports та фахівець з англійського футболу.
- Кирило Крижановський – головний редактор офіційного сайту київського Динамо.
– Чому в Евертона забрали десять очок?
Громіков: Евертон порушив правила фінансового фейр-плей, який дозволяє клубам мати збитки у 100 мільйонів фунтів за підсумками трьох сезонів. У Евертона вони були більшими на 20 мільйонів, клуб невдало намагався це приховати, тому їх також покарали за спробу обману.
Крижановський: У Евертона не було фінансових махінацій. Все навпаки - маючи змогу щось домалювати у фінансових звітах (усі клуби мають таку можливість, фінансові правила АПЛ - це свято для будь-якого фінансового юриста), клуб нічого не зробив, щоб уникнути загальних фінансових збитків у фінансовому році на суму у 124 мільйони фунтів. Правилами можна не більше ніж 105 мільйонів, ось ця різниця й стала для них критичною.
На мій погляд, клуб допустив помилку в оцінці свого фінансового результату за сезон, тому втрапив у подібну халепу.
Але головне, що Евертон взагалі визнав, що допустив порушення, а не зайняв позицію, наприклад, Манчестер Сіті. Проти Містян відкрито набагато більше справ, але вони нічого не визнають, найняли крутих адвокатів, тому й відбудуться штрафами. Евертон вирішив співпрацювати зі слідством, чим лише посилив свої проблеми.
Ще один приклад - Челсі. Вони просто знайшли спосіб, як обійти фінансовий фейр-плей, тому витрачають набагато більше, ніж витрачав Евертон, але ніяких проблем не мають. Евертон не просто витрачав купу грошей без результату (це я про бездумні трансфери), але й робив це максимально примітивно з точки зору фінансового обліку.
Віталій Миколенко. Фото: ФК Евертон
«18 років тому Евертон не просто врятувався в такій ситуації, а ще й виграв Кубок Англії»
– Чи зможе Евертон по своєму потенціалу все одно лишитися в АПЛ?
Громіков: Покарання Евертона є жорстким (якщо апеляція не дозволить його зменшити), але цього сезону воно не повинно стати вироком. Всі три новачки Прем'єр-ліги, ‒ Бернлі, Лутон та Шеффілд Юнайтед, ‒ виглядають дуже слабко. Навіть без десяти очок Евертон поступається 17-му Лутону всього двома балами. Команда Шона Дайча також у солідній формі, а сам він є тренером, який здатен використати це покарання на користь команди психологічно. «Вони не хочуть нас бачити тут!», - це мотиваційна класика.
Крижановський: Все залежить від подальших подій. Клуб може бути покараний ще на 9 балів, а тріо конкурентів у сезоні 2021/2022 (саме вони тоді залишили АПЛ, а Евертон зберіг місце) вимагають 300 мільйонів фунтів компенсації від Евертону за його фінансові помилки.
Якщо хоча б один із цих позовів спрацює, клуб не тільки вилетить у Чемпіоншип, він ще й там може отримати величезні проблеми, враховуючи борги та рівень конкуренції.
– Скільки команд, маючи на 12-й тур таку ж кількість очок, змогли зрештою врятуватися?
Громіков: Таких немало. Наприклад, це був саме Евертон у сезоні 94/95. Вони, до того ж, виграли Кубок Англії, останній на цей момент для себе трофей.
Крижановський: Це не зовсім коректно порівнювати. Якщо з Евертона не знімуть більше балів та не оштрафують на величезну суму, то команда з легкістю врятується. Зараз вони відстають від 17-го місця на два бали, а якість складу набагато краща, ніж у конкурентів.
Довідка від головреда «УФ» Олександра Озірного:
Ситуація Евертона важка, проте не безнадійна (якщо, звичайно, не буде додаткових санкцій із зняттям очок). Ну от, наприклад, у минулому сезоні в зоні вильоту станом на 12-й тур були Ноттінгем Форест – 6 очок, Лестер – 8, Вулвз – 9. Зрештою, дві команди врятувалися.
Найближчий випадок у сезоні 17/18 ‒ КПР мав 5 очок і врятувався. Суонсі із шістьма очками після 12 турів урятувався в сезоні 16/17. За п’ять хвилин можна вибрати схожі приклади. Так що команді з непоганим підбором гравців і стабілізованим тренерським штабом під силу врятуватися від вильоту в ситуації, якою вона є на зараз.
«Якщо Евертон вилетить, то ніхто Миколенка особливо запитувати не буде»
– Якщо Евертон вилетить, чи повинен Миколенко перейти в команду з АПЛ (або просто з топ-5 чемпіонатів)? Чи, може, є сенс залишитися в Чемпіошипі з Евертоном?
Громіков: Так, він може перейти в інший клуб Прем'єр-ліги. В Евертоні Миколенко виглядає добре, він зрозумів футбол Дайча, і це також створить певний попит на Віталія серед інших клубів Прем'єр-ліги. Та якщо Евертон вилетить з Прем'єр-ліги, шанс повернутися туди швидко дуже високий.
Крижановський: Миколенко - це гравець рівня середняка АПЛ. Якщо Евертон вилетить, то ніхто його особливо запитувати не буде - клуб продасть всіх своїх кращих гравців, щоб оптимізувати бюджет та максимально скоротити платіжну відомість.
Віталій у цьому сезоні додав, він демонструє стабільній та якісний футбол, отже, його місце точно не у Чемпіоншипі.
Раніше повідомлялося, що Евертон планує оскаржити зняття очок в АПЛ.
- Після зняття очок Евертон опустився на 19-ту сходинку в турнірній таблиці Прем'єр-ліги.
- Віталій Миколенко перейшов у ліверпульський клуб у січні 2022 року та підписав контракт до 30 червня 2026 року.
- В нинішньому сезоні чемпіонату Англії українець провів вісім матчів та забив два голи.
- У найближчому турі 26 листопада Евертон вдома грає проти Манчестер Юнайтед.