Нові імена — нові сподівання
Уперше в історії вітчизняного футболу другий дивізіон міг припинити своє існування. Через проведення військових дій на сході країни та нестабільну економічну, політичну та соціальну обстановку значна частина клубів третьої за рангом першості опинилася на межі зникнення. Із огляду на такі проблеми ПФЛ довгий час не могла визначитися із форматом проведення змагань і кількістю учасників. Зрештою, було ухвалене вольове рішення про продовження існування чемпіонату другої ліги, попри майже подвійне скорочення кількості клубів. Таким чином, 10 колективів зіграють у три кола по 27 матчів. Отож «УФ» пропонує ближче ознайомитися з кожним із учасників найнижчої професійної ліги України
«АРСЕНАЛ-КИЇВЩИНА» (БІЛА ЦЕРКВА)
Тренер: Євген Фещенко.
Місце базування: Біла Церква.
Домашня арена: стадіон «Трудові резерви».
Прийшли до команди: Травкін («Зірка»), Кот («Металург» Д U-21), Кузнецов («Ретро»), Головко («Рубін» Пісківка), Ординський («Колос» Ковалівка), Сокол (останній клуб: «Динамо» Хм), Федосов («Полісся» Добрянка), Іселюк, Олійник.
Залишили команду: Русан (ФК «Тернопіль»), Костюченко («Гірник-Спорт»), Скидан, Вакула, Сокол, Мирослин, Гришин.
Прогноз: місце в середній частині турнірної таблиці.
Минулоріч «каноніри» провели чемпіонат доволі посередньо, фінішувавши на 15-й сходинці. Щоправда, від білоцерківців багато й не чекали, зважаючи на їхні фінансові проблеми. Зрештою, за рік виступів у другому дивізіоні молодь значно зміцніла, непогано проявили себе й досвідчені виконавці, більшість із яких перебралася до інших клубів. Також керівництво «гармашів» затвердило на посаді головного тренера Євгена Фещенка. Це вже не перше пришестя Євгена Павловича до керма команди. Раніше він уже працював із «біло-червоними», коли ті виступали в першій лізі, однак із розпадом команди, її подальшим перевтіленням, Фещенко залишив колектив. Цього ж разу новий-старий наставник очолив «біло-червоних» на початку 2014-го, відтоді зумів переконати очільників у своїй придатності. У своєму розпорядженні команда з Київської області має доволі непогану базу та симпатичний стадіон. Що стосується формування складу, то, за словами головного тренера, цьогоріч ставка робитиметься на молодих футболістів. Таким чином, уболівальникам «Арсеналу-Київщини» навряд чи потрібно сподіватися на якісь високі спортивні досягнення їхніх улюбленців. Скоріше за все, «каноніри» задовольняться місцем у середині турнірної таблиці.
«ЕНЕРГІЯ» (НОВА КАХОВКА)
Тренер: Юрій Окул.
Місце базування: Нова Каховка.
Домашня арена: стадіон «Енергія» (Нова Каховка).
Прийшли до команди: Плішка («Динамо» Хм), Рафальський («Гірник»).
Залишили команду: Сомов (МФК «Миколаїв»), Риженко, Кравченко, Горбачов.
Прогноз: місце в нижній частині турнірної таблиці.
Одразу зазначимо, що будемо дуже раді, якщо помилимось у своєму прогнозі щодо виступу новокаховського колективу цього сезону. Адже минулий продемонстрував, що команда потребує змін і кадрового підсилення.
У міжсезонні клуб Юрія Окула залишила чимала кількість гравців. За його словами, із 17 чоловік залишилося лише 12. Першочергове завдання — знайти виконавців на лівий фланг — захисника, півзахисника та нападника. Тому головний тренер був зайнятий переглядом чималої кількості потенційних новачків. Серед нових імен — двоє вихованців місцевої ДЮСШ Сергій Дудка (Нова Каховка) та Сергій Гайдаєнко (Каховка). За словами наставника, вони планують остаточно визначитися зі складом до 25 липня, а в команді буде не більше 18-19 футболістів.
Іншим вагомим питанням є фінансова стабільність команди. Недавно клуб отримав нового президента, та, як говорить Юрій Окул, навіть це не вирішило всіх головних проблем колективу з Нової Каховки. Логічно, що за таких умов багато хто з новачків, навіть якщо підходять команді за рівнем своєї майстерності, не горять бажанням підписувати контракт із клубом. Фахівець також додав, що команда не живе, а виживає. Із огляду на це, змотивувати гравців на виступ за новокаховську команду — справа надскладна для тренера.
Підсумовуючи, хочеться сподіватися, що «Енергія» зможе подолати всі негаразди та бути конкурентоспроможним колективом наступного сезону.
«КРЕМІНЬ» (КРЕМЕНЧУК)
Тренер: Сергій Свистун.
Місце базування: Кременчук.
Домашня арена: стадіон «Кремінь».
Прийшли до команди: Циганок («Ворскла» U-19), Борзенко («Титан»), Литвяк (останній клуб: МФК «Миколаїв»), Смородін («Харків» юн.), Таран (останній клуб: «Сталь» Дз), Шмиголь («Ворскла» U-21), «Бородін, Алантьєв, Янковський (усі — «Кремінь» юн.)
Залишили команду: Логінов («Ворскла»), Прокоп, Гаврась, Осадчий, Бацула.
Прогноз: боротьба за вихід до першої ліги.
Один із трьох колективів, який цьогоріч реально претендуватиме на підвищення в класі. Якщо минулого сезону екс-наставник «Ворскли» Сергій Свистун лише будував команду, то вже цьогоріч упевнено заявляє про перехід до першої ліги. Зважаючи на показники кременчуцьких футболістів у другому колі минулої першості (за 11 поєдинків усього дві поразки та три нічиї), справді починаєш вірити Сергію Володимировичу. Тренеру вдалося збалансувати склад, підібрати потрібних виконавців, прищепити «Кременю» атакувальний стиль гри. Та й з фінансової точки зору цей колектив стоїть міцно на ногах. Очевидно, що у сезоні-2014/2015 головними конкурентами «Кременя» за місця в двійці стануть «Оболонь-Бровар» і «Черкаси-Славутич», які також офіційно повідомили про бажання виступати в більш престижній лізі.
«КРИСТАЛ» (ХЕРСОН)
Тренер: Сергій Шевцов.
Місце базування: Херсон.
Домашня арена: стадіон «Кристал».
Прийшли до команди: —
Зилишили команду: Бесалов («Славутич»), Ситало («Гірник»).
Прогноз: місце в першій п’ятірці.
Участь цього клубу в другій лізі до останнього залишалася під великим запитанням. Ще торік «Кристал» потрапив у фінансову трясину, з якої зумів вибратися лише нинішнього літа. Наставника команди Сергія Шевцова можна назвати справжнім «суперменом», який в умовах фантастичних матеріальних, організаційних, кадрових, інших проблем зумів не тільки зберегти клуб серед когорти професіоналів, а й добиватися з ним непоганих результатів. Так, виступаючи практично в аварійному стані, кристалівці зуміли закінчити першість на дев’ятій сходинці. Через матеріальні негаразди клуб лише за вісім днів до початку чемпіонату почав проводити міжсезонні збори. У складний для всієї країни час допомогти «Кристалу» зважилася влада Херсонщини, надавши ФК фінансову підтримку. Відтак уперше нинішнього літа «біло-зелені» змогли зібратися разом. Певна річ, у такій ситуації дуже тяжко давати будь-які прогнози стосовно місця команди в турнірній таблиці, проте можна з упевненістю сказати, що участь херсонців матиме статистичне значення. Із другої ліги вилетіти не можна, а планів щодо підвищення в класі херсонці не оголошували, тож говорити про щось суттєве не доводиться.
«МАКІЇВВУГІЛЛЯ» (МАКІЇВКА)
Тренер: Спартак Жигулін.
Місце базування: Бердянськ або Запоріжжя.
Домашня арена: невідомо.
Прийшли до команди: -.
Залишили команду: Жарий.
Прогноз: місце в нижній частині турнірної таблиці.
Через те, що команда не змогла нормально підготуватися до старту нового сезону внаслідок суспільно-політичної ситуації на Донбасі, конкурентоспроможність колективу (принаймні, в перших турах) буде очевидно під запитанням. Підопічні Спартака Жигуліна не мали можливості проводити повноцінний збір і грати контрольні поєдинки, коли їхні суперники в національній першості проводили планомірні збори. Отож, зрозуміло, що стан, у якому підійде команда до початку нового сезону, буде далеким од оптимального. До того, ще залишається відкритим питання, чи взагалі зможе команда розпочати новий сезон? Щодо кадрового аспекту, то у ситуації з відсутністю новачків ставка робитиметься на молодь і тих футболістів, які виступали за колектив минулого сезону.
Підсумовуючи всі згадані аргументи, прогнозуємо поки що макіївській команді перебування в низах турнірної таблиці. Вочевидь, підопічним Жигуліна доведеться набирати форму вже впродовж чемпіонату, тож здобуті очки в перших турах будуть на вагу золота. Зрозуміло, що за підсумками сезону, згідно з регламентом, команда не може вилетіти з другої ліги, навіть якщо посяде останнє місце, а тому в гравців команди не повинно бути якогось психологічного тягаря щодо остаточного результату. Більше того, наприкінці минулого сезону «Макіїввугілля» своєю грою довело, що здатне боротися за престижніші місця.
«ОБОЛОНЬ-БРОВАР» (КИЇВ)
Тренер: Сергій Солдатов.
Місце базування: Київ.
Домашня арена: стадіон «Оболонь-Арена» (Київ).
Прийшли до команди: Грабчак, Сіренко (обидва — «Оболонь-Бровар»-2), Ільчиш (ФК «Кар-
лівка»), Притиковський (ФК «Полтава»), Рустамов («Нива»), Циркуненко («Волинь» U-21), Шваб («Динамо-2»).
Залишили команду: Лещенко, Черемисін, Заваров, Пронак.
Прогноз: боротьба за вихід до першої ліги.
Минулого сезону від столичних «пивоварів» чекали на вихід до першої ліги, однак через значну втрату очок у першій частині чемпіонату кияни в другому колі могли сподіватися лише на останнє прохідне четверте місце до першої ліги. Не склалося. І хоча офіційно мети підвищення в класі ніхто з очільників клубу не оголошував, здавалося, що такий результат змусить керівництво вдатися до радикальних змін. Однак Сергію Солдатову довірили продовження роботи в команді, тож уже тепер іншого варіанту, ніж вихід до першої ліги, в команди немає. Офіційно.
Цього міжсезоння команда продовжила суттєво посилювати свій склад і вже зараз має ледь не найпотужнішу заявку серед усіх представників другої ліги. Акцент зроблено на гравцях, які мають досвід виступів у першій лізі та зможуть вирішувати конкретне завдання. До того ж, головною проблемою минулого сезону для «броварів» була реалізація голевих моментів. Власне, саме через цей, доволі низький, показник столичний клуб недорахувався значної кількості очок, граючи внічию або взагалі мінімально програючи. Тепер, коли відступати нікуди, «пивовари» мають показати максимум своїх можливостей, адже не вийти з таким складом до першої ліги в майбутньому сезоні буде гріхом.
«РЕАЛ ФАРМА» (ОДЕСА)
Тренер: Владислав Зубков.
Місце базування: Одеса.
Домашня арена: стадіон ФСК «Іван» (Одеса).
Прийшли до команди: Зубков (головний тренер), Новицький (ФК «Таїрове»), Расков («Андіжан» Узб.), Вдовиченко, Малиш, Булганін, Нестеренко, Сула (всі — «Черноморець» U-21 та U-19), Авдюхін, Колода (обидва — останній клуб: СКА), Михальчук, Поляков, Якименко, Поляков (ФК «Карловка»).
Зилишили команду: Корнієць (головний тренер), Поспєлов («Славутич»), Владов (МФК «Миколаїв»), Ємельянов, Клименко.
Прогноз: місце у нижній частині турнірної таблиці.
Нинішнього міжсезоння в команді «Реал Фарма» відбулися великі зміни. По-перше, команда вчергове змінила прописку. Тепер «фармівці» базуватимуться й гратимуть не в Овідіополі, як це було торік, а в Одесі. Саме в Південній Пальмірі вони й прийматимуть суперників на стадіоні ФСК «Іван». По-друге, в команді новий тренер Владислав Зубков. Також значно оновився і склад команди, бо, за словами чинного президента Миколи Лиховидова, команда потребує перезавантаження. Можна сказати, що нинішнього сезону «фармівці» постануть абсолютно по-новому. Також очільник офіційно заявив, що жодних цілей перед командою не ставить, відтак головна мета цього колективу — отримувати насолоду від футболу. За таких обставин звання «середняка» одеситам забезпечено.
«СКАЛА» (СТРИЙ)
Тренер: Василь Малик.
Місце базування: Стрий.
Домашня арена: стадіон «Сокіл».
Прийшли до команди: Ботвинник, Огар (обидва — «Говерла» U-21), Максимович, Синишин, Балух (усі — МФК «Миколаїв» А), Подоляк («Буковина»), Вацеба («Динамо» U-21), Ємельянов, Клименко (обидва — «Реал Фарма»), Стасишин, Мельник, М. Білас (усі — «Скала-2»), Кохман (останній клуб: «Зоря» U-21).
Зилишили команду: Пачкорія («Динамо» Батумі), Арвеладзе, Ковальчук, Прокурор.
Прогноз: місце в нижній частині турнірної таблиці.
Складно сказати, чому колектив із Західної України настільки слабко виступив минулого сезону. Підсумкова передостання, 18-та, сходинка мала би стати ганьбою для такого самобутнього та фінансово стабільного клубу. Окрім того, за матеріально-технічною складовою стрияни можуть дати фору клубам першої ліги, маючи у своєму розпорядженні чудову навчально-тренувальну базу. Однак ні колишньому наставнику Володимиру Книшу, ні нинішньому Василю Малику (прийшов до команди взимку) добитися зі «Скалою» якихось визначних результатів не вдалося. Упродовж усього минулого сезону стрияни бовталися в нижній частині «турнірки». Цьогоріч вони, як мінімум, покращать результат, адже в першості виступатимуть усього 10 команд. Зрештою, жарти жартами, а за час трансферного вікна «орли» втратили зразу кількох лідерів — Пачкорію, Арвеладзе та Ковальчука. Зважаючи на кадрову політику команди, замінити цих хлопців покликані молоді гравці. Загалом, філософія «Скали» побудована таким чином, щоби насамперед виховувати власні кадри, а вже потім, за можливості, підживлюватися футболістами зі сторони. Як не парадоксально, але з року в рік президент команди Микола Кміть заявляє про бажання підвищити клуб у класі. Але його бажання, судячи з реалій, не скоро втілиться в життя, і стрияни ще довго вважатимуться аутсайдерами.
«ЧЕРКАСЬКИЙ ДНІПРО» (ЧЕРКАСИ)
Тренер: Юрій Бакалов.
Місце базування: Черкаси.
Домашня арена: Центральний стадіон у Черкасах.
Прийшли до команди: Білий («Кар’єр»), Бурлін, Грицай (обидва — «Десна»), Лисоконь («Славутич»), Поспелов («Реал Фарма»), Бессалов («Кристал»), Бойко, Довбик (обидва — «Черкаси» юніори), Ніколайчук («Гірник-Спорт»), Зінченко («Ретро»), Колесник («Украгроком»), Кошка («Вода Донбасса»), Пономаренко (ФК «Карлівка»), Поплавка («Буревісник»), Стретович («Лисуватка»), Литвин («Еверест»).
Залишили команду: Швець, Чоботарьов (обидва — «Гірник»), Ливицький (ФК «Тернопіль»), Музика (МФК «Миколаїв»), Обревко, Худченко, Мироненко.
Прогноз: боротьба за вихід до першої ліги.
Ще одним клубом, який зазнав значних пертурбацій у це літнє міжсезоння, став черкаський «Славутич». Хоча, ні, вже — «Черкаський Дніпро». Буквально кілька днів тому керівництво клубу, зважаючи на багаточисельні прохання місцевих уболівальників, вирішило змінити назву команди. «Оригінально» вийшло, нічого не скажеш.
Однак, не нове ім’я зараз має хвилювати прихильників черкаського колективу, а майбутні виступи у сезоні, що розпочинається вже цими вихідними. Колектив, після злиття з аматорським клубом «Зоря» (Білозір’я), буде суттєво оновлений. Головному тренеру Юрію Бакалову тепер потрібно, як кажуть, «зібрати це все докупи». Причому, керівництво вимагає результату сьогодні й зараз, а тому часу на розкачку у фахівця не буде, як минулого сезону. Справді, маючи таку солідну інфраструктуру, черкащани просто не мають права перед своїми шанувальниками другий рік поспіль не виконати головне завдання з підвищення в класі. Із огляду на це, «Дніпро» з перших турів привертатиме до себе чи не найбільшу увагу, як зі сторони вболівальників, так і з боку ЗМІ.
«ШАХТАР-3» (ДОНЕЦЬК)
Тренер: Валерій Рудаков.
Місце базування: база ФК «Полтава».
Домашня арена: стадіон у Карлівці.
Прийшли до команди: -.
Залишили команду: Важинський (ПФК «Суми»).
Прогноз: місце у середині турнірної таблиці.
Дуже схожа ситуація, що й у «Макіїввугілля», нині простежується й у ще одного представника Донбасу — «Шахтаря-3». Щоправда, тут є свої відмінності. Команда зуміла пройти заплановані передсезонні збори. На Полтавщині (де «гірники» й прийматимуть своїх суперників у чемпіонаті в домашніх матчах) підопічні Валерія Рудакова мали можливість цілеспрямовано готуватися до нового сезону, проводячи повноцінні тренування та товариські матчі. Із огляду на це, команда має підійти у хороших кондиціях (наскільки це можливо зараз) до старту чемпіонату.
Щодо цілей на сезон, то недавно сам головний тренер донеччан Валерій Рудаков підкреслив, що конкретні завдання на новий сезон перед колективом не стоять. Однак, важливі завдання все ж є: першочерговою метою для наставника буде награвання молоді та найближчого резерву для першої команди. Тому сподіватися якихось сюрпризів у кадровому питанні не доводиться: ставка на своїх вихованців продовжиться й у майбутньому. Школа другої ліги — хороше випробування для будь-кого. До того ж, юний склад «гірників» уже не раз демонстрував, що є незручним суперником.
Роман КИРІЄНКО,
Володимир БОБИР.