Юрій ГІЙ: «Не хочу за рік створювати третю команду»
«Нині наш клуб — громадська організація, яка не має за собою жодних активів»
— Зберігаючи хронологію, перед Конференцією ПФЛ відбулася клубна зустріч у Чернівцях. Хто був на ній присутній та які питання стояли на порядку денному?
— Це була зустріч із мером міста та ймовірними спонсорами. Зрештою, було погоджено створити робочу групу, до якої мали ввійти представники клубу, влади та інвесторів. Далі вони мають детально розібрати, як залучити гроші спонсора до фінансового механізму ФК. Однак перед цим потрібно виконати низку вимог, аби в підсумку створити нову організацію, в яку би ввійшли, знову ж таки, нинішній клуб (із контрактами гравців і брендом), міська влада (з будівлями) та інвестор (із наданими коштами). Співвідношення становитиме 25:25:50. Зрештою, після наступної зустрічі такі деталі повністю вирішаться. Хоча, як знаєте, спонсор уже взяв на себе зобов’язання сплатити внески до ПФЛ, через що нам, власне, й видали атестат.
— Чому досі невідомо, які саме комерційні структури бажають укладати свої кошти? Також ніхто не знає й термін їхніх намірів.
— Чому не називають? Сьогодні до Чернівців приїде президент компанії, якщо не помиляюся, «Сіті Резорт». Думаю, що під час створення згаданого товариства, насамперед, розглядатиметься дострокова перспектива. Адже в нинішніх умовах складно знайти фінансову допомогу, позаяк, хто захоче вкладати свої кошти у структуру, котра нічого не має? Багато підприємців дивувалися, що за статутом наш клуб — громадська організація, яка не має за собою жодних активів (за винятком контрактів із футболістами та оргтехніки). Відтак, аби долучити до фінансування якогось інвестора, потрібно надати йому певні об’єкти (комерційні чи некомерційні будівлі), чим має зайнятися міська влада, щоби клуб міг принаймні частково бути самоокупним.
Також свою роль нині відіграють юристи, котрі займаються документами. Наразі «Буковина» не відповідає всім нормам ПФЛ, адже це об’єднання ФК, а не ГО.
Мера міста пана Каспрука вибрали лише місяць тому, тож іще мало часу минуло, щоби він міг вирішити всі локальні та актуальні питання. Варто розуміти, що нам потрібен час, аби все стало на свої місця. Попри все, планую у середу зібрати команду.
— Недавно пройшла IV звітно-виборча Конференція ПФЛ, на якій вибирали президента. Зважаючи на те, що новий очільник висувався чернівчанами, чи можна стверджувати, що Макаров як президент ПФЛ — це добре для «Буковини»?
— На вашому місці я би не ставив провокаційні питання. Якщо ми хочемо про щось конкретне поговорити, то не потрібно ходити довкола. До вашого відома, вже екс-керманич ПФЛ Мілетій Бальчос свого часу приклав чимало зусиль для того, щоби зберегти чернівецький ФК. На моє переконання, не від посад таких людей повинне залежати існування клубу. Потрібна стратегічна мета. Отож ПФЛ має бути не тільки інструментом для збору коштів із їхніх членів, а й каталізатором для пошуку спонсорів, аби ліквідувати фінансові негаразди.
— На вчорашній прес-конференції представили нового гендира клубу. Розкажіть, хто такий Олексій Довбиш?
— По-перше, Олексій — молода, амбітна та відкрита людина з економічною освітою. Отож, якщо, можливо, існують футбольні моменти, котрі йому доведеться освоювати, то проблем фінансового характеру не повинно виникнути. По-друге, 12 років тому я запрошував Довбиша в команду ще як гравця. Пам’ятаю, він займався у Віктора Олександровича Усачука з групою 1985 року народження, з якої лише чотири футболісти зуміли приєднатися до команди. Проте, на жаль, згодом Олексій зазнав серйозної травми, тож був змушений завершити футбольну кар’єру. Далі він працював у банківській сфері, де набував професійних навичок. Наскільки знаю, колишній гендир Василь Задорожняк буде допомагати попервах Олексію опанувати нову посаду. Думаю, що більше про нього ви дізнаєтеся, коли Довбиш почне робити правильні кроки, що допоможуть поповнювати клубну скарбничку.
— На прес-конференції також був екс-президент ФК, а нині голова обласної федерації пан Орлецький. Чи є його лепта в останніх подіях?
— Знаєте, Василь Григорович завжди допомагав команді. Ймовірно, не так із фінансового боку, як із організаційного. Завдяки йому можемо привертати увагу владних структур до проблем у клубі, а інвесторів — до фінансування.
«Найближчим часом з’явиться план реструктуризації заборгованостей»
— Яка доля попередніх заборгованостей? Зокрема перед вами, коли власноруч шукали кошти для виїзних матчів.
— Думаю, впродовж наступних бесід це питання також розглядатиметься. Сподіваюся, що найближчим часом з’явиться план реструктуризації заборгованостей. Тим паче, що суми там не такі вже й непідйомні, щоби їх не погасити. Якщо цього не зробити зараз, то потім буде складно отримати атестат на наступний сезон. До прикладу, «Нива»: тут немає жодних фінансових проблем із поточними витратами, водночас випірнули борги, котрі залишились од минулого керівництва. Відтак досі немає інформації, що тернопільці отримали право грати в першій лізі.
— До кадрів. Яка команда збереться у середу?
— Та, що була восени. Нікого нового я не запрошував. Навіщо комусь пропонувати приїхати до Чернівців на збори, якщо не так давно було не зрозуміло, чи буде команда грати в першій лізі, чи ні. У сучасному футболі є правило: є кошти — є команда, та, відповідно, гравці. Од цього нікуди не подітися. Тим паче, що нині гравців більше, ніж клубів, які можуть запропонувати їм роботу. Як показують приклади з прем’єр-ліги: сильний колектив може сформуватися дуже швидко, головне, мати хороше фінансування. Особисто мені не хотілося би за рік створювати третю команду.
— Із-поміж місцевих виконавців немає гравців, які вже знайшли собі заможніший клуб?
— Поки що мені про це не відомо. Утім, скоріше за все, Палагнюк і Орловський більше не гратимуть у жовто-чорній формі. Решта залишилась у Чернівцях, відтак виступають на обласних змаганнях. До слова, перший-другий тиждень буде присвячений перегляду всіх молодих футболістів, які можуть підсилити «Буковину». Хоча я стежу за виступами, тому чудово ознайомлений з їхніми можливостями. Сподіваюся, що вони зможуть перелаштуватися на першолігову манеру. Ближче до початку змагань переглядатимемо гравців, які не підійшли іншим командам, адже підсилення нам у будь-якому випадку потрібне. Як пам’ятаєте, в другому колі з десяти матчів ми набрали лише сім очок, які, на жаль, не вселяють оптимізму.
— А чи продовжуватиметься практика з орендами футболістів?
— Одразу розставлю всі крапки над «і»: в нас не було орендованих. Гадаю, мовиться про Подоляка та Жовтюка. Справа в тому, що мали домовленість із львів’янами, що в нас із ними будуть підписані контракти (підкреслю, повноцінні) лише до завершення сезону, ну а далі вони повернуться до розташування «Карпат». Одольський із донецького «Металурга»? Та ні, з ним у нас теж контракт є.
Загалом, не відмовляємось од такої можливості. Тим паче, за умови (як це було з галичанами), що клуб, у якого ми орендуватимемо гравця, розраховуватиметься з ним по заробітній платі. Головне — знайти такого молодого виконавця, який би зміг потягнути рівень першої ліги. На мою думку, молодіжна першість значно поступається нашій. Також важливо, щоби вони були сильніші на своїх позиціях за місцевих, адже якщо когось запрошуєш, то він повинен грати. Тим більше, воротарі, адже на сьогодні в нас обмаль голкіперів для такого рівня змагань.
«За нормального фінансування третє-сьоме місце нам до снаги»
— Скільки гравців нині документально перебувають на контрактах?
— Зараз точно не можу сказати. Після завершення першості ми дозволили всім футболістам безперешкодно переходити в інші клуби, як це було зроблено взимку. Однак, повірте, найголовніше — бажання. Якщо гравець може та хоче грати в «Буковині», то йому заважати ніхто не буде. На даному етапі я відштовхуюсь од гіршого варіанту розвитку подій.
— Грубо кажучи, на які місця може розраховувати «збірна» Чернівецької області?
— За нормального фінансування ми могли би боротися не за виживання, а за серйозні завдання. У такому випадку діапазон третє—сьоме місця нам цілком до снаги.
— Отож, якщо з’являться серйозні фінансові вливання, то в клубі не побіжать одразу запрошувати інших виконавців?
— Складно відповісти. Свіжа кров завжди потрібна. Не хочу, щоби місцеві виконавці, помічаючи відсутність конкуренції, знижували вимоги до себе. Завершення весняної частини тому підтвердження. Конкретизувати я не буду, це вже буде зрозуміло з перших поєдинків. Так виходило, що стартовий склад завжди був значно сильнішим за футболістів, які входили в гру з лави запасних. Отож повинна бути нормальна ротація кадрів.
— Чи заплановані якісь збори?
— Наше спілкування впродовж останнього року час од часу проходить, як кажуть росіяни, «в сослагательном наклонении: если бы да кабы». Істина проста: «танцюватимемо» від рівня фінансування. Я можу запланувати все що завгодно, а як воно буде — невідомо. Найгірший варіант: бігатимемо по Цецино (гора в західній околиці Чернівців. — Є.Д.), вивчаючи довколишні краєвиди. Навіть якщо не буде приїжджих, повинне бути харчування, щоби ми принаймні знали, як вони харчуються, щоби давати необхідні навантаження. Це вперше в моїй практиці на такому рівні, коли за півроку я провів лише п’ять дворазових тренувань. І це при тому, що ми були далеко не найгіршими (за винятком останніх п’яти матчів).
— Наостанок, порушу тему вашої долі в команді. Чи є ще у вас бажання очолювати чернівчан?
— Насправді психологічного тиску з боку немає, я сам собі його створюю. У принципі, я би нікому не побажав опинитися на моєму місці. Зберегти обличчя «Буковини» було надскладним завданням. Якщо буде те саме, що й впродовж останнього сезону, то бажання в мене навряд чи з’явиться. Хоча не виключаю, що це може згодом змінитися за результатами вирішення актуальних питань у життєдіяльності клубу.
— А що тоді раніше й зараз тримало біля керма «жовто-чорних»?
— Як відповісти… У вас колись хворіли близькі люди? Отож, у мене з «Буковиною» аналогічна ситуація.
— Яке у вас бачення майбутнього буковинського футболу?
— Бачення? Та все просто: є гроші — є клуб. Нині це актуально не лише для нас. Займатися такими справами винятково на ентузіазмі — авантюрний крок. Іще не знаємо, яким цей проект стане згодом, відтак експериментувати далі бажання не маю.
Євген ДЕМЯН,
із Чернівців.