У Звягеля 15 екс-гравців Полісся та двоє тренерів, які працювали і там, і там. Це неприродно? Пояснює президент клубу

Переглядів 3777
Артур Валерко Артур Валерко
8 голосів
У Звягеля 15 екс-гравців Полісся та двоє тренерів, які працювали і там, і там. Це неприродно? Пояснює президент клубу
Дмитро Костюк, фото: ПФК Звягель
На прохання «УФ» президент ПФК Звягель Дмитро Костюк пояснив, у яких стосунках його клуб перебуває з командою обласного центру. Як виявилося, все не так, як ми могли подумати, і ось чому.

У Другій лізі нема більшого ньюзмейкера, ніж ПФК Звягель: підписані норвежець зі школою лондонського Арсеналу, двоє учасників недавнього молодіжного чемпіонату світу, в складі майже десяток футболістів, які з Поліссям вигравали золоті медалі Першої ліги, двох тренерів клуб відправив на підвищення – прямо в УПЛ. 

Але зворотна сторона цього всього – очевидний зв’язок друголігового клубу з Поліссям. Так ким доводиться житомирянам ПФК Звягель?

  • фарм-клуб
  • партнерство
  • взагалі без додаткових угод, просто сусіди з бенефітами?

На це запитання сайту «Український футбол» відповів народний депутат України, президент ПФК Звягель Дмитро Костюк.

«Ніхто в Поліссі не має юридичного відношення до ПФК Звягель»

– Дмитре Сергійовичу, а який тип співпраці між ПФК Звягель і ФК Полісся?

– Як не дивно, ніхто раніше не запитував. Ми точно не фарм-клуб, хоч всі ліниво це повторюють:) Якщо коротко, відповідь: партнерство. Можу детально відповісти, пояснити. 

Ні власник Полісся, ні жоден його працівник чи наближений до житомирського клубу чи до власника, не має жодного юридичного відношення до ПФК Звягель, не є ні бенефіціаром, ні акціонером тощо. Ми вболіваємо за Полісся в УПЛ і, як Ви бачите, вже кадрово посилюємо команду (натяк на найкращого бомбардира команди Дениса Ндукве, який під час зимового антракту перейшов у Полісся, – прим. «УФ»), далі буде більше. 

Полісся вболіває за нас в Другій лізі і так само нас кадрово посилює (ми – єдині два професійні футбольні клуби в Житомирській області). Так само, приміром, як цього зимового трансферного  вікна посилює Верес.

– Який статус цих новачків ПФК Звягель, вони продовжують належати ФК Полісся?

– У нас багато гравців із минулим в Поліссі, але не так багато гравців, орендованих з Полісся. Більшість – це ті виконавці, які внаслідок масштабної трансферної кампанії житомирян виявились їм не потрібними. Вони прийшли до нас як вільні агенти, ми не «вирощуємо» їх для Полісся, ми скористалися можливістю підписати цих гравців. 

Гравці Звягеля, фото: ПФК Звягель

До речі, я за ними (за першими нашими екс-полісцями) «полював» ще з минулого сезону з першого кола, але тоді мені не вдалося домовитися про їхнє підписання. Це дуже якісні гравці, але вони не потрапляли до основи Полісся і для їхньої ж кар’єри набагато краще мати постійну ігрову практику і перемоги зі Звягелем. 

– До речі, відразу декілька з цих гравців – уродженці Житомирщини, вихованці місцевого футболу. Це також не випадково?

– Хочеться вирощувати місцевих вихованців житомирського футболу, їх немає де знайти, як не в Поліссі. Ми свою футбольну школу запустили, чекати випускників для основної команди років три – поки підросте U15, там у нас хороші хлопці. Так що в перспективі будемо орієнтуватися на вихованців футболу Житомирщини, а поки дивимось на потужне підсилення конкурентів і самі намагаємось підписувати гравців зі школою, щоб досягати найвищих результатів вже сьогодні. 

Так що, повертаючись до вашого першого питання, ми з Поліссям у взаємовигідному партнерстві. Як наш Денис Ндукве почне пачками забивати за Полісся, тоді побачите, наскільки сильно це ВЗАЄМОвигідно, та й Шищенко в нас сильно виріс як тренер. 

«Жодних зобов’язань віддавати гравців саме в Полісся у нас немає»

– Який юридичний статус співпраці двох клубів?

– Угод у нас жодних немає, зобов’язань жодних. Я вірю в успіх Полісся в УПЛ і надіюсь, що Звягель зможе допомогти досягати найвищих результатів, тому якщо якийсь клуб УПЛ цікавиться нашим гравцем я б хотів, щоб він перейшов саме в Полісся. Хоча жодних зобов’язань віддавати гравців саме туди в нас немає. В той же час, у команди є свої завдання, на цей сезон це вихід в Першу лігу. Така ж задача була в минулому сезоні, коли в нас не було такої співпраці з Поліссям, але ми до останнього боролися і майже досягли мети. 

Тому в плані суто футбольному у нас партнерство з клубом Полісся. 

Гравці Звягеля, фото: ПФК Звягель

– А ще спільні спонсори…

– Так, і ми про це говоримо під час прямих трансляцій матчів, у наших медіа, на нашому автобусі. Компанія BGV – наш генеральний партнер. Як Фавбет є партнером половини клубів УПЛ чи Емірейтс – генеральний партнер багатьох топ-клубів, але це не означає, що вони тими клубами володіють. До речі, пошук партнерів – процес безперервний, і я сподіваюсь, що нові партнери до нас приєднаються.

– А ще ми нарахували 15 екс- і не екс-футболістів Полісся в складі.

– Мені навіть приємно, що ми в ЗМІ можемо начебто розривати трансферний ринок😄, але все більш приземлено. 

Легіонери з Полісся не готові поки до УПЛ і в принципі до реалій українського футболу, вони тільки нещодавно з Африки та Європи приїхали, потрібно освоїтися. 

Ми маємо активно попрацювати над ними, це такі «неогранені алмази», їм ще потрібно добре попрацювати, щоб бути основними в нашій команді, ніхто місця в основі не гарантує. Це, до речі, про питання співпраці з Поліссям: орендовані гравці мають довести, що кращі за тих, хто в нас на контракті і коли ми їх підписували, не брали на себе зобов’язань їх загравати. У нас були проблемні позиції – ми їх закрили. 

«За контракт Ндукве заплачені кошти, все офіційно, на рахунок Звягеля»

– Які саме точки на полі вважали за краще посилити?

– Це воротар. Ми страждали від того, що мали лише двох у команді. Коли в Яшкова були травми, дискваліфікація – ми залишалися з одним воротарем без запасного на лаві, та й Макс – дуже хороший голкіпер, але орендований з Металіста. Може, вони захочуть його в УПЛ, і що нам тоді робити😄 Зараз ми виправилися, взяли одразу двох – в тому числі нігерійського збірника Аніагбосо. 

Потрібен був гравець в опорну зону, бо одному Панчишину 19-річному складно. Він дуже здорово відіграв пів кола, ми його з ПФК Львів підписали, це таке відкриття сезону, але коли в нього була травма, ми зіткнулися з проблемами. Через його травму взяли в оренду Петрука, але і він не здоровий приїхав. Тобто загалом в нас таких гравців лише два було, і то це більше про розіграш м’яча, в атаку, ніж про відбір, це не «хвилерізи», так що ми це питання закрили сподіваюся. Далі потрібен був хоча б один захисник, бо теж по сезону, коли була епідемія травм, в нас в захисті грали одні півзахисники. 

– Ну і втрата головного голеадора Ндукве…

– Я б навіть говорив про дві головні позиції. Це заміна для Ндукве і я сподіваюсь, що Венделл таким буде. Це вже більш готовий гравець для нашого чемпіонату. Він іншого профайлу, ніж Денис, але в нього багато своїх сильних сторін. Я вірю в нього як гольову ударну силу. 

Денис Ндукве, фото: ПФК Звягель

І друга – позиція, яку ми не перше трансферне вікно хотіли посилити, та не виходило – вінгер. Для нашої гри – швидкої, атакувальної, нам потрібно четверо рівноцінних гравців на позиції двох вінгерів, щоб можна було по ходу матчу підсилювати гру. У нас, приміром, є Андрій Фесенко – наша гордість як клубу, ми його взяли з аматорів і в нас він став і в минулому, і в цьому сезоні одним із кращих асистентів всієї ліги і найкращим дриблером. От він зіграв за два роки всі матчі без заміни. 

А зараз у нас серйозно травмувався Оринчак і, можливо, більше не зіграє до кінця сезону. 

Підписуючи його влітку, я покладав на нього такі ж надії, як на Ндукве, це дуже досвідчений гравець, але, на жаль, травми заважають. Так само знову травмований один з найкращих в команді – Ващишин, який з нами від самого старту в професіоналах, він не вінгер, але для атаки команди безцінний, забивний. 

Тому вінгер – це була така ж пріоритетна позиція на підсилення, як і нападник. Взяли гравця з лондонського Арсеналу – звучить здорово. Але насправді Джордж – це хоч і якісний гравець, але, звісно, ми його не купували, це вільний агент (ми жодного трансферу в своїй історії ще не робили), який не грав рік через травми. Тому так само з ним працюють тренери, це потенційна зірка, але поки є ще багато-багато роботи.

– Наостанок уточню. Гіпотетично, якщо навесні в команди буде прорив рівня Ндукве, Полісся матиме першочергове право на такого гравця чи ви будете вибирати суто по ринкових пропозиціях?

– Якщо буде пропозиція хороша від якогось клубу, яка задовольнить і нас, і гравця, то чому б йому не перейти? Наша співпраця з Поліссям не може завадити цьому. Я знаю, що і Президент ФК Полісся Буткевич, і раніше Калитвинцев, а зараз Шищенко дивилися і будуть дивитися наші матчі. Тож, якщо цікавлять якісь гравці, можуть в будь-який момент мені зателефонувати, мені було б приємно підсилити команду, за яку вболіваю, про вихід якої в Вищу лігу мріяв, ще коли мені було 10 років, і дуже засмучений був, коли цього не вийшло, а Полісся тоді було близьке, а потім взагалі команда зникла. 

Так що, якщо житомирянам потрібно буде, вони знають, як звернутися і отримати потрібного гравця. До речі, знову ж таки, про партнерство, а не про фарм-клуб. Як Денис Ндукве пішов в Полісся? Це трансфер. 

За контракт Ндукве заплачені кошти, все офіційно, на рахунок Звягеля. Команда Звягель зараз живе за ці кошти, отримані з трансферу. 

Якщо ми зможемо підписувати гравців з потенціалом безкоштовно, виховувати їх, розвивати і потім продавати права на них – ось тоді в клубу точно є майбутнє. Ми віримо в це, це дасть можливість існувати команді, радувати вболівальників. А в нас багато вболівальників не лише в нашій 70-тисячній Звягельській громаді, а й у всій області. В тому числі фани Полісся нас підтримують, приїздять в Звягель на наші ігри і навіть в інші міста, де ми граємо. 

Сидіти на шиї у спонсора – це точно не те, як ми хочемо, щоб розвивалась команда. Та й під час війни і в післявоєнні роки так буде, спонсорів дуже важко шукати, є набагато важливіші речі, підтримка армії тощо. З цих же міркувань ми жодного разу не зверталися за фінансуванням з бюджету міста чи області, як багато клубів живуть, зараз війна і гроші платників податків мають йти на перемогу на фронті. А ми маємо якось шукати шляхи, як і результату досягати, і своїх молодих гравців розкривати, щоб вони переходили до УПЛ, а ми мали кошти на життя команди.