Зірка Волині, який відмовив Луческу, потенційний зять Суркіса: 5 лютого — цей день в історії українського футболу
5 лютого 1986 року у муніципалітеті Гуарабіра народився Марсіо Асеведо – захисник харківського Металіста та донецького Шахтаря, дворазовий чемпіон України.
Марсіо Асеведо. Фото: Шахтар
Вихованець бразильського ФК Жувентуде, перш ніж опинитися в чемпіонаті України, змінив низку клубів на батьківщині. Асеведо, крім рідного клубу, встиг пограти за Форталезу, Атлетіко Паранаенсе та Ботафого.
Саме зі складу останніх в лютому 2013-го Марсіо перейшов до Металіста за 3 млн євро. У складі харків’ян провів за більше ніж рік 44 матчі, оформив дві результативні передачі та став срібним призером УПЛ.
Вже влітку 2014-го Асеведо підписав контракт з Шахтарем. Бразильський лівий фулбек обійшовся «гірникам» у 4 млн євро. За чотири роки в донецькому клубі так і не зміг стати гравцем основи, програючи конкуренцію Ісмаїлі. Усього за Шахтар відіграв 28 поєдинків, віддав три результативні передачі. Разом з донеччанами двічі ставав чемпіоном України та володарем Суперкубка, тричі завойовував Кубок країни.
На правах оренди з Шахтаря виступав за ПАОК, з яким здобув Кубок Греції у сезоні 2017/18. Після цього повернувся до Бразилії, де грав за Атлетіко Паранаенсе (найбільше матчів у кар’єрі – 145) та за нижчоліговий АБС. З літа 2023-го знаходиться у статусі вільного агента.
5 лютого 1988 року у місті Карей народився Ерік Бікфалві – зірковий легіонер луцької Волині, найкращий бомбардир УПЛ у сезоні 2014/15, що відмовився від переходу в донецький Шахтар.
Ерік Бікфалві. Фото: Волинь
Після виступів за третьоліговий Фінк Фенстер та вищоліговий Жиула Бікфалві отримав запрошення приєднатися до гранда румунського футболу – бухарестського Стяуа (нині ФКСБ). У складі цього клубу, після оренди в Глорію, Ерік зумів стати основним гравцем. За весь час атакувальний півзахисник провів 92 гри за Стяуа, завоювавши Кубок Румунії в сезоні 2010/11.
Влітку 2012-го на правах вільного агента Бікфалві перейшов до луцької Волині, де більшу частину часу працював з легендарним тренером Віталієм Кварцяним. Вже у перший сезон румунський хавбек став лідером своєї команди, а в кампанії 2014/15, забивши 17голів. Цей показник дозволив Бікфалві стати найкращим бомбардиром чемпіонату України разом з зіркою донецького Шахтаря Алексом Тейшейрою, який відзначився ідентичною кількістю забитих м’ячів.
Наставник Шахтаря Мірча Луческу хотів бачити співвітчизника у складі своєї команди, проте Бікфалві відмовився переходити до лав «гірників». Пізніше Містер зізнавався, що шкодував про те, що не зміг переконати Еріка перейти до Шахтаря:
«Я шкодую, що не зміг переконати Бікфалві перейти до нас. Ерік – дуже агресивний, конструктивний, виконує штрафні удари».
Усього ж за Волинь Бікфалві провів 78 матчів: 28 голів, 13 результативних передач. Наступним клубом румуна став китайський Ляонін, який він вже взимку 2016-го покинув заради переходу до бухарестського Динамо. Провівши пів року в складі «червоних псів», Ерік підписав контракт з російським ФК Томь, з якого через декілька місяців перейшов до Уралу.
За команду з Єкатеринбургу Бікфалві виступає і по цей день. У нинішньому сезоні півзахисник за 11 матчів РПЛ та Кубка Росії оформив 3+3 за системою гол плюс пас. Загалом за Урал Ерік провів 199 матчів, забив 59 м’ячів та оформив 20 результативних передач.
В активі Бікфалві також є дев’ять матчів за збірну Румунії, у складі якої він відзначився одним забитим м’ячем. Востаннє у футболці національної команди на поле Ерік виходив у травні 2021 року в матчі кваліфікації на ЧС-2022 проти Північної Македонії (3:2).
5 лютого 1995 року у місті Київ народився Олексій Ковтун – вихованець київського Динамо, учасник молодіжного ЧС-2015, відомий своїми виступами за ФК Полтава та Карпати.
Олексій Ковтун. Фото: Google
За підсумками сезону 2011/12 Ковтуна було визнано найкращим захисником Вищої ліги ДЮФЛ (U-17). Однак цей факт так і не допоміг Олексію дебютувати у складі Динамо.
На рівні УПЛ захисник дебютував якраз проти рідного клубу (0:3), бувши на той момент гравцем харківського Металіста. Усього за харків’ян провів два матчі.
Після цього Ковтун впродовж трьох років виступав за першоліговий ФК Полтава: 71 матч, три голи, одна результативна передача. Пізніше Олексій захищав кольори таких команд, як Мінськ, Карпати, Рух (Брест), Минай та Десна.
З квітня 2023-го Ковтун виступає за ісландський Кефлавік, що за підсумками минулого сезону вилетів до другого за силою дивізіону країни. У складі Кефлавіка Олексій встиг зіграти 21 матч та відзначитися одним забитим м’ячем.
Також Ковтун має у власному активі два поєдинки за збірну України (U-20), яку на той момент очолював Олександр Петраков. Захисник навіть потрапив до заявки молодіжки на ЧС-2015, що проходив у Новій Зеландії, однак у жодному з чотирьох матчів участі не взяв.
5 лютого 2001 року у місті Дебрецен народився Крістіан Біловар – вихованець київського Динамо, що зустрічається з донькою президента клуба – Яною.
Крістіан Біловар. Фото: Динамо
Після року в ужгородському СДЮШОР опинився в академії столичного Динамо. На рівні ДЮФЛ, юнацького та молодіжного футболу був основним захисником біло-синіх. Влітку 2021 року заради ігрової практики на правах оренди перейшов до чернігівської Десни, за яку провів лише три хвилини в одному з матів УПЛ.
Сезон 2021/22 Біловар зустрів у ролі оборонця одеського Чорноморця. Усього за «моряків» відіграв 11 матчів. Після приходу до клубу Романа Григорчука був серед п’яти (з 16) гравців київського Динамо, на яких розраховував фахівець.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Біловар грав за кіпрський АЕЛ, у складі якого був основним захисников (31 поєдинок).
Повернувшись до Києва напередодні сезону 2023/24, пройшов збори з командою Мірчі Луческу, після чого дебютував за Динамо в УПЛ. Сталася ця подія 30 липня у матчі першого туру проти Миная (4:1). Цього сезону Крістіан встиг взяти участь у чотирьох матчах за киян, результативними діями не відзначався.
Також Біловар відомий тим, що зустрічається з донькою президента Динамо Ігоря Суркіса – Яною. Цей факт не пройшов повз вболівальників біло-синіх, які на тлі невпевнених виступів Крістіана, почали вбачати кумівство, яке нібито присутнє при прийнятті кадрових рішень у клубі.