І вас дістав VAR? Через нього відмінили 19 голів на Євро-2024, а ми пояснюємо, чому ця технологія шкодить духу гри

Переглядів 1169
Андрій Каплун Андрій Каплун
На чемпіонаті Європи в Німеччині за допомогою системи відеоповторів VAR вже було скасовано 19 голів. «Український футбол» розповідає про вплив технології на результати поєдинків.

Система відеоповторів VAR використовується у футболі з 2018-го року. Чемпіонат Європи в Німеччині став другою першістю нашого континенту, на якому застосовується ця технологія. Досі серед уболівальників та експертів ходить багато суперечок про доцільність використання VAR у футболі – це, нібито, шкодить духу гри.

Сайт «Український футбол» розглянув приклади використання системи відеоповторів на Євро-2024 у контексті скасованих нею голів.

Німеччина – Шотландія – 5:1

Ніклас Фюллькруг (Німеччина), 76 хвилина – офсайд

Система відеоповторів VAR нагадала про себе вже у матчі-відкритті Євро-2024. Втім, скасування голу німецького форварда Нікласа Фюллькруга через мінімальний офсайд не вплинуло на гру – збірна Німеччини на той момент вигравала з рахунком 4:0, і довела матч до перемоги 5:1.

Іспанія – Хорватія – 3:0

Бруну Петкович (Хорватія), 80 – офсайд

Епізод був оригінальним. Петкович за рахунку 0:3 пробивав пенальті, голкіпер іспанців Унаї Сімон здійснив сейв, першим на м'ячі був Іван Перішич, який прострілив уздовж воріт на Петковича. Відеоасистенти побачили офсайд, хоча момент був спірним.

Проте навряд чи цей незарахований гол міг серйозно вплинути на результат гри першого туру.

Бельгія – Словаччина – 0:1

Ромелу Лукаку (Бельгія), 56 – офсайд, 86 – фол в атаці

По-справжньому доленосні рішення були ухвалені в поєдинку суперників збірної України по групі Е. Форвард бельгійців Ромелу Лукаку за рахунку 0:1 у другому таймі двічі міг врятувати свою команду від поразки, але обидва рази взяття воріт було скасовано.

І якщо в першому випадку офсайд був очевидним, то в другому епізоді гол не відбувся через ледь помітну гру рукою Луї Опенда в ході результативної атаки.

При цьому вперше в історії Євро було застосовано технологію «Connected ball» – чіп усередині м'яча просигналізував про ледь помітний дотик до нього рукою.

Цей результат у підсумку позначився на перспективах збірної України у групі та призвів до ситуації, коли всі чотири команди набрали однакову кількість очок – по чотири. Якби не було системи VAR, бельгійці набрали б три очки у стартовому матчі, а словаки підходили до зустрічі зі збірною України з нулем балів.

Нагадаємо, що команда Сергія Реброва в підсумку посіла останнє місце у квартеті через найгіршу різницю м'ячів.

Туреччина – Грузія – 3:1

Кенан Йїлдиз (Туреччина), 27 – офсайд

Це був дебютний матч збірної Грузії на чемпіонатах Європи. На 25-й хвилині грузини пропустили перший гол.

Через дві хвилини міг відбутися і другий, але VAR знайшов офсайд у форварда Ювентуса Кенана Йїлдиза, якому віддавав передачу хавбек Оркун Кекчу, одноклубник українського голкіпера Анатолія Трубіна по португальській Бенфіці.

Португалія – Чехія – 2:1

Діогу Жота (Португалія), 87 – офсайд

Кріштіану Роналду за рахунку 1:1 пробивав головою по воротах суперника, м'яч влучив у штангу і відскочив на Жоту, який міг принести перемогу своїй команді, якби відеоасистент не знайшов офсайд у його легендарного партнера.

Португальці продовжили атакувати і таки вирвали вольову перемогу завдяки «чистому» голу Франсішку Консейсау на другій компенсованій хвилині.

Німеччина – Угорщина – 2:0

Роланд Шаллаї, 45+2 (Угорщина) – офсайд

Форвард німецького Фрайбурга забив гол у ворота «Бундестім» перед перервою за рахунку 0:1, але відеоасистент був проти відродження інтриги в цьому матчі.

Шотландія – Швейцарія – 1:1

Ден Ндойє, 33 – офсайд, Бріль Емболо, 83 – офсайд (обидва – Швейцарія)

Обидва голи швейцарців були скасовані за рахунку 1:1, що не дозволило команді Мурата Якіна здобути перемогу. При цьому в обох випадках лайнсмен розібрався в ситуації правильно, а допомога відеоасистента була необхідна лише для того, щоб переконатися у його правоті.

Нідерланди – Франція – 0:0

Хаві Сімонс (Нідерланди), 69 – офсайд

Один із найбільш обговорюваних моментів групового етапу Євро-2024. У рівній грі збірна Нідерландів змогла відкрити рахунок у середині другого тайму, проте арбітри вважали, що відбити удар Сімонса французькому голкіперу Майку Меньяну завадив Дензел Думфріс, який стояв перед воротами за два метри від нього.

Грузія – Чехія – 1:1

Адам Гложек (Чехія), 23 – фол в атаці

Другий м'яч на турнірі у ворота збірної Грузії, який було скасовано, стався у матчі проти Чехії за рахунку 0:0. Форвард леверкузенського Баєра Адам Гложек першим встиг на добивання після сейву голкіпера Валенсії Гіоргі Мамардашвілі, м'яч влучив у голову чеху, після чого рикошетом від його руки влетів у ворота – рефері справедливо скасували гол.

Бельгія – Румунія – 2:0

Ромелу Лукаку (Бельгія), 63 – офсайд

І знову багатостраждальний Лукаку!  За рахунку 1:0 арбітри побачили у бельгійського форварда мінімальний офсайд після передачі з глибини поля.

Якби не система VAR, Ромелу з трьома голами поділив би перше місце у списку найкращих бомбардирів групової стадії Євро-2024 із грузином Жоржем Мікаутадзе.

Швейцарія – Німеччина – 1:1

Роберт Андріх (Німеччина), 17 – фол в атаці

Гол хавбека Баєра було скасовано за рахунку 0:0 після відеоперегляду за фол форварда мюнхенської Баварії Джамала Мусіали під час розвитку атаки.

Німеччина – Данія – 2:0

Ніко Шлоттербек (Німеччина), 4 – фол в атаці, Йоакім Андерсен (Данія), 48 – офсайд, Флоріан Вірц, 90+2 (Німеччина), 90+2 – офсайд

Рекорд на Євро-2024 – одразу три скасовані голи за один матч. Особливо прикро має бути захиснику данців Андерсену. На початку другого тайму за рахунку 0:0 він забив у ворота німців, але гол було скасовано через офсайд, а вже за хвилину арбітр за допомоги VAR призначив пенальті у ворота зібрної Данії за гру Йоакіма рукою.

З цього 11-метрового Німеччина забила свій переможний гол та в підсумку вийшла до 1/4 фіналу Євро-2024.

Англія – Словаччина – 2:1

Філ Фоден (Англія), 50 – офсайд

Якби системи VAR не існувало, анлійські вболівальники заощадили б масу нервових клітин. Команда Гарета Саутгейта за рахунку 0:1 забила на початку другого тайму, але Фоден був в офсайді після прострілу Кірана Тріпп'є.

Англійцям довелося помучитися до п'ятої компенсованої хвилини, на якій одноклубник Андрія Луніна по мадридському Реалу Джуд Беллінгем зрівняв рахунок першим ударом у ствір воріт словаків за весь матч і врятував свою команду від ганебного вильоту з Євро-2024.

Іспанія – Грузія – 4:1

Гіоргі Гвелесіані (Грузія, автогол), 74 – офсайд

Єдиний скасований VAR автогол на турнірі відбувся у матчі 1/8 фіналу за рахунку 2:1. Арбітри зафіксували офсайд у 16-річного форварда Барселони Ламіна Ямала, який прострілив уздовж воріт під зрізку грузинському захиснику Гвелесіані.

Румунія – Нідерланди – 0:3

Коді Гакпо (Нідерланди), 63 – офсайд

Арбітр після підказки відеоасистента зафіксував офсайд у зіркового форварда Ліверпуля, що завадило йому оформити дубль у матчі з кривдником збірної України та одноосібно очолити гонку бомбардирів Євро-2024.

VAR на Євро-2024: статистичні підсумки

У 44-х матчах групової стадії та 1/8 фіналу чемпіонату Європи за допомогою системи відеоповторів VAR було скасовано 19 голів – у середньому по 0,43 м'яча за поєдинок.

З них 15 було скасовано через офсайд, ще чотири – через фол в атаці.

Найбільше постраждали збірні Німеччина (чотири скасовані голи), Бельгії (три – і всі у Лукаку), Швейцарії та Нідерландів (по два м'ячі). Цікаво, що всі ці команди, окрім бельгійців, пробилися до 1/4 фіналу.

Найбільше «пощастило» шотландцям та грузинам – по три рази скасовувалися голи у ворота Ангуса Ганна та Гіоргі Мамардашвілі.

У матчах за участю збірної України вдаватися до допомоги відеоасистента VAR для скасування голів не довелося.