Яків КРІПАК: «Інколи сам телефоную цим агентам, аби не морочили голови моїм хлопцям»

Переглядів 11
UkrFootball.ua
UkrFootball.ua
0 голосів
Лише сьогодні «Авангард» виходить із відпустки, а тренер краматорців уже поділився останніми новинами клубу

Яків Кріпак почав давати післяматчеві інтерв’ю ще в ролі помічника коуча, однак про його нову посаду всі дізналися лише на початку відпустки. Відтак «УФ» вирішив одверто поспілкуватись із останнім головним тренером, який очолив першоліговий колектив під завісу року.

«Ніхто на печі не відлежувався»

— Якове Вікторовичу, вас призначили на посаду головного тренера лише в кінці першої частини сезону. Відтак, чи можете охарактеризувати перше коло для «зелено-жовтих»?

— Якщо відштовхуватись од результатів, футбольний рік розпочався вдало. Середину турнірного відрізку, м’яко кажучи, провалили. А вже під кінець першої частини зуміли вийти з ігрової «ями». Це якщо в двох словах.

Не розчарувалися, що другий сезон у першій лізі нині проводите гірше, ніж дебютний?

— Поясню, у чому справа. Коли грали в Кубку України із «Зорею», то перемога над луганцями негативно позначилася на колективі. Хлопці не те, щоби зловили «зіркову» хворобу, просто почали думати, що у футболі відтепер можуть усе. Напевне, це наша провина, тренерського штабу, що не вдалося достукатися до них, пояснити, що звитяга над фаворитом аж ніяк не нівелює потребу в подальшому прогресі. Вийшло так, що після цього потрапили в «яму», котра спричинила серію з восьми безвиграшних матчів. Уже по завершенні офіційних матчів, мої нинішні підопічні усвідомили, що потрібно постійно працювати та старатись, аби здобувати перемоги. На одному класі вони ще не можуть перемагати.

— Із яким настроєм пішли у відпустку? Як, власне, її провели?

— Досить неоднозначний настрій панував, як у команди, так і в мене. Наче й на мажорній ноті завершили 2013 рік, але проміжне 11 місце — не те, на яке ми розраховували. Тим паче, існувало завдання президента ФК, аби ми завершили літньо-осінній період на вищій сходинці.

Відпустку провів у Запоріжжі, в родинному колі. Плани обговорювали ще до цього з Олександром Сергійовичем та Романом Олександровичем Большаковими. Проведення зборів, їх організацію взяло на себе керівництво, я ж відповідатиму за селекцію в команді, її підсилення та створення конкуренції. Утім, у цьому мені також допомагатимуть.

— Помітив, що зразу двоє гравців вирішили у вільний час од футболу зіграти весілля. Не хвилюєтеся, що це може вплинули на їхню підготовку та подальші виступи?

— До мене вже теж дійшли розмови, що Пуговкін і Кравченко одружилися. Нелегко відповісти, як це позначиться на них. Із одного боку, одруження має вплинути позитивно, тому що з’явиться додаткова відповідальність і мотивація.

Наведу приклад із власного досвіду. У мене свого часу, коли вступив у шлюб, кар’єра пішла на спад: наступних півроку просто випали. Як у хлопців піде?.. Усе полягає в психологічній площині. Намагатимуся своїм прикладом показати, що відтепер потрібно працювати та прикладати зусиль ще більше. Зараз вони гратимуть не лише за себе, а й за всю сім’ю. Тим більше, що футбол — поки єдина можливість забезпечити достатком своїх близьких. Гроші, звичайно, не як у прем’єр-лізі, однак у «Авангарді» проблем із цим немає: все обіцяне вчасно отримують, про преміальні також ніхто не забуває.

— Указівки на час відпустки всі отримали?

— Хоча мене призначили головним тренером ще на початку відпустки, ніяких конкретних установ футболістам я не давав. Звісно, що спілкувалися на цю тему на останньому зібранні команди. Усі гравці знають: якщо прийдуть після відпочинку із зайвою вагою, стосовно них обов’язково застосовуватимуться жорсткі санкції. За цей час, либонь, контактував із усіма підопічними: всі займаються, ніхто на печі не відлежувався. Сподіваюсь, у цьому питанні проблем не виникатиме.

«У нас знову є пропозиції від команд елітного дивізіону»

— Оголошено, що «машинобудівники» збиратимуться 17 січня, а наскільки зрозумів із попередньої розмови з вами, щойно (бесіда відбувалась у вівторок, 14 числа, — Є. Д.) ви приїхали до Краматорська. Виходить, що боси ФК і тренерський штаб з’їхалися раніше?

— Так, сьогодні приїхав до розташування клубу. Уже обговорили з керівництвом і тренерами деякі нюанси. Потрібно дійти до конкретики, як проводитимемо перший збір у Маріуполі. Водночас уже існує домовленість із спорткомплексом «Іллічівець», але все ж певні моменти ще потрібно вирішити зараз, аби потім не робилось усе в останню мить.

— Окрім маріупольського збору на офіційному сайті не вдалося знайти, де команда готуватиметься далі. Повертаєтеся назад у Краматорськ?

— Ні, на п’яте лютого планується виїзд до Туреччини. На виїзному зборі пробудемо до 18 числа. Після повернення дамо футболістам два-три дні відпочинку та знову повертаємося на тиждень до Туреччини.

Зараз до нас приєднається багато (вісім-дев’ять) гравців на перегляд. У Маріуполі пробудемо з 20 по 29 січня, особливих навантажень не буде, зате проведемо чотири спаринги. Там зрозуміємо, хто полетить із нами до Туреччини, де закладатиметься фундамент на другу частину.

— Чи всі, хто приєднається до вас на першому зборі, винятково вільні агенти?

— Так, у запрошених виконавців завершилися контракти з попередніми клубами, тому всі — вільні агенти. Чи можемо придбати футболіста? А навіщо когось купувати? Із елітної ліги наш клуб не купить футболіста. Гравець із сильнішого чемпіонату вартує, щонайменше, 100 тисяч доларів: такого собі дозволити не можемо. Та й який сенс за такі гроші запрошувати посереднього виконавця? Переважно пошуки зосереджені на гравцях, у яких добігли кінця угоди, чи можуть розірвати контракт через борги перед ним. Гроші зараз не найсуттєвіше, головне — постійно грати. «Авангард» — клуб скромний, натомість амбіційний, який може запропонувати хорошим футболістам ігрову практику. Можна обійтись і без великих витрат на трансфери. Нам приємно, що наш колишній гравець Козьбан виступає в прем’єр-лізі. До того ж, у нас знову є пропозиції від команд елітного дивізіону щодо наших футболістів.

«Ніхто не збирається робити революцію»

— У краматорського ФК є можливості втримати їх, збільшуючи заробітну відомість?

— Звичайно, робота над цим йде. Спілкувався з гравцями, наче вони не проти залишитись. Обіцяли також зарплатню їм підвищити, що відбувається вже не вперше в нашому клубі. Думаю, що знайдемо компроміс із своїми підопічними. Але всі знають футбольних агентів узимку, котрі починають обіцяти гравцям нечувані суми. Після цього, трапляється, в них може запаморочитися голова. Інколи сам телефоную цим агентам, аби не морочили голови моїм хлопцям. Тим більше, що немає ніякої конкретики.

— У «Авангарді» — одна з найкоротших лавок у лізі. Чи варто взимку очікувати значного поповнення?

— Зрозумійте, цьогоріч лише через певні причини так сталось, адже було багато травмованих. Минулого сезону, до прикладу, кількість виконавців у заявці не дуже відрізнялась, але обходилися без ушкоджень. Узагалі набору з 21–22 гравців нам цілком вистачає. А тепер багато карток було, травм: знічев’я травмувалися Киселівський, Доценко, Ямпіль і Свиридов. Це не дивно, позаяк не всі пройшли передсезонні збори, відтак, вочевидь, не витримали навантажень і темпу, коли розпочалася першість.

— Помітно, що «машинобудівники» забивають менше своїх конкурентів, а зараз у заявці є лише один номінальний форвард. Передня лінія потребує підсилення передусім?

— Правильно зазначили, ми справді перебуваємо в пошуках ефективного нападника та атакувального хава. У принципі, в кожну лінію нам потрібні виконавці. Однак, якщо із захистом проблем менше, то півзахист та напад необхідно підсилювати. Після вирішення кадрових питань, переконаний, командна взаємодія покращиться в завершальній фазі.

— Щодо втрат. Окрім Сангаре та Піднебенного ми не побачимо ще когось у другій частині?

— Та ні, поки що в нас є склад із 17 людей, які залишилися. Відповідно, розраховуємо серйозно на цих футболістів. Більше ніхто не планує з нами попрощатися. Тим гравцям, які приєднаються до нас, доведеться доводити свою конкурентоспроможність на своїх позиціях. Хто буде слабкішим — попрощається з Краматорськом. Існує правило життя: виживає сильніший.

— Чи значно зміниться склад «зелено-жовтих»?

— Великих змін не буде, це — однозначно. До нас приєднаються чотири-п’ять футболістів. Ніхто не збирається робити революцію. Хлопці, котрі в моєму розпорядженні, вже зіграні, це завжди позитивно впливає на взаєморозуміння. Залишається лише свіжої крові туди «впирснути» для їхнього розвитку, тож усе буде добре.

«У кінці сезону займатимемо місце не нижче сьомого»

— Раніше ви були помічником Шевченка, потім вас призначили очільником команди. Від початку грудня вже встигли сформувати свій тренерський штаб?

— Ні, це питання ще вирішується в клубі, тому повністю сформованого тренерського містка ще немає. Ті, хто залишилися (тренер воротарів Олександр Черненко. — Є. Д.), продовжують працювати зі мною. Із часом з’явиться ще один-два асистенти, котрі допомагатимуть нам. Звичайно, хотілося, щоби зі мною працювали вісім спеціалістів і тренер з фізпідготовки й аеробіки, проте такого в нашому клубі не буде. Задовольнятимемося поки тим, що маємо.

— Після того, як Сергія Шевченка звільнили, спілкувались із ним? Можливо, ваш попередник давав вам якісь поради?

— Пропустимо це питання.

— Поспілкувавшись із керівництвом, чи отримали мету на заключну частину змагань?

— Як уже говорив, після приїзду спілкувались із Романом Олександровичем. Порушили переважно кадрові питання. Днями відбудеться ще одна зустріч, тоді вже детальніше обговорюватимемо завдання на другу частину сезону.

— А на вашу думку, «Авангарду» до снаги покращити результат попереднього сезону — сьоме місце?

— Якщо займемо те ж місце, то не розчаруємось. Якщо ж вийде покращити торішні показники, тоді й будемо говорити про прогрес.

— Отож, упевненості немає, чи зможе це зробити краматорський клуб?

— У мене немає? Із чого ви взяли? Переконаний, що за результатами сезону займатимемо місце не нижче сьомого. Ось побачите! Із Божою допомогою, можливо, претендуватимемо й на вищі позиції.

Євген ДЕМЯН.