Жарти від Коноплянки, гра у Counter-Strike та навантаження Яковенка: екс-гравець молодіжки Матвєєв – про провал на Євро-11 Ярмоленка і Ко

Переглядів 164458
автор Андрій Піскун Андрій Піскун
15 голосів
Жарти від Коноплянки, гра у Counter-Strike та навантаження Яковенка: екс-гравець молодіжки Матвєєв – про провал на Євро-11 Ярмоленка і Ко
Євген Коноплянка на Євро-2011, фото: Getty Images
Колишній захисник Ворскли та молодіжної збірної України Олександр Матвєєв ексклюзивно для «УФ» згадав чемпіонат Європи 2011 року, де наша зіркова команда з тріском провалилася.

Ви думаєте, що наша молодіжка – дуже крута? Бо Трубін, Мудрик, Бондаренко та Ротань. Але ось вам приклад, з якого мають зробити висновки наші сучасники, яким сьогодні стартувати на чемпіонаті Європи U-21.

На Євро-2011 молодіжна збірна України під керівництвом Павла Яковенка їхала одним із фаворитів змагань. В нашій команді тоді виступали Ярмоленко, Степаненко, Коноплянка, Зозуля, Гармаш, Бутко та інші гравці, які вже зарекомендували себе на дорослому рівні. Але наша молодіжка не змогла навіть вийти із групи, не здобувши жодної перемоги у групі з Чехією, Англією і Іспанією. 

Напередодні Євро-2023, у фінальній частині якого зіграє молодіжна збірна України, сайт «Український футбол» поспілкувався з Олександром Матвєєвим, щоб дізнатися, чому зіркова команда Яковенка провалилася на чемпіонаті Європи та що робити підопічним Ротаня, щоб не повторити помилок попередників.

Олександр Матвєєв. Фото з особистого архіву Матвєєва

«Ми не вірили, що зможемо вдало протистояти іспанцям, особливо, коли подивились їх склад»

– Олександре, з якою задачею наша молодіжка їхала на Євро-2011?

– Тоді команду тренував Павло Яковенко, а він завжди ставив максимальні задачі. Він тоді нам сказав: «Це перша молодіжна збірна, у складі якої грають хлопці з великим досвідом в УПЛ». На нас були великі сподівання. Задача ставилася дійти до фіналу, а мінімальна – хоча б вийти із групи. Але ви знаєте, чим це все закінчилось.

– Все пішло шкереберть із першого матчу з Чехією, де ви були фаворитами, але поступились – 1:2.

– Так. Ми програвали деякі епізоди, але вони виявились фатальними. Там програли підбір, там – боротьбу, пропустили необов’язкові голи. А з 0:2 було дуже тяжко відіграватися, Максу Білому вдалося забити лише гол престижу в кінці матча.

Перед матчем ми детально розбирали Чехію, як і інших суперників, хто де грає, у кого яка робоча нога та інші моменти. Думаю, десь була недооцінка суперника. Всі казали, що ми фаворити, і це зіграло з нами злий жарт.

– Проти міцної Англії ви зіграли внічию у другому турі.

– Нам потрібно було перемагати, тому що ми розуміли, що проти Іспанії шансів буде мало, але зіграли – 0:0. Результат кращий ніж у першому матчі, але ми були розчарованими. Після цього емоційний стан був вже не той і підняти моральний дух було важко. 

– Іспанії ви програли без варіантів – 0:3.

– Ми не вірили, що зможемо вдало протистояти іспанцям, особливо, коли подивились їх склад. Муньяін, Алькантара, Мата, де Хеа – зіркові особистості! Яковенко казав: «Муньяін дуже креативний парубок, може обіграти вліво, а може обіграти вправо». А на правому фланзі у нас грав Бутко. Богдан каже: «Ну і що мені з ним робити, під яку ногу тримати?» (сміється, – прим. А.П.).

0:3 – справедливий рахунок. Ми програли без варіантів майбутнім чемпіонам.

– Що після матчу з Іспанією казав Яковенко?

– Він сказав: «Хлопці, по самовіддачі ніяких претензій я не маю. Ви всі молодці, всі боролися. Я бачив, що очі у вас горіли». Напевно, Яковенко підсвідомо вже думав про свою подальшу кар’єру, адже на нього також покладалось багато надій. 

Павло Яковенко, фото: ФК Динамо

«Коноплянка міг за столом під час обіду видавати неапетитні та непристойні звуки. Для нього це було весело»

– Чи не зіграла роль у невдалому виступі нашої молодіжки травма капітана Степаненка, яку він отримав у першому матчі з чехами?

– Травма капітана – серйозна втрата, але я не думаю, що вона сильно вплинула. В той час у нас був хороший склад і рівноцінні заміни на кожній позиції.

– Хто був лідером у роздягальні молодіжної збірної?

– Степаненко, Ярмоленко і Ракицький, який теж міг щось підказати. Саме вони промовами підіймали емоційний дух. Але в роздягальні говорив тільки головний тренер. Хлопці брали слово вже після нього.  

– Чи були в команді суперечки між гравцями Динамо і Шахтаря?

– Ні, такого не було. Звичайно динамівці більше спілкувались між собою, «гірники» між собою, але це нормальні речі. Всі у збірній розуміли, що клубні суперечки та метушню потрібно залишати ззовні. У збірній ми несли відповідальність за всю країну та були як одне ціле. 

– Які стосунки у той час були між Степаненком і Ярмоленком, адже на дорослому рівні вони потім посварились і це перейшло на збірну?

– Тоді ніяких конфліктів у збірній не було, всі між собою спілкувались та жартували. Збірна у нас була дуже сильною, просто, десь не пощастило. 

Андрій Ярмоленко на Євро-2011, фото: Getty Images

– Хто був найбільшим жартівником у молодіжці?

– Звичайно, Коноплянка. Ми вже втомлювались від його жартів. У нього рот не закривався ніколи, він постійно емоційно над кимось жартував. У Коноплянки були нетрадиційні жарти. Він міг за столом під час обіду видавати неапетитні та непристойні звуки. Для нього це було весело. Тоді він був молодим хлопцем, думаю, зараз він вже такого не робить (сміється, – прим. А.П.).

«Коноплянка дивився на таблетку з жахом і казав: «Що це за огірок?! Як її ковтнути?»

– Чи не порушували ви режим у той час?

– Ні. Ми знали, що при Яковенку – крок вліво, крок вправо – розстріл. Пам’ятаю, як ми їхали після якоїсь гри, і хтось із хлопців придбав спиртний напій, і не ховаючи його поклав в прозорий пакет. Яковенко це побачив і сказав: «Я не знаю, для кого ти це купив, можливо, для родичів. Але я вас дуже прошу, щоб це було в останній раз. Спиртні напої більше не купувати!». Відповідальність була висока, тому про ніякі загули мови не йшло.

– Які навантаження на тренуваннях були в Яковенка?

– Навантаження завжди були серйозні. Але для мене та інших хлопців з Ворскли, Чеснакова, Вовкодава, Курілова, після Павлова ці навантаження були як мед. Ми бігали скільки і куди треба. Технічні гравці, Коноплянка, Ярмоленко, Макс Білий, Федорчук, більше любили займатись з м’ячем, а ігрових вправ було мало. 

Вони постійно плакали: «Чого так мало відпочинку і так багато тренувань?». Але це нормальний процес. Хлопці бубніли, але тренувались, бо в них не було вибору. 

Ярмоленко та Матвєєв. Фото з особистого архіву Матвєєва

– Можливо, через великі навантаження Яковенко команда була виснаженою на Євро?

– Ні, ми завжди правильно відновлювалися після тренувань: не йшли відпочивати в ліжко, а плавали в басейні. Також у збірній медицина була на високому рівні. На сніданок, обід, вечерю нам давали вітаміни, але не всі хлопці їх їли. Яковенко нас зібрав і каже: «На вас надійшла скарга від медичного штабу. Я вас прошу приймати всі таблетки, це купується для вас. Щоб ви були сильніші та краще відновлювались».

Коноплянка дуже не любив пити вітаміни. В обід нам давали дуже багато таблеток, а одна із них була просто величезна. Коноплянка всі з’їдав, а ту не міг ковтнути. Він дивився на неї з жахом і казав: «Що це за огірок?! Як її ковтнути?». 

Збірна України на Євро-2011, фото: Google

За всіх казати не буду, але гравці Ворскли всі ліки пили, у нас була дуже серйозна відповідальність у клубі і вона переносилась на збірну. Були й такі, хто давав собі слабину і хитрував у молодіжці.

– Хто?

– Наприклад, Коноплянка, Лисенко. У нас були тренування на техніку і мене дивувало, що хлопці, які були для мене еталоном технічних гравців, ховались подалі і набивали м’яча десь у стороні, щоб ніхто того не бачив. 

«Після поразки від Чехії ми загралися у Counter-Strike до пізньої години, тому Яковенко вимкнув нам інтернет»

– В яких умовах ви жили в Данії?

– Ми жили на олімпійській базі, де було більше 20-ти тренувальних полів різного масштабу з натуральним газоном. У кожного був одномісний номер. На базі був великий басейн, джакузі, сауна. Після гри нам давали прийняти ванну з льодом. Харчування та обслуговування теж було на високому рівні. І це все у якомусь районному центрі Данії. Я був у шоці! Дивлячись на все це, розумієш, чому футболісти з цих країн вистрілюють раніше, чим у нас. В Україні просто немає таких умов.

– Як команда проводила дозвілля?

– Кожен по-різному. Чеснаков у вільний час старався спілкуватись із своєю сім’єю. Хтось грав у комп’ютерні ігри, хтось спав або дивився кіно. Декілька разів ми разом грали по мережі у Counter-Strike. Коноплянка дуже любив цю гру. Він і Зозуля – найкращі гравці у Counter-Strike. Інших в нашій команді вони просто розривали. Зозуля створював ігрову кімнату та завжди запрошував пограти. 

Євген Коноплянка та Роман Зозуля, фото: Getty Images

Пам’ятаю, як після поразки від Чехії ми загралися у Counter-Strike до пізньої години. Всі були на емоціях і треба було відволіктись, адже заснути після матчу нереально. Тому Яковенко вимкнув нам інтернет. Тренер давав дозовано користуватись «світовою павутиною», та об 10-11 вже відключав. Можливо, то й на краще, адже потів ми з Англією 0:0 зіграли. 

– Підбиваючи підсумок. Що, по вашому, зіграло головну роль у невдалому виступі нашої молодіжки на Євро-2011?

– Ключову роль зіграла поразка від Чехії у першому матчі через недооцінку суперника. Після цього ми зробили висновки, зіграли внічию з Англією, але поразка від чехів стала фатальною у плані подальшої турнірної боротьби. 

«Що казати, якщо Мудрик сам попросився, щоб його відпустили у молодіжну збірну. Думаю, наша команда вистрілить на Євро-2023»

– Чого ви очікуєте від нинішнього складу молодіжки на Євро-2023 у групі з Румунією, Хорватією та Іспанією?

– Зараз немає слабких команд, як би банально це не звучало. У фінальну частину не виходять просто так. Після того, як Греція виграла чемпіонат Європи, сюрприз може піднести будь-яка команда. 

Нам неможна виходити спустивши рукави, навіть, проти аутсайдерів. Чи є у нас шанси на фінал? Потрібно спочатку вийти з групи, а потім і жереб може допомогти. 

– Що ви порадите гравцям нашої збірної, щоб вони не повторили помилок команди на Євро-2011?

– Думаю, вони і так будуть згадувати всі фінальні частини чемпіонатів світу і Європи, де грала Україна. Вони не повинні повторити наших помилок, тренер на це вплине. 

Збірна України U-21, фото: УАФ

Мені Ротань дуже подобається. Позаминулого року я грав на Полтавську область і головним тренером нашої команди був його брат Олексій Ротань. Руслан іноді також приїжджав на матчі, ми спілкувались, і він справив на мене гарне враження. Впевнений, що він передає свій ігровий досвід гравцям молодіжки. 

Думаю, всі наші хлопці розуміють, яка відповідальність на них лежить. Тим паче у наших гравців є колосальний досвід. Коли таке було, щоб у нашій молодіжці грали гравці з АПЛ? Що казати, якщо Мудрик сам попросився, щоб його відпустили у молодіжну збірну. Думаю, наша команда вистрілить на Євро-2023.