Найкращий футболіст Одеси, переможець Азійського Кубка чемпіонів: 1 березня – цей день в історії українського футболу

Переглядів 559
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
6 голосів
Найкращий футболіст Одеси, переможець Азійського Кубка чемпіонів: 1 березня – цей день в історії українського футболу
Сергій Коновалов. Фото: Google
«УФ» – часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

1 березня 1972 року у місті Полтава народився Сергій Коновалов – вихованець Дніпра, півзахисник та нападник київського Динамо й національної збірної, переможець Азійського Кубка чемпіонів, багаторазовий чемпіон України.

Розпочинав займатися у ДЮСШ Полтава, звідки пізніше перебрався до Дніпропетровського спортінтернату. Встиг дебютувати у дорослому футболі ще у Вищій лізі СРСР, з’явившись на полі в матчі проти московського Спартака (0:2) у липні 1990-го.

Кольори дніпровського клубу захищав протягом п’яти років. За часи гри в Дніпрі Коновалов провів 131 матч, забив 31 гол та завоював бронзові нагороди у першому чемпіонаті незалежної України.

Взимку 1995-го півзахисник приєднався до лав київського Динамо. Усього в складі біло-синіх Коновалов забив 14 голів у 72 матчах, чотири рази ставав чемпіоном України та здобував один Кубок.

За часи свого перебування в Динамо (1995-2002) на правах оренди виступав за Дніпро (2001), ізраїльський Бейтар (2002) та корейський Пхохан Стілерс (1996-1998). У складі останніх став переможцем Азійського Кубка чемпіонів у сезоні 1997/98.

Після свого відходу з Динамо виступав за київський Арсенал. У складі столичного клубу зіграв у 47 матчах, забив 10 голів. Також Коновалов встиг пограти за такі команди, як Борисфен, Циндао Бейлейт, та Інтер (Баку). Пізніше був гравцем  аматорських клубів Ірпінь (Гореничі) та Євробіс-Агробізнес (Київ).

У складі збірної України Коновалов провів 24 матчі та забив три голи. Дебютував за національну команду 27 квітня 1993 року, коли її очолював Олег Базилевич. У тому ж контрольному поєдинку проти збірної Ізраїлю (1:1) забив свій дебютний гол.

З 2011 по 2014 рік входив у тренерський штаб Севастополя, де допомагав таким відомим фахівцям, як Олег Кононов, Сергій Пучков, Олександр Рябоконь, Геннадій Орбу. Пізніше працював асистентом у Нафтовику, Тернополі, Полтаві та Поліссі. У 2022 році Коновалов очолював ФК Партизан (Кодра), з яким виступав на чемпіонаті Київської області. 

Детальніше про цю маловідому команду, роботу з Миколою Павловим і Валерієм Лобановським, бурхливий футбол 90-х та перемогу в Азійському Кубку чемпіонів сам Коновалов розповів в ексклюзивному інтерв’ю сайту FanDay.net.

Сергій Коновалов. Фото: Google

1 березня 1975 року у місті Київ народився Віталій Самойлов – вихованець Динамо, відомий виступами за дубль біло-синіх, півзахисник полтавської Ворскли та столичної Оболоні.

За першу команду Динамо Самойлов провів п’ять поєдинків, забивши один гол. Свою єдину результативну дію в складі киян Віталій оформив у матчі другого кола Кубка України 1995/96 проти одеського Динамо (1:1, після д.ч. 5:1). 

Переважно ж півзахисник виступав за дубль динамівців Києва, також на правах оренди грав за стрийську Скалу та полтавську Ворсклу. Повноцінним гравцем ворсклян став влітку 1997. Загалом у складі полтавського клубу провів 45 матчів, забивши п’ять голів та оформивши чотири результативні передачі. У 1999-му на правах оренди грав за калінінградську Балтику.

Пізніше протягом трьох років (2000-2003) виступав за саратовський Сокіл, разом з яким став чемпіоном Першої ліги Росії. Усього ж за Сокіл Самойлов провів 84 гри: сім голів, вісім асистів.

Догравав свою кар’єру півзахисник у київській Оболоні та волгоградському Роторі.

Син Самойлова – Максим – розпочинав займатися футболом в Україні, однак пізніше перейшов до школи московського Спартака та викликався до лав юнацької збірної Росії. У 2014 році він став гравцем академії ПСЖ, а наразі є гравцем другої команди ФК Пау (П’ята ліга Франції). 

Віталій Самойлов. Фото: Google

1 березня 2004 року у місті Верхньодніпровськ (Дніпропетровська область) народився Єгор Ярмолюк – вихованець Дніпра, півзахисник молодіжної збірної України та англійського Брентфорду.

Розпочинав свою кар’єру в академії Дніпра. Дебютував у дорослому футболі у 16 років, вийшовши у футболці Дніпра-1 на поєдинок проти полтавської Ворскли (0:2) в червні 2020-го. У липні провів свій другий матч за «спортклубівців» взагалі та перший у старті.

 Таким чином Ярмолюк став наймолодшим футболістом основного складу серед польових гравців в історії чемпіонатів України (вищі дивізіони). На той момент Єгору було 16 років та 140 днів. Загалом у складі Дніпра-1 півзахисник провів 21 матч та забив один гол. 

Влітку 2022 року за 1,5 млн євро Ярмолюк перейшов до клубу англійської Прем’єр-ліги – Брентфорда. Наразі в активі хавбека 19 матчів за першу команду «бджіл», поки що без результативних дій.

Також Єгор є основним гравцем молодіжної збірної України (U-21), в складі якої вже провів 10 матчів. На Євро-2023, в якому команда Руслана Ротаня виборола бронзові нагороди, Ярмолюк не брав участі через отриману ним травму. 

Єгор Ярмолюк. Фото: ФК Брентфорд

1 березня 2010 року у місті Одеса помер Василь Москаленко – найкращий футболіст Одеси XX століття, бомбардир одеського СКА та Чорноморця.

Під час виступів у одеській футбольній школі молоді на Москаленка звернули увагу представники київського Динамо, які запросили його до себе. 

Однак заграти в складі біло-синіх у нападника не вийшло, він провів лише декілька матчів за дубль киян та повернуся до рідного міста.

З 1956 по 1957 рік Москаленко грав за одеський Чорноморець (тоді – Харчовик), де діяв на вістрі атаки в тандемі з Костянтином Фурсом. Дует нападників оформив 33 голи на двох у перший сезон.

Наступні чотири роки Москаленко провів у складі одеського СКА, забиваючи тричі поспіль понад 20 м'ячів за сезон. Усього ж за «армійський» клуб нападник зіграв у близько 165 поєдинках, забивши 82 голи.

 У 1963 році форвард ухвалив рішення повернутися до Чорноморця, за який виступав аж до 1970-го. Загалом за «моряків» провів приблизно 250 ігор чемпіонату та Кубка СРСР, забив 68 м'ячів.

Свою кар’єру він догравав у складі миколаївського Суднобудівника. За часів своїх виступів чотири рази входив до списку 33 найкращих гравців УРСР, займаючи другі та треті місця у своїй номінації. 

Загалом в одеських командах майстрів Москаленко зіграв 430 матчів, забивши 155 голів. Це є найкращий показник за всю історію одеського футболу.

Пізніше працював тренером іллічівського Портовика, разом з яким ставав чемпіоном і володарем Кубка Одеської області. У 1973 нетривалий час входив до тренерського штабу Чорноморця.

Василь Москаленко. Фото: Google

У 2001 році Москаленка було визнано найкращим футболістом Одеси XX століття за підсумками референдуму газети «Одеса-Спорт». Свого найближчого конкурента – нападника Динамо та володаря «Золотого м’яча»-1986 Ігоря Бєланова – він випередив на 53 бали (181 проти 128).