Леонід КЛИМОВ: «БУВ ПРОТИ ПЛЕЙ-ОФ»
На заході були відсутні представники «Волині», донецького «Металурга», та, що дивно, «Дніпра», який давно відстоює схему з 12-ма командами в три кола. А з присутніх були лише троє президентів — Андрій Шевчук із запорізького «Металурга», Євген Геллер із «Зорі» та Леонід Климов із «Чорноморця». Останній розповів про подробиці зустрічі, а також зачепив тему рідного одеського клубу, хоча розмова з Леонідом Михайловичем почалася дещо несподівано.
— Не знаєте, де тут вихід? — звернувся до мене Климов, коли я піднімався на поверх, де щойно завершилося засідання.
— Знаю, ось сходи. А не знайдете кілька хвилин на інтерв’ю? — запитав, у свою чергу.
— Ну, як я можу відмовити, ви ж мені шлях указали, — доброзичливо відповів очільник «моряків».
«Шахтар» і «Динамо» погодилися, що класична першість більш реалістична
— Передусім, можете підбити підсумки дебатів Загальних зборів прем’єр-ліги.
— Уважаю, зустріч була вельми продуктивною. Підбили підсумки чемпіонату й вирішили питання щодо матчу, який не відбувся, «Чорноморець» — «Металіст». Формально треба було визначити відповідне рішення, і члени прем’єр-ліги погодилися, щоби просто зафіксувати цей матч як незіграний без будь-яких зарахувань поразки чи перемоги. Таким чином, ми юридично закрили чемпіонат. Що ще важливо: визначили формат проведення наступного розіграшу прем’єр-ліги — 14 клубів, які гратимуть у два кола в один етап, тобто без плей-оф. По цьому питанню була дискусія, але більшістю голосів усе-таки проголосували, щоби залишити той формат, за яким ми провели й минулий чемпіонат. І в якості своєрідної компенсації вирішили, що 1/16 фіналу Кубка країни буде складатися з двох матчів. Також ухвалили обнадійливе рішення звернутися до Федерації футболу, щоб із сезону-2016/17 передбачити в регламенті збільшення кількості учасників прем’єр-ліги до 16. Таким чином, дві найкращі команди першої ліги напряму потраплять у вищий дивізіон, а третя, четверта чи п’ята, дивлячись, хто виявить бажання, повинна буде зіграти перехідний матч із аутсайдером прем’єр-ліги.
— Ви виступали за плей-оф після двох кіл?
— Ні, я був проти. Припускаю, що плей-оф міг би додати видовищності чемпіонату. Але більшість, яку я підтримав, висловлювали занепокоєння, що для деяких команд це спричинить додаткові фінансові труднощі. Наприклад, для «Зорі», донецького «Металурга», який поки що продовжить виступи в прем’єр-лізі, того ж «Олімпіка», інших додаткові матчі стали би серйозним матеріальним навантаженням. Очевидно, для першої четвірки цей турнір був би актуальним, але, враховуючи, що ми повинні думати про весь вітчизняний футбол, представники «Шахтаря» й «Динамо» погодилися, що класична першість на сьогодні реалістичніша.
Зарплатні футболістів «Чорноморця» близькі до європейських стандартів
— Не рахували, скільки «Чорноморець» недоотримав в грошовому еквіваленті через те, що минулого сезону не проводив домашні матчі на своєму стадіоні?
— Визначити це доволі складно. Але прикро не стільки за грошові втрати, скільки за одеських уболівальників, для яких ми будували такий прекрасний стадіон і які були позбавлені можливості його відвідувати. Упродовж тривалого часу після відкриття було приємно спостерігати, як змінювався стадіон, люди приходили на трибуни сім’ями, збиралися, як старі друзі, щоби поспілкуватися, подивитися футбол, випити соки-води, а потім погуляти парком. Окрім того, нашим молодим гравцям якраз потрібна була підтримка трибун, особливо, враховуючи, що в нас більшість — одесити. Серед глядачів були би їхні рідні, близькі, друзі, й, упевнений, вони викладалися би на полі зовсім інакше. На щастя, це питання вже позаду. Сподіваємося, що в подальшому такого не буде, все буде нормально в плані прибутків од роботи стадіону, й уболівальники з радістю повернуться на трибуни.
— На ваш погляд, на рішення, що, за умов надання гарантій безпеки, матч-відкриття нового сезону за Суперкубок країни відбудеться в Одесі, вплинула заява нового очільника Одеської обладміністрації Михайла Саакашвілі?
— Він, не соромлячись, сказав на всю країну, що стадіон «Чорноморець» здатний прийняти не лише матч за Суперкубок країни між «Динамо» та «Шахтарем», а всі матчі нашої команди в чемпіонаті, й до нього просто не могли не прислухатися. Це був серйозний сигнал. Не можу звинувачувати колишнє керівництво, та значною мірою вони перестраховувалися. Побоювалися, що футбол притягує в тому числі й людей з лихими думками. Але завжди вважав, що недопущення нашого стадіону до матчів прем’єр-ліги — це перегин. І новий губернатор Одещини, й новий керівник обласної міліції чітко висловили свою позицію, що наш стадіон може приймати матчі найвищого ґатунку, а вони гарантують безпеку проведення матчів. Додам, що в Одесі людям нема про що хвилюватися: в нас працюють усі розважальні заходи, готелі повністю заповнені, багато відпочивальників. І радий, що всі проблеми вже позаду.
— Які перспективи «Чорноморця», враховуючи, що за останній рік багато виконавців основного складу його залишили?
— Я вже 17 років президент клубу, й завжди казав, що в нас неприродний чемпіонат. У тому сенсі, що ми живемо в достатньо скромній країні, а рівень зарплатні у більшості клубів просто зашкалював. Часто буваю за кордоном — у Польщі, Угорщині, Чехії, Австрії, де цікавлюся рівнем зарплатні й витратами клубів, і хочу сказати, що те, що було в Україні, не піддавалося якійсь логіці за того мізерного рівня доходів і надходжень од будь-якої діяльності. Сьогодні обговорювали певні спонсорські надходження, але вони в 10-15 разів менші, ніж навіть у тій же Польщі. Тому завжди виступав, аби була розумна політика щодо витрачання коштів. Це складно було би зробити без такого революційного супроводження. Отож немає лиха без добра: одного чудового дня ми визначилися й полегшили відомість, у хорошому сенсі слова попрощалися з високовитратними футболістами й перейшли на абсолютно новий рівень. Тепер зарплатня наших футболістів близька до європейських стандартів. Думаю, за півроку-рік ці молоді люди виростуть у професіональному плані й будуть показувати гідний футбол. І, головне, цей футбол не буде залежати від благополуччя, умовно кажучи, Климова чи когось іншого. А повинен, як будь-який бізнес у Європі, себе окуповувати. І надавати це, назвемо його так, мистецтво в обмін на телевізійні та спонсорські надходження, продаж квитків, атрибутики. Ось цих грошей повинно вистачати на зарплатню футболістів. Щойно ми цього досягнемо, «Чорноморець» житиме сам по собі.
— У весняній частині «моряки» не здобули жодної перемоги, забивши всього два м’ячі. У вас немає претензій до тренерського штабу?
— Ми розуміли, на що йдемо. Не приховую, я не великий фахівець у футболі, але сказав головному тренеру: основне, щоб за весняну частину чемпіонату він із молоді створив стрижень команди. На мій погляд, ця основа в нас уже з’явилася, зараз є п’ять-сім футболістів, які формують обличчя команди. Тепер під них іще підтягнемо молодь, і, мабуть, кількох досвідчених виконавців, які наполегливо просяться до нас, розуміючи, що «Чорноморець» — все-таки бренд. До нас тягнуться навіть за невеликі гроші.
— Які завдання ставите перед «Чорноморцем» на наступний сезон?
— Розуміємо, що в такому складі боротися за єврокубки буде непросто. Думаю, поки наш рівень — середина таблиці.
P. S. Усі рішення Загальних Зборів учасників прем’єр-ліги вчора, після підписання номера в друк, повинен був розглянути виконком ФФУ.
Сергій ТАЛИМОНЧИК.