Жахливий ляп Шовковського в Африці, захисник Динамо та збірної: 18 лютого – цей день в історії українського футболу

Переглядів 65546
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
9 голосів
Жахливий ляп Шовковського в Африці, захисник Динамо та збірної: 18 лютого – цей день в історії українського футболу
Сергій Федоров. Фото: Google
«УФ» – часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

18 лютого 1944 року у місті Київ народився Володимир Левченко – оборонець Динамо та збірної СРСР, чемпіон та володар Кубка Союзу.

Всю свою футбольну кар’єру Левченко провів у клубі рідного міста – Динамо. Біло-сині кольори оборонець захищав протягом дев’яти років. За цей час він тричі ставав чемпіоном СРСР та два рази переможцем Кубка Союзу. 

Хто знає скільки б ще років Левченко виступав за Динамо, якби у травні 1971-го він не потрапив в автокатастрофу в Києві. Динамівець дивом лишився живий, переніс клінічну смерть, але про жодне повернення до футболу, звісно, не йшлося.

Левченку довелося закінчувати кар’єру у 27 років. У його активі лишилося 164 матчі за Динамо та три поєдинки за збірну СРСР. Він був у заявці команди Союзу на ЧЄ-1968, але на поле так і не вийшов.

Повідомлялося, що після аварії динамівець працював будівельником. Помер Левченко у квітні 2006-го у віці 62 років, потрапивши під колеса автомобіля.  

Володимир Левченко. Фото: ФК Динамо

18 лютого 1975 року у місті Київ народився Сергій Федоров – захисник Динамо та національної збірної, шестиразовий чемпіон України та помічник Олександра Шовковського.

Федоров є вихованцем київського Динамо, займався в одній групі з Шовковським. Детальніше про той легендарний спецклас читайте в ексклюзивному матеріалі сайту «Український футбол».

За першу команду біло-синіх Федоров – з перервами на оренду та дубль – провів 172 гри, забив 12 голів, шість разів ставав чемпіоном України та володарем Кубка. Також динамівець завоював один Суперкубок країни. 

Крім кольорів Динамо, якому він віддав 14 років (1992-1995, 1997-2008), Сергій виступав за такі клуби, як ЦСКА (Київ), Чорноморець та Зірка.

За національну збірну України Федоров провів 29 матчів та забив один гол. Попри те, що він був основним захисником синьо-жовтих у відборі на ЧС-2006 на сам мундіаль в Німеччину Сергій не поїхав. Все через важку травму, яку динамівець отримав за декілька тижнів до старту турніру.

Щодо подальшої кар’єри Федорова, то у Зірці (2010) він був граючим тренером, допомагаючи Олександру Дериберіну та Анатолію Бузнику.

З 2013 по 2017 входив до тренерського штабу першої команди Динамо. Спершу як помічник Олега Блохіна, пізніше як асистент Сергія Реброва. Через два роки допомагав біло-синім, перебуваючи вже у штабі Олексія Михайличенка. З 2020-го по 2023-й був тренером в молодіжній та юнацькій команді киян.

 У грудні 2023 року Федоров був представлений у ролі помічника свого експартнера по збірній і Динамо – Олександра Шовковського.

Сергій Федоров. Фото: ФК Динамо

18 лютого 2004 року у Триполі на стадіоні «11 червня» пройшов контрольний матч, в якому збірна України зустрічалася з командою Лівії. Цей поєдинок для синьо-жовтих досі лишається єдиним, що був проведений в Африці.

За підопічних Олега Блохіна в першому таймі голом у «дев’ятку» відзначився Адріан Пуканич. Для вихованця Шахтаря цей гол є єдиним у футболці національної команди.

Збірна Лівії змогла зрівняти рахунок в другому таймі. Не обійшлося без жахливої помилки воротаря української команди Олександра Шовковського. Де саме гуляв «Сашко» – не зрозуміло. Однак його невдала гра на виході коштувала синьо-жовтим перемоги у контрольній грі в Триполі.

Контрольний матч

Лівія – Україна – 1:1 (0:1)

Голи: Кара, 56 – Пуканич, 15

  • Лівія: Абдусалам Абуд (Ель-Аммі, 46), Аль Шушан (Гіліані, 46), Ель-Маслі (Абдусадек, 70), Саад (Свекер, 86), Кара (Абу-Шейх, 70), Аль Тархуні (Дахмані, 90), Махмуд, Ель-Кіклі (Ель-Хімалі, 70), Хаміз, Осман, Аль-Шибані.
  • Україна: Шовковський, Симоненко (Чечер, 62), Головко, Шершун, Гай, Тимощук, Пуканич (Луценко, 51), Шищенко (Ткаченко, 68), Косирін (Онищенко, 75), Воронін (Кабанов, 60), Ребров (Балабанов, 62).

18 лютого 2009 року у Києві на стадіоні «Динамо» імені Валерія Лобановського пройшов матч 1/16 фіналу Кубка УЄФА, в якому біло-сині приймали Валенсію.

Рахунок у грі вже на восьмій хвилині відкрив Давід Сільва, який у воротарському майданчику замкнув передачу Хуана Мати. 

Підопічні Юрія Сьоміна змогли відповісти лише в другому таймі. Флорін Чернат потужно пробив зі штрафного удару, влучивши в голову Артема Мілевського, який, власне, і переправив м’яч у ворота Сезара Санчеса.

Вже за дві хвилини Мілевський відзначився зі знаком мінус, отримавши друге попередження та залишивши свою команду в меншості.

 У підсумку в Києві була зафіксована нічия, а на команди чекав матч-відповідь за тиждень на «Местальї» 

Кубок УЄФА, 1/16 фіналу

Динамо – Валенсія – 1:1 (0:1)

Голи: Мілевський, 62 – Сільва, 8

Вилучення: Мілевський (64, друге попередження)

  • Динамо: Богуш, Несмачний, Михалик, Бетао, Ель Каддурі, Вукоєвич, Гіоане (Чернат, 46), Єременко, Кравченко (Нінкович, 63), Кравець (Корреа, 90), Мілевський.
  • Валенсія: Санчес, Мадуро, Альбіоль, Марчена, Альбельда, Морієнтес, Дель Орно, Мата, Фернандеш (Бараха, 81), Пабло Ернандес (Хоакін, 70), Сільва (Вілья, 67).