Наталія ЗІНЧЕНКО: «Наразі наше головне завдання — психологічна підготовка гравців»
— У рамках підготовки до еліт-раунду чемпіонату Європи-2015 збірна України WU-19 провела два навчально-тренувальні збори. У якій наразі формі перебувають дівчата?
— Зважаючи на те, що ми зібралися майже зразу після зимової Першості, всі дівчата перебували в хороших кондиціях. Зрештою, й збірну ми комплектували за підсумками цього турніру. Отож зі станом, у якому перебували викликані футболістки, ми були добре ознайомлені.
— Чим відрізнявся перший етап підготовки, який проходив із 10 по 18 березня, від другого?
— У цьому складі ми вперше зібралися 10-го березня, відтак одним із головних завдань було познайомитися з дівчатами поближче. Вони мали знати, що від них вимагається, які цілі ми перед ними ставимо та за якою програмою будемо працювати. Загалом, багато уваги приділяли тактиці, дисципліні, психології. Також провели три контрольні зустрічі. Усе ж практика ніколи зайвою не буває, та й ігрові зв’язки потрібно награвати. Як уже говорила, таким складом ми зібралися вперше, тож із зіграністю команди є певні проблеми. У цілому, проведеними зборами задоволені.
— Наразі в клубному жіночому футболі України триває перерва. Відчувається, що дівчатам бракує ігрової практики?
— Звичайно, відчувається. Але нам значно допомогла зимова Першість, завдяки якій наші гравці провели чималу кількість матчів, отримавши безцінний досвід. Як на мене, то змагань подібного рівня повинно бути більше, щоби українські гравці постійно перебували в ігровому тонусі. Маю сказати, що неофіційний чемпіонат України зіграв важливу роль у підготовці нашої команди до еліт-раунду європейської першості.
— Загалом, із яким настроєм ваші підопічні працюють в таборі збірної?
— Настроєм і ставленням до роботи викликаних гравців ми задоволені. Дівчата з повною самовіддачею виконують усе, що від них вимагаємо, й із кожним днем усе більше відчувається, що гравці набирають необхідних кондицій.
— Наскільки оптимальний склад удалося зібрати на цей відбірковий цикл?
— Наразі зібрали всіх найкращих гравців вікової категорії до 19 років. Певна річ, є й травмовані, проте на їхню допомогу розраховуємо в майбутньому.
— Хто є лідером у вашому колективі?
— Лідерами в команді є Тетяна Козиренко, Вероніка Андрухів і Юля Мотько. Вони виступають за нас уже давно, й ми раді, що дівчата залишаються вірними нашій збірній та діляться досвідом із молодшими партнерками.
— Нашими суперниками по еліт-раунду стали збірні Німеччини, Бельгії та Шотландії. Охарактеризуйте, будь ласка, рівень цих суперників.
— Із усіма цими командами ми вже зустрічалися. Із Бельгією та Німеччиною грали рік тому, теж у еліт-раунді. На жаль, у обох матчах ми поступилися. Скажу, що це сильні, збалансовані в усіх ланках колективи, котрі пропагують комбінаційний футбол, із елементами коротких і середніх передач. Певна річ, у такому випадку відсоток володіння м’ячем у них достатньо високий. Окрім того, в них дуже добре організована гра: щоби обіграти такого опонента, самого бажання буде замало. Із шотландками ми зустрічалися 2013 року, й теж у еліт-раунді. Але британський колектив за своїм стилем значно відрізняється від німкень та бельгійок. Шотландії більш притаманний силовий футбол, із численними навісами та закиданням у штрафний майданчик.
— Якщо реально дивитися на речі, чи маємо шанси пробитися на континентальну першість?
— Футбол тим і цікавий, що непередбачуваний. Особливо на юнацькому рівні, де лише за рахунок шаленого настрою можна «винести» будь-кого. А можна й програти будь-кому, навіть затятому аутсайдеру. Якщо не будемо вірити в наших дівчат, нащо тоді взагалі цим займатися? Упевнена, що кожна з наших футболісток прикладе максимум зусиль для виходу з групи. Наразі наше головне завдання — психологічна підготовка гравців. Для них дуже важливо впоратися із хвилюванням, і з упевненістю провести увесь відбірковий турнір.
— Зараз ви працюєте в тренерському штабі «синьо-жовтих» з доточкою в. о. й берете участь у відкритому конкурсі на заміщення вакантної посади головного тренера збірної U-19. Чим примітна ваша програма? Й коли стануть відомі результати конкурсу?
— Конкурс проходив у лютому, результати оприлюднять пізніше. Одним із головних моїх завдань, як тренера WU-19, є підготовка молодих футболісток до дорослого футболу, щоби вони з упевненістю й оптимізмом дивилися в майбутнє. Також ділюся з ними своїми знаннями й досвідом, хочу, щоб усі мої випускниці рухалися далі, розвивалися та ставали справжніми майстрами своєї справи. Спостерігаю, як працюють дівчата, тож сподіваюся, що незабаром ми побачимо їх у складі головної команди країни. Звісно, за умов плідної та копіткої праці.
— Наталіє, згідно з інформацією з офіційного сайту ФФУ, ви маєте тренерську ліцензію категорії «А». Із командами якого рівня дозволяє працювати ліцензія даного типу?
— Справді, торік я отримала ліцензію категорії «А». Вона дозволяє працювати в усіх країнах Європи як в клубах, так і в збірних. Але на сьогодні всі мої думки пов’язані тільки зі збірною України WU-19.
Роман КИРІЄНКО.