Найприбутковіший трансфер УПЛ, легенда Динамо, воротар-коментатор: 5 березня — цей день в історії українського футболу

Переглядів 1148
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
5 голосів
Найприбутковіший трансфер УПЛ, легенда Динамо, воротар-коментатор: 5 березня — цей день в історії українського футболу
Фред. Фото: Шахтар
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

5 березня 1936 року у селі Васильківка (Дніпропетровська область) народився Володимир Маслаченко – воротар московського Спартака та один із найвизначніших коментаторів минулого століття.

Володимир Маслаченко. Фото: Google

Розпочинав свою кар’єру у Кривому Розі, виступаючи за місцевий Будівельник та Спартак. У 1953 році Маслаченко перебрався до дніпропетровського Металурга, у складі якого провів наступні три сезони.

Найбільше матчів у своїй кар’єрі провів за московські клуби – Локомотив та Спартак. У складі «залізничників» Маслаченко взяв участь у 131 грі, стававши срібним призером чемпіонату та володарем Кубка. 

Ще дві срібні медалі воротар завоював вже зі спартаківцями, за яких усього зіграв у близько 220 поєдинках. У сезоні 1961/1962 Маслаченко став чемпіоном СРСР разом зі Спартаком, з яким пізніше здобуде ще й дві перемоги у Кубку Союзу.

З 1957 по 1962 рік він захищав ворота збірної команди СРСР. За цей час Маслаченко провів вісім матчів (п’ять пропущених голів). Був у заявці команди на ЧС-1958, переможний Євро-1960 та ЧС-1962, але на поле у всіх трьох турнірах так і не вийшов, оскільки попереду нього був легендарний Лев Яшин.

У 1961 році Маслаченка було визнано найкращим воротарем країни за версією журналу «Огоньок»

Після завершення футбольної кар’єри Маслаченко працював за контрактом тренером-координатором національної збірної та футбольних клубів у Республіці Чад.

Однак другу хвилю відомості колишній воротар отримав, зробивши чудову кар’єру у спортивній журналістиці, де завоював звання одного з найкращих коментаторів свого часу.

 Був ведучим футбольних шоу, вів репортажі з топових матчів. Саме Маслаченко коментував фінальний матч Олімпіади-1988, на якому перемогу святкувала збірна СРСР.

В активі ексголкіпера коментування фіналів Ліги чемпіонів 1998 року між Манчестер Юнайтед та Баварією (2:1) 2005 року Мілан – Ліверпуль (3:3, по пен. 2:3), а також 2008 року Манчестер Юнайтед – Челсі (1:1, по пен. 6:5).

28 листопада 2010 року Володимир Маслаченко помер внаслідок інсульту у 74-літньому віці.

5 березня 1958 року у місті Харків народився Володимир Безсонов – легендарний півзахисник та захисник київського Динамо та збірної СРСР, шестиразовий чемпіон Союзу.

Володимир Безсонов. Фото: Динамо

Ще з ранніх літ Безсонов вважався великим талантом, тому досить швидко він пробився до дубля харківського Металіста, звідки згодом він перебереться у київське Динамо. 

Після переїзду до команди Валерія Лобановського Безсонов почав використовуватися на різних позиція, а не тільки в нападі як до того. 

Існує ось така характеристика гравця Безсонова.

«Один із найяскравіших футболістів країни другої половини 70-х – 80-х. Універсал, в підготовці якого практично не було слабких місць. Незалежно від обставин, завжди демонстрував гру високого рівня.

Вирізнявся широким діапазоном дій, прекрасним баченням поля, гарним дриблінгом. Умів при необхідності взяти гру на себе, особистим прикладом надихав товаришів по команді, володів високими бійцівськими якостями. Володів добре поставленим ударом і довгим пасом».

Усього за Динамо в усіх турнірах Безсонов провів 367 матчів, забив 40 м’ячів, 11 разів входив до списку 33 найкращих футболістів, де дев’ять разів посідав перше місце у своїй номінації. Разом з киянами універсал завоював шість чемпіонств СРСР, п’ять Кубків Союзу та Кубок кубків УЄФА у 1986 році. 

Наприкінці кар’єри пограв за ізраїльський Маккабі (Хайфа).

За збірну СРСР Безсонов зіграв у 79 матчах, забивши чотири голи. Динамівець був учасником трьох чемпіонатів світу (1982, 1986, 1990), віцечемпіоном Європи-1988 та бронзовим призером Олімпіади-1980. Також у складі молодіжної збірної Союзу він став переможцем мундіалю 1977 року, а також отримав звання найкращого гравця змагань.

За всю свою багаторічну кар’єру Безсонов жодного разу не програвав у фіналах турнірів.

Тренувати розпочав у рідному Динамо, входив у штаби Михайла Фоменка, Анатолія Пузача та Віктора Колотова.

Пізніше очолював київський ЦСКА, з яким дійшов до фіналу Кубка України 1997/98, де мінімально поступився саме Динамо (1:2). 

Після тривалої роботи в «армійському» клубі очолював збірну Туркменістану, яка порушила фінансові умови контракту, через що Безсонов розірвав угоду з національною федерацією.

Потім динамівець очолював вінницьку Ниву, луганську Зорю та ФК Харків. У 2008 році став біля керма Дніпра, яке під його керівництвом провело 73 матчі: 36 перемог, 17 нічиїх, 20 поразок.

Повідомлялося, що з 2019 по 2020 рік легендарний півзахисник був виконувачем обов’язків спортивного директора Динамо. 

На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Безсонов доєднався до лав територіальної оборони задля захисту країни.

5 березня 1971 року у місті Дніпропетровськ, нині Дніпро народився Андрій Полунін – півзахисник Дніпра, Нюрнберга та збірної України.

Андрій Полунін. Фото: Google

Випускник легендарної школи Дніпро-75 розпочинав свою кар’єру у павлоградському Шахтарі, звідки повернувся до дорослої команди рідного клубу.

 За увесь час виступів у складі дніпрян (1990-1996, 2002-2003) Полунін провів 192 гри, забив 28 голів та оформив вісім результативних передач. Разом з Дніпром хавбек ставав бронзовим та срібним призером чемпіонату України.

Пізніше Полунін пограв за київський ЦСКА, Кривбас та львівські Карпати, з якими завоював бронзу елітного дивізіону.

З 1998 по 2002 рік український воротар виступав у Німеччині. За цей час він змінив три клуби: Нюрнберг, Санкт-Паулі, Рот-Вайс. Лише в складі гамбурзького клубу Полунін провів понад 30 матчів.

Завершив воротар кар’єру у 2003 році в ролі гравця Кривбасу.

У складі збірної України півзахисник зіграв дев’ять матчів, забив один гол та оформив чотири результативні передачі. Дебют за синьо-жовтих у листопаді 1992-го за часів тренерства Миколи Павлова в контрольній зустрічі з Білоруссю (1:1).

Після закінчення футбольної кар’єри Полунін був виконавчим директором київського Арсеналу та Нафтовик-Охтирка. З вересня 2019 року він обіймає посаду скаута у СК Дніпро-1.

На FanDay виходило велике інтерв’ю з Андрієм Вікторовичем.

5 березня 1989 року у місті Буенос-Айрес народився Хонатан Крістальдо – нападник харківського Металіста, збірної Аргентини та Болоньї, срібний призер УПЛ.

Хонатан Крістальдо. Фото: Металіст

Взимку 2011-го до харківського Металіста за 5 млн євро переходить нападник аргентинського Велеса Хонатан Крістальдо. 

За увесь час у складі українського клубу форвард заб’є 35 голів у 85 матчах. Разом з Металістом у сезоні 2012/13 Хонатан завоював срібні медалі чемпіонату України, додавши їх до двох бронзових нагород.

Сезон 2013/14 Крістальдо на правах оренди гра за італійську Болонью: 28 матчів, чотири голи, два асисти.

Покинувши Металіст у 2014 році, аргентинський форвард змінив чимало клубів: Палмейрас, Крус, Монетеррей, Велес, Расінг, Ньюеллс, Індепендьєнте  та Орієнте (Петролеро).

Наразі Крістальдо захищає кольори болівійського Індепендьєнте: два матчі, один гол цього сезону.

Також після періоду в Металісті Хонатан ставав чемпіоном Аргентини (Расінг), та Бразилії (Палмейрас), а також здобував Кубки цих країн.

За національну збірну Аргентини Крістальдо провів лише один контрольний матч влітку 2011 року проти команди Польщі (1:2).

5 березня 1992 року у місті Краматорськ (Донецька область) народився Євген Гальчук – вихованець донецького Шахтаря,  воротар Маріуполя та Інгульця. 

Гальчук відомий своєю грою у воротах Маріуполя, кольори якого захищав з 2012 по 2021 рр. Загалом у складі приазовського клубу Євгеній провів 148 матчів, пропустив 200 голів та 47 матчів «на нуль».

Наступним клубом Гальчука став Інгулець з селища Петрове. За цю команду голкіпер провів не так вже й багато матчів (12), після чого перебрався до Європи.

З квітня 2023 року Євгеній виступає за ісландський Афтурелдінг. Наразі в активі українського воротаря 25 матчів за європейський клуб.

5 березня 1993 року у місті Белу-Орізонті народився Фред – півзахисник донецького Шахтаря, збірної Бразилії та Манчестер Юнайтед, найприбутковіший трансфер УПЛ.

Фред. Фото: Шахтар

Влітку 2013 року бразильський півзахисник Фред покинув рідний Інтернасьональ, перейшовши у Шахтар за 15 млн євро. За п’ять років у донецькому клубі хавбек не тільки проведе 115 матчів, заб’є та віддасть 15+15, а ще й стане найприбутковішим трансфером в історії усього чемпіонату України – + 44 млн євро (стільки ж у Алекса Тейшейри).

Разом з донеччанами Фред здобув аж 10 трофеїв, після чого влітку 2018 року за 59 млн євро перейшов до Манчестер Юнайтед. 

За один з грандів англійського футболу бразилець провів 213 матчів, забив 14 голів та оформив 19 асистів. У 2023 році разом з Ман Юнайтед Фред святкував перемогу у Кубку ліги.

З літа 2023 року бразилець є гравцем турецького Фенербахче, за який вже встиг провести 22 поєдинки: шість результативних передач.

У складі збірної Бразилії Фред провів 32 матчі, оформив три результативні передачі. Також хавбек брав участь у ЧС-2018 та двох Копа Америка (2015, 2021).

5 березня 1996 року у місті Кутаїсі народився Бека Вачіберадзе – вихованець донецького Шахтаря, фіналіст Юнацької ліги УЄФА, півзахисник другої команди Бетісу, Чорноморця та Металіста 1925.

Вачіберадзе був одним з найяскравіших гравців донецького Шахтаря (U-19) у Юнацькій лізі УЄФА сезону 2014/15. Саме тоді «гірники» дісталися до фіналу турніру, де поступилися лондонському Челсі (2:3).

Загалом за першу команду Шахтаря Вачіберадзе так і не зіграв, оскільки вже після фінального поєдинку з синіми перебрався в іспанський Бетіс. У складі цього севільського клубу виступав за другу команду, провівши 11 матчів.

Після цього Бека грав за латвійський РФШ, бельгійський СК Ломелл, а потім повернувся до України, ставши гравцем одеського Чорноморця, за який раніше виступав у ДЮФЛ.

Зігравши за «моряків» 30 матчів, на правах оренди пограв на батьківщині за кутаїське Торпедо. Проте вже в вересні 2023 року Вачіберадзе підписав контракт з харківським Металістом 1925.

У цьому сезоні грузинський півзахисник провів 13 матчів та забив один гол у ворота криворізького Кривбасу (1:3).

5 березня 2002 року у місті Березівка (Харківська область) народився Арсеній Батагов – вихованець харківського футболу та Дніпра, захисник Дніпра-1 та бронзовий призер молодіжного чемпіонату Європи.

Арсеній Батагов. Фото: Зоря

У квітні 2019 року Батагов дебютував у складі першої команди Дніпра-1. Загалом у цьому клубі за чотири роки на контракті Арсеній провів 46 матчі, забив один гол, оформив дві результативні передачі та став чемпіоном Першої ліги 2018/2019.

У 2022 році захисник на правах оренди виступав за житомирське Полісся. Влітку того ж року Батагов вільним агентом приєднався до луганської Зорі, з якою в першому ж сезоні став бронзовим призером чемпіонату України.

Загалом у складі луганців провів 53 гри, оформивши 3+3 за системою гол плюс пас. Повідомлялося, що за Батаговим уважно стежать не тільки українські гранди, а й клуби з усього світу.

У складі молодіжної збірної України на чемпіонаті Європи-2023 Арсенів став бронзовим призером. На самому турнірі захисник взяв участь у 4/5 поєдинків команди Руслана Ротаня.

5 березня 1975 року на арені «Кемаль Ататюрк» пройшов матч 1/4 фіналу Кубка кубків УЄФА, в якому Бурсаспор приймав київське Динамо.

Єдиний гол у поєдинку між турецьким та українським колективом було забито ще в першому таймі. Це за киян відзначився нападник Володимир Онищенко, який у дотик влучно пробив по воротах Бурсаспору.

Кубок кубків УЄФА, 1/4 фіналу

Бурсаспор – Динамо – 0:1 (0:1)

Голи: Онищенко, 21

  • Бурсаспор: Расім, Орхан, Кемаль, Хайреттін, Іхсан, Феруддін, Вахіт (Байкул, 55), Мехмет Вахап, Джеміль, Алі Карахман, Бюр.
  • Динамо: Рудаков, Коньков, Матвієнко, Фоменко, Решко, Трошкін, Мунтян, Колотов, Веремєєв, Онищенко, Блохін.

5 березня 1986 року на «Герхард-Ганаппі-Штадіон» пройшов матч 1/4 фіналу Кубка кубків УЄФА, в якому віденський Рапід приймав київське Динамо.

Усі п’ять голів цього матчу було забито вже в другій половині гри. Спершу дублем відзначився легендарний Ігор Бєланов, після чого свої голи забили Василь Рац та Павло Яковенко.

Віденський клуб зумів відповісти лише одним взяттям воріт – гол в активі Вілльфурта, який таким чином встановив фінальний рахунок у першій грі протистояння.

Кубок кубків УЄФА, 1/4 фіналу

Рапід – Динамо – 1:4 (0:0)

Голи: Вілльфурт, 83 – Бєланов, 56, 61, Рац, 67, Яковенко, 75

  • Рапід: Консел, Лайнер (Вілфурт, 73), Гаргер, Браунедер, Вебер, Кінаст, Кранчар, Бручич, Вайнхоффер, Халілович (Хрстич, 64), Пакульт.
  • Динамо: Чанов, Балтача, Кузнєцов, Баль, Дем'яненко, Безсонов, Рац, Яковенко, Яремчук, Бєланов (Євтушенко, 77), Блохін.

5 березня 2014 року на Кіпрі пройшов контрольний поєдинок, в якому збірна США зустрічалася з національною командою України.

Рахунок в поєдинку відкрив Андрій Ярмоленко, якому вдалося влучно пробити по порожніх воротах суперника.

 Під час другого голу Марко Девич втік від гравців команди США та пробив прямо у Тіма Ховарда. Однак з другої спроби українському форварду сербського походження вдалося все ж вдалося забити американському воротареві.

Цей гол став останнім для Девича у складі збірної України. Про цей матч ходили чутки, нібито сам Янукович вимагав від ФФУ скасувати зустріч із американцями. Втім, Анатолій Коньков, який тоді був президентом Федерації футболу України спростував це в інтерв’ю FanDаy. 

Контрольна зустріч

Україна – США – 2:0 (1:0)

Голи: Ярмоленко, 12, Девич, 67

  • Україна: Пятов, Федецький, Ракицький, Хачеріді, Шевчук (Макаренко, 81), Тимощук, Ротань, Гармаш (Безус, 46), Ярмоленко (Морозюк, 89), Зозуля (Девич, 65), Коноплянка (Гусєв, 70).
  • США: Ховард, Джонсон, Брукс, Оньєву, Кастільо (Ши, 63), Кемерон, Клештан (Йогансон, 63), Джонс (Вільямс, 80), Бедойя, Демпсі, Алтідор (Агудело, 89).