«В Італію син їхав не в Торіно, але опинився там після першої ж гри»: батько легіонера – володар Кубка України Єсін

Переглядів 56628
Артур Валерко Артур Валерко
7 голосів
«В Італію син їхав не в Торіно, але опинився там після першої ж гри»: батько легіонера – володар Кубка України Єсін
Дем’ян Єсін. Фото: Торіно
Нападник юнацької збірної України Дем’ян Єсін змінив польський Гутнік на італійський Торіно. «УФ» попросив розповісти про вітчизняного таланта його батька – і ви відразу скажете «о, та це ж той самий багаторічний лідер Ворскли та Маріуполя», коли ми розповімо вам, хто це.

Нам би зараз із Дмитром Єсіним поговорити про славні минулі деньки, коли він грав з купою майбутніх зірок в юнацькій команді Шахтаря, з Іллічівцем пробивався в єврокубки, а в складі Ворскли здобував історичний Кубок України для Полтави. Проте доля готує дуже несподівані та цікаві сценарії, навіть і вигадувати драматургам нічого не треба.

Із колишнім півзахисником УПЛ «золотої ери» ми говоримо не про минуле, а про майбутнє – про його сина Дем’яна. Продовжувач футбольної династії Єсіних вже кілька років називався в числі найперспективніших нападників України: за ФК Маріуполь, Шахтар і Колос у 39 матчах Дитячо-юнацької футбольної ліги України забив 34 м’ячі та вже викликався в збірну з однолітками 2007 року народження. 

А з початком повномасштабної фази великої війни юний талант в числі сотень інших опинився за кордоном – а зараз привернув загальну увагу переходом із польського Гутніка в італійський Торіно. Прямо туди, куди свого часу хотіли запросити Артема Довбика. В ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол» Дмитро Єсін розповів про свого талановитого сина:

  • як Дем’ян Єсін опинився в клубі Серії А
  • чим вразив польських і італійських фахівців
  • чому свого часу двічі залишав Шахтар 
  • чи буде приїздити в юнацьку збірну України з Торіно й від чого це залежить
  • на кого схожий найперспективніший наш легіонер в Італії за ігровою манерою

«В Італію Дем’ян їхав у Верону, але все вирішилося після першої ж гри»

– Для початку, розкажіть, будь ласка, як взагалі в Дем'яна виник варіант із Торіно? Хто й де його помітив?

– В Італію Дем’ян приїхав у середині жовтня, спершу на перегляд у. Зіграв один спаринг – проти Верони U-18, і на наступний день мені подзвонив товариш із Італії та сказав, що моїм сином зацікавилися в Торіно. 

– Наскільки я розумію, в правилах ФІФА іноземним гравцям до 18 років не можна підписувати дорослі контракти. На яких правах Дем'ян в Торіно? Типу як договір про підготовку? Кому належать права на нього?

– У нас із Торіно підписаний договір до кінця чемпіонату й на наступний же день уже дорослий трансфер Дем’яна буде належати Торіно. 

Дем’ян Єсін. Фото: Торіно

– В яких турнірах він зможе взяти участь у 2024 році? Офіційні матчі чемпіонату Італії серед юнаків сюди входять?

– Так, звичайно. Він вноситься в заявку юнацького складу й може грати в турнірах U17, U18 та U19.

– Чи встиг Дем'ян уже дебютувати за Торіно, хоча б у спарингах?

– Він встиг уже провести чотири спаринги – двічі грав проти U-18 Торіно, одного разу – проти першої клубної команди, а також товариський матч проти Брешії. 

«Перед приходом у Шахтар забив 9 м’ячів у 11 матчах за Маріуполь»

– Давайте відмотаємо назад. Хто в Дем'яна перший тренер? Він футболом почав займатися, коли ви грали за Іллічівець?

– Дем’ян почав займатися в Маріуполі. Першим тренером у нього в 5 років був Дмитро Сергійович Чапні, а коли йому виповнилося шість, ми переїхали в Донецьк. Дем’ян почав займатися в академії Шахтаря, де його тренував Дмитро Юрійович Єфімов. А коли почалася війна в 2014 році, ми переїхали назад у Маріуполь. Тож, коли вже надійшов час грати в ДЮФЛ, він дебютував у складі юнацького складу саме ФК Маріуполь. Там його тренували Володимир Іванович Калач і Сан Санич Мазуренко. 

– Як проходив його вибір позиції? На яких точках поля його випробовували тренери й коли він остаточно утвердився як форвард?

– Він якось рано показав себе в атаці. Ще до початку великої війни грав на позиції центрального нападника. Зараз його використовують на місцях і лівого вінгера, і на позиції «десятки». В збірній він більше грав вінгера.

– Щоб читачам було зрозуміло, давайте наведемо паралелі. За манерою гри, набором якостей і позиціями в грі на яких гравців схожий Дем'ян Єсін? 

– Та давайте без гучних порівнянь. Якщо старатися об’єктивно оцінити ігрові якості Дем’яна, то він добре обігрує один в один, має гарне бачення поля та техніку. Головне – за час занять у сильних футбольних школах він навчився приносити користь команді там, де потрібно, тому зараз є досить різностороннім гравцем, не прив’язаним обов’язково до однієї точки поля.

Дем’ян Єсін. Фото: Маріуполь

– Знаємо, що Дем'ян дуже багато забивав на ДЮФЛУ. У який момент його запросили з ФК Маріуполь у Шахтар? Цьому посприяла його затяжна результативна серія чи якийсь особливо яскравий матч, як коли він забив 4 м'ячі в ворота Металіста 1925 за одну гру?

– Дійсно, якраз там перше коло сезону 2019/2020 Дем’ян сильно провів за Маріуполь (9 голів у 11 матчах) і отримав запрошення від Шахтаря. Чи був це якийсь один матч? Навряд чи рішення приймалося за враженнями від однієї гри, хай і такої яскравої, як проти харків’ян. Дем’яна знали в Шахтарі, стежили за ним. 

– Чому в підсумку прийняв рішення перейти із Шахтаря в Колос? Чому за Колос забивав значно більше, ніж за "гірників"?

– У Шахтарі Дем’ян грав тільки по одному таймі, хотілося більше ігрової практики. Тому й прийняли рішення перейти в Колос, де ігрового часу стало значно більше. Звідси, напевно, й підвищення результативності. Справді, якщо за Шахтар він за перше коло забив три м’ячі, то за Колос – 10 голів у семи матчах. Загалом за ковалівців у нього показник – 22 голи в 18 матчах ДЮФЛ. 

«Чи буде Дем’ян приїздити в збірну України з Торіно? Із задоволенням!»

– Де Дем'ян і ваша родина зустріли початок великої війни? 

– У Києві, адже Дем’ян на той час займався в Колосі. Звісно, було страшно, в першу чергу, за дітей. Тож, коли групу юних українських футболістів прийняли в Польщі, він теж опинився в ній.

– Як прийняли його поляки й чи він відразу опинився в Гутніку?

– Спершу Дем’ян грав за Віслу, а потім з’явився варіант із Гутніком. Він старався, працював над собою. Йому було цікаво, адже все-таки це нова країна, своя специфіка в навчально-тренувальному процесі. Радий, що, за відгуками, ним були задоволені тренери. Незважаючи на період адаптації та збиту форму через війну, Дем’ян у 13 матчах польського юнацького чемпіонату встиг забити сім м’ячів. Фактично за одне коло.

– Зараз Дем'ян у Торіно. Цей клуб взагалі має поняття про наш ринок, тому що колись підписав Прийму й всерйоз цікавився кілька років Довбиком. Яке ставлення до Дем'яна? Чи нормально в нього з поселенням, порозумінням з місцевими футболістами та тренерами? 

– Хороше ставлення. Є проживання, харчування. Навіть онлайн-уроки італійської мови. На сьогодні Дем’ян уже може плюс-мінус порозумітися італійською, а добре знає англійську та польську мови.

Дем’ян Єсін. Фото: Google

– Знаємо, що Дем'ян входить у число кандидатів у юнацьку збірну. Дем'ян готовий приїхати в збірну і з Торіно?

– Звичайно, готовий приїжджати в збірну України! Аби тільки був інтерес і довіра тренерів, а так – грати за рідну збірну це велика честь для футболіста. 

– Яка взагалі мета в Дем'яна в європейському футболі? Наскільки реально пробитися в основу клубу Серії А, якщо врахувати, що з Прімавери там виходять в зірки одиниці – тільки найсильніші, найстабільніші, найбільш працездатні?

– Звісно, він мріє зіграти в топ-5 європейських чемпіонатах. Торіно, як учасник Серії А, це мрія, яка здійснилася. Тепер треба працювати, самовдосконалюватися, братися за кожен шанс себе проявити. Щодо того, що ви сказали – я також вважаю, що це важке завдання – пробитися з юнацького складу в основний. Але в нас в Україні також із U-19 одиниці пробиваються в перші клубні команди УПЛ. Що ж поробиш, така доля футболіста – у кожному матчі, на кожних зборах ти повинен доводити, що гідний виступати в стартовому складі.