Забарний забив перший м’яч за Борнмут і стабільно грає в АПЛ. Як йому це вдалося? Експерти розібрали успіх Іллі

Переглядів 2171
Євген Чепур Євген Чепур
6 голосів
Забарний забив перший м’яч за Борнмут і стабільно грає в АПЛ. Як йому це вдалося? Експерти розібрали успіх Іллі
Ілля Забарний. Фото: ФК Борнмут
Колишній головний тренер Таврії Олег Федорчук, український журналіст Кирило Крижановський та вітчизняний коментатор Вадим Скічко в ексклюзивному інтерв’ю для «УФ» поділилися думками про гру Іллі Забарного за Борнмут в АПЛ.

Ілля Забарний провів свій перший рік в АПЛ у складі Борнмута. Захисник збірної України за цей час зумів стати повноцінним гравцем основного складу «вишень» та сподобатися вимогливим вболівальникам англійського клубу. В сезоні 2023/24 він стабільно основний у всіх турнірах і провів 33 матчі за Борнмут, вчора відзначившись першим голом – у шаленому матчі з Лутоном (4:3).

Редактор сайту «Український футбол» Євгеній ЧЕПУР поспілкувався з експертом, коментатором та журналістом щодо справ українського захисника в Англії про:

  • стабільну гру Забарного у складі Борнмута
  • те, як Ілля діяв проти зіркових форвардів суперників в Англії
  • можливість переходу в топ-клуб оборонця
  • те, що допомогло українцю заграти в АПЛ
  • сильні та слабкі сторони нашого співвітчизника
  • те, чи варто захиснику переходити до клубу-гранду

На питання відповідали:

  • Олег ФЕДОРЧУК – колишній головний тренер Таврії, Оболоні та низки українських клубів.
  • Вадим СКІЧКО – колишній журналіст ПроФутбол і 2+2, коментатор на MEGOGO, воїн ЗСУ.
  • Кирило КРИЖАНОВСЬКИЙ – головний редактор офіційного сайту київського Динамо.

«Якщо порівняти трансфер Забарного з переходом Мудрика, то Борнмут не помилився»

- Ілля Забарний постійно грає в основі Борнмуті, а вчора забив у шаленому матчі з Лутоном свій перший «англійський» м’яч. Що означає його стабільність?

ФЕДОРЧУК: Означає, що клуб, який підписав гравця, не помилився і ним задоволене і керівництво, і тренерський штаб. Та сума, яку витратили на підписання Забарного (€22.7 млн., – прим. «УФ»), була майже рекордною, але всі задоволені. Якщо порівняти з іншими трансферами, того ж Мудрика, то в цьому плані клуб не помилився.

КРИЖАНОВСЬКИЙ: Забарний повністю адаптувався та зміг сконцентруватися лише на своїй грі. У нього чудові дані, якісна школа та велика мотивація, отже, усі передумови для прогресу та розвитку є. Нині він ключовий захисник Борнмута та є всі підстави розглядати варіант з трансфером у більш амбітний клуб.

СКІЧКО: Те, що Ілля вже давно був готовий до футболу найвищого рівня, було зрозуміло ще у вісімнадцять, коли він грав у основі Динамо у Лізі чемпіонів. Нині цей факт лише підтвердився - Забарний лідер Борнмута за кількістю зіграних хвилин цього сезону.

Ілля Забарний. Фото: ФК Борнмут

«Чи запросять Забарного влітку топ-клуби АПЛ?»

- Влітку Забарного можуть запросити топ-клуби після півтора років в АПЛ?

ФЕДОРЧУК: Не виключаю цей варіант, тому що його перспективність очевидна. І найголовніше, що дуже рідко в такому віці гравці його амплуа дебютують в іншій країні і грають стабільно. Він стійкий психологічно, що дуже важливо.

КРИЖАНОВСЬКИЙ: Якщо нічого особливого не станеться, то влітку його будуть розглядати як підсилення й топ-клуби АПЛ. Це адаптований молодий захисник, у нього є всі якості сучасного гравця оборони. Думаю, що його вже розглядають як майбутнє підсилення інші клуби АПЛ. Але ніхто не знає, що буде відбуватися на ринку влітку, тож трансфер може й не відбутися. Гравців подібного рівня та манери гри не так багато, втім далеко не всі топ-клуби АПЛ будуть шукати нового центрбека через декілька місяців.

СКІЧКО: Чому би й ні? Забарний постійно грає на рівні однієї з найсильніших ліг світу, демонструє стабільність. Андоні Іраола неодноразово позитивно висловлювався стосовно потенціалу та навичок українського захисника. Антропометрія, вік - все за нього. Гадаю, Забарного справді може чекати захоплива кар'єра у Англії.

«Не тільки Динамо, а й Шахтар шукає посилення всередині клубу»

- У Динамо наполегливо шукають «нового Забарного» і не знайшли такого ні в Сироті, ні в Дячуку, ні в Попові, ні в Біловарі, ні в Михавку. Чим такий особливий Ілля?

ФЕДОРЧУК: Я б не сказав, що вони шукають «Забарного», образно кажучи. Просто Ілля показав, що всередині клубу можна знайти потрібного та якісного гравця, якщо уважно дивитися. І ми бачимо, що не тільки Динамо, а й Шахтар шукає всередині клубу. Це вимушений захід, але він спрацював. 

Забарний мало зіграв у юнацькому футболі і з U-19 одразу перейшов в основний склад Динамо. Це свідчить про те, що подібне можливо і може повторитися. Тому такий посилений пошук і йде всередині клубу.

КРИЖАНОВСЬКИЙ: Це трішки манипулятивні моменти. Ні в Сироті, ні в Дячуку, ні тим паче в Попові з Біловаром Динамо не шукало «нового Забарного». Немає сенсу розглядати кожного з цих гравців, розмови про подібний шлях дійсно мають сенс лише зараз, у випадку з Михавком. Щодо особливих якостей Забарного, то це стрімкий прогрес, гарна школа, сильний характер та бажання прогресувати. Для українського футболу в цілому це досить рідкісне поєднання.

СКІЧКО: Особисто мені Забарний, ще на зорі його виступів у Динамо, запам'ятався насамперед тим, що мав колосальну витримку та впевненість у собі не по роках. Можливо, згаданим у запитанні захисникам бракує саме цих якостей. Ще одна його видатна риса - спокій, а як наслідок коректність у діях. Зауважте, як мало Забарний отримує попереджень. Це теж не кожному захисникові під силу.

Ілля Забарний. Фото: ФК Борнмут

«На моїх очах дебютував Шевченко і в нього було щось подібне»

- Чому саме Забарний з усіх перспективних захисників Динамо та збірної так просто заграв у топ-лізі світу? 

ФЕДОРЧУК: Психологічна стійкість відіграє основну роль. Можна бути хорошим футболістом, але твоє збудження надмірне, і ти можеш просто не показати своїх найкращих якостей. Можна мати невеликий досвід і рівень майстерності, але бути психологічно сильним.

У школі та в університеті є такі учні, які все знають, але на іспиті забувають. А Забарний - той випадок, що на іспиті не забуде. Він в іграх показує кращий результат, ніж від нього очікують. 

Це його природні якості. Коли ми говоримо про талант, то це не тільки технічні, функціональні та фізичні якості, а ще й психологічні. Особливості психіки - це і є талант.

На моїх очах дебютував Шевченко і в нього було щось подібне. Він досвідом не виділявся в юнацькому футболі. Так, був непоганим, але не найяскравішим, четвертим-п’ятим у своєму віці в Динамо. Але завдяки своїм психологічним особливостям, тому, що він абсолютно не мандражував, вийшов хороший дебют і він пішов далі.

Забарному є з кого брати приклад.

КРИЖАНОВСЬКИЙ: Тому що Ілля дуже стійкий психологічно, він вміє чекати, терпіти та робити висновки. Його наполегливість та футбольний інтелект зробили головну справу - дали йому перевагу над конкурентами. Його адаптація в АПЛ була питанням часу та сили волі, що він і продемонстрував.

СКІЧКО: Зазвичай на такі питання не існує простої відповіді. Насамперед, потрібно зважитися на такий крок, на виклик. А ще, окрім власних зусиль та старань, неодмінно мусить бути певний збіг обставин, фортуна. Пригадуєте, Забарний переїжджав до Англії із травмою? А якби щось тоді пішло не так? А якби Борнмут вилетів? А якби прийшов не Іраола, а хтось інший? Багато припущень, однак поки все складається на користь українського захисника. Авжеж, першочергово, це його заслуга, але без інших позитивних подій усього цього теж не відбулося би. Або якби його банально не відпустили би з Динамо саме у цей піковий момент.

«Перспективи Забарного більші, ніж Борнмут»

- Забарний має перспективу дорости до топ-команд чи все-таки краще бути «першим хлопцем на селі», як-то кажуть, і далі грати за Борнмут або команди його рівня?

ФЕДОРЧУК: У кар'єрі все може бути. Бували різні випадки, але Іллю обмежують його технічні якості. Усе-таки в підіграші він не такий хороший для топових клубів. Для грандів мало просто забирати і добре грати головою, потрібно ще й творити. А у Забарного це не найкраща якість, оскільки він більше заточений на руйнування. Якщо Ілля дійде до рівня клубу, який буде грати в єврокубках, з шостого місця АПЛ і вище, це вже буде досягнення.

Хоча ми прекрасно знаємо, що бувають різні варіанти, як симпатія тренера до певного стилю, наприклад. Може, комусь знадобиться захисник, який топово руйнує, а не творить. Це залежить від індивідуальних випадків. Те, що зараз показує Забарний - це рівень трохи вищий, ніж Борнмут. Міг би грати в командах 10-12 місця чемпіонату Англії. А це за мірками Європи досить високий рівень уже.

КРИЖАНОВСЬКИЙ: Перспективи Забарного більші, ніж Борнмут. Він зробив правильний вибір, коли перейшов до скромного клубу, але з можливістю грати та розвиватися. Краще півтора-два роки грати за Борнмут, ніж цей час сидіти у запасі Манчестер Сіті. Дуже сподіваюсь, що Ілля зробить правильний вибір влітку, а в перспективі стане основним гравцем у сильній команді.

СКІЧКО: Все залежить від амбіцій самого Іллі. Схоже, вони у нього є, позаяк він не побоявся та одразу ж вирішив приєднатися до клубу англійської Прем'єр-ліги. Знову ж таки, обставини (часом незалежні від нього самого) можуть спонукати його піти або навпаки лишитися. Ми не знаємо, що буде за місяць, а в довгостроковій перспективі й поготів. Та здається, що зупинятися на Борнмуті Забарний не повинен. Йому всього 21 рік - уся кар'єра попереду. Його точно добре знають і вивчають у Англії. Серед футболістів його віку тільки воротар Бернлі Джеймс Траффорд зіграв цього сезону більше хвилин за Забарного.

Ілля Забарний. Фото: ФК Борнмут

«Не можна сказати, що Забарний вразив у грі проти Холанда»

- Що показали матчі Забарного проти топ-суперників в АПЛ? 

ФЕДОРЧУК: Не з усіма він впорався і не завжди потрапляв у гру, так скажемо. Але тут потрібно розуміти, що клуб постійно під тиском, бореться за збереження прописки в АПЛ, а рівень гравців команди не такий високий. 

Якщо раніше три-чотири футболісти грали на оборону, то зараз п’ять-шість. Відповідальність не лежить на одному футболісті в захисті.

Не можна сказати, що Забарний вразив у грі проти Холанда або інших яскравих футболістів, але й не провалювався. Так, були помилки, але вони не системні. Поки він на хорошому рівні – за п'ятибальною системою можна тверду четвірку поставити. 

КРИЖАНОВСЬКИЙ: Що йому ще треба вчитися, працювати над певними компонентами та прогресувати. Впевнений, що він зробить вірні висновки та продовжить зростати як футболіст, та як особистість.

СКІЧКО: Якщо брати до уваги найсвіжіший матч із Ліверпулем, то не все було гаразд. Водночас Борнмут загалом слабко грає з лідерами, тобто це не лише провина Забарного. Ілля один з лідерів команди за виграними повітряними єдиноборствами, вибиваннями м'яча, блокуваннями, віддає найбільше передач і має найвищу їхню точність серед захисників вишеньок. Впевнений, у клубі ним задоволені.

«Забарному можна поліпшити силову гру один в один проти вправних форвардів англійських клубів»

- Що треба ще підтягнути Іллі, а що в нього вже класно виходить?

ФЕДОРЧУК: Фізично добре виглядає. Його важко обіграти вгорі, він хороший у єдиноборствах, дисциплінований, уважний. Але мало зустрічається з м'ячем і мало бере участь у конструктивних діях команди. Прийде час, і йому доведеться покращувати це. Футбол не стоїть на місці, і зараз уміння почати атаку має значення. Тому йому потрібно додати в гостроті передач і розширити діапазон творення.

КРИЖАНОВСЬКИЙ: Це не зовсім коректне запитання. Вважаю, що це робота тренерів – давати такі поради.

СКІЧКО: Про чесноти Забарного я вже згадав, але не впевнений, що уповноважений щось радити. Але якби це було доречно, то вважаю, що Іллі можна поліпшити точність довгих передач і силову гру один в один проти вправних форвардів англійських клубів.